Cukier różany i inne przetwory z róż

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Cukier różany i inne przetwory z róż

Post »

Kupiłam 3 lata temu różę 'Louise Odier'. Trochę przez przypadek, bo była z przeceny. Dopiero potem dowiedziałam się, że jej płatki nadają się na przetwory.
W tym roku kwiatów było na tyle dużo (zreszta jeszcze wszystkie nie rozkwitły), że postanowiłam zrobić cukier różany.

Proporcje: garść płatków róż - szklanka cukru. Ucieramy płatki na pastę (w moździerzu lub makutrze), a potem łączymy z cukrem dokładnie mieszając.
Ja pod koniec ucierania już dosypałam łyżeczkę cukru, ażeby dobrze się utarło. Przeczytałam, ze trzeba usuwać białe końcówki płatków. Nie wiedziałam dlaczego, ale potem się dowiedziałam... białe końcówki są twardsze i trzeba dłużej ucierać.

Potem trzeba rozsypać na tacę i suszyć. Najlepiej na słońcu, pod lnianą ściereczką, od czasu do czasu mieszając. Ale niestety przyszła burza i musiałam uciekać z tacą do domu. Suszyć, jak wyschnie. W domu ponoć schnie 2 dni, na słońcu 3 godz.


Serdecznie proszę o inne przepisy na dżemy, konfitury, syropy z tej odmiany róż i innych!
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
halys
200p
200p
Posty: 203
Od: 5 wrz 2011, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Cukier różany i inne przetwory z róż

Post »

Oto przepis na nalewkę na płatkach róży - łagodzi ból gardła
0,5 litra płatków róży (bez tych białych środków), utrzeć je w makutrze
1 litr wody
0,5 litra jasnego, płynnego miodu
0,5 litra wódki
1 litr spirytusu
Utarte płatki zalać wrzątkiem, przelać do zamykanego naczynia i wystudzić. Odcisnąć płatki (przefiltrować), dodać miód, gotować na wolnym ogniu aż do uzyskania zawiesistego płynu (mieszać). Ostudzić, dodać alkohol, wymieszać, przelać do butelek, przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu (minimum 1 miesiąc).

Ps. Pięknie i fachowo opisany sposób na różany cukier. Czy można nim słodzić np. napoje? Sporo pracy, ale myślę, że warto.
Jak znajdę przepis na marmoladę różaną jaka robiła swego czasu moja ciocia, to ją tu zamieszczę.
Życie, Ty wariacie...
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Cukier różany i inne przetwory z róż

Post »

W zeszłym roku robiłam z róży Louise Odier - galaretkę z płatków róż:
składniki - 15 - 20 kwiatów róży, 1 kg cukru żelującego, 1/2 litra wina najlepiej różowego
z płatków odciąć białą podstawę płatka - bo jest gorzki. Obrane płatki wrzucić do garnka, zalać winem i doprowadzić do wrzenia, szczelnie przykryć i zaparzać przez 15 minut. Przecedzić wywar i przestudzić, dodać cukier żelujący, zagotować i mieszając gotować przez 4 minuty. Potem przelać do słoika.

Dużo przepisów jest w książce - Róże pachnące - autorstwa Heide Rau.
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Re: Cukier różany i inne przetwory z róż

Post »

A ja niegdyś przed laty, taka utartą z cukrem różę nałożyłam do małych słoiczków, mocno ubiłam, z góry posypałam jeszcze cukrem (zrobiła się z niego skorupka), mocno zakręciłam (bez pasteryzowania) i do lodówki.
Pozdrawiam. Małgorzata
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Cukier różany i inne przetwory z róż

Post »

A ja właśnie przed chwilą ukręciłam stulistną blenderem, kiedyś ucierałam ręcznie wg starej receptury, ale hmm..kiedyś blenderów nie było, zapach boski, polecam i robię tak jak Ty Małgosiu, ale nie posypuję już cukrem z wierzchu.
Awatar użytkownika
klarysa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5897
Od: 11 mar 2011, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Cukier różany i inne przetwory z róż

Post »

Poczytałam smakowitości. Zapisuję, żeby mi nie umknęło :)
gosia amator
100p
100p
Posty: 117
Od: 6 wrz 2009, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska-Przeźmierowo

Re: Cukier różany i inne przetwory z róż

Post »

