Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Zablokowany
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

monika pisze:BRZOSKWINKA po blenderze to już bym w ogóle nie przecierała :D
a ja przecieram, bo zostaja pływają pestki i resztki skórek. Nie lubię jak mi pływa w pomidorówce...
Do sosów "gruboziarnistych" typu ajwar, adżyka nie przecierałam.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Każdy sposób robienia jest dobry, byle by było jak najmniej pracy i mycia garów, no i efekt taki jakiego oczekujemy.
Co do przykrywek antyrozpryskowych, na pryskający tłuszcz zwłaszcza, też tak uważam - ma być prosto, łatwo i przyjemnie :D
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

jode22 pisze:A powiedzcie, co używacie do przecierania pomidorów (oprócz tradycyjnego sitka i kopyści ;:65 lub bardziej zaawansowanie miksera). Widziałam na allegrooo, w sklepach internetowych oraz na targu maszynki podobne do maszynki ręcznej do mielenia mięsa, tylko z taką zwężającą się tutką z dziurkami. Produkcji ukraińskiej wszystko było żeliwne, produkcji niemieckiej plastikowe, tylko tutka metalowa. Koszt plastikowej 25 zł. Pieniądze nie wielkie, ale jeśli się nie sprawdza, to po co mi jeszcze jeden grat ;:oj . Czy ktoś to ma i jak wygląda w użyciu. Czy się nie zapycha, czy wytłoki są suche, czy może zostaje w nich jeszcze sporo miąższu?
W mojej odpady sa suche, nie zatyka sie. Zdjecie jest w przepisie nr 103.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 6#p1761476
Poziomki uzyskujemy przez przewracanie pionków.
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

jode22 pisze:A powiedzcie, co używacie do przecierania pomidorów (oprócz tradycyjnego sitka i kopyści ;:65 lub bardziej zaawansowanie miksera). Widziałam na allegrooo, w sklepach internetowych oraz na targu maszynki podobne do maszynki ręcznej do mielenia mięsa, tylko z taką zwężającą się tutką z dziurkami. Produkcji ukraińskiej wszystko było żeliwne, produkcji niemieckiej plastikowe, tylko tutka metalowa. Koszt plastikowej 25 zł. Pieniądze nie wielkie, ale jeśli się nie sprawdza, to po co mi jeszcze jeden grat ;:oj . Czy ktoś to ma i jak wygląda w użyciu. Czy się nie zapycha, czy wytłoki są suche, czy może zostaje w nich jeszcze sporo miąższu?

Pozdrowienia, Jola
Ja mam taką maszynkę kupioną sporo lat temu na targu od ruskich , jestem zadowolona trzeba odpady jeszcze raz przepuścić i są suche .
Wiesz ja robię jak mam większą ilość pomidorów .. przygotowuję słoiki nakrędki i "poświęcę się" ale warto.
Surowe bardzo dojrzałe pomidory przekręcam przez tą maszynkę daję do gara zagotowuje ściągam szumowinę " dosmaczam" sola troszeczkę cukru można dodać drobniutko pokrojoną natkę selera ale to juz wg uznania..gorący do słoików mocno zakręcam i i stawiam na zakrędkę a potem kocykiem .. nie pasteryzuję .
Nie wiem czy się wprawiłam ale szybko mi to idzie :;230
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Tula pisze:No to 103. bardzo stary, włoski przepis na przecier z pomidorów. W dziurze, w której mieszkam, od pokoleń właśnie tak robią. Jest PYCHA i nadaje się do wszystkiego: na sos do makaronu, na pomidorową, do flaków, do gołąbków.

