Apteka na działce

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

Matemax
Ruta zwyczajna była na mojej liście ziołowych ale z racji tego,że cała roślina ma silny, swoisty, dość nieprzyjemny zapach znalazła się w kompostowniku.
Liście ruty podobnie jak liście dziurawca wyglądają jakby były pokłute szpilką. W rzeczywistości są to zbiorniczki olejku eterycznego i stąd intensywność zapachu.
Liście zawierają olejek eteryczny, pochodne furanokumaryny, alkaloidy, flawonoidy, z których najwięcej można znaleźć rutyny. Ponadto liście zawierają garbniki i żywice.

Próbowałam jej używać kupując z apteki dla podwyższenia poziomu wapnia ale obniżało mocno ciśnienie krwi a ja z natury już mam za niskie.
Skoro wspomniałeś o niej to zamieszczę jej właściwości lecznicze bo roślina dość ważna w ziołolecznictwie.
DZIAŁANIE: rozkurczowe na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego,
dróg żółciowych oraz układu moczowego (działanie wiatropędne, żółciopędne, nieznacznie moczopędne), obniża w niewielkim stopniu ciśnienie krwi.
Dzięki zmniejszeniu oporów w drobnych naczyniach usprawnia się nieco krążenie obwodowe.
Hamuje też wydalanie jodu, podwyższa poziom wapnia we krwi i ma także własności odtruwające.
Stosowane zewnętrznie wyciągi z ruty, na okłady i do przemywania ran, przyspieszają oczyszczanie i gojenie się ran.
WAŻNE Ruta powoduje u kobiet bardziej obfite krwawienia miesięczne i dlatego należy stosować ją ostrożnie, szczególnie kobiety ze skłonnością do przedłużających się krwawień.
Kobiety w ciąży powinny w ogóle unikać wyciągów z ruty, gdyż mogą one sprzyjać wystąpieniu poronień.
Ostrożnie też z opalaniem bo łatwo o poparzenia słoneczne.

CIEKAWOSTKA: W Średniowieczu uważano ją za środek pobudzający popęd, szczególnie u kobiet.
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Apteka na działce

Post »

Poparzenia słoneczne......jak po Rutinoscorbinie zażywanym w nadmiarze.
Tez miałam rutę ale jak piszesz mdliło mnie podczas pracy w jej pobliżu - nie wylądowała wprawdzie na kompostowniku, ale wymarzła nie wiedzieć dlaczego już jako dorosły krzew.
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

kogra widzę,że nie tylko mnie ten zapach nie odpowiadał.
Pisałaś wcześniej abym podała zestaw ziół. w którym używam ogórecznika w celach odtruwajacych.

KOMPLEKSOWA KURACJA OCZYSZCZAJĄCA Z TOKSYN I LEKÓW
Jesienna pogoda często powoduje namnażanie się bakterii chorobotwórczych i z tego powodu nie omijają nas przeziębienia, grypy i związane z tym powikłania. Do tego zimą bardziej siedzący tryb życia i podjadanie smakołyków nafaszerowanych różnymi nowinkami.
Czas wziąć się za siebie bo wiosna zbliża się więc poprawa zdrowia i odzyskanie kondycji się przyda.
Kuracja trwa 6 tygodni ale efekty są więc warto.
Zioła w większości znane, rosnące na naszych działkach a inne znane i spotykane na spacerach.

Niżej wymienione zioła ( paczka 50g) dokładnie wymieszać.
Zalać 2 łyżki ziół 2,5 szklankami ciepłej wody i odstawić na 30 minut do napęcznienia.
Następnie ogrzać do zagotowania i odstawić na 10 minut, przecedzić.
Pić 2/3 szklanki 3 razy dziennie między posiłkami,
Dla wygody do trzymania ciepłych ziól po odcedzeniu można użyć termosu.
ogórecznik lekarski
ziela nawłoci
ziela fiołka
ziela rdestu ptasiego
kory wierzby
liści brzozy
kłącza perzu
korzenia łopianu
owoców bzu czarnego

Przy pojedynczych opisach ziół uwzględnię przede wszystkim tylko te, które w tym przypadku mają zastosowanie. Choć o innych ważnych też trzeba wspomnieć z lekka.

OGÓRECZNIK LEKARSKI
Substancje czynne w zielu wykazują działanie przeciwzapalne, odtruwające, bakteriobójcze, uszczelniające naczynia włosowate, pobudzające, przyśpieszające gojenie (ziarninowanie), napotne, wykrztuśne i moczopędne.
Stosuje się je także w schorzeniach układu oddechowego (stany zapalne oskrzeli, gardła, angina, przeziębienie), moczowego (stany zapalne nerek, pęcherza, przewodów moczowych), w zaburzeniach przemiany materii, otyłości, dnie, w chorobach reumatyczno-artretycznych i skórnych (oparzeniach, odleżynach, owrzodzeniach, obrzękach spowodowanych stłuczeniem).
Ze względu na zawartość krzemionki i cynku, zalecany w przypadku nadmiernego wypadania włosów oraz łamliwości paznokci.

