Kuchnia śląsko Halżbiytki

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kuchnia śląsko Halżbiytki

Post »

Kochani zamiast sklepowej galaretki biorę żelatynę i dodaję swoje soki.
Najlepszy jest sok z ciemnych winogron i wiśni (może być też konfitura przecież).
Pomyślę jeszcze o zrobieniu soku z truskawek i może dodam agrest dla lepszego aromatu no i agrest dodatkowo lepiej konserwuje.

;:167
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kuchnia śląsko Halżbiytki

Post »

Elu to już wyższa szkoła jazdy dla mnie. Ja się staram kupować galaretki bezglutenowe, lepszej jakości.
Tzn ja też robię soki, ale czasu już brakuje, by wszystko robić swoje. :wink:
Awatar użytkownika
bastis
200p
200p
Posty: 242
Od: 19 paź 2015, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Kuchnia śląsko Halżbiytki

Post »

Monika w której galaretce widziałaś gluten? Galaretka to barwniki, cukier, żelatyna i morze konserwantów ale gluten?
Pozdrawiam
Ula
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kuchnia śląsko Halżbiytki

Post »

Może to jakiś chwyt marketingowy jest... całkiem możliwe. Moja mama ma zdiagnozowaną celiakię, a i ja i moje siostry mamy ciągle problemy jelitowe i pewnie chorujemy na to samo, więc staram się unikać glutenu. Na pewno są takie w sprzedaży.
Awatar użytkownika
bastis
200p
200p
Posty: 242
Od: 19 paź 2015, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Kuchnia śląsko Halżbiytki

Post »

Monisiu, jeśli Twoja mama i siostry chorują na celiakię to lekarz na pewno je uświadomił w jakich produktach występuje i może występować gluten. Galaretki robione są z barwników, żelatyny i innych dodatków. Gluten ? mieszanina białek roślinnych, gluteniny i gliadyny, występująca w ziarnach niektórych zbóż, np. pszenicy, żyta i jęczmienia. Żelatyna robiona jest z kości wołowych lub wieprzowych, jest też zamiennik żelatyny ale on robiony jest z wodorostów więc glutenu tam nie ma.
Pisanie na opakowaniach galaretek, landrynek, mleka "Gluten free" to pic na wodę i fotomontarz. Wciskanie ludziom kitu.
Pozdrawiam
Ula
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kuchnia śląsko Halżbiytki

Post »

Z jednej strony masz rację, ale z drugiej na taśmach produkcyjnych są resztki glutenu, może te galaretki są produkowane w jakiś specjalnych warunkach i dlatego tak piszą. Ale znając życie- to ściema. :?
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kuchnia śląsko Halżbiytki

Post »

Moniś soki robię w sokowniku a butelki i zakrętki zbieram cały rok...zresztą uwielbiam wszystko zbierać (sznureczki do pomidorów, kubeczki plastikowe itd. :wink: )
A żelatynę namaczam w szklance. Zalewam przegotowaną zimną wodą a potem dodaję ciepłej i do tego sok podług smaku.
Nie zazdroszczę pilnowania zawartości każdego grama jedzenia. ;:168 ;:167

Ulka dzięki za pouczający wykład. ;:108

Kurcze miałabym chęć na swojskie lody. Kiedyś dawno temu miałam fajny przepis ale niestety nie przetrwał burz, wzlotów i upadków.
Teraz przyszła pora...czy ktoś ma jakiś fajny, smaczny i najlepiej owocowy albo orzechowy sposób na lody. :wink: :D
Awatar użytkownika
bastis
200p
200p
Posty: 242
Od: 19 paź 2015, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Kuchnia śląsko Halżbiytki

Post »

Elu to nie wykład, tylko diabli mnie biorą jak producenci żywności robią ludzi w konia i kit im wciskają... :twisted:

Lubisz truskawki i jogurt, to proszę bardzo przepis na lody :D
500 g truskawek
80 g śmietany kremówki 36%
300 g jogurtu greckiego
łyżka soku z cytryny
3 łyżki cukru (lub tyle ile lubimy)
24 godziny przed szykowaniem lodów misę maszyny do lodów wstawić do zamrażalnika ? zgodnie z instrukcją
truskawki opłukać, usunąć szypułki. Wszystkie składniki włożyć do blendera, zmiksować. sprawdzić czy masa jest wystarczająco słodka, jeżeli nie, dosłodzić. Wstawić do lodówki na co najmniej 4 godziny ? a najlepiej na całą noc, tak aby masa była dobrze chłodzona. Dalej postępujemy zgodnie z instrukcją naszej maszynki do lodów. Uruchamiamy maszynkę, wlewamy do niej mieszankę lodową. Moje lody kręciłam 30 minut, po tym czasie przełożyłam je do plastikowych pojemników i włożyłam do zamrażarki.

