Kiszone ogórki

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ogórki+liście dębu

Post »

moj tata dodaje liscie debu do kiszonych ogorkow... mowi ze sa wtedy twardsze:) a ja powiem tylko ze sa przepyszne:)
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Re: ogórki+liście dębu

Post »

No to robię eksperyment: 1. stara metoda; 2. z liśćmi dębu czerwonego; 3. bez liści; 4. bez liści z gorczyca albo z pieprzem....zimą po degustuje i zobaczymy. Dzięki za rady.
Aśka
11krzych

Re: ogórki+liście dębu

Post »

Adam S. pisze:U mnie żona kisi ogórki , ale nie dodaje liści ....
Aby ogórki były twarde warunkiem jest dodanie soli nie jodowanej , a do prztworów ...
aby ogórki w słoikach nie psuły się najlepiej zakręcać nowymi zakrętkami ....muszą dobrze trzymać ;:108
To jest ważne. Taką sól można kupic w 3kg workach w różnych marketach. A ja znowu w tym roku zapomniałem i zrobiłem z jodowanej. Skleroza.
Adam S.
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2347
Od: 18 mar 2009, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ogórki+liście dębu

Post »

Sól jest najważniejsza ... jeżeli dodasz do kiszenia liście wszelakie i nawet chrzan ... a zalewe zrobisz
z soli jodowanej ..... bądź pewien , że ogórki nie będą twarde ... oraz będą narażone na gnicie .... ;:108
Sól do przetworów można kupić w każdym sklepie spożywczym , ale w sezonie przetwórniczym ... później trudno ją spotkać .
W mojej okolicy można nabyć w sklepach pakowane po 1 kg.
Awatar użytkownika
joannakr0508
500p
500p
Posty: 784
Od: 8 kwie 2011, o 10:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z kiszeniem ogórków

Post »

Podam Ci mój przepis który ja robię i zawsze są smaczne i twarde

Na jeden litr wody sypię czubatą łyżkę stołową grubej soli to gotuje i studzę woda musi być zimna .
Do słoika wsadzam sporo kopru 2 ząbki czosnku i chrzan pamiętaj żeby tego nie żałować .Wsadzam ogórki i na wierzch kładę jeszcze kawałek liścia z chrzanu zalewam zimną wodą i zakręcam to tyle .Nie gotuję i nie zalewam gorącą wodą .Ogórki same będą się kisić czasami woda wypływa ale to jest normalne,dobrze żeby postały w domu do czasu zaczęcia kiszenia potem wynieś do piwnicy .Pozdrawiam :wit
Wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy. :)
Joanna http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=53393" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
anwi
200p
200p
Posty: 336
Od: 21 lut 2008, o 11:00
Lokalizacja: Ardeny

Re: Problem z kiszeniem ogórków

Post »

Zawsze zalewam gorącą wodą z solą i zawsze są świetne małosolne, potem kiszone. Nie ma jednego-jedynego-najlepszego przepisu. Każda sroczka swój ogonek chwali...
pozdrawiam
Aneta
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Problem z kiszeniem ogórków

Post »

Jeśli chodzi o tę sroczkę, to ona raczej kaszką się zajmowała, a pliszka ogonkiem. Ale nie o ornitologii tu rozmawiamy, więc wracam do tematu. :wink:

Ogórki zalane wrzącym roztworem wody z solą, szybciej się kiszą i przeznaczone są w zasadzie do szybkiego spożycia, czyli małosolne. Można kiszenie jeszcze przyśpieszyć odcinając oba końce ogórków. Do małosolnych jak sama nazwa wskazuje, sypiemy mniej soli niż do ogórków kwaszonych, tych do dłuższego przechowywania, tak mniej więcej o 2% mniej.

W takim razie może coś teraz powiem "o kiszeniu bardziej naukowo", będziemy wiedzieli co się w trakcie kiszenia dzieje, a następnie podam kilka praktycznych rad dla kiszących.

