Kuchnia śląsko Halżbiytki

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Kuchnia śląsko Halżbiytki

Post »

Czas najwyższy zaprosić Was do mojej kuchni. :D
Chciałabym każdą potrawę opatrzyć zdjęciem i postaram się pokazać to co najciekawsze no i najsmaczniejsze. :wink:
Zapraszam do współtworzenia mojego wątku wszystkich chętnych.
To, że piszę o kuchni śląskiej nie znaczy, że jestem zamknięta na wszelkie inne ..... :roll:

Spis przepisów:

Adwokat wg. an-ka
Baba Wielkanocna mocno cytrynowa
Białkowiec,Piegus wg.liska
Bułeczki z ciasta francuskiego z nadzieniem
Budyń z piekarnika z bakaliami wg.harpia411
Bardzo łatwe,wykwintne ciasto.wg.Kryska
Botwinka
Brownies wg.fela
Cepeliny wg.Andzia1
Ciasteczka kruche
Ciasto na pierogi
Ciasto czekoladowe wg.fela
Ciasta orzechowo-czekoladowe (2)wg Ditta
Ciasto drożdżowe z jabłkami
Ciasto drożdżowe z owocami
Ciasto drożdżowe z serem i malinami
Ciasto marchewkowe
Ciasto orzechowo- jabłkowo- migdałowo- cynamonowe
Ciasto z grysikiem wg.tadeo
Chutney zielony
Conchiglioni faszerowane pieczarkami.wg.justi28
Dynia marynowana (dwa przepisy)
Dżem z dyni i jabłek
Dżem pomarańczowy z czekoladą
Fale Dunaju wg:Andzia1
Farsz z kaszy gryczanej
Farsz ze szpinakiem i twarogiem
Faworki wg. PKasia
Fasolka szparagowa w zalewie ketchupowej
Gołąbki z siekanej kapusty
Jajka w skorupkach wg.fela
Kaczka na jałowcu
Karminadle z ziemniakami i surówka
Knedle ze sliwkami
Kompot z dyni
Kokosanki
Kutia wg.Anaka
Makówki
Makówki wg.chatte
Mieszanka warzywna w zalewie
Nadziewane muszle makaronowe.Autor:iwonaxp
Nalewka wiśniowa
Ocet z obierzyn jabłkowych
Oponki
Pasta rybna
Pasta rybna wg.Andzia1
Pączki
Pierogi z mąki razowej
Policzki wołowe wg.fela
Pstrągi z migdałami
Rolada,modro kapusta,kluski
Rożki orzechowe
Sałatka z brokułami wg.Andzia1
Sałatka ze śledzi zielonych
Sernik
Sernik śląski Halżbitki
Sernik bez sera wg.chatte
Sernik z rosą.wg.Gabriela
Sernik .wg.duju
Sernik z owocami. wg. duju
Soczewica w sosie pomidorowym na ostro
Sorbet truskawkowy
Torcik biała truskawka 2009
Tort z nutellą
Tort owocowy wg.Alionuszka
Żurek śląski
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Koronną potrawą jest oczywiście obiad ...przeważnie niedzielny.

1. Rolada, modro kapusta i kluski.
Obrazek


Rolada wołowa.
Cienkie plastry mięska rozbijam młotkiem, solę i pieprzę, smaruję musztardą i nakładam pokrojoną w kostkę cebulę i pokrojony w drobną kosteczkę wędzony boczek. Na węższym boku układam pokrojony w słupki kiszony ogórek albo marchewkę. Zwijam i nakłuwam wykałaczkami albo obwiązuję nitką.
Kładę na gorący tłuszcz ( ja używam olej) i rumienię z każdej strony a później przykrywam pokrywkę no i tak z godzinkę muszą się dusić na wolnym ogniu. Uzupełniam wodę a na koniec dodaję masło i trochę śmietany na sos.

Kluski śląskie.
Ugotowane ziemniaki przeciskam przez praskę. Do chłodnych dodaję sól i jajko albo dwa w zależności od ilości ziemniaków, później w misce ciasto uklepuję i dzielę na cztery części...jedną część wyciagam a w to miejsce sypię mąkę ziemniaczaną. Wszystko mieszam i formuję w dłoni kluski. Potem wrzucam na osolony wrzątek i po wypłynięciu parę minut czekam.

Modro kapusta.
Czerwoną kapustę kroję i gotuję w małej ilości wody tak zeby nie trzeba było jej wylewać ale za to trzeba często mieszać. W międzyczasie wkładam do miski pokrojoną cebulkę w drobną kostkę, dodaję sól, pieprz, trochę cukru i ocet. Jak nie mam swojego to kupny ale winny. Kiedy kapusta jest już miękka przekładam ją do miski z przyprawami i mieszam. Najlepsza jest jak trochę przestygnie.

z cynamonem, goździkami i cukrem.
Po ugotowaniu i przestygnięciu dodaję dużo cytryny. Jest pyszny i bardzo aromatyczny. :P



Popularne są też kompoty np.

