Ogród w kuchni

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogród w kuchni

Post »

Pochwalę się. Dzisiaj upiekłam mój pierwszy chleb na zakwasie. Zakwas żytni robiłam przez 5 dni, wczoraj wieczorem nastawiłam zaczyn na dwa chleby a dzisiaj robiłam ciasto. Najbardziej mi się spodobało to że zakwas traktuje się jak zwierzątko - karmi się go i dba o wygodę (mieszanie). W robieniu chleba jest tyle przyjemności.
Pierwszy chleb ze słabego zakwasu :heja , ale już smaczny (tylko pierwszy bochenek za mocno się przypiekł :oops: ).

Obrazek

A z ogrodowych ziół pesto według instrukcji forumowej http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... o#p1414401

Moje pesto:
Obrazek
Obrazek

Cały słoiczek w lodówce, jeszcze dokupię parmezan do domieszania i będzie gotowe do makaronu :) .
Awatar użytkownika
ankha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 5 kwie 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. białegostoku

Re: Ogród w kuchni

Post »

No i pięknie, znów wpadłam tutaj i jak śliwka w kompot :;230 Takie Kostki Lodu dla estety liczą się bardziej niż zmagania z niewygodną dekoracją, jestem za ;:138
Skórka z chlebka takiego z masłem, bratki - mniam - jadłam kiedyś, z babką muszę spróbować - dzięki
;:196
Tyle jeszcze do przyswojenia... a i tak głupia umrę
spis wątków -Ankha
Mikroogródek - aktualny
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogród w kuchni

Post »

Aniu, chleb naprawdę łatwo zrobić, tylko czas potrzebny, trzeba to dobrze rozplanować. Wczoraj kupiłam kilka wiklinowych koszyków do wyrastania ciasta, będą ładniejsze bochenki mam nadzieję.


Gorąco, kuchnię omijam. Moje ostanie kulinaria to chleb z pomidorem lub kiszonym ogórkiem :;230

Z weekendu jeszcze takie coś mam- chutney z rabarbaru. Słodko- kwaśny i korzenny. Do mięsa, do sera. Przepis z internetu, tutaj http://zpierwszegotloczenia.pl/przepisy ... przetwory/

A moje wykonanie tutaj:
Zamiast octu jabłkowego wykorzystałam ocet balsamiczny i troszkę kwasku cytrynowego,
więc smak jest na pewno inny niż w oryginale.
Składniki: rabarbar, cebula, rodzynki, cukier, ocet, sól, cynamon, goździki, imbir, pieprz cayenne.
Obrazek

Wymieszać, gotować do uzyskania gęstego sosu.
Obrazek
Awatar użytkownika
[Iza]
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1847
Od: 26 paź 2009, o 17:47
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród w kuchni

Post »

Ja mam morwę, ale nigdy nie zauważyłam u niej owoców. Ciekawe...
Awatar użytkownika
renim
500p
500p
Posty: 624
Od: 30 sty 2010, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogród w kuchni

Post »

Ale pyszny chlebuś ;:94
Awatar użytkownika
ankha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 5 kwie 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. białegostoku

Re: Ogród w kuchni

Post »

Piekłam kiedyś chlebuś z takiego zakwasu, co po ludziach krążył i jeszcze jakiś prosty wieloziarnisty - na zwykły jeszcze nigdy się nie porwałam, ale... :heja ;:196 :wit
Tyle jeszcze do przyswojenia... a i tak głupia umrę
spis wątków -Ankha
Mikroogródek - aktualny
Awatar użytkownika
AAleksandra
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2782
Od: 5 wrz 2009, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Ogród w kuchni

Post »

Ja jeszcze chyba nie dojrzałam do pieczenia chleba na zakwasie. Piekę chlebuś w automacie do pieczenia z gotowych,dostępnych mieszanek. Dodaję tylko czasem ziarna słonecznika, dyni lub płatki papryki. Czasem po wierzchu posypuję sezamem lub czarnuszką. Mój chlebek cieszy się powodzeniem (szybko znika) :D
Pozdrawiam serdecznie,
moje wątki
Awatar użytkownika
Andzia1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1594
Od: 15 maja 2009, o 07:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Klucze

