Kuchenne improwizacje Moni

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10449
Od: 17 lip 2008, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Kuchenne improwizacje Moni

Post »

Raczej przystawka :uszy
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kuchenne improwizacje Moni

Post »

Moniczko naprawdę mamy podobny gust. :D
Na pewno nie raz wrócę.
:P
Awatar użytkownika
Alania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10449
Od: 17 lip 2008, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Kuchenne improwizacje Moni

Post »

Dzisiaj polecam danie pochodzące z mojej miejscowości - ziemniaki po cabańskuZiemniaki najlepsze są wówczas, gdy przygotowuje się je w żeliwnym garnku, a na wierzch ułoży się liście kapusty i na to wyciętą z ziemi, okrągłą darń zamiast pokrywy i ... piecze się na ogniu. O tej porze roku i zimą przygotowuję je jednak w warunkach domowych, na piecu, w gęsiarce - są również znakomite, choć z ognia zdecydowanie lepsze.
Należy przygotować:
ziemniaki,
marchew,
kiełbasę toruńską (ja daję akurat taką, bo nie jest zbyt tłusta),
cebulę,
boczek,
2 pęczki zielonej pietruszki
1/2 kostki smalcu
pieczarki (niekoniecznie)
pieprz, sól, vegeta

Dzisiaj akurat przygotowywałam to danie na obiad, więc przy okazji cyknęłam fotki.
Na dno garnka układamy pokrojony boczek. W celu uzyskania większej ilości spieczonych ziemniaków, można dać mniej boczku.
Obrazek

Na wyłożony boczek układamy pocięte w cwiartki ziemniaki, doprawiamy solą, pieprzem i vegetą.
Obrazek

Dalej układamy kolejno następne warstwy: marchew, pieczarki, pietruchę, kiełbasę, cebulę.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następnie układamy kolejno te same warstwy: ziemniaki, jarzyna, kiełbasa. Na koniecz kładziemy smalec i zakrywamy pokrywą. Ziemniaki należy piec na małym ogniu do czasu, aż będą miękkie i podpieczone od spodu. Nie mieszamy, nie odkrywamy pokrywy bez potrzeby 9tylko do sprawdzenia, czy dobre).
Smacznego :)
Awatar użytkownika
Alania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10449
Od: 17 lip 2008, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Kuchenne improwizacje Moni

Post »

Elu :wit , dziękuję i oczywiście zapraszam ;:137
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kuchenne improwizacje Moni

Post »

Moniś te ziemniaczki są pyszne z ogniska pieczone w kociołku.
Ale bym zjadła. ;:224
Awatar użytkownika
Alania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10449
Od: 17 lip 2008, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Kuchenne improwizacje Moni

Post »

Zapomniałam dodać, że ziemniaki najlepiej smakują z kubkiem zsiadłego mleka lub kefiru ;)
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kuchenne improwizacje Moni

Post »

Monia ja u Ciebie Ty u mnie :)

Uwielbiam czytać kuchenne wątki bo każdy z nas ma inne smaki i inne pomysły.. które mozna a nawet trzeba "odgapiać" zeby urozmaicić swoja kuchnię :)

Te Twoje ziemniaki po cabańsku przypominają mi nasz kociołek.. który wykłada się liśćmi kapusty .. potem daje jak u Ciebie (plus buraki) przykrywa liścmi kapusty i zakrywa taką specjalną pokrywą..
Piecze się w ognisku..

z tą darnia .. to pierwsze słysze..
mozesz napisać coś wiecej? dlaczego właśnie darń?
Moze wypróbuję w przyszłym roku..
i dlaczego to sie nazywa ziemniaki skoro jest tyle innych produktów?

Nie przyszło mi do głowy zrobić tego w domu..
hmm

Czym przykrywasz w domu?

Na zdjeciach układasz warstwy na patelni.. dobrze widze?
I potem wszystko na patelni dusisz? czy jak?
kurcze podoba mi sie..
z uśmiechami Iza
u liski
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25125
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Kuchenne improwizacje Moni

Post »

Mnie też to przypomina kociołek. Nie pomyslałam, że można to zrobić w piekarniku lub na małym ogniu
Awatar użytkownika
Alania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10449
Od: 17 lip 2008, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Kuchenne improwizacje Moni

Post »

Dziewczyny, kociołki, o których piszecie, to współczesne wznalazki - to jednak daje inny smak ziemniaków (podobny bardziej do tego, który robi się w domu, na kuchence). Tradycyjnie ziemniaki piekło się (i na naszym terenie najczęściej nadal się tak piecze) w dużych garach żeliwnych, wewnątrz wyłożonych białą porcelanką), o dwóch uszach, które służą do tego, by za pomocą dwóch kijów zdjąć gar z ogniska. Ustawia się go na dwóch cegłach, aby stabilnie stał podczas pieczenia. Garnek jest bez pokrywy i zamiast pokrywy używa się kilku liści kapusty, a na to darń - jej zadanie jest takie, aby zamknąć garnek, dać możliwość lekkiego odparowywania, nadaje też coś do smaku :) Trzeba uważać przy zdejmowaniu, żeby darń nie wpadł do garnka.
Tak wygląda taki garnek na ognisko:
Obrazek