Gosiu - galaretka z róży - marzenie - (już czuję jej smak) i jaka łatwa w przygotowaniu ;:215
Uwielbiam galaretki i uwielbiam przetwory różane niestety do tej pory tylko kupną marmoladę :oops:
najchętniej do rogalików lub przekładania ciasta !
Wniosek jeden trza biegusiem kupić jadalną różę :!:
Gosia
Awatar użytkownika
Malgos
50p
50p
Posty: 55
Od: 8 sie 2011, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Cukier różany i inne przetwory z róż

Post »

Gdzieś czytałam, że jeść można płatki wszystkich róż pachnących;

nie wiem czym to się skończy, ale obrywam płatki gasnących lekko róż i jeśli zapach mi się podoba to pakuję je do ...spirytusu
może wyjdzie z tego nalewka
albo ...woda kwiatowa ;-)
Malgos
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Cukier różany i inne przetwory z róż

Post »

Gosia amator - do galaretki możesz użyć Louise Odier - nie musi być to koniecznie róża jadalna. Ważne by miała zapach silny. Na początek użyłam za mało cukru i miałam z tym problem. Dopiero druga galaretka była dobra.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Cukier różany i inne przetwory z róż

Post »

Ja jeszcze trochę ukręciłam, bo coś za szybko zniknął poprzedni ..dla samego zapachu warto zrobić
Obrazek
Awatar użytkownika
oxalis
1000p
1000p
Posty: 1448
Od: 24 mar 2012, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko- Biała

Re: Cukier różany i inne przetwory z róż

Post »

Ten kolor to czysty obłęd... ;:oj Przepiękny...Czy ten kolor zależy od odmiany? Marzę o uprawie różyczek z przeznaczeniem na płatki. Czy z róż dzikich, używanych jako podkladki mozna pozyskiwać płatki? Chodzi mi o popularne kiedyś " eci peci"- jeśli ktoś wie o czym piszę to znaczy że urodził się w latach siedemdziesiątych :idea: hehehe.
Do czego jeszcze Moniko wykorzystujesz te pachnące płatki róż???
Monika pączki z tą Twoją różą będą tak aromatyczne jak.... perfumy od cacharel. ;:79 Amor amor to mój nr 1., to tak oczywiście zupełnie pokątnie przekazana informacja, gdyby przez przypadek ktoś miał hurtownię perfum...... :heja.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Cukier różany i inne przetwory z róż

Post »

oxalis rowerkiem albo samochodem wyprawa po okolicznych wsiach :D ..cuda w ogródkach przydomowych. Ja tą róże wyczaiłam z okna samochodu i zero problemu z babcią właścicielką żeby zebrać płatki. Przy okazji cała historia róży przywiezionej z Kresów. Prawdopodobnie to róża portlandzka, albo mieszanic rugosy, kwitnąca przez cały sezon wiadomo z czasem coraz słabiej, kolor ciemny wściekły róż. Jakbyś napisała wcześniej to bym wzięła dla ciebie trochę odrostów, bo róża też jako krzew bardzo ładna, a teraz nie wiem kiedy tam będę. Jak ją chcesz to powiedz. Może przy jakiejś okazji tam będę to wykopię, pozwolenie mam :D bo babcia sama mi proponowała

A kolor w słoiku.. zależy od koloru płatków róży. Ja idę na łatwiznę - blender (tylko żeby się nie przegrzał :D ), cukier puder i trochę soku z cytryny.
Z róży rugosy jak najbardziej można zrobić przecier tylko najlepiej szukać przynajmniej półpełnej, bo tych płatków trochę trzeba uzbierać.

Jak już chcesz posadzić kupną to najlepiej popytać Oliwki w dziale różanym, która ma mnóstwo róż historycznych. W rosarium u p. Choduna też są ciekawe róże, ta np (trzeba popatrzeć w historyczne) http://www.rosarium.com.pl/k/?id=210&Comte-de-Chambord
Awatar użytkownika
oxalis
1000p
1000p
Posty: 1448
Od: 24 mar 2012, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko- Biała

Re: Cukier różany i inne przetwory z róż

Post »

Bardzo bym Ci była wdzięczna, gdybyś mi takiego jednego odrościka skombinowała. ;:196
Zainspirowałaś mnie pomysłem z ogródkami w okolicy, więc tez czegoś poszukam wokół siebie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”