Apteka na działce

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Zablokowany
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Apteka na działce

Post »

christinkrysiu dziękuję za zaproszenie, zaglądam i podczytuję bardzo chętnie, choć na razie na praktykę na razie nie przekładam bo początkująca ogrodniczka jestem, ale na przyszły rok już planuje malutki zielnik :D i zacznei się moja przygoda z ziołami. (lubczyk, oregano, mięta, pietruszka własnie wschodzi po 3 posianiu, ciężko jakoś miała; i inne, zobaczę jakie) Powiedz mi czy lubczyk to z nasion się sieje? Ostatnio kupiłam odnóżkę i nie wiem czy to przez nadmiar wody(akurat zalao jak posadziłam) ale nie przyjął mi się ? i tera z nie wiem skąd jego zadobyć. Uwielbiam rosół z lubczykiem ?

Pytasz o moją ulubioną roślinę leczniczą i czy też przyprawowa jest. Od czasu do czasu wykorzystuję caliisie fragrans. Wiem, że ona jest lecznicza i ma szerokie ?spectrum działania? ale ja stosuję ją wyłącznie do przemywania ran. Szybciej się goją. Mój znajomy dodaje ją jako dodatek do zup

A roślinki przyprawowe to standardowe u mnie w użyciu(na razie): pietruszka, koperek, szczaw
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

agaM to dobrze,że zaczynasz myśleć o uprawie roślin leczniczych i przyprawowych - swoje inaczej smakują i wiemy co pijemy czy też jemy...
Szkoda,że zmarnowała Ci się sadzonka lubczyku ale w tym roku takie anomalia pogodowe ,że trudno się czemukolwiek dziwić.
Oczywiście,że lubczyk rozmnaża sie z nasion - należy wysiać je zaraz po dojrzeniu bo im dłużej nasiona czekają tym wolniej i gorzej wschodzą.
Najszybciej i najprościej z kłączy pozyskanych z kępy rośliny.
Jeśli masz kłopot ze zdobyciem chętnie podzielę się swoim bo jest spora kępa. Niedługo będę ścinać kolejny raz do suszenia i mrożenia.
Rośliny Callisia fragrans nie znam ale już poczytałam i bardzo mnie zaintrygowała. Trzymasz ja w domu cały czas czy latem do ogrodu wstawiasz ?
Jak duże okazy potrafią urosnąć ?
Pozdrawiam i napisz do mnie na PW jeśli chcesz skorzystać z mojej propozycji
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Apteka na działce

Post »

christinkrysiu dobrze napisałaś "zaczynam myśleć o uprawie" ;) bardzo ciekawa jestem na ile mi te myślenie na praktykę się przełoży, szczególnie zastosowanie w kuchni. Niestety Mama mnie nie nauczyła stosować 'wynalazków" a sama w kuchni najlepszej się nie czuje ;) tzn. z tym eksperymentowaniem i nowymi makami..

tak myślałam że i z nasion tez można lubczyk rozmnażać :)

ad. Callisi, ja też swojego czasu byłam nią zaintrygowana. Jak dostałam ją od znajomego wiedziałam tylko tyle że to taki "domowy żeń szeń" i że leczniczy". Potem na naszym forum Forumkowie pomogli mi ją zidentyfikować i szczena mi opadła ;) Śmiałam się do męża że "sami nie wiecie co na parapecie posiadacie" ;)
Moja trzyletnia Callisia miała ok.0,5-0,8m wąsy o długości do 1-1,30m. Stała w kącie parapetu i najwidoczniej tam jej było dobrze bo sporo wąsów wypuszczała. Znajoma swoje egzemplarze wystawia co wiosna, jak już nie ma przymrozków na zewnątrz do ogrodu, tak w cień. Pięknie się wtedy wybarwia na różowo fioletowo. Podobno te wybarwione mają najlepsze właściwości lecznicze.
W tej chwili nie mam za bardzo się czym dzielić bo została mi jedna mała szczepka i dwa odratowane wąsy z których powinny wyrosnąć nowe. Porozdawałam bardziej "potrzebującym".
napiszę prv
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Apteka na działce

Post »

http://callisiafragrans.webpark.pl/
Mam bardzo podobną do Callisia roślinę,o nazwie Pollia japonica.Należy również do rodziny komelinowatych,ale powinna zimować w ogrodzie.Nie mogę znaleźć opisu
zastosowania,może ktoś zna jej właściwości? Uprawiałem ją kiedyś jako roślinę
doniczkową,ale oddałem znajomej.Trafiłem na opis leczniczych właściwości,więc
kupiłem nasiona i wyhodowałem roślinkę.A przez ten czas opis odpłynął w kosmos.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

