Apteka na działce

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Apteka na działce

Post »

Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Apteka na działce

Post »

Witaj Krysiu. :wit
Miło, ze tacy ludzie są na forum.
Dopiero teraz zawitałam do twojego wątku.
Piszesz o kuracji oczyszczającej ogórecznikiem.
Możesz powiedzieć coś więcej na ten temat ?
Mam u siebie mnóstwo tego ziela i do tej pory mało go używałam.
Druga rzecz to chciałam Cię zapytać czy nie masz może doświadczenia z kuracją olejowo ryżową.
Pije się trzy razy dziennie olej /pół szklanki / i zajada parzonym ryżem.
Serdecznie pozdrawiam miłośniczkę medycyny naturalnej. ;:100 ;:168
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

Bożenko cieszy mnie, że Żyworódkę masz w "zasięgu ręki" więc kłopotów ze zdobyciem i hodowlą już nie będzie. Tyle,że trzeba długo czekać aż nabędzie właściwości leczniczych ale póki co można kupić od kogoś. Powodzenia

grazynarosa22 pani Janina Zawadzka w tym temacie to autorytet i skoro tak powiedziała to tak jest.
Co do nieudanej próby z hyzopem to radzę spróbować jeszcze raz - nowy sezon przed nami więc jest okazja.
Każdemu od czasu do czasu trafi się kupić nasiona o słabej sile kiełkowania.

Matemax witam mając nadzieję,że też podzielisz się z nami swą praktyczna wiedzą. Literatury na temat ziół, właściwości, uprawy itd jest mnóstwo tyle,że ludzie zabiegani i ciągle brak czasu na zaznajomienie się z tematem. Dopiero jak "los przyprze do muru" to próbujemy przebrnąć przez te tomy szukając coś dla siebie.
Może napiszesz jakie zioła rosną u Ciebie na tarasie - rozumiem,że w pojemnikach?

mirzan masz "nosa" do dobrych stron - dziękuję.
Awatar użytkownika
agnieszka72
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3848
Od: 22 lip 2008, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Apteka na działce

Post »

christinkrysia pisze:
Literatury na temat ziół, właściwości, uprawy itd jest mnóstwo tyle,że ludzie zabiegani i ciągle brak czasu na zaznajomienie się z tematem. Dopiero jak "los przyprze do muru" to próbujemy przebrnąć przez te tomy szukając coś dla siebie.


Święte słowa Krysiu!
Ja z racji tego że nie mam nic mądrego do powiedzenia-nie piszę ale często zaglądam.
ursa
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 paź 2007, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Apteka na działce

Post »

Witaj Christin.
Bardzo ciekawie prowadzisz wątek o ziołach. Dużo mozna się nauczyć. Też jestem zwolenniczką ziól, będę częto zaglądać.

----------------------
Pozdrawiam serdecznie Ursa
Pozdrawiam cieplutko. Ulka
Awatar użytkownika
Matemax
1000p
1000p
Posty: 2281
Od: 14 sty 2010, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Apteka na działce

Post »

Krysiu oczywiście, że się podzielę, zaraz pójdę szukać tej encyklopedii, może coś ciekawego znajdę. A moje ziółka rosną na tarasie od strony S-W, i W, przy ścianie domku, także po zachodzie słońca murek oddaje jeszcze ciepło co bardzo służy moim ziółkom. :)
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

kogra pisze:Witaj Krysiu. :wit Piszesz o kuracji oczyszczającej ogórecznikiem.
Możesz powiedzieć coś więcej na ten temat ?
Mam u siebie mnóstwo tego ziela i do tej pory mało go używałam.
Druga rzecz to chciałam Cię zapytać czy nie masz może doświadczenia z kuracją olejowo ryżową.
Pije się trzy razy dziennie olej /pół szklanki / i zajada parzonym ryżem.
Serdecznie pozdrawiam miłośniczkę medycyny naturalnej. ;:100 ;:168
Grażynko co do kuracji oczyszczającej to ogórecznik jest jednym z podstawowych składników w zestawie na oczyszczenie organizmu z resztek leków i kurację kompleksowo odtruwającą organizm.
Ja sporadycznie i to krótko pije pojedyncze ziółko - reszta to zestawy.
Chwilowo jestem zajęta ale postaram sie szybciutko dać ten zestaw bo skoro ma sie w ogrodzie to warto posłużyć się nim w celach zdrowotnych.

Co do kuracji, o która pytasz to olej muszę ssać ale z innej przyczyny a ryż przez najblizszy czas omijam wielkim łukiem. Przez 5 lat był moim głównym pokarmem na wszystkie posiłki i obecnie nie szukam czegokolwiek co sie z nim wiąże.

