Kuchnia Kaśki

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
kasik 69
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3653
Od: 10 maja 2010, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kuchnia Kaśki

Post »

Sałatka z brokułem
ugotowany brokuł podzielony na różyczki
trochę miksu sałaty, lub sałaty zwyklej, albo lodowej, co kto lubi
6 jajek na twardo pokrojonych w cząstki
4 spore pomidory, pokroić w grube półplasterki
ziarna słonecznika-można podprażyć
3 ząbki czosnku
sporo szczypioru
łyżka majonezu, jogurt grecki
sól,pieprz
Na spód miski kładziemy sałatę na to trochę cząstek pomidora i jajek, lekko oprószyć solą, posypać słonecznikiem. Na to reszta pomidorów,jajek, brokuł. Czosnek rozetrzeć ze solą, wymieszać z majonezem, i pieprzem do smaku-sos ma być luźny, żeby spływał po składnikach. Na wierzch dużo szczypioru, schłodzić w lodówce.

Sałatka pieczarkowa
0,5 kg pieczarek
5 jajek ugotowanych na twardo
4-5 ogórków kiszonych
cebula
majonez
sól, pieprz
Pieczarki umyć, zetrzeć na jarzynowej tarce. Wrzucić na 2-3 minuty na wrzątek, posolony lub z dodatkiem wegety. Odcedzić, wystudzić, odcedzić odciskając nadmiar wody. Jajka i ogórki też zetrzeć, ogórki odcisnąć z nadmiaru soku. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Wymieszać składniki z majonezem, przyprawić solą i pieprzem.

Pavlova
6 białek (ok 220-240g)
2 szklanki drobnego cukru
1 łyżeczka soku z cytryny
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
Białka ubić na sztywno, pod koniec dodać cukier, po łyżce. Piana ma być lśniąca, ubijanie zajmie ok 10 minut. Na koniec dodać mąkę ziemniaczaną i sok z cytryny. Blachę z wyposażenia piekarnika wyłożyć papierem, na to masę,można narysować okrąg aby sobie pomóc w formowaniu. Brzegi formować łyżką, podciągając ku górze. Piec w 150 stopniach półtorej godziny. Wystudzić w uchylonym piekarniku.
Po wystudzeniu ubijamy 300ml kremówki z 250 g mascarpone. Smarujemy wierzch bezy, na to owoce. Ja mieszam je z tężejącą galaretką rozpuszczoną w
szklance wody. Moja beza ma bardzo niedoskonały kształt, ale to smaku nie zmienia :wink:

Obrazek

Obrazek
Zapraszam do mnie,
Moje wątki
Nasz Ogród
Awatar użytkownika
kasik 69
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3653
Od: 10 maja 2010, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kuchnia Kaśki

Post »

Kisiłam już buraczki na barszcz, teraz po raz pierwszy kiszę botwinkę w kwaśnym mleku. Co wyjdzie zobaczymy, ale już wygląda prawie jak chłodnik, a jak pachnie! Przy okazji - z kiszonych buraczków robiłam surówkę z dodatkiem kiszonego górka, jabłka, cebulki z dodatkiem oleju.

Obrazek
Zapraszam do mnie,
Moje wątki
Nasz Ogród
Awatar użytkownika
kasik 69
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3653
Od: 10 maja 2010, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kuchnia Kaśki

Post »

Barszczyk grzybowy-zupka pochlipka;)
Proporcji nie podaję bo robię na oko. Przeważnie przy okazji pakowania grzybków w słoiki.
Grzyby leśne obgotowuję krótko, potem odlewam, zalewam świeżą wodą plus sól, listek laurowy, ziele angielskie, gotuję ok pół godziny. Jeśli grzybów dużo zostawiam tylko trochę, pozostałe przeznaczam na przetwory. Teraz kroimy drobno cebulę i 2-3 ząbki czosnku, dodajemy do wywaru razem z ziemniakami pokrojonymi w kostkę. Jak ziemniaki będą miękkie doprawiamy kwaskiem cytrynowym i pieprzem. Na koniec trochę śmietany, i to wszystko.
Obrazek
Zapraszam do mnie,
Moje wątki
Nasz Ogród
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Kuchnia Kaśki

Post »

Kasiu, czekam na przepis jak robisz zblendowane brzoskwinie, na wyspie pisałaś ;)
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
kasik 69
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3653
Od: 10 maja 2010, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kuchnia Kaśki

Post »

Justynko bardzo proszę:
Tort brzoskwiniowo karmelowy
Biszkopt-chyba każdy ma sprawdzony przepis, mój był z 7 jajek
Krem karmelowy:
0,5 l kremówki
500g mascarpone
2 łyżeczki żelatyny
puszka kajmaku (ja dałam tak 2/3)
Żelatynę namoczyć w niewielkiej ilości zimnej wody. Przed dodaniem do kremu rozpuścić (ja robię to w kąpieli wodnej)
Ubić śmietanę wraz z serkiem, po łyżce dodać karmel, na koniec tężejącą żelatynę.
Mus brzoskwiniowy:
Puszka brzoskwiń
2 galaretki brzoskwiniowe
Brzoskwinie wyjąć z zalewy, zmiksować. Galaretki rozpuścić w 1 szkl wody, dodać do brzoskwiń, wymieszać, odstawić do stężenia
Biszkopt pokroić na 3 części, nasączyć zalewą z brzoskwiń. Posmarować dżemem porzeczkowym, na to rozsmarować część kremu. Na krem wyłożyć połowę musu brzoskwiniowego, przykryć biszkoptem. Druga warstwa: krem, na to mus i ostatni krążek biszkoptu. Posmarować resztą kremu, udekorować dowolnie.

