Apteka na działce

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Apteka na działce

Post »

A ja mam kilka pięknych hyzopów. Same się nie wysiewają ale łatwo się robi sadzonki. Ostatnio zakupiłam nawet różowego :) Ale przyznam się bez bicia, że traktuję hyzopa jako ozdobę. Latem posadzilam cząber górski i jestem strasznie ciekawa czy przezimuje. Jest świetny do śledzi.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

izaziem cieszy mnie,że i na Twej działce znalazło sie miejsce na zioła.
Hyzop faktycznie ma kwiaty barwy niebieskofioletowej lub różowofiletowej ale ja tego drugiego nie spotkałam.
Mam nadzieję, że zainteresuje Cie bogactwo właściwości hyzopu i od dziś będzie nie tylko ozdobą w Twym ogrodzie.
Jeśli chodzi o cząber to znane są dwie odmiany: zimowy i ogrodowy więc musisz sprawdzić jaki masz - mój ogrodowy nigdy zimy nie przeżył.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

Aby w pełni zakończyć temat HYZOPU LEKARSKIEGO podaję kolejne wiadomości, które w mniejszym lub większym stopniu zostały sprawdzone przeze mnie lub moich znajomych i są aktualnie wykorzystywane.

HYZOP >< CIAG DALSZY
Sproszkowane ziele hyzopu wymieszane z solą, najlepiej morską służy jako przyprawa.
Przyprawa ma cierpki, korzenny smak oraz przyjemny aromatyczny zapach.
Nadaje sie do peklowania mięsa, przyprawiania pizzy, placków ziemniaczanych, frytek, zupy ziemniaczanej i fasolowej, ryb, mięsa, zup jarzynowych, sałatek z ogórków i pomidorów a także dodatek do twarogu.
Dla potrzeb kulinarnych dobra (jako przyprawa i lek) jest także oliwa z oliwek ( lekko podgrzana) do której wrzucamy świeże ziele hyzopu.

Sami tez możemy zrobić dla celów leczniczych OLEJ HYZOPOWY - na oleju winogronowym, ryżowym lub oliwce:
100 g rozdrobnionego ziela hyzopu (świeżego) skropić spirytusem po czym zalać 200-300 ml ciepłego oleju, odstawić na tydzień, przecedzić.
Stosować do pielęgnowania skóry przy suchości, złym krążeniu i wypryskach alergicznych, np. zamiast balsamu.
Doustnie zażywać po 1-2 łyżki jako środek żółciopędny i oczyszczający wątrobę, regulujący wypróżnienia, szczególnie na czczo. Olej z hyzopu zapobiega zastojom żółci.
Zażywać 1 raz dziennie, przez tydzień, potem przerwa.
Cyklicznie powtarzać co kwartał.


INTRAKT HYZOPOWY
Proporcje : 100 g świeżego mielonego ziela hyzopu zalewamy 300 ml gorącego alkoholu 40-60% (należy odstawić na tydzień lub dłużej) uzyskamy mocny intrakt hyzopowy.
Można go zażywać 2-3 razy dziennie po pół łyżeczki w razie nieżytu układu oddechowego (przeziębienie, kaszel, chrypka, zapalenie krtani, oskrzeli)
nawet co 2 h po 15-30 kropli na miodzie.


Intrakt służy do sporządzenia wartościowego SYROPU HYZOPOWEGO ;
100 ml intraktu zalać 100 ml miodu lipowego lub wielokwiatowego.
Do syropu można dodać jeszcze propolis, ok. 25 ml na każde 100 ml preparatu.
Syrop taki zażywać kilka razy dziennie po 2 łyżeczki lub łyżce przy grypie, katarze, przeziębieniu, kokluszu, zapaleniu oskrzeli, chrypce itp.

Znana jest także NALEWKA na świeżym zielu hyzopu.
Ziele rozdrobnić i szybko zalać alkoholem 40-70%, odstawić na przynajmniej tydzień, przefiltrować. Stosować też jak intrakt.

Olejek eteryczny hyzopowy zmieszany z oliwą 1:1 wcierać w plecy, kończyny dolne, szyję i klatkę piersiową przy przeziębieniu.

