Wino z winogron

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nina1611
500p
500p
Posty: 833
Od: 27 mar 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Wino z winogron

Post »

nie jestem ekspertem w tym temacie , ale mogę stwierdzić że swojskie wino z winogron jest bardzo dobre! mój M. sie tym trochę zajmuje i rzeczywiście jest dobre i ma ładny kolorek :)
Pozdrawiam Małgorzatka :)
Niektóre z moich storczyków ...
Alinka26
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 paź 2011, o 09:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

Witam,

wczoraj z mężem zabraliśmy się za nasze pierwsze wino, nie chcieliśmy się zbytnio z tym "bawić", więc zrobiliśmy wg najprostszego przepisu, który znaleźliśmy, bardzo proszę o sugestie, jesteśmy laikami w tej kwestii, więc proszę nie krzyczeć w razie czego :wink:

- 20l balon, gumowy korek, plastikowa rurka, winogron 7,5kg
- winogrona bez płukania przebraliśmy, pościskaliśmy i od razu wrzuciliśmy do baniaczka, zalaliśmy to 7 litrami wody przegotowanej z rozpuszczonymi w niej 3kg cukru, zakryliśmy otwór gazą i postawiliśmy w dość ciemnym i w miarę ciepłym miejscu.

I teraz moje pytanie, bo po przeczytaniu wątków na forum tutaj nie wiem już co robić dalej...
Czy potrzeba więcej cukru?
Czy rurka będzie z korkiem konieczna czy do końca może zostać gaza?


Dziękuję, pozdrawiam serdecznie!
Wdzięczna za wszelkie rady - Alinka.
Alinka26
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 paź 2011, o 09:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

Chciałabym jeszcze dodać, że nie dodałam drożdży i nie chciałabym ich dodawać.
Z tego co przeczytałam to tak też się uda, tyle że czas fermentacji się wydłuży.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Wino z winogron

Post »

Kilka czysto technicznych pytań. Winogrona białe czy czerwone ? Słodkie, słodko-kwaśne czy kwaśne ? Ile zajęły (wzrokowo) miejsca w baniaku: 1/3 baniaka, 1/2 ? Ile w obecnej chwili jest jeszcze miejsca w baniaku ?
Ogólnie: Drożdże dla winogron nie są konieczne - one mają je same w sobie. Gaza może być na kilka początkowych dni. Później lepiej jest założyć gumowy korek z rurką - po prostu lepiej widać fermentację. Cukru wydaje się być odrobinę za mało. Po ok. tygodniu dodałbym jeszcze z kilo lub nawet 1,5 - tak aby całkowicie zapełnić baniak.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Alinka26
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 paź 2011, o 09:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

No tak, zapomniałam. Winogrona czerwone , słodkie, dojrzałe. Zajęły mi wraz z woda i cukrem na oko pół baniaka.
Zależy nam na w miarę słodkim winie lub pół słodkim chociaż, a alkohol...nie mam pojęcia szczerze mówiąc na ten moment, ma ogrzewać w zimne dni :D
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Wino z winogron

Post »

OK. Ja też lubię wina słodkie i mocne. Dlatego, jeżeli w baniaku jest jeszcze miejsce - dodałbym te wyżej zasugerowane 1,5 kg cukru (za kilka dni) - może być z wodą, może być bez wody - tak by zapełnić całkowicie baniak. Na święta powinno być "cacy" i ogrzewać też będzie...
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Alinka26
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 paź 2011, o 09:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

Czy baniak musi być całkowicie zapełniony?
Czym mam ściągnąć wino z butli? wiem, że to może być śmieszne, ale... normalnie podnieść i zlać..? potrzeba specjalnych rurek np?
No i jeszcze osad..nie widzę dołu butli, więc skąd będę wiedziała, że osad się pojawił?
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Wino z winogron

Post »

No nie musi być całkowicie zapełniony. Ale po co tracić miejsce na wino.
Niestety ale wężyk do ściągania jest konieczny. Można kupić nawet w sklepie samochodowym.
Co do reszty, to... nie tak szybko. Dobre wino bąbluje ok. 2 miesiące (min. 4 tygodnie, do nawet 12). Młode wino ściąga się dopiero wtedy, kiedy przestaje bąblować. Dopiero po ok. tygodniu też widać zbierający się osad na dnie. Osad jest zawsze.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Alinka26
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 paź 2011, o 09:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

Jeszcze coś - http://tobajer.w.interia.pl/Wina/wino_kroki.html - na tej stronie interesuje mnie punkt 12, czy zlewanie wina do innego naczynia to wtedy kiedy zauważa się osad? czy pierwszy osad nie tworzy się już po kilku dniach?
A czym się różni to od tego co piszą inni, że używają rajstop np. lub gazy żeby "przesiać" miąższ..
Tyle pytań jeszcze :wink:
Alinka26
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 paź 2011, o 09:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