Obrazek

Obrazek
Zapraszam do mnie,
Moje wątki
Nasz Ogród
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1484
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Kuchnia Kaśki

Post »

Kasiu pomóż, myślę i myślę ale wymyślić nie mogę jaki można jeszcze zrobić mus zamiast brzoskwini
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
kasik 69
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3653
Od: 10 maja 2010, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kuchnia Kaśki

Post »

Myślę, że mogą być maliny, tylko dobrze jest przetrzeć żeby pesteczki oddzielić, ale to szybko idzie. Ja chyba dawałam na paczuszkę malin chyba 400g szklankę wody, cukru do smaku, i do przetartych gorących wsypywałam galaretkę. A może mango? Tu już można kupić gotową pulpę, albo w B są takie pokrojone mrożone.
Zapraszam do mnie,
Moje wątki
Nasz Ogród
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1484
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Kuchnia Kaśki

Post »

Kasiu super maliny o nich nie pomyślałam i to będzie to dzięki
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
kasik 69
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3653
Od: 10 maja 2010, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kuchnia Kaśki

Post »

A do śmietany zamiast karmelu można dać nutellę, albo czekoladę, tylko ją trzeba by rozpuścić w śmietanie.
Zapraszam do mnie,
Moje wątki
Nasz Ogród
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Kuchnia Kaśki

Post »

Dziękuję, jeszcze jakoś nie miksowałam brzoskwiń, a to tak prosto i smacznie.
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
kasik 69
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3653
Od: 10 maja 2010, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kuchnia Kaśki

Post »

Justynko blenderem to jest dosłownie moment.
A, MIRECZKO! Maliny rozgotuj;)
No to teraz śledziki :)
Śledzie z przyprawą piernikową
1 kg śledzi matiasów bez skóry
150 g suszonej żurawiny
2 średnie cebule
2 duże słodkie jabłka
sok z połowy cytryny
przyprawa do piernika
olej rzepakowy
Śledzie wymoczyć krótko w wodzie. Osączyć, pokroić w kawałki, oprószyć przyprawą, odstawić. Cebulę pokroić w piórka zalać wrzątkiem, zostawić na kilka minut, odsączyć. Tak samo potraktować żurawinę. Jabłka obrać, zetrzeć na jarzynowej tarce, skropić sokiem z cytryny. Ułożyć w słoiku warstwami, zalać olejem i do lodówki co najmniej na dobę.

Śledzie z czosnkiem i pietruszką
Tu robiłam na oko. Pokrojone śledzie posypałam pieprzem, włożyłam do miski. Dodałam dużo drobniutko posiekanej pietruszki i posiekany, (nie wyciśnięty przez maszynkę czosnek)Czosnku też sporo, na ok pół kg śledzi pół główki. Wymieszałam zalałam olejem, i wstawiłam do lodówki żeby się przegryzło.
Obrazek
Zapraszam do mnie,
Moje wątki
Nasz Ogród
Awatar użytkownika
stefcia
500p
500p
Posty: 672
Od: 2 gru 2012, o 18:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Sudeckie

Re: Kuchnia Kaśki

Post »

Wypróbowałam śledziki z czosnkiem pycha ;:196
Dzięki
Awatar użytkownika
kasik 69
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3653
Od: 10 maja 2010, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kuchnia Kaśki

Post »

Delikatna zupa kalafiorowa
Kalafiora oczyścić, podzielić na mniejsze różyczki. Ugotować w bulionie ewentualnie woda z domową ,,wegetą,,
Jak kalafior miękki robimy lane kluski- 1,2 jajka roztrzepać widelcem, posolić, dodać trochę zimnej wody i mąkę - ciasto gęściejsze niż na naleśniki. I teraz dajemy na wrzątek albo ,, z widelca,, albo do woreczka odciąć maleńki kawałek narożnika, zupa musi cały czas się gotować. Na koniec dodać posiekanego koperku i śmietany. Ewentualnie doprawić solą.

Dziś po raz pierwszy zrobiłam dźem z dyni. W oryginalnym przepisie było więcej cukru, ale to już jak kto lubi
Dżem z dyni
3 kg dyni
1 cytryna
3 galaretki- u mnie 2 pomarańczowe i 1 cytrynowa
300 g cukru
Dynię obrać, zetrzeć na wiórki. Można pokroić w kostkę, ale wtedy trzeba dłużej gotować. Na dno garnka wlać ok litra wody, wrzucić dynię i mieszając rozgotować. Jak miękka blendujemy. Dodać cukier, sok z cytryny i zagotować, nie zapomnieć o mieszaniu, i ostrożnie, bo robią się dyniowe wulkany :wink: Wsypać galaretkę, dobrze wymieszać i już nie gotować. Przełożyć do wyparzonych słoiczków. Pasteryzować ok 20 min.
Zapraszam do mnie,
Moje wątki
Nasz Ogród
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”