Sól i kwas mlekowy, który powstaje podczas fermentacji mlekowej z cukru zawartego w ogórkach, hamują rozwój większości drobnoustrojów gnilnych i pleśni.
Bakterie wywołujące fermentację mlekową znajdują się na powierzchni ogórków. W pierwszym etapie, w temperaturze 20°C, rozmnażają się wszystkie drobnoustroje, ale zazwyczaj po 5-10 dniach dominują bakterie fermentacji mlekowej, które wytwarzają ok 3% kwasu mlekowego. W tym czasie ogórki intensywnie wydzielają soki, wskutek czego ich masa ulega zmniejszeniu, a kosztem tego zwiększa się masa zalewy. (wylewa się spod zakrętek)
W drugim etapie kwaszenia, trwającym 15-20 dni, w temperaturze 5-12°C, następuje wzrost fermentacji mlekowej. Kwas mlekowy przenikając wraz z zalewą do tkanek ogórków, wypiera z nich powietrze. Wskutek czego ogórki jędrnieją. Z czasem fermentacja prawie zanika, a stężenie soli w zalewie i tkankach wyrównuje się.
Bardzo istotne znaczenia ma czystość użytej soli. Sól zawierająca siarczany wapnia, magnezu i jodu pogarsza smak i konsystencję ogórków (ogórki miękną). Jest w sprzedaży specjalna sól kamienna do kiszenia, o handlowej nazwie "Sól kamienna niejodowana do przetworów" nie zawierająca powyższych składników.
Po rozpuszczeniu soli w gorącej wodzie odczekujemy ok 10 godzin aby inne zanieczyszczenia w soli kamiennej mogły się osadzić na dnie naczynia a następnie przecedzamy zalewę przez wygotowaną flanelę.
Ogórki najlepiej świeżo zebrane i zdrowe sortujemy w/g wielkości, myjemy i moczymy w wodzie ok 5-8 godzin, dzięki czemu ogórki będą bardzej jędrne, a już ukwaszone nie będą się marszczyć.

Kwaszenie w słoikach.
Poniżej podaję dwa sposoby przegotowania ogórków kwaszonych w słoikach.
Ogórki przygotowane w sposób opisany wyżej można włożyć do słoików wraz z przyprawami, przecedzoną zalewą, i słoiki zamknąć.
Drugi sposób jest nieco inny. Do kwaszenia przeznacza się jedynie małe ogórki. Przygotowujemy je jak wyżej, wkładamy do słoików z przyprawami przygotowanymi w/g zestawu przypraw nr 1 lub 2 (zestawy przypraw poniżej), zalewamy 7-8% roztworem soli, lekko zamykamy pokrywki i odstawiamy do fermentacji wstępnej na 12 dni. Po tym czasie należy uzupełnić zalewę i dokręcić pokrywki.
Ogórki kwaszone w słoikach można przechowywać w temperaturze pokojowej.

Ogórki małosolne
Do tego celu przeznacza się ogórki młode i zielone. Należy je posortować, umyć, można je również wcześniej namoczyć kilka godzin, obciąć skórkę na końcu przy szypułce, włożyć do słoika lub kamiennego naczynia, zalać 5-6% roztworem soli, przykryć talerzem (bez obciążenia). Po 2-3 dniach ogórki nadają się do spożycia.
W celu przyśpieszenia fermentacji można zalać ogórki wrzącym roztworem soli, a dla zapobieżenia ich rozmiękaniu należy na dno i wierzch naczynia położyć 2-3 garście liści dębowych.
Proporcja składników użytych do kwaszenia małosolnych ogórków powinna być następująca:
  • - ogórki-3 kg,
    - koper-30 g,
    - liście czarnej porzeczki - 50 g, (zamiennie mogą być liście wiśni lub winogron)
    - liście chrzanu-20 g,
    - czosnek-15-20 g,
    - woda-2,5 l,
    - sól-280 g.
Zestawy przypraw do kwaszenia ogórków (na 10 kg ogórków)
  • 1. - koper-350 g,
    • - korzeń chrzanu-50 g,
      - czosnek-40 g,
      - papryka ostra-10 g,
      - liście czarnej porzeczki-250 g,
      - liście dębu-100 g
      - woda5 l,
      - sól-300-400 g,
  • 2. -koper-300 g,
    • -korzeń chrzanu-50 g,
      - czosnek-30 g,
      - papryka ostra-20 g,
      - Estragon-50 g,
      - Majeranek- 5 g,
      - woda-5 l,
      - sól-300-40 g,
Tak przygotowane ogórki robią furorę w rodzinie.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Problem z kiszeniem ogórków

Post »