Olejek hyzopowy używamy też do wcierania przy reumatyzmie i artretyzmie, obrzękach kończyn po zmieszaniu z olejem winogronowym w proporcji 1:1.
Wcierany w stopy przeciwdziała infekcjom grzybowym.
Awatar użytkownika
Matemax
1000p
1000p
Posty: 2281
Od: 14 sty 2010, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Apteka na działce

Post »

Christo mam zioła podstawowe, przyprawowe, np. lubczyk, pietruszkę itp., poza tym sieję dużo jednorocznych, w zeszłym roku miałem: lawendę która zmarzła, rozmaryn j.w., kolendrę, bazylię ziel., czerw., koper wł., rukolę, tymianek, majeranek. Z bylin posiadam, miętę piepszową i omszoną, melisę,
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Apteka na działce

Post »

Dzięki Christa, pytam o receptę bo mam go w ogrodzie naprawdę sporo i szkoda mi wyrzucać go do kompostu.
Kwiatami dekoruję czasem potrawy a ziele można podobno dodawać do sałatek i surówek.
Nie wiem tylko jak pozbyć się tych kłujących włosków. ;:24
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

Grażynko do celów kulinarnych wykorzystuje się tylko młode, nieowłosione liście ogórecznika i wtedy nie ma problemu z włoskami.
Służą one jako dodatek czy też przyprawa do sałatek, zup i sosów.
Można go również przyrządzać podobnie jak szpinak albo zapiekać w cieście.

Ogórecznik ma ciekawą właściwość i pewnie ją zauważyłaś skoro rośnie w wielu miejscach.
Ta ciekawa cecha to zmiana barwy kwiatów w trakcie kwitnienia z różowej na błękitną po rozpoczęciu pylenia.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Apteka na działce

Post »

Widzisz o tym nie pomyślałam. ;:223
Młode listeczki mają pewno nie wykształcone w pełni włoski i będą miękkie.
Dzięki za oświecenie. ;:180 :lol:
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

Grażynko nie ma sprawy - zawsze do usług
Awatar użytkownika
Matemax
1000p
1000p
Posty: 2281
Od: 14 sty 2010, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Apteka na działce

Post »

Christo a czy posiadasz może rutę :?:
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

Matemax
Ruta zwyczajna była na mojej liście ziołowych ale z racji tego,że cała roślina ma silny, swoisty, dość nieprzyjemny zapach znalazła się w kompostowniku.
Liście ruty podobnie jak liście dziurawca wyglądają jakby były pokłute szpilką. W rzeczywistości są to zbiorniczki olejku eterycznego i stąd intensywność zapachu.
Liście zawierają olejek eteryczny, pochodne furanokumaryny, alkaloidy, flawonoidy, z których najwięcej można znaleźć rutyny. Ponadto liście zawierają garbniki i żywice.

Próbowałam jej używać kupując z apteki dla podwyższenia poziomu wapnia ale obniżało mocno ciśnienie krwi a ja z natury już mam za niskie.
Skoro wspomniałeś o niej to zamieszczę jej właściwości lecznicze bo roślina dość ważna w ziołolecznictwie.
DZIAŁANIE: rozkurczowe na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego,
dróg żółciowych oraz układu moczowego (działanie wiatropędne, żółciopędne, nieznacznie moczopędne), obniża w niewielkim stopniu ciśnienie krwi.
Dzięki zmniejszeniu oporów w drobnych naczyniach usprawnia się nieco krążenie obwodowe.
Hamuje też wydalanie jodu, podwyższa poziom wapnia we krwi i ma także własności odtruwające.
Stosowane zewnętrznie wyciągi z ruty, na okłady i do przemywania ran, przyspieszają oczyszczanie i gojenie się ran.
WAŻNE Ruta powoduje u kobiet bardziej obfite krwawienia miesięczne i dlatego należy stosować ją ostrożnie, szczególnie kobiety ze skłonnością do przedłużających się krwawień.
Kobiety w ciąży powinny w ogóle unikać wyciągów z ruty, gdyż mogą one sprzyjać wystąpieniu poronień.
Ostrożnie też z opalaniem bo łatwo o poparzenia słoneczne.

CIEKAWOSTKA: W Średniowieczu uważano ją za środek pobudzający popęd, szczególnie u kobiet.
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Apteka na działce

Post »

Poparzenia słoneczne......jak po Rutinoscorbinie zażywanym w nadmiarze.
Tez miałam rutę ale jak piszesz mdliło mnie podczas pracy w jej pobliżu - nie wylądowała wprawdzie na kompostowniku, ale wymarzła nie wiedzieć dlaczego już jako dorosły krzew.
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

kogra widzę,że nie tylko mnie ten zapach nie odpowiadał.
Pisałaś wcześniej abym podała zestaw ziół. w którym używam ogórecznika w celach odtruwajacych.

KOMPLEKSOWA KURACJA OCZYSZCZAJĄCA Z TOKSYN I LEKÓW
Jesienna pogoda często powoduje namnażanie się bakterii chorobotwórczych i z tego powodu nie omijają nas przeziębienia, grypy i związane z tym powikłania. Do tego zimą bardziej siedzący tryb życia i podjadanie smakołyków nafaszerowanych różnymi nowinkami.
Czas wziąć się za siebie bo wiosna zbliża się więc poprawa zdrowia i odzyskanie kondycji się przyda.
Kuracja trwa 6 tygodni ale efekty są więc warto.
Zioła w większości znane, rosnące na naszych działkach a inne znane i spotykane na spacerach.

