Ogród w kuchni

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogród w kuchni

Post »

Pamelko, cierpliwość w pierwszej fazie (produkcja zakwasu) i stosowna organizacja pracy w fazie wyrobu chleba i wcale nie tak źle z tym pieczeniem. Ostatnio okazało się, że można po wyrobieniu uformowany chleb (w koszyku) do wyrośnięcia włożyć do lodówki - ok 10 godzin mamy do dyspozycji, a potem już tylko pieczenie. Można więc wyrobić chleb wieczorem, spać w czasie wyrastania i upiec rano. Grunt to mieć silny zakwas, bochen rośnie jak marzenie.

Olu, kiedyś jadłam taką dynię do obiadu, była wspaniała. Więc w tym roku skorzystałam z dyniowej okazji, następne rosną, będą na jesienny przerób. W Polsce dynia jest chyba mało wykorzystywana kulinarnie, ale ja zamierzam zrobić z dyni co się da.
Awatar użytkownika
ankha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 5 kwie 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. białegostoku

Re: Ogród w kuchni

Post »

Och, dynia miodzio musi być, tylko skąd mi dynię skombinować :roll: ;:138 ;:196
Czy polecasz jakąś konkretną? Czy duża pomarańczowa może być ?- taką zdaje się widziałam ;:223
Tyle jeszcze do przyswojenia... a i tak głupia umrę
spis wątków -Ankha
Mikroogródek - aktualny
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogród w kuchni

Post »

Aniu, myślę że każda dynia o zwięzłym miąższu może być. U mnie to była zdaje się odmiana Melonowa Żółta (taką przynajmniej siałam). Polecam tak przygotowaną dynię, bo metoda jest prosta a smak przyjemny, słodko-kwaśny, z korzenną nutą.

Z "normalnych" przetworów zrobiłam dzisiaj czosnek marynowany. Na 300g ząbków zrobiłam marynatę ze szklanki wody i niepełnej szklanki octu, do tego trochę gorczycy, ziele angielskie i kardamon (najmniej) oraz 2 łyżeczki cukru. Czosnek wrzuciłam do gotującej się zalewy na 10 minut (ząbki były olbrzymie więc jeśli ktoś by robił z mniejszych to czas gotowania skrócić o połowę). Przełożone do słoiczków ząbki zalałam gorącym płynem i dodałam odrobinę oliwy. Pasteryzowałam ok 15 minut. Nie próbowałam co wyszło, mam nadzieję że coś jadalnego :;230

Obrazek

Czy ktoś z gości ma pomysł co można zrobić z 5kg korzenia pietruszki? Dostałam dzisiaj woreczek :lol:


W związku z właśnie rozpoczętym urlopem opuszczam na tydzień moje wątki. Mam nadzieję powrócić z kolejnymi przepisami. Pozdrawiam wszystkich zaglądających tutaj :wit
aleb-azi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3833
Od: 29 gru 2009, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krakowa okolice
Kontakt:

Re: Ogród w kuchni

Post »

Wypoczywaj Aniu i wracaj natchniona :D
A ja poczytam sobie wstecz ogród w kuchni pogryzając kupny chleb, z pomidorem niestety chowu nie własnego :wink:
Awatar użytkownika
pamelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7288
Od: 30 gru 2009, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Ogród w kuchni

Post »

I ja też, z pomidorem kokatjlowym, najchętniej, chowu własnego :roll:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Ogród w kuchni

Post »

Z pietruszki można zrobić pyszną zupę na zimno:

Zupa-krem z pasternaku
Pasternak (abo pietruchę) w ilości pół kilo (na tak mniej więcej cztery znormalizowane porcje albo dużo szklaneczek literatek, albo dużych kieliszków wódczanych, jeśli tak podajesz) i czipsy kukurydziane zakupić należy (można robić samemu z batata).
Pasternak (albo pietruchę) obrać i pokroić w kostkę, taką na dwa palce, może mniej. W rondlu roztopić masło, dodać zmiażdżony ząbek czosnku (jeden powinien starczyć), po chwili kostkę pasternakową i zrumienić całość przez jakie 10 minut.
W tym czasie przygotować bulion, rosół, czy zwykłą wodę - z pół litra powinno starczyć na te pół kilo pasternaku.
Dodać bulion i dużą łyżkę stołową miodu (dowolny, ale ja wolę łagodny).
Na koniec hojnie sypnąć soli i pieprzu (może być biały) i, uwaga! połówkę cytryny (sok).
Gotować dalej przez 10 minut, potem przetrzeć przez sito (blender?) na kremowo i voila.
Podawać na gorąco, ale lepsze na zimno, prosto z lodówki w upał, albo w temp. pokojowej w zimie :)

Jeśli podajesz w kieliszkach wódczanych, może trzeba będzie dodać nieco wody, żeby się nie czepiało ścianek za bardzo.
Do każdego kieliszka po czipsie i gotowe (dobre są do tego te grube, dłużej miękną).