Ponownie..
zrobiliśmy 2 baniaki o tych samych proporcjach. Jednak ani w jednym ani w drugim nic się nie dzieje. Nie ma ani piany, ani bąbelków. Nic.
Kupiliśmy drożdże. Czy po tym jak baniaki stoją już ze 2-3 dni można je dodać dopiero teraz?
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wino z winogron

Post »

Skoro nie dodawałaś wcześniej szlachetnych drożdży winiarskich, to trzeba poczekać kilka dni aż namnożą się naturalne droździe w moszczu. Jeśli fermentacja jednak nie ruszyła, to aby nie zmarnować moszczu, konieczne jest dodanie drożdży winiarskich. Tylko musisz je że tak powiem wystartować. Do czystej butelki 0,3 l napełniasz do 3/4 objętości przegotowaną wodą, dodajesz 3 łyżeczki cukru, mieszasz i odstawiasz do wystygnięcia. Następnie dosypujesz szczyptę pożywki dla drożdży i dosypujesz drożdże i dodajesz szczyptę pożywki dla drożdży, mieszasz i zatykasz butelkę tamponem z waty. Stawiasz butelkę w ciepłym miejscu (25 - 28 stC) Czekasz ok 2 do 4 dni dni jak zacznie się burzliwa fermentacja. Poznasz to po tym, że drożdże wypłyną na powierzchnię w formie piany. Wlewasz całość do balonu z moszczem dodajesz resztę pożywki i zamykasz balon korkiem z rurką fermentacyjną.
Teraz następuje próba Twojej cierpliwości. Czekasz ok 6 tygodni, aż fermentacja się zakończy, poznasz to po tym że rurka fermentacyjna przestanie bąbelkować. Po zakończeniu fermentacji głównej młode wino zlewasz znad osadu, przelewasz do innego (mniejszego) naczynia i dofermentować. W ciągu pierwszego roku obciąg wina powtórz jeszcze 2-krotnie, wlewając wino do wydezynfekowanych (wysterylizowanych) naczyń leżakowych do pełna (pod korek).
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
jzielinski25
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 paź 2011, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

witam miałem około 10 kg winogron, które zgniotłem i wrzuciłem do balona 15L i zatkałem korkiem z rurka. Moszcz na początku ładnie pracował 1 raz na minute teraz mija 5 doba i moszcz pracuje dużo słabiej około 1 raz na 10 minut czy już taki moszcz wyciskać przez gaze i mieszać z wodą i cukrem czy jeszcze poczekać ze 2,3 dni a potem zlać. Mam jeszcze jedno pytanie jakie dać najlepiej proporcje wody i cukru do gotowego moszczu. Chcem to podzielić na 2 a może na 3 razy podobno tak sie robi żeby byłomocniejsze wino.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wino z winogron

Post »

Na wino mocne musisz dodać cukier w proporcji:
na 14% moc wina 88 g na 1 l nastawu,
na 15% moc wina 102 g na 1 l nastawu,
Na 16% moc wina 119 g na 1 l nastawu,
na 17% moc wina 136 g na 1 l nastawu,
na 18% moc wina 153 g na 1 l nastawu,
Na przykład masz 10 l nastawu i chcesz uzyskać z niego wino o mocy 16%, dodajesz więc 119g x 10 l=1190 g cukru. Dodawaj go robiąc syrop cukrowy z wody i cukru w proporcjach 0,4 l wody na 1 kg cukru. Cukier dodajesz do gotującej się wody, mieszasz aż się rozpuści. Uważaj może kipieć, dlatego wodę wlej do większego emaliowanego garnka. Otrzymasz w ten sposób 1 l 100% tzw. syropu normalnego, gdzie w 100 ml syropu masz 100 g cukru. Dolewasz więc do balonu docelowo, do powyższego przykładu, 1190 ml wystudzonego do temp 30st.C syropu. Syrop podawaj w trzech rzutach, najpierw 3/4 całkowitej ilości syropu, a następnie po ok 5 - 8 dniach 1/4 i ponownie po ok 5 - 8 dniach pozostałą 1/4.
Dzielenie dodawania cukru na raty powoduje to, że fermentacja nie przebiega zbyt burzliwie i mamy pewność że nastaw nie będzie kipiał z balonu.

Będąc na Twoim miejscu dodał bym do nastawu szlachetne drożdże winiarskie i pożywkę. Przepis na zrobienie matki drożdżowej będzie na opakowaniu drożdży.
Do białego wina deserowego, słodkiego i mocnego polecam drożdże
nr 5 Bingen - węgierskie
nr 13 tokaj - węgierskie
nr 37 madera - portugalskie,
nr 38 sherry - hiszpanskie

Do czerwonego wina deserowego, słodkiego i mocnego polecam drożdże:
nr 35 portwajn - portugalskie,
nr 36 malaga - hiszpańskie,
nr 39 burgund - francuskie
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”