Dość dawno tu nie zaglądałam bo lato to czas pracy na działce, wypoczynku i wypraw.
Czas zachwytów nad kwiatami, zbieranie plonów i robienie przetworów.
Jednak o ziołach, ich ścinaniu, suszeniu i mrożeniu nie zapomniałam bo to ważne dla mnie zapasy.
Teraz na bieżąco ścinam główki nagietków , jak uzbiera się większa porcja, idą do suszenia. mniejsze mrożę bo w obu postaciach dobre ale czasami szkoda mi ścinać tak dorodne kwiaty.

Obrazek
Obrazek

Przy okazji ścięłam część natki pietruszki i przygotowałam do mrożenia.
Uszczykuję do mrożenia całe listki i w takiej postaci zamrażam. Dopiero po zamrożeniu wyjmuję z woreczkiem i szybciutko uciskając kruszę na mniejsze kawałki, wkładam do pudełek i powrót do zamrażarki.
Oszczędzam w ten sposób czas, nie tracę soku i zapachu, który ulatnia się w czasie cięcia.

Obrazek

Ochłodziło się i postanowiłam przywieźć 3 żyworódki, które od połowy czerwca rosły na działce w doniczkach. To młode sadzonki ukorzenianie w maju.
Dużo dorodniejsze liście niż u tej, która została w domu.
To ta najwyższa z tyłu ( nie widać jej doniczki)- pójdzie do przerobienia na sok w najbliższym czasie.

Obrazek
Przy okazji pokażę dziwną różnicę miedzy kształtem liści - nie może być mowy o innym gatunku bo wszystkie sadzonki pochodzą od tej samej rośliny.
U jednej liście wzniesione ku górze u drugiej natomiast podwijają się.
Ciekawi mnie skąd ta różnica ?
Trzecia doniczka tez ma liście wzniesione ku górze ale tam jest gąszcz bo rosną 3 sadzonki a do tego jedna rozszczepiła sie na 2 pędy.
Żyworódki maja kruche liście więc juz nie chcę przesadzać, najwyżej wiosna dam większą doniczkę.

Obrazek
Obrazek

Od jakiegoś czasu interesuję się uprawą roślin w hydroponice.
A to próba z żyworódką.

Obrazek
Na działce zostały jeszcze 4 maluchy w gruncie ale juz nie mam miejsca na parapetach - może przygarną je sąsiadki działkowe bo szkoda zmarnować tak cenną roślinę.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Apteka na działce

Post »

Przedziwna roślina,szałwia czerwonokorzeniowa. Obrazek
Dziwność jej polega na tym,że korzenie mają właściwość leczenia alkoholizmu.
Zażywając preparat z korzeni tej szałwii,traci się pociąg do alkoholu,coś takiego się dzieje,
jak po stosowaniu kudzu.Czyli pijąc kieliszek nalewki na korzeniach,coraz bardziej nie chce się
sięgnąć po nastepny.Jak u Alicji w krainie czarów,czym bardziej się zbliżam do celu,to jestem dalej.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

Witaj Mirzanie ale ciekawostkę znalazłeś - rewelacyjna roślina.Ciekawa jestem, czy preparaty z niej są już dostępne na rynku ?
Pomyślałam,że niejedna osoba mająca w rodzinie osobę nadużywającą alkohol użyłaby jej do walki o spokój w domu itd.
Taki KTOSIK zachodziłby w głowę dlaczego żona częstuje go alkoholem ... :;230
Az trudno uwierzyć, że to prawda ale przyroda kryje jeszcze wiele tajemnic - to wielka skarbnica tyle,że trzeba umieć z niej czerpać.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

Też pokażę ciekawą roślinkę znaną i uprawianą w naszych ogrodach jako kwiat ozdobny.
To Iksja chińska.
Ozdobne są długie, wąskie, soczyście zielone liście i przede wszystkim niezwykłej urody kwiaty umieszczone na pędach wysokości do 1m.
Z powodu wielobarwnych cętek na kwiatach nazywana jest często kwiatem lamparcim.
Kwitnie od początku lipca nawet do września, jesienią wytwarzając podobne do jagód nasiona. Jeżeli wysiejemy je wczesną wiosną - latem możemy cieszyć się następnymi iksjami.
Można ja również uprawiać w doniczkach zarówno na zewnątrz jak i w domu.