Pawełku, kisiłam ogórki małosolne za wielką wodą i dawałam oprócz ogórków;
-czosnek (z marketu, chyba chiński)
-zielony koperek jak do zupy (baldachy kopru nie do zdobycia)
- nasionka kopru przywiezione z Polski do posiania.
- skórka chleba graham ( z polskiej piekarni)
-przegotowana osolona woda (1 łyżka soli na 1 litr).
Mimo braków w przyprawach wyszły bardzo dobre, zniknęły ze słoja momentalnie. Czarnej porzeczki (krzewu) nie mam, liście chrzanu dokładnie zżarte albo przez dzikiego królika, świstaka albo sarny.
Gdy pytałam Polki w polskim sklepie skąd miała baldachy kopru do małosolnych, odpowiedziała, że z własnego ogródka. A radzić sobie jakoś trzeba, w następnym sezonie myślę o kwaszeniakach na zimę, koper wzejdzie już jako samosiejki, chrzan jak się tylko opuści obstawię siatką. Myślę o tych dębowych liściach, bo ogromny dąb rośnie na posesji, ale to jakiś dziwny dąb- śmierdzi. Gdy obcinali ogromny konar zagrażający dachowi to okropnie śmierdziało. Czosnek w sklepie farmerskim kupię miejscowy, no, myślę, że dam radę.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
nina1611
500p
500p
Posty: 833
Od: 27 mar 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: ogórki+liście dębu

Post »

powiem szczerze że raz zrobiłam z liśćmi dębu i zrobiłam też kilka słoików bez liści. Były z tych samych ogórków. Jak dla mnie nie było różnicy ... chyba najwazniejsza w tym wszystkim jest jednak jakość ogórków.
Pozdrawiam Małgorzatka :)
Niektóre z moich storczyków ...
Awatar użytkownika
hiacynta
200p
200p
Posty: 322
Od: 15 lis 2010, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: ogórki+liście dębu

Post »

Temat jest już poogórkowy, ale może przyda się na następny rok. Ja zgodnie z rodzinną tradycją (nauki babcine) do kiszonych ogórów dodaję liście wiśni, winogron i czarnych porzeczek - chcran, czosnek, ziarna kopru swoją drogą. Babcia robiła ogóry w dębowej beczce, więc liści dęby nie dodawała, ja czasem dorzucam jakąś gałązkę liściastą.
Awatar użytkownika
image
200p
200p
Posty: 273
Od: 23 lip 2010, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Myszków/ Śląskie
Kontakt:

Re: ogórki+liście dębu

Post »

Kapustę kiszoną i ogórki robię od lat w słoikach weka ( z gumkami )
Do ogórków obowiązkowo dodaję , chrzan , koper, czosnek,3 listki wiśni i jeden orzecha włoskiego. Ułożone w słoiku wraz z dodatkami ogórki zalewam gotującą się wodą ( na 1 l wody łyżka soli ) zawsze wychodzą smacze i twarde. Podobno na wodzie można zrobić super zalewajkę ale nigdy nie zostanie mi woda, zawsze ją wypijemy :heja .Przechowuję je w piwniczce, praktycznie do następnych zbiorów ogórków .
Pozdrawiam! Róża
Awatar użytkownika
zwkwiat
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3082
Od: 12 lut 2011, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pow. legnicki

Re: Problem z kiszeniem ogórków

Post »

Gieniu, ja używam listek laurowy i też ogórki są bardzo chrupiące.

Pozdrawiam.
Ogród zwkwiat,cz.aktualnaSzydełko
"Nie starzeje się ten, kto nie ma ma to czasu." Benjamin Franklin
Awatar użytkownika
Mirabela
1000p
1000p
Posty: 1899
Od: 30 wrz 2011, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kiszone ogórki

Post »

Ja mam problem tego rodzaju. Do bieżącego spożycia , ogórki wychodzą cymes, jak tylko zacznę robić je na zimowe zapasy , klops. Chodzi o to , że słoiki zakręcam tak nie do końca mocno , aby się wyszumiały ogóraski i potem je dokręcam i wynoszę do chłodnego. W tym roku ogórki wyszły fatalnie , tak samo jak zwykle je robiłam, to samo i tyle samo dodałam . Myślę, że to wszystko zależy od ogórków - jak są z nawozem to się psują, miękną i okropny smak mają. Wyczytałam, że na 1 litr wody dajecie więcej niż jedną łyżkę soli kamiennej, ja daję 1 łyżkę na litr.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”