Moja kuchnia - RoksiSK

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Post »

Wisienki, które tydzień temu zasypałam i zalałam wódką (już prawie się skończyły) postanowiłam "dobrze" wykorzystać :P :P :P
Dawniej piekłam dosyć często na weekendy, ale postanowiłam schudnąć parę kilko i piekę raz na jakiś czas :wink: Pizzę też zaczynam robić raz w miesiącu ;:150
Stwierdziłam, że cieniutki plasterek mi nie zaszkodzi. I rzeczywiście - zjadłam tylko(!!!!!) jeden. I dziś też tylko jeden - i nawet mnie nie kusi pyszny tort znajdujący się w lodówce :wink:
A wyszedł naprawdę wspaniały. Mój mąż się wczoraj zajadał ze smakiem ;:8
Pozdrawiam Agnieszka
Mój Ogrod , Kuchnia i Storczyki
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Post »

"DANIE PROWANSALSKIE" - 9

Składniki:
- podwójna pierś z kurczaka lub 1/2 piersi z indyka,
- 2 woreczki ryżu parabolicznego,
- marchew, brokuły (może być mrożonka),
- cebula,
- groszek i kukurydza konserwowe,
- zioła prowansalskie, oregano, papryka ostra,
- sół, olej, 2 łyżki masła.

Mięso kroimy w kosteczkę i smażymy na małej ilości oleju. Doprawiamy solą i ziołami.
Ugotować ryż i warzywa.
Do usmażonego mięsa dodajemy pokrojoną w paseczki cebulę. Dusimy kilka minut. Dodajemy masło i ryż - posypujemy ziołami. Wymieszać i dusić 1-2min. Dodać warzywa. Dobrze wymieszać (ale delikatnie).

Groszek mrożony jest lepszy. :oops: - zabrakło mi kukurydzy.
Obrazek
Pozdrawiam Agnieszka
Mój Ogrod , Kuchnia i Storczyki
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Post »

"MAKARON Z SZYNKĄ I ANANASEM" - 10

Składniki:
- makaron (świderki lub grubsze rurki),
- dwa grube plastry szynki,
- 3 plastry ananasa,
- ser Gouda,
- po łyżce oleju i masła; sól, oregano, ketchup.

Ugotować makaron w dobrze osolonej wodzie.
Na maśle i oleju podsmarzyć pokrojoną szynkę. Posypać oregano. Dodać makaron i ananasa pokrojonego - jeszcze chwilę podsmażać. Posypać serem, wymieszać. Na koniec można polać ketchupem.

Obrazek

Takie byle co - a nawet dobre :D
Pozdrawiam Agnieszka
Mój Ogrod , Kuchnia i Storczyki
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Post »

Wisienki w alkoholu są najlepsze, ale zawsze można poeksperymentować - np. borówka amerykańska lub duże kawałki truskawek.
Ja wisienki robiłam tak: wydrylowałam wiśnie, zasypałam cukrem. Po 12 godz. dolałam szklankę wódki. Po 3 dniach były już pyszne, a nalewka, która powstała (wiem, że taka prawdziwa musi postać 2-3 miesiące) była smaczna ;:136
Pozdrawiam Agnieszka
Mój Ogrod , Kuchnia i Storczyki
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Post »

"SCHAB ZE ŚLIWKĄ" - 11

Składniki:
- 1 kg schabu bez kości,
- 150 g śliwek kalifornijskich,
- cebula, kilka ząbków czosnku,
- 1 - 1 1/2 szklanki wina czerwonego półsłodkiego (półwytrawnego),
- 3 goździki, vegeta, pieprz ziarnisty.

Obrazek Mięso ponacinać tworząc otwory. Wsadzić śliwkę. Natrzeć vegetą i utartym w moździerzu pieprzem ziarnistym (ok. łyżeczka pieprzu ziarnisteo). Przykryć folią i wsadzić na kilka godzin do lodówki.

Obrazek Obsmażyć na małej ilości oleju z każdej strony.

Obrazek Brytwanna - w litrze wody rozpuścić trochę vegety - robiąc bulion. Pokroić cebulę w talarki i dodać czosnek w sokupce. Wrzucić kilka śliwek. Położyć schab razem z tłuszczem.

Obrazek Piec 1 godz. 15 min. - 1 godz.30 min. w temp. 170-180 stpni. Co kwadrans polewać pieczeń wywarem.

Obrazek Po upieczeniu wyjąć i pozostawić mięso na 30 min., aby doszło. W tym czasie zlać wywar na głęboką patelnię przez sitko przecierając wszystkie składniki. Dodać wino i goździki - gotować przez pół godz., aż wino odparuje, a sos zgęstnieje.

Obrazek Pokroić mięso w grubsze plastry.

Obrazek Wsadzić do sosu i dusić przez kwadrans.

Obrazek Obrazek

Nie mogłam się zdecydować, które zdjęcie wkleić :wink:
Pozdrawiam Agnieszka
Mój Ogrod , Kuchnia i Storczyki
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Post »

"SURÓWKA Z MARCHWI I ANANASA" - 12

Składniki:
- 5 dużych marchewek,
- 5 plasterków ananasa,
- 1/2 jogurtu naturalnego,
- sok z cytryny, cukier.