Lody waniliowe bez maszyny
500 ml schłodzonej śmietanki kremówki 30%
385g schłodzonego mleka skondensowanego,niesłodzonego
1 laska wanilii
2-3 łyżki cukru - do smaku
Laskę wanilii rozkroić nożem wzdłuż, wyjąć ziarenka wanilii. Dodać do śmietany i zacząć ubijać. Jak tylko śmietana zacznie lekko gęstnieć, pomału dodawać mleko. Dodać cukier. Ubijanie może trwać ok 15 minut. Masa ma być bardzo puszysta ale nie sztywna. Ubitą masę włożyć do pojemnika i stawić na 6 - 8 godzin do zamrażarki.
Pozdrawiam
Ula
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kuchnia śląsko Halżbiytki

Post »

Ulka maszyny do robienia lodów niestety nie mam ale widać można i bez niej. :wink:
Ale fajnie...buziaków 100 ślę za taki łatwy przepis.

Jak tylko zrobię powiem jak wyszło. :lol:
Awatar użytkownika
bastis
200p
200p
Posty: 242
Od: 19 paź 2015, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Kuchnia śląsko Halżbiytki

Post »

Elu polecam się na przyszłość, nie tylko z lodami Obrazek
Pozdrawiam
Ula
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kuchnia śląsko Halżbiytki

Post »

No i zleciało.....

Ulka ;:196 lody zrobiłam ale wyszły mi trochę za twarde choć bardzo smaczne. Robiłam raz i nie powtórzyłam ale przepis zapisany i na pewno będę próbować w przyszłym roku. ;:168 Zostałam przy owocach w jogurcie z miodem.

Walka z przetworami nadal trwa.
Aktualnie przerabiam jabłka i pomidory.


Obrazek

Gorsze jabłka (z pestkami i skórką) gotuję i przecieram.
Do przetartych jabłek dodaję "ładne" pocięte na plastry bez skórki, dodaję cukier i przekładam do słoików.
Gotuję około 20 minut.
Będzie super do galaretki. :lol:


A pomidory obieram ze skórki, tnę jak popadnie i upycham w słoikach. Nieco soli i do słoików.
Gotuję około 20 minut.

Wcześniej zaprawiałach sos z pieczonych zmiksowanych warzyw: papryka, pomidor, cukinia, cebula, nieobrane ząbki czosnku, przyprawy: sól, oregano, bazylia pieprz, ocet balsamiczny.
Warzywa kropiłam oliwą przed pieczeniem.
Już go wypróbowałam do pizzy i pasuje jak ulał.


Jabłka, które już dochodzą będę suszyć bo już nie ma słoików do zaprawiania.....zostały litrowe i eknięte nakrętki. Słoik przykryję folią a na to nakrętka i będzie dobrze...wypróbowane. :!:

W kolejce czekają winogrona (przepuszczę przez sokownik do butelek po kubusiu) ...no i dynie.
Hokkaido nie przerabiam tylko przechowuję w chłodnym przewiewnym miejscu a pozostałe połączę z jabłkami i do słoików, które mam nadzieję zdobyć. :lol:

Serdeczności wszystkim kuchcikom. ;:304
Jeszcze trochę...a potem odpoczniemy. ;:167
Awatar użytkownika
stefcia
500p
500p
Posty: 672
Od: 2 gru 2012, o 18:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Sudeckie

Re: Kuchnia śląsko Halżbiytki

Post »

Elżuniu, ależ pyszności mniam ;:138
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kuchnia śląsko Halżbiytki

Post »

Stefciu ;:196 miło mi, że zajrzałaś i że nabrałaś apetytu. :lol:


A co u mnie :?: ..... orzeszki się suszą na parapetach. :D

Obrazek

Część zjemy teraz z jabłkami....bardzo smakowite połączenie.
Część na święta a reszta ołupane pójdzie do zamrażarki :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”