2. Kompot z dyni

Dynię kroję na kawałeczki i gotuję razem

Obrazek



Smacznego. :D
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Ja tam nie wiem czy mogę tutaj zabierać głos :( :D
ale narobiłaś mi takiego smaku Elu ,że ...jutro będą kluski śląskie,koniecznie.
Dodam,że ja formuję z ciasta kuleczki ,lekko je spłaszczam i robię palcem malutką dziurkę ,z jednej strony oczywiście.
Gotuje w wodzie z dodatkiem 1 łyżki oleju ,są wtedy takie śliskie z wyglądu .
Podaję z karczkiem pieczonym w całości na brytfance w otoczeniu przypraw i marchewki w kostkę .
Qrcze noc a ja się ślinię z głodu...
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
rivendel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2030
Od: 28 sie 2008, o 22:29
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Ozłocę Ciebie za ten przepis!!!!!!!! Tyle czasu szukałam przepisu na kapuchę! Proszę o jeszcze!!!
Pozdrawiam-AgnieszkaIntro, czekanie na wiosnę
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Kryśko moja teściowa też robi kluski płaskie z dołkiem w środku. :D
Ja Tobie smaku w kuchni narobiłam aTy mnie w ogródku. Miło się tak dopingować prawda?
Cieplutko pozdrawiam Kryśko.

Agnieszko cieszę się...... daj znać jak Ci wyszła. :D

Na początku robiłam dżem ściśle według tego przepisu natomiast teraz ....po prostu jak leci....to co mam i wcale nie przejmuję się proporcjami. Jedynie cukru daję mnie niż w przepisie. Zresztą każda z nas tak ma :wink:

3. Dżem z dyni i jabłek

1 kg dyni,
1/2 kg jabłek (lepsze są kwaśniejsze- ostatnio robiłam z szarymi renetami),
70 dag cukru,
kilka goździków i mielony cynamon

Obrazek

Pokrojoną dynię w kostkę z odrobiną wody rozparowuję pod przykryciem z 15 minut później dodaję jabłka też w kostkę pokrojone i dalej paruję jeszcze chwilę aż jabłka zmiękną. Odkrywam dodaję cukier i mieszam żeby jak najwięcej wody wyparowało i żeby zgęstniało. Na koniec dodaję przyprawy i gorące przekładam do właśnie co wyparzonych słoików.

Przed końcem parowania do słoików i na nakrętki w miseczce wlewam gotującą się wodę z czajnika. Przed wkładaniem dżemu wylewam wodę ze słoiczków i wyciagam nakrętki z miski z gorącą wodą.

I pod koc ...opatulone słoiczki czekają nawet do rana. Ładnie zasysają i tylko nakrętki strzelają.
Staram się stosować kalendarz biodynamiczny nie tylko w ogródku ale w kuchni też.

Oczywiście resztki z dyni idą na kompost a z obierek z jabłek robię ocet.

4. Ocet z obierzyn jabłkowych

Robaczywki odrzucam a całą resztę układam w słoikach i zalewam przegotowaną ostudzoną wodą tak, żeby były przykryte.
Dodaję cukier (około 1 łyżeczki na litr wody).
Stawiam w ciepłym miejscu przykrywam ściereczką kuchenną i obwiązuję gumką i tak stoi aż się przestanie burzyć.
Później cedzę i przelewam do butelek i stawiam w chłodnym miejscu.
Zresztą i tak na bieżąco się go zużywa czy do grzybów marynowanych czy do dyni marynowanej.

Obrazek

Pozdrawiam i życzę smacznego. :D
Awatar użytkownika
Monika76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1434
Od: 10 wrz 2007, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Elu, dzięki za przepisy, które dałaś, ja osobiście proszę o jeszcze- w wolnych chwilach oczywiście.
Jestem po kolacji, ale z ochotą zjadłabym to co jest na pierwszym talerzu, do tego kompot a na całkowite dopchanie się dżem :wink:
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Moniko cieszę się, że smakowało.
Cieplutko Cię pozdrawiam i zapraszam na deser:


5. Ciasto orzechowo-migdałowo-jabłkowo-cynamonowe :wink:

1 szklanka cukru
4 jajka
2 szklanki mąki
1 łyżeczka sody
2 łyzeczki proszku do pieczenia
3 łyżeczki cynamonu
5 jabłek
2/3 szklanki oleju
10 dkg posiekanych orzechów włoskich
5 dkg migdałów

Obrazek

Jajka i cukier ubijam mikserem
dodaję przesianą mąkę pomieszaną z proszkiem do pieczenia, sodą i cynamonem....i mieszam delikatnie mikserem na 1 biegu...
dodaję jabłka pokrojone w kostkę, orzechy włoskie i poszatkowane migdały +olej i mieszam ale już łyżką.