Marchew utrzeć na tarce o grubych oczkach, a następnie dodać trochę soku z cytryny. Ananasa pokkroić na kawałki. Dodać jogurt i cukier - do smaku. Wymieszać. Odstawić na godzinę.

Obrazek
Pozdrawiam Agnieszka
Mój Ogrod , Kuchnia i Storczyki
Awatar użytkownika
leo
---
Posty: 272
Od: 18 maja 2007, o 10:37
Lokalizacja: Radom

Post »

Agnieszko chyba zastąpię tymczasowo Twoje wisienki wiśniami z cukru. A schab rewelacja, aż ślinka cieknie! Nie ma to jak Twoje sprawdzone potrawy. Pozdrawiam cieplutko.
Awatar użytkownika
ulina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1716
Od: 15 mar 2007, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

;:100 Witaj Agnieszko
Udało się - upiekłam, upiekłam roladę. :wink:
Zamiast trukawek włożyłam borówki amerykańskie. Wszystkimsmakowała. Dziękuję za super przepis.
Teraz zrobię schabik ze śliweczkami
;:8
Pozdrawiam, Halina
Awatar użytkownika
leo
---
Posty: 272
Od: 18 maja 2007, o 10:37
Lokalizacja: Radom

Post »

Agnieszko tort "Czarny las" to poezja smaku. Jest pyszny, wiem bo się nim zajadamy. Podpadł zwłaszcza męskiej części smakoszy. Dzięki!!! Pozdrawiam cieplutko! ;:1
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Post »

Halinko i Leo bardzo się cieszę, że Wam wyszły ciasta i przede wszystkim, że smakowały ;:33
Pozdrawiam Agnieszka
Mój Ogrod , Kuchnia i Storczyki
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Post »

"NALEŚNIKI Z SEREM I RODZYNKAMI" - 13

Składniki:
- ciasto naleśnikowe(mleko, mąka, jajko, szczypta soli, trochę cukru. szczypta proszku do pieczenia, ok. łyżka oleju, 1/2 opakowania cukru waniliowego - niestety w tym przypadku składniki dodaję na "oko"),
- 25 dkg sera białego,
- żółtko,
- cukier, 1/3 opakowania cukru waniliowego,
- 2 łyżki rodzynek moczonych wcześniej przez min. 12 godz. w rumie (lub soku pomarańczowym),
- ewentualnie troszkę śmietany lub jogurtu naturalnego, gdy masa jest za sucha.

Ser rozdrobić widelcem, dodać cukry i dokładnie wymieszać. Skosztować - nie może być za słodkie. Dodać żółtko i ponownie wymieszać. Wsypać rodzynki.
Nakładać wartwę tworząc prostokąt i zawinąć naleśnik w prostokąt.
Podsmażyć z obu stron.
Masa wystarcza na 6-7 naleśników.

Obrazek

Takie byle co, a nawet smaczne :wink:
Pozdrawiam Agnieszka
Mój Ogrod , Kuchnia i Storczyki
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

RoksiSK pisze:
Takie byle co, a nawet smaczne :wink:
"Byle co"?? No wiesz :?
Uwielbiam takie "byle cosie" ;-) Dzisiaj zajadałam się racuszkami z jabłkami... mój "M" choć "mięsożerny" woli takie racuszki, naleśniczki, bliny czy placuszki ziemniaczane od schaboszczaka (ale to pewnie dlatego, że placuszki ja mu robię a schabowego musi sobie sam przygotować :D hihi Nie każdemu dana taka żona jak Roksik co to wszystko ugotuje :roll: )
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Post »

"ZUPA Z BOROWIKIEM CEGLASTOPORYM" - 14

Składniki:
- borowiki ceglastopore,
- nóżka z kurczaka,
- ziemniaki, marchew, pietruszka z natką, por,
- Vegeta, pieprz, maggie,
- śmietana 18%.

Grzyba oczyścić, pokroić w kostę. Zagotować 3 razy za każdym jednak odlewając wodę.
Wrzucić nóżkę z kurczaka i doprawić Vegetą. Wrzucić grzyby, tak aby gotowały się przynajmniej 30 min. Dołożyć utarte lub porojone pozostałe warzywa. Doprawić pieprzem. Na końcu dodać śmietanę i doprawić maggą. Dodać posiekaną natkę pietruszku.

Obrazek Obrazek

Niezbyt wiele udało mi się zebrać, ale przy takiej konkurencji jaka była nad Rożnowem, to bardzo dobry winik. Większość osób spacerowała po lesie z pustymi "rękami".
Specjalnie podałam przepis na zupę z tym gatunkiem grzyba, gdyż jest on niedoceniany i zazwyczaj opisywany jako jadalny warunkowo lub "lepiej omijać". Ale po obgotowaniu i po odlaniu wody jest fantastyczny w smaku.
Pierwszy raz jadłam go 3 lata temu. Po przekrojeniu robi się sino - fioletowy. Po obgotowaniu jest brązowany.
Uwaga! Ja każdego grzyba najpierw "kosztuję", zanim wsadzę do garnka lub na suszarkę :wink:
Niestety zdjęć zupy już nie mam :oops: Dawno zjedzona :oops:
Pozdrawiam Agnieszka
Mój Ogrod , Kuchnia i Storczyki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”