Apteka na działce

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Zablokowany
Awatar użytkownika
danutab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5172
Od: 25 gru 2008, o 23:02
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Apteka na działce

Post »

Krysiu coś mi się wydawało że u Ciebie czytałam o zastosowaniu alg ale przejrzałam twój wątek i okazało się że pisałaś o Grzybku T. a ja byłam przekonana że pisałaś o algach. Znalazłam trochę informacji o jego zastosowaniu w tym linku może ktoś skorzysta jeśli ma ochotę, lub możesz usunąć.
http://algimorskie.pl.tl/
Pozdrawiam Danuta aktualne
Moje linki
rtk10
100p
100p
Posty: 187
Od: 12 sie 2011, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Apteka na działce

Post »

Witaj Krysiu,
czy mogłabyś podać link z informacjami o Monardzie? Z góry pięknie dziękuję.

Nawiązując do wcześniejszej "rozmowy" w temacie oleju lnianego proponuję zajrzeć do: http://www.olejarnia.otwarte24.pl/olej-lniany . Zaś, olej z zapomnianej dawno lnianki (rydzyka) http://www.olejarnia.otwarte24.pl/olej-z-rydzyka jest świetnym dodatkiem do ugotowanej kaszy gryczanej (zamiast masła) podawanej z duża ilością świeżej natki pietruszki.

danaa napisała,
że do wyrabiania chleba często korzystam z serwatki, zamiast wody. Bo twaróg też robię. ... jest z tego i odrobina masła, i twaróg, no i oczywiście kwaśne mleko, które można nożem kroić.
Korzystając z gościny u Ciebie, proszę pozwól, że zapytam o sposób przerobu prawdziwego mleka od "szczęśliwej krówki" na twaróg i kwaśne mleko.
danaa,
czy dodajesz przy robieniu twarogu podpuszczkę, a do kwaśnego mleka - właściwe bakterie, że jest tak gęste, iż można je kroić nożem?
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Apteka na działce

Post »

Oj tak, tzw. olej rydzowy mój ulubiony ;:3
Przysłowie: ,,Lepszy rydz, niż nic" ma odniesienie właśnie do tego oleju a nie jak większość myśli do grzyba.
Kasia
Awatar użytkownika
wielkakulka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8593
Od: 5 wrz 2012, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 30 km poniżej Wrocławia

Re: Apteka na działce

Post »

Ja zrobiłam na kefirku racuchy - mi bardzo smakowały, nestety dzieci nie chciały jeść, bo czuc kefir - są kwaskowe w smaku, ale dla mnie to dodatkowa zaleta.
Awatar użytkownika
gajowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3220
Od: 11 maja 2011, o 07:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie/Ponidzie

Re: Apteka na działce

Post »

Zajrzałam jakoś tak przypadkiem i od razu trafiłam na informację o dodawaniu kaszy gryczanej do chleba i pomyslałam sobie: "o, to jakiś dobry wątek" :D bo ja też dodawałam kaszę :;230 Piszę "dodawałam", bo z pewnych względów przestałam już jakis czas temu piec chleb...robiłam to z półtora roku, taki "prawdziwy", na zakwasie...pewnie trzeba by do tego wrócić...
Ale w ogóle sprawa zdrowego odżywiania bardzo mi leży na sercu, więc obiecuję sobie, że będę do Ciebie zaglądać ;:108
A teraz napiszę jeszcze tyle, że mam taką lekarkę, która leczy za pomocą odpowiednio dobranej diety (uczyła sie tego w Chinach) i ona poleca kaszę gryczaną wyłącznie nie prażoną (musze taką kupować na targu, bo w sklepach wszystkie prażone) - nie spytałam jej jakoś, jakie to ma znaczenie, zrobię to przy następnej wizycie.

