Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Zablokowany
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Tylko zagotować.
Awatar użytkownika
krysad71
1000p
1000p
Posty: 1917
Od: 11 gru 2009, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Pytam, ponieważ pamiętam jak mama całe pomidory ze skórką układała w słojach i zalewała osoloną wodą, oczywiście pasteryzowała. Po otwarciu słoja zdejmowała skórkę z pomidorów i rozdrobnione pomidory wraz z ta zalewą przeznaczała na zupę. Lubiliśmy też zjadać pomidorki z tej zalewy, kiedyś nie kupowało się tak w okresie zimowym świerzych pomidorów jak obecnie. Ale proszę to potraktować jako historyczną ciekawostkę nie jako przepis, chociaż całość była smaczna i bardzo przydatna.
Pozdrawiam Krystyna
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Romaszko a kiedy te ogórki z bazylią można najwcześniej spróbować? Robiłam tydzień temu
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Odnośnie przepisu Ani Kozuli 'Pomidory w galarecie" mam pytanie i proszę o odpowiedż.Otóż czy żelatynę rozpuszcza się w wodzie podanej w przepisie (litr)czy w dodatkowej ilości 0,5 l.?
Mam trochę koktajlowych pomidorków i chcę je zrobić w/g tego przepisu.
Pozdrawiam Maria.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Maraga co prawda ja jeszcze nie zrobiłam, ale 10 dkg żelatyny w 1 litrze płynu to i tak jest mało, w 1,5 litra to nawet nie wiem czy galaretkę byś zauważyła. Ja chyba zrobię tak jak w przepisie na opakowaniu żelatyny (przeważnie jest 10 dkag żelatyny/0,5 l wody), no może ciut słabszy roztwór.

Odlej trochę z 1 litra wody, żeby rozpuścić żelatynę, na pozostałej wodzie zrób zalewę, tak myślę

Miało być 10 gram.
Comcia
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Maraga

Ja dzisiaj robiłam z połowy porcji czyli pół litra wody i pół szklanki na 1.25 pomidorów i z tego odlałam szklankę wody do rozpuszczenia zelatyny .. i było tak bardzo w sam raz .. ja dałam malutkie cebulki i pięknie wyglądają wyszło mi 2 półlitrowe słoiki i 4 mniejsze .
Tylko ;:223 bo w trakcie pasteryzacji jeden mniejszy słoiczek mi pękł tak bokiem widocznie był wcześniej gdzieś uderzony...
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Moniko i Juda!
Dziękuję Wam bardzo ;:196 ;:196
Zrobię tak jak radzicie.
Juda współczuję Ci.Też nie lubię jak coś mi się wydarzy.Tyle trzeba się napracować przy tym a tu pech.
Pozdrawiam Maria.
Awatar użytkownika
oxalis
1000p
1000p
Posty: 1448
Od: 24 mar 2012, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko- Biała

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

monika pisze:Maraga co prawda ja jeszcze nie zrobiłam, ale 10 dkg żelatyny w 1 litrze płynu to i tak jest mało, w 1,5 litra to nawet nie wiem czy galaretkę byś zauważyła. Ja chyba zrobię tak jak w przepisie na opakowaniu żelatyny (przeważnie jest 10 dkag żelatyny/0,5 l wody), no może ciut słabszy roztwór.

Odlej trochę z 1 litra wody, żeby rozpuścić żelatynę, na pozostałej wodzie zrób zalewę, tak myślę
Miało być 10 gram.
Comcia
Monika..., jakiś chochlik chyba namieszał w tych obliczeniach. :wink:
Z Twojej propozycji podanej wyżej wyjdzie beton, a nie galaretka :lol:
10 dkg na litr? ;:oj ;:oj ;:oj
Używałam żelatyny z firmy Gell..Ma ona 50g i wg producenta ta ilość starcza na 2,5 l płynu- gotowego.
Robiąc moje pomidorki w galarecie wg przepisu szanownej kozuli, zrobiłam dokładnie tak jak jest w przepisie.
Owszem, były wtedy upały i zawartość słoiczka była lekko płynna, ale po wstawieniu do lodówki na kilkanaście min przed konsumpcją wszystko elegancko twardnieje i jest ok.
Także dziewczyny, uważajcie żeby nie przedobrzyć, to ma być galareta a nie beton. :!:
Awatar użytkownika
zuzia55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2993
Od: 24 kwie 2008, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Parczew