Jeśli masz pięć kg pietruchy, możesz zrobić trochę zupki na teraz, już, a trochę na zimę w woreczki czy pojemniki (zamrażalnik). A resztę ususzyć. Innych sposobów na pietruchę nie znam, bo jej nie lubię. Tylko w tej zupce jest pyszna i zupełnie nie pietruszkowa :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
renim
500p
500p
Posty: 624
Od: 30 sty 2010, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogród w kuchni

Post »

Aniu życzę super wypoczynku. :wit
Mój piekarnik jeszcze nie zainstalowany, jak dołapię tego mojego fachowca ;:223 ;:223
lawenda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1603
Od: 22 mar 2007, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Ogród w kuchni

Post »

a ja jadam ugotowaną z mlekiem i zacierkami , a wiecie co to są zacierki?
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogród w kuchni

Post »

Izuś, dzięki, wyprawa się udała. Natchniona to nie wiem czy jestem (na razie otumaniona nadmiarem wrażeń), ale z lokalnych potraw najbardziej mi zasmakowały soczewiaki, babka ziemniaczana z mięsem i przepyszne smażone pierogi z owocami lub serem z Wigier.

Pamelko, ja wierzę że jednak Cię własny chlebek skusi, gotowam nawet wysłać zakwas priorytetem, coby nie trzeba było czekać zbyt długo :lol:

Nalewko, super przepis! Jest gorąco więc chłodna forma tej zupy idealnie będzie pasować :) Bardzo dziękuję za przepis i podpowiedzi pietruszkowe ;:196 .

Renatko, szkoda że piekarnik się opóźnia. Niestety coraz trudniej o słownych i rzetelnych wykonawców :(

Lawendo, to bardzo oryginalny sposób! Zacierki kojarzę jako drobne kluski, ale chyba można je robić na różne sposoby. Jak powstają Twoje?



Na wyjeździe nie miałam okazji do gotowania, za to podskubywałam różne dzikie rośliny, celem spróbowania. Otóż najlepsze były niedojrzałe nasiona ślazu - smak orzechowy. Nasiona niecierpka pospolitego - ostrzejsze w smaku, ale ciekawe. Uwaga! nie wolno jeść pędów ani liści niecierpka na surowo! Za to pędy te po zgnieceniu stanowią świetny okład na miejsca poparzone pokrzywą - wypróbowałam, działa natychmiast, łagodząc pieczenie.
Próbowałam jeszcze jak smakuje konyza. Jest to pospolity chwast upraw (znany też pod nazwą przymiotno kanadyjskie). Dość ostra, pewnie młode liście po ugotowaniu warte były by uwagi. Niestety nie trafiłam na młode pędy, które podobno mają przypominać w smaku cebulę.
Awatar użytkownika
renim
500p
500p
Posty: 624
Od: 30 sty 2010, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogród w kuchni

Post »

Aniu mam piekarnik, dziś pierwszy placek biszkopt, ale gdzie mu tam do chleba. Ale cieszę i z tego. :heja
Aniu powinnaś otworzyć szkołę przetrwania i uczyć co w przyrodzie jest zjadliwe. Nie tak dawno pokazali faceta w Bieszczadach jak organizuje takie kilkudniowe zjazdy i spotkania z młodzieżą i są chętni. :D

pozdrawiam ;:3
Awatar użytkownika
[Iza]
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1847
Od: 26 paź 2009, o 17:47
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród w kuchni

Post »

Nie lubię za bardzo gotować, ale jeść - bardzo :wink: Dlatego z przyjemnością tu zawsze zaglądam.
kajpej
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1179
Od: 24 lis 2009, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Ogród w kuchni

Post »

Witaj Aniu
Twoja kuchnia apetyczna i inspirująca.
Chleb na zakwasie piekę od 1.5 roku. Nie dodaje mąki pszennej. Jest z żytniej 720 i 2000 pół na pół.
Nie wiem co się stało ale mój zakwas przestał pracować, pachnie normalnie nie psuje się ale nie rośnie. Będę próbować robić nowy ale nie wiem czy mi wyjdzie poprzedni dostałam od koleżanki. Prawdopodobnie w sobotę pojadę do niej (200 km) po niego. Och trudno jest żyć bez tego chleba.
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Ogród w kuchni

Post »

renim pisze: Nie tak dawno pokazali faceta w Bieszczadach jak organizuje takie kilkudniowe zjazdy i spotkania z młodzieżą i są chętni. :D
To pan doktor Łukasz Łuczaj, ma swoją stronkę http://www.luczaj.com/ , organizuje ciekawe imprezy, ale najciekawiej pisze o swojej pasji :) Bardzo polecam jego książki, czyta się świetnie i skorzystać można z różnych pomysłów na dania z niejadalnych dotychczas roślin :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”