A teraz wracam do początku Twojego wątku, bo obiecałam sobie wszystko przestudiować.
pozdrawiam - Ewa
Moje wątki
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Apteka na działce

Post »

Podczas palenia kasza traci ok. 50% witamin.
Kasia
danaa
200p
200p
Posty: 485
Od: 13 sty 2012, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Apteka na działce

Post »

danaa napisała,
że do wyrabiania chleba często korzystam z serwatki, zamiast wody. Bo twaróg też robię. ... jest z tego i odrobina masła, i twaróg, no i oczywiście kwaśne mleko, które można nożem kroić.
rtk10 ;:oj Przeczytałam to, co wcześniej napisałam i.... widzę, że wyszło trochę bzdurnie :oops: . Ale to był taki "skrót myślowy" :oops:
Powinno być: Z kwaśnego mleka, które można nożem kroić robię twaróg a uzyskaną serwatkę wykorzystuję przy zarabianiu chleba. Zaś z zebranej śmietany robię masło. Zapomniałam napomknąć o maślance, która zostaje po zrobieniu masła :D .
Nie, nie dodaję podpuszczki :D . Najpierw z "odstanego" mleka zbieram śmietanę (ta wędruje do lodówki), odstawiam w ciepłe miejsce i czekam aż mleko się "skwasi" (a może ukwasi :?: ). Pewnie z tym "krojeniem nożem" to trochę przesadziłam, ale tylko trochę :wink: Ale z pewnością jest bez porównania smaczniejsze od "sklepowego". :D
Pozdrawiam - danaa
Pozdrawiam - Danuta

Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam :-)!
Awatar użytkownika
Ewiczka52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 1 lut 2012, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Apteka na działce

Post »

EWO -GAJOWA :wit Ja kupiłam kaszę gryczaną nieoprażoną w TESCO :D i będe próbować czy lepiej smakuje,bo mam wrażenie że ten specyficzny smak z prażenia się bierze :(
KRYSIU :wit Chyba masz sporo spraw do załatwiania po nieobecności sanatoryjnej w domu???
Pozdrawiam Ewula
Awatar użytkownika
gajowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3220
Od: 11 maja 2011, o 07:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie/Ponidzie

Re: Apteka na działce

Post »

O, dziękuję za informacje na temat kaszy ;:196
No tak - to włąsciwie logiczne, że w procesie palenia kasza traci witaminy, ale nie miałam pojęcia, że aż tyle ;:oj
Ja dzisiaj kupiłam niepaloną w sklepie ze zdrową żywnością...nie była tania...ale nie przyszło mi do głowy, żeby zajrzeć w tej sprawie po prostu do TESCO... :D
pozdrawiam - Ewa
Moje wątki
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

Ewiczka52 pisze:EWO -GAJOWA :wit Ja kupiłam kaszę gryczaną nieoprażoną w TESCO :D i będe próbować czy lepiej smakuje,bo mam wrażenie że ten specyficzny smak z prażenia się bierze :(
KRYSIU :wit Chyba masz sporo spraw do załatwiania po nieobecności sanatoryjnej w domu???
Witam miłych gości - faktycznie ostatnio brak mi czasu bo mam sporo zaległości stąd brak czasu na mój wątek przydałoby się poczytać bo sporo się dzieje dzięki Wam.
Robię zapasy chleba więc piekę prawie co drugi dzień.
Wczoraj były bułeczki z przepisu http://grzybektybetanski.pl.tl/Bu%26%23 ... ypieku.htm

Składniki:
- 350 g mąki pszennej ( piekłam z orkiszowej z dodatkiem otrąb pszennych)
- 100 ml mlecznego napoju z grzybka tybetańskiego, ( dałam 150 ml)
- 100 ml wody, ( dałam 50 ml)
- 10 g świeżych drożdży,
- 1 jajko,
- pół łyżeczki cukru,
- pół łyżeczki soli.

Do środka wrzuciłam nasiona słonecznika i dużą łyżkę zmielonych nasion ostropestu plamistego .
Wyśmienicie smakują i muszę zarobić teraz podwójną porcję aby więcej było.
Bułeczki piec z porcji ciasta tak ok 100 g - to wyjdą takie akurat.