Re: Ogród w kuchni

Post »

Każdy chleb upieczony w domu jest o niebo lepszy od sklepowego... bo wkłada się do niego serce i domowe ciepełko. Nawet jak to jest zwykły chlebek na drożdżach. A ten zapach w domu mmmmmmmmmm ... czasem piekę chleb czy ciasto drożdżowe tylko dla tej atmosfery i zapachu. Podobnie jak na święta pastuje kawałeczek podłogi zwykłą śmierdząca pastą do podłóg, bo to dla mnie zapach z dzieciństwa :;230
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam, Anna
regulamin Andziu
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogród w kuchni

Post »

Izo, faktycznie ciekawe. Moje morwy też nie wszystkie owocują jednakowo, czasem np. tylko kilka gałęzi ma zawiązane owoce na całym drzewie. Nie wiem od czego to zależy.

Renatko, chlebek dobry, wolno się robi, szybko się kończy :)

Aniu, jeśli tylko możesz poświęcić chwilę to zachęcam. Jak się rozplanuje czasowo, to wcale tak nie zajmuje dużo, byle pamiętać kiedy podejść do wyrobienia, kiedy odgazować itd. W międzyczasie można robić mnóstwo rzeczy.

Olu, ciekawi mnie taki chleb z automatu, bo podobno jest smaczny, a szybko się robi. I te płatki papryki - robisz sama? Czy to jakieś gotowe można kupić?

Aniu Andzia ja się śmieję że nawet przypalony to inaczej smakuje, a skórkę zawsze można odciąć.
To prawda że pamięć o zapachach zostaje w nas z dzieciństwa i bardzo silnie oddziałuje. Na pastę do podłóg bym nie wpadła :;230 że taki świąteczny nastrój może wprowadzić. Moim zapachem który kojarzy mi się z czymś najwspanialszym jest duszona papryka ( z paprykarza dawno dawno temu przygrzewanego u dziadków na piecu :) )

Dowód sobotnich wypieków:
Chleb z posypką słonecznikową
Obrazek

Chleb z makiem i czarnuszką:
Obrazek

Anatomia chleba domowego na dzikich drożdżach
- w końcu zakwas sobie łapie co potrzeba z powietrza :D
Obrazek
Awatar użytkownika
renim
500p
500p
Posty: 624
Od: 30 sty 2010, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogród w kuchni

Post »

Dalej kuś, ale już za dwa tygodnie będę mieć piekarnik i zacznę działać :heja Aniu pytanie z innej beczki, zakisiłam ogórki w kamionkowym garnku w sobotę, połowę już zjadłam. :;230 Dziś pojawił się na nich biały nalot. Pleśń? Wyrzucić? Co zrobiłam źle?

pozdrawiam ;:3
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogród w kuchni

Post »

Renatko, w tak krótkim czasie w ogórkach pleśń nie mogła by się rozwinąć, bo nie pozwolą na to pracujące bakterie kwasu mlekowego. To one są odpowiedzialne za biały nalot na ogórkach- taki lekko śliski, jakby błonkowaty. Myślę że ogórki masz w normie. Obserwuj czy kolor się nie zmienia i na pewno jakby coś było nie tak to poznasz po zapachu.
Awatar użytkownika
renim
500p
500p
Posty: 624
Od: 30 sty 2010, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogród w kuchni

Post »

No smak mają super i dziś ku obrzydzeniu syna starłam to białe i zjadłam ogórka :;230
Awatar użytkownika
Andzia1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1594
Od: 15 maja 2009, o 07:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Klucze

Re: Ogród w kuchni

Post »

Renim, przy taki upale ten nalot pojawia się bardzo szybko, najlepiej nie pokazywać synkom... umyć i podać :;230 nawet się nie zorientują :heja
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam, Anna
regulamin Andziu
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”