Ja mam takie dwa garnki po dziadkach i chucham na nie i dmucham, bo to już teraz rzecz nie do nabycia. Obecnie popularnie produkuje się kociołki, ale wg mnie to nie najlepsze rozwiązanie - ziemniaki mają bardziej 'zaparzony' i 'ugotowany' smak. Mieliśmy taki kociołek, ale daliśmy znajomym, bo nam nie odpowiadał. Oczywiście, gdy pogoda zimna, a chce nam się 'pieczonych', to robię je właśnie, jak wczoraj, na piecu domowym. Jak już wspominałam, robię je w gęsiarce (na zdjęciu to jest gęsiarka, nie patelnia), o grubym dnie - to b.ważne, aby dno było grube, a garnek grubo emaliowany).
Garnek do wersji domowej:
Obrazek

Co do buraków, o których pisze Liska - u nas też niektórzy dodają buraki, ale wg mnie psuje to smak. Pieczarki to mój pomysł, w oryginale nie powinno ich być. To danie - ziemniaki po cabańsku, znane dzisiaj już chyba w całej Polsce, to tak, jak wspominałam, danie pochodzące z Chrzanowa. Jego historia sięga czasów, gdy na naszych terenach byli tatarzy, czyli XIII w. Przyrządzali ją cabanowie czyli pasterze bydła armii tatarskiej, którzy po wycofaniu się wojsk tatarskich osiedlili się na terenie obecnego Chrzanowa.
Awatar użytkownika
Alania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10449
Od: 17 lip 2008, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Kuchenne improwizacje Moni

Post »

Nie wiem, czy lubicie knedle ze śliwkami. U nas jeszcze można kupić śliwki, więc we wtorek mam w planie przyrządzenie knedli. Ja uwielbiam, jak zresztą większość niewskazanych, mącznych dań ;:224 Sposób chyba wszystkim znany, ale jakby kogoś zainteresowało, jak robię, to proszę:
Ja tak "na oko" to robię :oops:
Gotuję ziemniaki ok.1kg-1,5kg. Po ugotowaniu najlepiej zmielić, ale jak mi się nie chce, to po prostu ubijam bardzo dokładnie. Następnie daję jedno całe jajko i mąkę - tyle, żeby powstało dobre do lepienia i formowania ciasto (żeby się nie kleiło do rąk). No i skubię małe placuszki, wkładam śliwkę bez pestki, robię kulkę i wrzucam na gotującą wodę. Gotuję tyle, aż wypłynie do góry. Później polewam masełkiem z niewielką ilością tartej bułki (podsmażonej na tym maśle) i z cukrem. Mniam, miam.... zjadłabym nawet dzisiaj :lol:
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kuchenne improwizacje Moni

Post »

Bardzo dzię?uję za zdjęcia i wyjaśnienia..
Nie znałam tych garnków..
ale powstały to gdzieś można je kupić.. będe więc szukała na giełdach staroci ..np.
ciekawa jestem tego smaku ziemnmiaków..

Jeśli chodzi o smaki .. to uważam, że są to indywidualne sprawy każdego,.. ja gotuję w domu tak jak lubię/jak lubimy a nie tak jak prowadzi przepis..

Gotowanie z przepisu pozostawiam kucharzom w restauracji ..
z uśmiechami Iza
u liski
Awatar użytkownika
Alania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10449
Od: 17 lip 2008, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Kuchenne improwizacje Moni

Post »

W takim razie zapraszam do mnie na ziemniaki w nowym sezonie :uszy ;:136
Masz rację - każdy ma swoje smaki i przede wszystkim przyzwyczajenia. U mojej koleżanki daje się np. do tych pieczonych buraczek i Oni nie wyobrażają sobie ziemniaków bez buraka :)
Izunia, jeśli masz gęsiarkę lub inne naczynie o grubym dnie, to polecam wypróbować te ziemniaki w domowych warunkach. Są b.dobre i b.syte - wystarczy taki garnek dla całej rodziny i być może jeszcze zostanie na repetę :) aha, zapomniałam dodać, że czasami dodaję do tych pieczonych kawałeczki kurczaka (podudzia) - też b.dobre, choć to znowu wprowadzenie zmiany do tradycyjnego dania :)
Wracając do garnków - myślę, że może się uda kupić na giełdzie staroci, bądź na allegro ;)
Moja koleżanka kupiła kiedyś taki z wywierconymi dziurkami na dnie, bo był używany jako doniczka :shock: Dziurki zaspawali i służy im na pieczone :) Trzeba poszukać, myślę, że kosztowałby niewiele.
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kuchenne improwizacje Moni

Post »

Niestety nie mam ale przekonalas mnie smakiem ziemniakow..
tez mi sie wydawal w kociolku taki zaparzony .. ugotowany
podczas gdy moi znajomi sie zachwycali ..

będę szukac :) dzięki wielkie ;:196
z uśmiechami Iza
u liski
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”