Wino z winogron

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
molski1963
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 paź 2014, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

Dzień dobry.
Jestem nowy na forum.
Jakaś cisza w ciekawym temacie ;:333 , chyba już czas na zbiory. No dobra przejdę od razu do rzeczy. W niedzielę nabyłem baniak 34l. W poniedziałek zebrałem czerwone winogrono ( nie znam zawartości "cukru w cukrze" ( ale jest słodkie ). Wyszło tego 20l soku. Winogrona przerobiłem przez maszynkę do wyciskania soku i wlałem do baniaka, do niego wrzuciłem dodatkowo zmielone owoce. Po przewiezieniu tego do domu nastawiłem zakupione suszone drożdże winiarskie Enovini i po 20 minutach wlałem je do baniaka. Obecnie widać, że coś w baniaku się dzieje - podnosi się poziom i co jakiś czas pojawiają się pęcherzyki powietrza, ale nie słychać tego tzw "bulgotania" - a może ja tego nie słyszę ;:145 .
Czy powinienem już teraz dolać trochę wody z cukrem, czy poczekać z tym do I odciągnięcia. W sobotę zakupię cukromierz. Ktoś na forum napisał czy - chcę mieć wino czy kompot - dlatego nie dolewałem wcześniej wody :) .
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4023
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Wino z winogron

Post »

Powinieneś już dodać cukru, bo drożdże zjadły już cukier gronowy. Na 20 l soku dałabym tak na oko 1 kg cukru - pozostałą ilość wyliczysz i dodasz później. Jak nie chcesz 'chszcić' wina, to odlać sok i w nim rozpuścić cukier ;:333 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

ale nie słychać tego tzw "bulgotania" - a może ja tego nie słyszę
Hm... a rurke z wodą włożyłeś do korka, ktorym zatkany jest baniak? Bo jak nie, to raczej trudno oczekiwać by coś bylgotało.
molski1963
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 paź 2014, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

Rurka jest w gumowym korku. Ten 1kg cukru wsypać bezpośrednio do baniaka czy go rozpuścić w jakiejś ilości wody np. 1:1
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

No jeśli korek szczelnie zamyka gąsior, zas w korku jest rurka z wodą, to powinienies widziec, jak ta woda jest wypychana w gore a potem spada. Temu towarzysz odgłos bulknięcia. jeśli tego nie widzisz, ani nie slyszysz, to raczej drozdze ci nie ruszyly.

-- 8 paź 2014, o 17:26 --

Proszę, tu masz pokazane, jak powinna wygladac gulgocząca rurka:
https://www.youtube.com/watch?v=9tH_XXannm0
jeśli ani razu tego nie zaobserwowales, to winko jeszcze nie pracuje
molski1963
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 paź 2014, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

Bulgoce, że aż miło ;:138 - wody nie miałem nalanej w rurkę ;:14 . To mam dodać teraz ten cukier (1kg) czy jeszcze czekać ?
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4023
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Wino z winogron

Post »

odlać sok i w nim rozpuścić cukier
Dwa posty wyżej to napisałam. Odlać z baniaka a nie wsypywać do baniaka. Ewentualnie do małej ilości wody - 0,5-1l wsypać cukier, zagotować, rozpuścić i po wystygnięciu wlać syrop do baniaka.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

Najlepiej jakbys kupil juz ten cukromierz, to bedziesz wiedzial czy masz juz dosypywac czy nie.
A cukier jak mowią: gotujesz wode, do gotujacej wody wrzucasz cukier i jak ostygnie do gosiora. Zazwyczaj cukier rozpuszcza sie w polowie wody, czyli 1kg cukru rozpusci sie po dluzszym machaniuj w pol litrze wrzacej wody :)
molski1963
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 paź 2014, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

Kupiłem dzisiaj cukromierz. Wyszło -3.
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

No jak -3 to wypadaloby już dodać cukru :)
molski1963
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 paź 2014, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

Wg wcześniejszej rady zostało dodany 1kg cukru w 1/2l wody. To było przed zakupem cukromierza. Teraz mam czekać, aż przestanie "bąblować" :?:
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

Czyli mam rozumiec, ze po dodaniu 1kg cukru wyszlo ci minus 3? No to musisz jeszcze dodać minimum 1kg :)
molski1963
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 paź 2014, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

Tak było -3. Dzisiaj mija 7 dzień. Sprawdziłem cukromierzem - jest na 0 - czerwone pole.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”