Ciasto wlewam na blaszkę prostokątną (nie ta czworokątna z pieca) i piekę w piekarniku w 180 stopni około 50minut.

Zawsze mi się udaje.
Kiedyś nie przepadałam za ciastami na proszku do pieczenia ale skoro azaliom proszek do pieczenia nie szkodzi a nawet pomaga dlatego też polecam na całego. :lol:
Jest przepyszne a pachnie przeokrutnie cudnie w całym domu. :roll:

a do niego kawusia
:D

Obrazek Obrazek

Życzę Wam smacznego. :D
Awatar użytkownika
Dynka
500p
500p
Posty: 520
Od: 4 sty 2008, o 22:14
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Normalnie nie wiesz nawet jak ucieszył mnie twój przepis na kluski śląskie. Otóż wiele osób kłóci sie ze mną iż kluski śląskie to mąka pszenna ziemniaki plus biały ser ręce mi opadają. Jestem kucharzem z zawodu, i normalnie mam ochotę zabić.................................... :lol:
Nie zawsze to co jest lżejsze jest przyjemniejsze!
Mój ogród...
Moje donice
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Dynka pisze:mąka pszenna ziemniaki plus biały ser
To raczej skrócony przepis na pierogi ruskie, tylko jeszcze pieprzu i ew. cebulki zabrakło :)

Elżbietko, jak dobrze, że dajesz śląskie przepisy, te kluchy to jest kluchowa poezja :wink: Uwielbiam wszelkie kluchy, ale te ziemniaczane najbardziej, chyba, też :lol:

A czy na Śląsku piecze się kołacze?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Pewnie, że się piecze, Beatko :D
U mojej babci kołocz musiał byc zawsze na niedzielę. Na obiad rosół i rolady z kluskami i modrą kapustą - tak jak podała Elzbietka, tylko babcia jeszcze do kapusty dodawała troche podsmażonego wędzonego boczku, a na podwieczorek - kawa, albo herbata i kołocz :D
Nie cierpię gotować, ale chyba sie poświęcę i w najblizszym czasie zrobie te kluski i rolady, bo wieki juz nie robiłam :oops: , a jak tak patrzę na te Elżuni... nie, nie jestem żarłokiem, ale czasem zjadłoby się coś dobrego ;)
Awatar użytkownika
Dynka
500p
500p
Posty: 520
Od: 4 sty 2008, o 22:14
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

ale skoro azaliom proszek do pieczenia nie szkodzi


oświeć mnie kochana , bom ciemna jak tabaka w rogu ?????? :roll:
Nie zawsze to co jest lżejsze jest przyjemniejsze!
Mój ogród...
Moje donice
Awatar użytkownika
Renia 4
200p
200p
Posty: 243
Od: 5 paź 2008, o 17:49
Lokalizacja: obecnie opolskie

Post »

Pamiętam, jak kiedyś chciałam się mojej omie(czyt.:babci) pochwalić, jak to potrafie kołocz upiec. Wszystko byłoby dobrze, ciasto zrobiłam jak należy, z posypką, tylko na blasze prostokątnej. Przynoszę i od progu wolam: -Obejrzicie óma, jaki kołocz poradza upiyc.
Babcia spojrzala, uśmiechnęła sie pod nosem i mówi: - Dziołcha, co to mosz za kołocz, dyć to je plechownik a nie żodyn kołocz.
I dopiero wtedy dowiedzialam sie że śląski kołocz jest wtedy kołoczym, jak jest okrągły. Myślę że takie wspomnienia też mają swoją wartość, tak jak te smaczne przepisy.

Obecnie za kołocz śląski uważany jest wlaśnie taki "plechownik",czyli drożdżowe nadziewane z posypką ciasto pieczone na blasze, czyli na plechu.
Pozdrawiam wiosennie
Bogusia2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1222
Od: 26 maja 2008, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Elżbieta, powtórz jeszcze prosze, ile mąki ziemniaczanej dodajesz do klusek śląskich. Ja je uwielbiam ale niezbyt mi wychodza. Nie wiedziałam, że rolada to zrazy zawijane, myslałam że to jest zrolowana karkówka pieczona i krojona w plastry.
Mój przepis na czerwona kapustę a właściwie po prawdzie przepis Macieja Kuronia jest taki.
1.Poszatkowaną kapustę obgotować krótko w osolonej wodzie, odcedzić.
2.Wrzucic na tłuszcz do rondla, dodać 3 jabłka obrane, pokrojone w ósemki, poddusić żeby jabłka były miękkie ale żeby się nie rozleciały. Jeżeli kapusta nie ma byc zupełnie miękka, jabłka można wcześniej podsmażyć na maśle,
3. Wlać 1/2 szklanki czerwonego, wytrawnego wina i dodać 1/2 słoika borówek lub żurawiny do mięsa. Od ilości borówek zależy słodkawy smak.
4. Przed samym podaniem posypać suszonym majerankiem. Ja daję całkiem sporo majeranku.
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu.
Bogusia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”