Matemax świetny wybór miejsca dla ziół. Rosną i w cieniu ale większość z nich tylko w słonecznym miejscu ma pełnię swych właściwości. Jakie masz zioła?

agnieszka72 witam miłą znajomą i do tego bardzo skromną.... Każdy tej wiedzy troszkę ma choćby od swych rodziców bo ziołami nas leczono.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Apteka na działce

Post »

KRWIŚCIĄG LEKARSKI

Fragment artykułu z Poradnika Uzdrawiacza grudzień 1993r


....Krwiściąg lekarski zawiera m in. :
garbniki katechinowe
saponiny
flawonidy
fitoncydy
olejki eteryczne
kwaśny szczawian wapnnia
witaminy K i C
barwniki
Krwiściąg może być wykorzystany w siedmiu różnych formach do kuracji w warunkach domowych, a mianowicie:
W formie naparu z samego suszonego ziela
W formie naparu z mieszanki z zielem bodziszka cuchnącego i ewentualnie innymi dobrze dobranymi do schorzenia
Ziołami.
W formie odwaru z samego suszonego kłącza z korzeniami
W formie odwaru z mieszanki z korą dębową i ewent. z kłączem pięciornika kurze ziele
W formie nalewki z wódki żytniej 35-40 % [25 g ziela lub 20 g kłącza zalewamy 0,5 l wódki, odstawiamy na 15-30 dni.]
W formie soku ze świeżej rośliny[ma najsilniejsze działanie fitoncydów], używać można do wewnątrz jak i zewnętrznie.
W formie okładów ze świeżego ziela dobrze roztartego.
Wschodnia medycyna ludowa oraz ziołolecznictwo w Europie środkowej i zachodniej przypisują krwiściągowi
Lekarskiemu możliwości leczenia aż w 15 różnych schorzeniach, takich jak:
Biegunka u dzieci i dorosłych.
Nieżyt jelita grubego.
Robaczyca, robaki w jelitach, szczególnie u dzieci.
Drogi moczowe: oczyszcza i trochę zwiększa wydalanie moczu.
Krwawienia: z nosa, dziąseł i gardła.
W stanach zapalnych: do płukania jamy ustnej i gardła.
W krwawieniach jelitowych i macicznych.
Krwawienia odbytu-hemoroidy oraz pęknięcia odbytu.
Krwawienia zewnętrzne skóry m. in. Rany i wrzody
Czerwonka-bardzo skutecznie leczy oba rodzaje.
Nieżyty jelitowe i zaburzenia żołądkowe
Krwioplucie i i choroby płucne.
Gruźlica płuc.
Gronkowiec złocisty :hamowanie infekcji w drogach oddechowych ,pokarmowych i moczowych.
Homeopatia: wykorzystuje do leczenia przede wszystkim soki ze świeżych liści oraz nalewki alkoholowe.

Dawkowanie dla osób dorosłych:

Napar z krwiściągu oraz mieszanki z innymi ziołami pijemy na początku kuracji po ? szklanki, po tygodniu
Zwiększamy do ? szklanki, a po miesiącu już po całej szklance.
Odwar z samego kłącza krwiściągu pijemy po 2 łyżki stołowe, zaś z mieszanek z innymi kłączami ,po jednej
łyżce co godzinę.
Nalewki używamy po 20-40 kropli na cukier, trzy razy dziennie, między głównymi posiłkami i tylko dorośli.
Sok ze świeżego ziela do wewnątrz po jednej łyżce stołowej ,3-5 razy na dobę, w zależności od nasilenia choroby.
Zewnętrznie do hamowania krwotoków i krwawień 3-4 razy na dobę.
Świeże ziele krwiściągu [mocno roztarte] do okładów na wrzody ropiejące czyraki i rany 3-5 razy na dobę.
Dzieciom do lat 12 stosujemy dawki naparu lub odwaru o połowę mniejsze.

Krwiściąg jest jest z wyboru najlepszym lekiem naturalnym do zahamowania infekcji gronkowca złocistego
Wewnątrz organizmu ludzkiego, jak i u zwierząt .Przy odpowiedniej diecie i dłuższej kuracji , można u ludzi
Całkowicie zlikwidować tę infekcję, a więc pozbyć się tej uciążliwej choroby.
Nawet długoterminowe używanie krwiściągu lekarskiego nie stwarza żadnych działań ubocznych.
Autor artykułu M. E Kofman


Artykuł dotyczy krwiściągu lekarskiego, takie same właściwości ma krwiściąg mniejszy,
Sanquisorba minor.Jest nawet lepszy w smaku, ma pikantny orzechowy smak i jest
Stosowany w kuchni do zup i sałatek.
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Apteka na działce

Post »