Ewciu kaszę gryczaną kupuje w małych sklepach spożywczych. Oni maja właśnie takie, których szukają najbliżsi mieszkańcy bo im to się opłaca. Duże sklepy mniej to interesuje.
Kasza gryczana niepalona u mnie kosztuje 2,60 za 400g Robi ja firma KROS z Głodowa.
Warto szukać niepalonej bo _- krótki cytat ze strony
http://www.okiemdietetyka.pl/artykul/25/ranking-kasz

Kasza gryczana powstaje poprzez oczyszczenie i prażenie ziaren gryki zwyczajnej. Na rynku dostępna jest też kasza niepalona, która zawiera do 50% więcej wartości odżywczej od kaszy gryczanej palonej. Gryka zawiera od 10-16% czystego białka, które cechuje się jednym z najwyższych współczynników WAO (Wskaźnik Aminokwasu Ograniczającego - wynosi 100 dla wzorca, czyli białka jaja kurzego) wśród kasz. Poza tym kasza zawiera dużo składników mineralnych i witamin. Spośród czterech rodzajów kasz zawiera najwięcej wapnia (25mg/100g suchej kaszy), potasu (447mg/100g), magnezu (218mg/100g), cynku (3,5mg/100g) oraz nieszczęsnego fosforu (459mg/100g). Kasza gryczana zawiera też najwięcej folianów (32ug/100g).

Co prawda ma troszkę inny smak ( dla wielu gorszy) ale poddana prażeniu w domu wg różnych przepisów przewyższa smakiem i wartością kupowana jako prażona.
wielkakulka pisze:Ja zrobiłam na kefirku racuchy - mi bardzo smakowały, nestety dzieci nie chciały jeść, bo czuc kefir - są kwaskowe w smaku, ale dla mnie to dodatkowa zaleta.
Tez lubię kwaskowy smak choć nie zawsze. Wystarczy dodać troszke cukru i więcej plasterków jabłka wtedy są lepsze.

danutab -Danusiu to dobrze,że juz pijesz jogurt z grzybka. Powoli nauczysz się robić z niego różne rzeczy.
Wysłałam tak wielu osobom ziarna grzybka nawet tu na forum i zawsze mnie cieszy kazda prośba o niego - wtedy jest nas więcej.
Algi morskie - faktycznie nie wspominałam o nich więc to było gdzieś w sieci.
Jeśli juz jakieś dodatki to owszem dodaję mąkę tzw chleb świętojański ale to sporadycznie bo kosztuje sporo.

rtk10 - Renatko witaj
Monarda ? pysznogłówka w fitoterapii >>> http://rozanski.li/?p=938

Co do oleju to u nas w domu króluje olej lniany "Grunwaldzki" . W poniedziałek musiałam iść na drugi koniec miasta bo akurat była dostawa. W zwykłym sklepie spożywczym właściciel zbiera zamówienia a potem jest telefon o dostawie - krótko i na temat.
Cena za 700 ml wynosi 34,50 a zamawiany w sieci 34,00 plus koszty przesyłki.
Analizowałam rożne oleje i na razie będzie tylko ten.
Olej rydzowy ma do 54% omega3 a lniany grunwaldzki 60,4 .

Na dzis dość bo mieszam odpowiedzi czyli zmęczenie ...
Awatar użytkownika
Ewiczka52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 1 lut 2012, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Apteka na działce

Post »

KRYSIU :wit Dziękuję za wyczerpującą odpowiedż ;:180 Odpoczywaj i miłej nocki ;:19
Pozdrawiam Ewula
Awatar użytkownika
danutab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5172
Od: 25 gru 2008, o 23:02
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Apteka na działce

Post »

Krysiu w odpowiedzi do mnie wspomniałaś o chlebku świętojańskim chociaż ja nic o nim nie wspominałam może to było dla kogoś innego. Natomiast ja używam chlebka świętojańskiego jako cacao do różnego pieczenia.
Pozdrawiam Danuta aktualne
Moje linki
Awatar użytkownika
wielkakulka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8593
Od: 5 wrz 2012, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 30 km poniżej Wrocławia

Re: Apteka na działce

Post »

Mój syn nie je z owocami - w całym swoim zyciu - 12 lat zjadł z warzyw marchew obraną i powycieraną w ręcznik do sucha i ziemniaki. Owoce je, ale bardzo rzadko - ma odruch wymiotny - je banana, jabłko i gruszkę - obrane, a jabłko i gruszka muszą byc wytarte w ręcznik papierowy - ot taki jest...
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”