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Robiłam pomidory w galarecie i żelatynę rozpuszczałam w dodatkowej ilości wody.Wyszły super,tylko po wystudzeniu wstawiłam je na 1 godz do lodówki,a póżniej do spiżarni,dziś produkowałam następne,bo bardzo smakują mojem M.Na zdjęciu razem z leczem i sosem słodko-kwaśnym. Obrazek
Tylko zastanawiam się jak długo można je przechowywać?
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

no nieźle namieszałam :D oczywiście masz rację oxalis miało być 10 gram a nie 10 dkg żelatyny.
Comciu popraw plisss, bo jeszcze ktoś zrobi.


Poprawiłam ale i tak nie wiem skąd wiesz że czytam. ;:224
Comcia
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Comciu zderzenie w czasoprzestrzeni :D

A swoją drogą przepis nie jest jednoznaczny, ile tego płynu w sumie ma być - rozpuszczona żelatyna+zalewa - wg przepisu Kozuli?
..............
zaraz zaraz :D :D
"Może przyda Wam się przepis Kozuli na pomidorki w galarecie, idealne do tego są właśnie koktajlówki :D :

2,5 kg pomidorów
3-4 duze cebule
Zalewa
10 dkg zelatyny
3 lyzki cukru
2 lyzki soli
7 lyzek octu
1 litr wody
Ziele angielskie , liscie laurowe , czosnek do smaku .
W 0,5 l przegotowanej ostudzonej wodzie rozpuscic zelatyne , wlac do zalewy . Cebule pokroic w gruba kostke i na chwile zasolic ( lub zblanszowac ) .Pomidory i cebule wkladac na przemian do sloików , zalac zalewa . Pasteryzowac 5 minut .
Do nieco wiekszych pomidorów w przepisie jest 1 litr i szklanka wody ."
oxalis pisze:Robiąc moje pomidorki w galarecie wg przepisu szanownej kozuli, zrobiłam dokładnie tak jak jest w przepisie. Także dziewczyny, uważajcie żeby nie przedobrzyć, to ma być galareta a nie beton. :!:
oxalis wytłumacz się :D
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Zrobiłam sos pomidorowo- paprykowy (leczo) z przepisu nr 19. Pyyyszne wyszło ;:215
Pozdrawiam. Małgorzata
Awatar użytkownika
oxalis
1000p
1000p
Posty: 1448
Od: 24 mar 2012, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko- Biała

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Hmmm, no tak ;:oj .
Widocznie robiąc te pomidorki uznałam już wtedy że coś jest nie halo, bo na opakowaniu żelatyny wyraznie jest napisane, że całe opakowanie ma 50g i jest na 2,5 litra i sama tę ilość żelatyny podanej w cytowanym przepisie przerobiłam na gramy, czyli dałam 10 gram a nie 10 dkg na 0,5 litra ( w przepisie jest w sumie 1,5 l płynu więc analogicznie dałam 30 gram), bo się to takie naturalne wydawało.
Wniosek jest taki, że sama przez przypadek uniknęłam betonu zamiast galarety hehehe
Dalej się więc upieram, że 10dkg to zdecydowanie przesadzona ilość.
Dopiero czytając post Moniki zwróciłam uwagę na ten błąd i zareagowałam.
A swoją drogą Moniko, duże brawa za spostrzegawczość i dążenie do prawdy ;:138
Co do ilości wody, uznałam, że do zalewy potrzebny jest 1 litr, a żelatynę należy rozpuścić w osobnym pół litrze wody, i tak też zrobiłam.
Może by jednak Kozulę poprosić o autoryzowanie tego przepisu? :wink: Bo wart jest tego bezsprzecznie.
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”