A ja mam kilka pięknych hyzopów. Same się nie wysiewają ale łatwo się robi sadzonki. Ostatnio zakupiłam nawet różowego :) Ale przyznam się bez bicia, że traktuję hyzopa jako ozdobę. Latem posadzilam cząber górski i jestem strasznie ciekawa czy przezimuje. Jest świetny do śledzi.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

izaziem cieszy mnie,że i na Twej działce znalazło sie miejsce na zioła.
Hyzop faktycznie ma kwiaty barwy niebieskofioletowej lub różowofiletowej ale ja tego drugiego nie spotkałam.
Mam nadzieję, że zainteresuje Cie bogactwo właściwości hyzopu i od dziś będzie nie tylko ozdobą w Twym ogrodzie.
Jeśli chodzi o cząber to znane są dwie odmiany: zimowy i ogrodowy więc musisz sprawdzić jaki masz - mój ogrodowy nigdy zimy nie przeżył.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

Aby w pełni zakończyć temat HYZOPU LEKARSKIEGO podaję kolejne wiadomości, które w mniejszym lub większym stopniu zostały sprawdzone przeze mnie lub moich znajomych i są aktualnie wykorzystywane.

HYZOP >< CIAG DALSZY
Sproszkowane ziele hyzopu wymieszane z solą, najlepiej morską służy jako przyprawa.
Przyprawa ma cierpki, korzenny smak oraz przyjemny aromatyczny zapach.
Nadaje sie do peklowania mięsa, przyprawiania pizzy, placków ziemniaczanych, frytek, zupy ziemniaczanej i fasolowej, ryb, mięsa, zup jarzynowych, sałatek z ogórków i pomidorów a także dodatek do twarogu.
Dla potrzeb kulinarnych dobra (jako przyprawa i lek) jest także oliwa z oliwek ( lekko podgrzana) do której wrzucamy świeże ziele hyzopu.

Sami tez możemy zrobić dla celów leczniczych OLEJ HYZOPOWY - na oleju winogronowym, ryżowym lub oliwce:
100 g rozdrobnionego ziela hyzopu (świeżego) skropić spirytusem po czym zalać 200-300 ml ciepłego oleju, odstawić na tydzień, przecedzić.
Stosować do pielęgnowania skóry przy suchości, złym krążeniu i wypryskach alergicznych, np. zamiast balsamu.
Doustnie zażywać po 1-2 łyżki jako środek żółciopędny i oczyszczający wątrobę, regulujący wypróżnienia, szczególnie na czczo. Olej z hyzopu zapobiega zastojom żółci.
Zażywać 1 raz dziennie, przez tydzień, potem przerwa.
Cyklicznie powtarzać co kwartał.


INTRAKT HYZOPOWY
Proporcje : 100 g świeżego mielonego ziela hyzopu zalewamy 300 ml gorącego alkoholu 40-60% (należy odstawić na tydzień lub dłużej) uzyskamy mocny intrakt hyzopowy.
Można go zażywać 2-3 razy dziennie po pół łyżeczki w razie nieżytu układu oddechowego (przeziębienie, kaszel, chrypka, zapalenie krtani, oskrzeli)
nawet co 2 h po 15-30 kropli na miodzie.


Intrakt służy do sporządzenia wartościowego SYROPU HYZOPOWEGO ;
100 ml intraktu zalać 100 ml miodu lipowego lub wielokwiatowego.
Do syropu można dodać jeszcze propolis, ok. 25 ml na każde 100 ml preparatu.
Syrop taki zażywać kilka razy dziennie po 2 łyżeczki lub łyżce przy grypie, katarze, przeziębieniu, kokluszu, zapaleniu oskrzeli, chrypce itp.

Znana jest także NALEWKA na świeżym zielu hyzopu.
Ziele rozdrobnić i szybko zalać alkoholem 40-70%, odstawić na przynajmniej tydzień, przefiltrować. Stosować też jak intrakt.

Olejek eteryczny hyzopowy zmieszany z oliwą 1:1 wcierać w plecy, kończyny dolne, szyję i klatkę piersiową przy przeziębieniu.

Olejek hyzopowy używamy też do wcierania przy reumatyzmie i artretyzmie, obrzękach kończyn po zmieszaniu z olejem winogronowym w proporcji 1:1.
Wcierany w stopy przeciwdziała infekcjom grzybowym.
Awatar użytkownika
Matemax
1000p
1000p
Posty: 2281
Od: 14 sty 2010, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Apteka na działce

Post »

Christo mam zioła podstawowe, przyprawowe, np. lubczyk, pietruszkę itp., poza tym sieję dużo jednorocznych, w zeszłym roku miałem: lawendę która zmarzła, rozmaryn j.w., kolendrę, bazylię ziel., czerw., koper wł., rukolę, tymianek, majeranek. Z bylin posiadam, miętę piepszową i omszoną, melisę,
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Apteka na działce

Post »

Dzięki Christa, pytam o receptę bo mam go w ogrodzie naprawdę sporo i szkoda mi wyrzucać go do kompostu.
Kwiatami dekoruję czasem potrawy a ziele można podobno dodawać do sałatek i surówek.
Nie wiem tylko jak pozbyć się tych kłujących włosków. ;:24
Grażyna.
kogro-linki
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”