Wewnętrznie powinien być stosowany najczęściej jako olej, gdyż ziele zawiera toksyczne alkaloidy pirolizydynowe (mogą uszkadzać wątrobę). W procesie tłoczenia związki te nie przechodzą do oleju. Jeśli jednak chcemy używać go jako napar czy wywar - należy dla własnego bezpieczeństwa pić go w zestawach.

Ostrożność powinny zachować osoby stosujące niesteroidowe leki przeciwzapalne, gdyż ogórecznik może wzmagać ich działanie. Spożywany w nadmiernych ilościach może powodować nudności, obniżenie ciśnienia krwi, a także może działać przeczyszczająco.

ZIELE NAWŁOCI
Wodne i wodno-alkoholowe wyciągi z ziela nawłoci zwiększają ilość wydalanego moczu, działają przeciwzapalnie, antydrobnoustrojowo, rozkurczowo, przeciwbólowo i hipotensyjnie.
Działa odtruwająco, ułatwia wydalanie szkodliwych ksenobiotyków i metabolitów. Uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne. Zwiększają wydalanie chlorku sodu, amoniaku i kwasu moczowego.
Składniki zawarte w nawłoci odkażają układ moczowy, działają przeciwwysiękowo i przeciwobrzękowo.
Wodne wyciągi leczą nieżyt żołądka i jelit.

ZIELE FIOŁKA TRÓJBARWNEGO
Związki zawarte z surowcu tworzą w organizmie rozpuszczalne w wodzie połączenia ze szkodliwymi dla zdrowia produktami zakłóconej z różnych powodów przemiany materii i ułatwiają usunięcie ich z moczem.
Jest to działanie odtruwające,
ważne w niektórych chorobach na tle metabolicznym, m.in. w gośćcu, skazie moczanowej i niektórych schorzeniach skórnych. Ziele fiołka trójbarwnego wykazuje słabe własności moczopędne
Ze względu na dużą ilość flawonoidów (zwłaszcza rutyny) fiołek ma też wpływ na różne procesy metaboliczne ustroju. Ziele bratka nieznacznie zwiększa wydzielanie śluzu oskrzelowego i ułatwia odkrztuszanie. W większych dawkach działa słabo napotnie i przeczyszczająco.

UWAGA ;W dawkach leczniczych ziele fiołka trójbarwnego nie wykazuje szkodliwego działania. Należy jednak unikać bardzo dużych dawek, ponieważ fiołki zawierają saponiny, które mogą powodować nudności i wymioty

*****************************************************************************************
Kolejne opisy w następnych postach aby nie były za długie.
Faktem jest,że niektóre zioła takie np jak NAWŁOĆ traktowana prawie jak uporczywy chwast zasługują na to aby dużo więcej miejsca im poświęcić.
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Apteka na działce

Post »

Krysiu, jesteś niesamowita. Ja z racji braku czasu i lenistwa (mieszanka wybuchowa) zaopatruję się w takie mieszanki u mojej lekarki, (dr medycyny, która raczej zapobiega niż leczy) ale pod Twoim ,,okiem,, chyba się skuszę na samodzielne mieszanie.
Kasia
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

Kasiu wiekszość osób robi tak jak Ty bo po to są gotowe mieszanki aby z nich korzystać.
Świat pędzi do przodu a ludzie zabiegani jak mróweczki i na nic nie ma czasu. Tylko ... nie każdemu te zestawy pasują z racji nabytych schorzeń i nawet gdybyśmy się zabawili w "kopciuszka" to i tak nie udało by się wybrać składnika, który wpłynął by na pogorszenie danego schorzenia.
Też kiedyś korzystałam z gotowych tylko,że po pewnym okresie nie widziałam reakcji - tak jakby organizm się przyzwyczaił i już nie reagował na daną mieszankę.

Ta kuracja nie jest zbyt długa i można wszystkie od razu wymieszać. Inne zestawy ziół do dłuższego stosowania raczej nie polecam mieszać tylko trzymać w osobnych opakowaniach i prawie każdego dnia łyżką odmierzać pojedyncze a wszystko po to aby nasz organizm ciągłe reagował na nie.
To będą minimalne różnice ale jednak nasze ciało wychwyci je.
Przy dłuższym zażywaniu tabletek też przestajemy reagować bo organizm się przyzwyczaja ... zwiększa się wtedy dawki lub szuka zamiennika o innym składzie.

Ziół o podobnym działaniu jest sporo więc mamy w czym wybierać.
Jeśli z powodu jakiegoś schorzenia ktoś nie może korzystać z jakiegoś ziółka to zestaw miesza wg indywidualnych potrzeb omijając to, które może mu zaszkodzić.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

Opis kolejnych 3 ziółek z zestawu KOMPLEKSOWA KURACJA OCZYSZCZAJĄCA Z TOKSYN I LEKÓW

ZIELE RDESTU PTASIEGO
Pobudza wydalanie z organizmu toksyn.
Ponadto działając przeciwzapalnie w drogach moczowych niszczy bakterie będące przyczyną tych zapaleń.
Niszczy także bakterie w przewodzie pokarmowym.
Rdest zwiększa wydalanie moczu, a z nim szkodliwych produktów przemiany materii.