Niżej wymienione zioła ( paczka 50g) dokładnie wymieszać.
Zalać 2 łyżki ziół 2,5 szklankami ciepłej wody i odstawić na 30 minut do napęcznienia.
Następnie ogrzać do zagotowania i odstawić na 10 minut, przecedzić.
Pić 2/3 szklanki 3 razy dziennie między posiłkami,
Dla wygody do trzymania ciepłych ziól po odcedzeniu można użyć termosu.
ogórecznik lekarski
ziela nawłoci
ziela fiołka
ziela rdestu ptasiego
kory wierzby
liści brzozy
kłącza perzu
korzenia łopianu
owoców bzu czarnego

Przy pojedynczych opisach ziół uwzględnię przede wszystkim tylko te, które w tym przypadku mają zastosowanie. Choć o innych ważnych też trzeba wspomnieć z lekka.

OGÓRECZNIK LEKARSKI
Substancje czynne w zielu wykazują działanie przeciwzapalne, odtruwające, bakteriobójcze, uszczelniające naczynia włosowate, pobudzające, przyśpieszające gojenie (ziarninowanie), napotne, wykrztuśne i moczopędne.
Stosuje się je także w schorzeniach układu oddechowego (stany zapalne oskrzeli, gardła, angina, przeziębienie), moczowego (stany zapalne nerek, pęcherza, przewodów moczowych), w zaburzeniach przemiany materii, otyłości, dnie, w chorobach reumatyczno-artretycznych i skórnych (oparzeniach, odleżynach, owrzodzeniach, obrzękach spowodowanych stłuczeniem).
Ze względu na zawartość krzemionki i cynku, zalecany w przypadku nadmiernego wypadania włosów oraz łamliwości paznokci.

Wewnętrznie powinien być stosowany najczęściej jako olej, gdyż ziele zawiera toksyczne alkaloidy pirolizydynowe (mogą uszkadzać wątrobę). W procesie tłoczenia związki te nie przechodzą do oleju. Jeśli jednak chcemy używać go jako napar czy wywar - należy dla własnego bezpieczeństwa pić go w zestawach.

Ostrożność powinny zachować osoby stosujące niesteroidowe leki przeciwzapalne, gdyż ogórecznik może wzmagać ich działanie. Spożywany w nadmiernych ilościach może powodować nudności, obniżenie ciśnienia krwi, a także może działać przeczyszczająco.

ZIELE NAWŁOCI
Wodne i wodno-alkoholowe wyciągi z ziela nawłoci zwiększają ilość wydalanego moczu, działają przeciwzapalnie, antydrobnoustrojowo, rozkurczowo, przeciwbólowo i hipotensyjnie.
Działa odtruwająco, ułatwia wydalanie szkodliwych ksenobiotyków i metabolitów. Uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne. Zwiększają wydalanie chlorku sodu, amoniaku i kwasu moczowego.
Składniki zawarte w nawłoci odkażają układ moczowy, działają przeciwwysiękowo i przeciwobrzękowo.
Wodne wyciągi leczą nieżyt żołądka i jelit.

ZIELE FIOŁKA TRÓJBARWNEGO
Związki zawarte z surowcu tworzą w organizmie rozpuszczalne w wodzie połączenia ze szkodliwymi dla zdrowia produktami zakłóconej z różnych powodów przemiany materii i ułatwiają usunięcie ich z moczem.
Jest to działanie odtruwające,
ważne w niektórych chorobach na tle metabolicznym, m.in. w gośćcu, skazie moczanowej i niektórych schorzeniach skórnych. Ziele fiołka trójbarwnego wykazuje słabe własności moczopędne
Ze względu na dużą ilość flawonoidów (zwłaszcza rutyny) fiołek ma też wpływ na różne procesy metaboliczne ustroju. Ziele bratka nieznacznie zwiększa wydzielanie śluzu oskrzelowego i ułatwia odkrztuszanie. W większych dawkach działa słabo napotnie i przeczyszczająco.

UWAGA ;W dawkach leczniczych ziele fiołka trójbarwnego nie wykazuje szkodliwego działania. Należy jednak unikać bardzo dużych dawek, ponieważ fiołki zawierają saponiny, które mogą powodować nudności i wymioty

*****************************************************************************************
Kolejne opisy w następnych postach aby nie były za długie.
Faktem jest,że niektóre zioła takie np jak NAWŁOĆ traktowana prawie jak uporczywy chwast zasługują na to aby dużo więcej miejsca im poświęcić.
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Apteka na działce

Post »

Krysiu, jesteś niesamowita. Ja z racji braku czasu i lenistwa (mieszanka wybuchowa) zaopatruję się w takie mieszanki u mojej lekarki, (dr medycyny, która raczej zapobiega niż leczy) ale pod Twoim ,,okiem,, chyba się skuszę na samodzielne mieszanie.
Kasia
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”