Obrazek

Obrazek

W ub roku dostałam 2 sadzonki, ładnie rosną i krzewią się ale chcąc cieszyć sie ich urodą i korzystać z nich w innym celu trzeba mieć dużo więcej.
Dlatego też planuję siew a nasienników jest masa - w kazdym z nich od 20 do 30 nasionek.
Nasiona nie wymagają zadnego przygotowania.

Obrazek

Roślina zainteresowała mnie przede wszystkim ze swojej mocy leczniczej.
Młode liście zawierają lecznicze glikozydy.
Według chińskiej farmakopei ma zbawienny wpływ na więzadła głosowe.
Stosuje się przy anginie i innych stanach zapalnych gardła.
Młody liść (ok. 3 cm) żuje się powoli w ustach, najlepiej na noc. Można też namoczyć w spirytusie i rozrzedzony stosować jako płukankę.
Z powodu 2 schorzeń często mam podrażnione gardło i jamę ustną a także problemy ze strunami głosowymi więc jest to naturalny lek w sam raz dla mnie.
Awatar użytkownika
Matemax
1000p
1000p
Posty: 2281
Od: 14 sty 2010, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Apteka na działce

Post »

Krysiu witaj, a czy kwitły Ci już żyworódki? ciekawe jest to z tymi liśćmi, nie próbowałem je nigdy jako zioła :wit
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Apteka na działce

Post »

Wydaje mi się,ze na zdjeciu jest Belamcanda a nie ixia.Takie nakrapiane kwiatki ma Belamcanda i
Padrancanda.Ixia jest cebulowa i kwiatki ma różnobarwne,ale bez ciapek.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Apteka na działce

Post »

christinkrysia pisze:ale ciekawostkę znalazłeś - rewelacyjna roślina.Ciekawa jestem, czy preparaty z niej są już dostępne na rynku ?
Obawiam się,ze takich preparatów nie ma i nie będzie.Klient,nie pacjent,ma byś leczony,
a nie wyleczony.Wyleczony,to bezwartościowy złom,do czasu,aż się zepsuje i znów będzie
wartościowym klientem.Jest jeszcze roślina o takim działaniu znana od dawna,nazywa się Kudzu,
Pueraria lobata.Korzeń może być stosowany jako potrawa.I co?I nic.Po co to komu.Parokrotnie
wysiewałem,za każdym razem ślimaki zjadły.
Awatar użytkownika
grazynarosa22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8499
Od: 16 mar 2009, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Apteka na działce

Post »

No,no...ciekawe rzeczy tu piszecie....interesuje mnie to na alkoholizm :uszy
a co do żyworódki...mam kilka sztuk....i sobie stoją...jedna wielka po kwitniekiu na tarsie...wywalona właściwie....bo nie wiem jak i co mogłabym z niej zrobić ;:224
Pozdrowionka...Grażyna
Moje wątki. aktualny
Moje rękodzieło
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

mirzan pisze:Wydaje mi się,ze na zdjeciu jest Belamcanda a nie ixia.Takie nakrapiane kwiatki ma Belamcanda i
Padrancanda.Ixia jest cebulowa i kwiatki ma różnobarwne,ale bez ciapek.
To dwie całkiem inne rośliny ale zdarza się ,że sa mylone z powodu nazwy IKSJA chociaż u nas ta cebulowa sprzedawana była jako IXIA i reszta drobnym druczkiem...
Iksja ( Lepniczka )- Ixia
Pochodzi z południowej Afryki. Należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae) -kwitnie wiosną z cebul posadzonych jesienią a sadzone wiosną kwitną późnym latem.Jest byliną bulwiastą a raczej cebulową ( spłaszczone cebulki) , charakteryzująca się cienkimi łodygami i wąskimi liśćmi. Należy ona do rodziny kosaćcowatych Iridaceae.
W naszym klimacie jednak wymarza - miałam 2 lata temu mix kolorków - po zimie nic nie wykiełkowało.
Na naszym Forum jest wątek o niej i zdjęcia
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... w=previous

Ja pisałam o Iksji chińskiej nazywanej też Belamcanda chinensis.
Ta bylina też należy do rodziny Kosaćcowatych (Iridaceae) w naturze występująca w górskich terenach Chin. Kwiaty ma podobne do liliowców, czerwone lub pomarańczowe nakrapiane czarnymi i brązowymi kropkami. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia.
Z zimowaniem rożnie bywa bo należy do strefy 9A - posadziłam ja późna jesienią i przetrzymała tak ostra zimę.
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”