Zapobiega krystalizacji związków mineralnych w drogach moczowych, a tym samym powstawaniu i wzrostowi kamieni moczowych.
W medycynie ludowej uważany jest za lek przeciwcukrzycowy i lekko obniżający ciśnienie.
Wykorzystywany jest także w leczeniu zapaleń dróg oddechowych, zapaleń gardła, angin i nieżytów oskrzeli.
Stosowane zewnętrznie wyciągi z rdestu przyspieszają gojenie się ran. owrzodzeń i oparzeń.
Rdest może być polecany ludziom starszym, bowiem przeciwdziała demineralizacji kości.

KORA WIERZBY
Stosuje się w nieżytach jelit, biegunkach, krwawieniach z przewodu pokarmowego itd.
Dzięki salicylanom ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe.
Pomocna jest w leczeniu schorzeń reumatycznych, nerwobólach, stanach pobudzenia nerwowego,
bezsenności, oraz chorobach przebiegających z podwyższoną temperaturą ciała.
Zewnętrznie w postaci okładów na rany i wrzody oraz do kąpieli nóg przy nadmiernym poceniu się.
UWAGA:
Osoby uczulone na salicylany

To właśnie z kory wierzbowej uzyskano kwas salicylowy. Stał się on prekursorem najbardziej znanej na świecie substancji leczniczej:
KWAS ACETYLOSALICYLOWY potocznie to nazwa ASPIRYNY.
Działanie odwarów z kory wierzby jest jednak powolne, ponieważ zawierają znacznie mniej salicylanów, niż wynoszą dawki preparatów syntetycznych.

LIŚCIE BRZOZY
Liście brzozy wzmagają wydzielanie moczu i potu, a wraz z nimi chlorku sodu i zbędnych oraz szkodliwych metabolitów azotowych, czyli mają właściwości przeciwobrzękowe i przeciwartretyczne.
Wykazują również działanie odkażające drogi moczowe oraz odtruwające Wykazują także przeciwzapalnie i przeciwbólowe.
Długotrwale podawane mogą powodować rozkruszanie złogów moczanowych i wypłukiwanie piasku moczowego z dróg moczowych.
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Apteka na działce

Post »

Tak Krysiu, to wszystko prawda, tylko że moja lekarka przygotowuje mieszanki sama, i w zależności od dolegliwości, po gruntownym badaniu, dodaje lub ,,odejmuje'' coś co mi laikowi wydawałoby się nieszkodliwe. A w każdej łyżce mieszanki zawsze znajdzie się różnica w ilości kwiatków, listków czy kory.
Twoja wiedza Krysiu... ;:180
Pozdrawiam ;:3
Kasia
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Apteka na działce

Post »

Masz rację Krysiu.
Też uważam, że po trzech tygodniach ziołowej kuracji powinno się albo zmienić jej skład, albo zrobić sobie tygodniową przerwę.
Można kupić też gotowe mieszanki w sklepach ze zdrową żywnością.
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
bodzia3012
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5402
Od: 10 wrz 2009, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Apteka na działce

Post »

Witaj Christinka ;:3
Dawno nie pisałam na twoim wątku ,
serdecznie Cię pozdrawiam i zyczę duzo pogody ducha i tego zapału , żeby Ci nie zabrakło ;:196
Awatar użytkownika
Matemax
1000p
1000p
Posty: 2281
Od: 14 sty 2010, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Apteka na działce

Post »

Christo pozwoliłem sobie wkleić u Ciebie przepis na piękny ogródek ziołowy w pojemniku, wszystkie informacje pochodzą z encyklopedii, 'Tajemniczy świat ziół'.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

Matemax wszystkie dane w pigułce - dziękuję. Już piękna donica kusi swym wyglądem.
Świetny przepis na mały ziołowy ogródek - zdjęcie, porady i podstawowe wiadomosci.
Ja w tym roku planuję zrobić eksperyment z miętą z racji jej "rozłażenia się" po ogrodzie i uprawiać ją systemem Grow upside down czyli "zielonym do dołu".
Z tym, że zrobię w pojemniku nie tylko otwory na dole ale i w bocznych ściankach.
Może i inne też trafia do eksperymentu ... zobaczymy.
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Apteka na działce

Post »

To wpadłyśmy na ten sam pomysł.
Mnie juz nawet forumki podarowały w prezencie taki pojemnik z dziurami.Mam tylko dylemat co w niego wsadzic - zioła czy poziomki ? ;:24
Chyba dokupię jeszcze jeden pojemnik. ;:112
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

Grażynko czy masz zdjęcie swego pojemnika i jeśli można to gdzie coś takiego można kupić ?
Ja planuję zaadoptować do tego pomysłu wiaderka plastykowe o pojemności przynajmniej 5 litrowej i większe.
Oczywiscie ze 3 na próbę ale jakie zioła to jeszcze przemyślę .

Oryginalne pojemniki i pomysł mozna zobaczyć pod tym adresem
http://www.youtube.com/watch?v=Lax0GbCB ... re=related
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”