Składniki:
100 kg pomidorów (przy mniejszej ilości oczywiście wszystko proporcjonalnie zmniejszyć)
duża reklamówka mocno dojrzałej czerwonej papryki - tej co ma kształt rogów
reklamówka bazylii
reklamówka selera naciowego
reklamówka naci z pietruszki
pół reklamówki cebuli
800 gram soli
Tula, przepis brzmi niesamowicie, tylko jak to przeliczyć na mniejszą wersję? 100kg pomidorów na raz jest dla mnie niewyobrażalne... Ile to reklamówek pomidorów? :shock: :shock: :shock:
Awatar użytkownika
Bogumilka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3579
Od: 10 lut 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Ja zawsze robiłam pomidorki do słoików w całości, ale teraz chcę spróbować czegoś innego, ale bardzo prostego. Myślę coby te pomidorki wrzucić do gara i co dalej........? Nie mam takiego dużego sitka, żeby jej przetrzeć, bo pewnie będzie dużo skórek, ale fajnie by było, żeby pesteczki były, bo lubię. Ja chcę takie pomidorki na zupkę, właśnie z pesteczkami. ;:108
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

No to do gara, rozgotować i blenderem. A potem dosolić, lekko dosłodzić. I gorące wlać do słoika, aż po sam czubek. Zakręcasz, do góry dnem i aż ostygnie. Idealne na zimową pomidorówke. :D
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Możesz sparzyć pomidory, zdjąć skórkę, wyciąć twarde ślady przyszypułkowe i dopiero rozgotować.
Kiedyś tak zrobiłam, pesteczki w ogóle nie przeszkadzają w zupie.
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Ja pomidory sparzam (prawidłowo?) i obrane wkładam do słoika. Małe w całości, większe w kawałki, dosypuję trochę soli i pasteryzuję. Zimą zużywam do sałatki ze śmietaną a jak chcę do zupy to jeden ruch blenderem i przecier gotowy.
Barbara
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Barbaro tutaj podobnie robi sie pomidory, nazywaja sie pelati. Obrane upycha sie do sloika, ciut soli, zabek czosnku, bazylia i pasteryzowac.

Brzoskwinko nie wiem, nigdy nie odmierzalam pomidorow reklamowkami. Ale tak sobie mysle, ze jeśli na 100 kg pomidorow idzie reklamowka bazylii i 800 gram soli, to na polowe czyli 50 kg pomidorow pojdzie pol reklamowki bazylii i 400 gram soli. Itd.
Poziomki uzyskujemy przez przewracanie pionków.
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Tula pisze:...to na polowe czyli 50 kg pomidorow pojdzie pol reklamowki bazylii i 400 gram soli. Itd.
:;230 :;230 To ja wiem. Ale ile bazylii (bo to już liczy się na gałązki) i innych skarbów dać do 5kg pomidorów? :roll:
Sól to nie problem, łatwo policzyć.

Mogłabym na smak, ale to już nie będzie tradycyjna włoska receptura tylko mazowiecka. ;:183
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Nie licze bazylii na galazki :shock: i nikt tu nie liczy. Na oko sie daje. Jak na 100 kg pomidorow idzie reklamowka bazylii, to na 25 kg pojdzie okolo 1/4 reklamowki, a na 10 kg to wyjdzie jakos peczek, garsc. A na 5 kg pol peczka. Tak na oko. Ten przecier u kazdego bedzie mial nieco inne proporcje, bo jeden lubi wiecej papryki, inny bazylii, inny nawali czosnku jak wariat. Niektorzy tutaj nic nie daja poza pomidorami i sola. W przepisie podalam jak to sie robi u mnie w domu. Moim zdaniem ten "wloski" smak to od pomidorow zalezy. Robie z miejscowych odmian (Roma, Romagnola, San Marzano) bardzo dojrzalych, po zerwaniu daje im jeszcze "dojsc" dzien lub dwa. Zrobilam raz z malinowych - tez byl smaczny, dobrze wyszedl ale smak mial jednak inny.

PS. Z 5 kg pomidorow to strasznie malo wyjdzie.
Poziomki uzyskujemy przez przewracanie pionków.
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Dzięki Tula. Może i mało, ale już mam zastawiona spiżarnię z przecierami w różnych wersjach. Zima będziemy sprawdzać co nam najbardziej smakuje. Czym mogę zastąpić selera naciowego?
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”