Potrawy Wigilijne

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
marzena06
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3072
Od: 4 cze 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Potrawy Wigilijne

Post »

Okres świąteczny przed nami ,więc i wątek odrzywa :D chcę się z Wami podzielić przepisem na kapustę z grochem , według naszej rodzinnej receptury , jest przepyszna ;:oj
Groch z kapustą
- pół kg.grochu całego
-pół kg.kapusty kwaszonej

Groch namoczyć na noc w wodzie, następnie gotować na wolnym ogniu ok.1 godz.do miękkości ,w oddzielnym garnku przygotowač kapustę kwaszoną ,zalać wodą i ugotować do miękkości.
Ugotowany groch ,należy odcedzić z nadmiaru wody, dodać 1 kostkę masła (może być troszkę mniej) i ugotowaną odcedzoną z wody kapustę , wszystko razem zagotować doprawiając solą.
Smacznego :wit
Kwiat jest uśmiechem rośliny Pozdrawiam Marzena
Moje wątki
Marzenkowo cz.1
Awatar użytkownika
Marta+
200p
200p
Posty: 310
Od: 4 wrz 2016, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Przemyska

Re: Potrawy Wigilijne

Post »

;:7
Mam pytanie odnośnie śledzi w oleju: czy wytrzymają w lodówce 2 tygodnie? W sensie z cebulą? ;:173 Nigdy nie robiłam w oleju ;:131 i boję się, że zdążą się zepsuć.
Czy lepiej zalać rybę (i przyprawy) olejem a cebulkę dorzucić kilka dni przed Wigilią?
Awatar użytkownika
marzena06
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3072
Od: 4 cze 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Potrawy Wigilijne

Post »

Marta+ za wcześnie,aby zrobić śledzie w oleju z cebulką,ale w sumie to szybko się robi te śledzie dasz radęnawet w przeddzień wigilii :wit
Kwiat jest uśmiechem rośliny Pozdrawiam Marzena
Moje wątki
Marzenkowo cz.1
Awatar użytkownika
marzena06
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3072
Od: 4 cze 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Potrawy Wigilijne

Post »

marzena06 pisze:Marta+ za wcześnie,aby zrobić śledzie w oleju z cebulką,ale w sumie to szybko się robi te śledzie dasz radę nawet w przeddzień wigilii :wit
Ja robiąc te śledzie to tylko je płuczkę pod bieżącą wodą , następnie kroję na mniejsze kawałki , następnie dodaję listek laurowy , 3-4 ziarenka pieprzu ziarnistego i ziela angielskiego,cebulę kroję w piórka dodaję do śledzi , wszystko mieszam ,a następnie zalewam olejem .
Smacznego :D
Ps.Tak robione śledzienajbardziej smakują moim domownikom oraz gościom i bardzo
Kwiat jest uśmiechem rośliny Pozdrawiam Marzena
Moje wątki
Marzenkowo cz.1
Awatar użytkownika
Marta+
200p
200p
Posty: 310
Od: 4 wrz 2016, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Przemyska

Re: Potrawy Wigilijne

Post »

Marzenko, bardzo dziękuję Ci za odpowiedź ;:196 ;:180
Wstrzymam się jeszcze tydzień, niestety na kilka dni przed Wigilią będę miała taki kociołek, że co tylko mogę to chcę zrobić szybciej. Inaczej nie wyrobię z czasem i siłami.
Wiem, że najlepiej gdy wszystko jest super świeże a nie mrożone, ale w tym roku ni dy rydy :lol: ... :shock: ... :cry:
Pierogi ruskie już się mrożą, w poniedziałek na warsztat idą śledzie na słodko- kwaśno (te akurat im starsze tym lepsze), od wtorku podłoże (pasteryzacja), w piątek pierogi z kapustą i paszteciki (też do mrożenia).
Kolejny tydzień to będą ciasta: blaty do pierników i miodowników można szybciej piec, popakuję, niech leżakują w chłodzie. Kutia, kompot, szuba, barszcz, baba drożdżowa i sałatki to już właściwie mus robić w ostatniej chwili.
Jakoś to będzie.
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Potrawy Wigilijne

Post »

marzena06 pisze:następnie zalewam olejem .
Wybacz putanie zupełnej laiczki kuchennej: jakim olejem?
Awatar użytkownika
marzena06
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3072
Od: 4 cze 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Potrawy Wigilijne

Post »

Zefirka tym olejem co na co dzień używasz w kuchni :wit
Kwiat jest uśmiechem rośliny Pozdrawiam Marzena
Moje wątki
Marzenkowo cz.1
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Potrawy Wigilijne

Post »

Kiedy u mnie w kuchni tylko smalec i masło klarowane króluje. Do sałatek: oliwa z oliwek.
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2427
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Potrawy Wigilijne

Post »

Do śledzi to najlepiej olej rzepakowy chyba ,że pasuje Ci smak innych np lnianego czy oliwy - mnie nie .

-- 8 gru 2019, o 17:23 --
marzena06 pisze:w sumie to szybko się robi te śledzie dasz radęnawet w przeddzień wigilii
Robi się szybko ale są smaczniejsze gdy jednak smaki się przegryzą a słoność wyrówna .
marzena06 pisze:a robiąc te śledzie to tylko je płuczkę pod bieżącą wodą
Hmmm nie wiem jakich płatów używasz ale generalnie takie tylko przepłukane są mocno słone mimo ,że jadamy stosunkowo słone potrawy .
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Potrawy Wigilijne

Post »

Słonecznikowy jest też dobry. Oliwa nie pasuje do śledzi.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Potrawy Wigilijne

Post »

jokaer pisze:Oliwa nie pasuje do śledzi.
Tak myślałam i stąd moje pytanie. Teraz już wiem: rzepakowy albo słonecznikowy. Spytać musiałam, bo żadnego nie mam w domu i nie chciałam robić zbędnego zakupu (w razie pomyłki).
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Potrawy Wigilijne

Post »

Rzepakowy jest zdrowszy od pozostałych olejów a nawet od oliwy bo ma o wiele lepszy, niemal idealny stosunek omega 3 do omega-6, 2x mniej tłuszczów nacyconych i nie zawiera goryczy, która psuje smak wszystkich potraw.
Wracając do śledzi a właściwie do cebuli. Po pokrojeniu solę i zostawiam na kilkadziesiąt minut. Następnie przelewam na sitku wrzącą wodą, która usuwa nadmiar soli , jednocześnie zmiękcza cebulę i sprawia, że nie jest taka ostra.
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Potrawy Wigilijne

Post »

O, idealne rady dla takiej laiczki kuchennej jak ja.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”