Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Poproszę o przepis na ketchup. ;:108
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Grażynko przepis już poleciał. ;:108

Sałatka z kukurydzą i ananasem

2 kęski piwne z kurczaka czy jak ktoś woli inaczej- 2 wędzone podudzia (jadam rzadko, więc raz na ruski rok można sobie pozwolić)- obrać ze skóry, pokroić w grubszą kostkę- można tez dać pierś z kurczaka, szynkę itp
puszka odsączonej z zalewy kukurydzy
pół puszki pokrojonego w kostkę ananasa
mała pokrojona w kostkę żółta papryka
ciut pokrojonej dymki ze szczypiorem bądź innej cebulki
opcjonalnie można dodać trochę żółtego sera też pokrojonego w kostkę, ale ja nie dawałam
łyżka jogurtu greckiego i łyżka majonezu
sól pieprz do smaku

Składniki sałatki wymieszać i sałatkę schłodzić.

Sałatka tabbouleh

szklanka ugotowanej na sypko maszy bulgur (nigdy nie gotuję niczego w woreczkach)
upieczona w folii w całości, potem pokrojona w kostkę pierś kurczaka, wcześniej zamarynowana w paście z kiszonej cytryny, harissy, soli i czosnku (zmiksowana w rozdrabniaczu)
pokrojony w kostkę pomidor i mała czerwona papryka
pokrojone w kostkę kilka obranych ze skóry ogórków gruntowych lub jeden długi- typu wąż
około szklanki posiekanej natki pietruszki i świeżej mięty
sok wyciśnięty z cytryny
oliwa
sól pieprz do smaku

Składniki sałatki wymieszać, doprawić oliwą, solą, pieprzem i sokiem z cytryny, włożyć do lodówki na godzinkę, by składniki się przegryzły. Podawać do dań z grilla.

Szaszłyki z wędzoną śliwką

1 kg mięsa mielonego drobiowego (najlepiej zmielić samemu np pierś z indyka lub z indyka z kurczakiem)
cebula- drobno posiekana i przesmażona na oliwie z 4 ząbkami drobniutko zsiekanego czosnku- najpierw czosnek na oliwę, potem dodajemy cebulkę
przyprawy do woli- ja dawałam swoją suszoną bazylię, sporo pieprzu kolorowego utuczonego w moździerzu, trochę soli, parę szczypt domowej jarzynki
paczka wędzonych śliwek- wybrać niesiarkowane lub umyć i osuszyć na papierowym ręczniku
bułka tarta- ja jej nie używam, więc dałam zmielone na gruboziarnistą mąkę parę łyżek siemienia lnianego, można dać jakieś otręby
sporo cienkich plastrów wędzonego boczku lub szynki szwarcwaldzkiej

Mięso wymieszać w misce z siemieniem/otrębami/bułką, dodać przyprawy, cebulkę z czosnkiem i wyrobić na gładką, klejącą masę. Nie ma potrzeby dodawać jajka.

Na patyczek od szaszłyków nabić co jakieś 2 cm 3 śliwki. Oblepić je mięsem formując podłużny wałek- coś a'la kofta. Owinąć szczelnie boczkiem lub szynką (na jeden szaszłyk wychodziły mi dwa plastry). Piec na grillu.

Bardzo pasują do nich wszelkie domowe sosy pomidorowe, salsa meksykańska i powyższa sałatka tabbouleh.

Przepisy na kiełbaskę ze słoika i kapustę kiszoną w słoikach podam już kolejnym razem.. :)

Smacznego ;:137 i przepraszam, że bez zdjęć. Nie zawsze dam radę wszystko sfotografować, zwłaszcza, jak są goście.
Monika79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 956
Od: 16 kwie 2012, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Moniu witaj.
Przeczytalam Twoj watek od deski do deski.
Ile masz ciekawych przepisow.
Kilka juz zapisalam.
Moglabys podac przepis w wolnej chwili na ogorki krokodylki?
W necie jest ich duzo.Ale jedne sa pasteryzowane inne nie.A jeszcze w innych wode ,ktora puscily ogorki sie odlewa a w innych zostawia.I kompletnie nie wiem jak mam zrobic.
będę dalej sledzic Twoj watek.
Kwiatki Moniki
POZDRAWIAM MONIKA
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Moniko , skrytoczytaczkopodgladaczka ;:224 pięknie dziękuje ,za udostępnienie fantastycznych przepisów ;:196 ;:180 i prosi o słowo ,jak długo pasteryzować sałatkę wielowarzywną ? 5-10-20 minut ?
Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Też chętnie skorzystam z Twoich przepisów, jestem bardzo ciekawa dżemu z cukinii. Lecę na ryneczek :heja .
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Gdybyś miała pomysł na jakiś fajny sosik do pizzy, oczywiście na bazie pomidorów, chętnie skorzystam :D
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

:wit

Miło mi, że zaglądacie. :D ;:108
Powiem Wam szczerze, że teraz nie robię nic. :(
Raz, bo nie mam z czego; nie udało mi się kupić tańszych malin, więc czekam z sokiem na późne, a pomidory jeszcze za drogie, dwa w tym upale to niemożliwe absolutnie. Heroizmem jest zrobienie obiadu. ;:145

Odpowiem na Wasze pytania.

Moniko79 krokodykli pasteryzuję.

Przepis:
2,5 kg ogórków nie obierać, pokroić wzdłuż na ćwiartki, wrzucić do miski, wsypać 3 łyżki soli kamiennej, wymieszać i przykryć- jak jest ciepło wystarczy zostawić na 2-3 godziny
Potem dodać zgniecione ząbki z główki czosnku, łyżeczkę papryki chilli lub suszonych kawałeczków ostrych papryk (ja kupuje takie gotowe i mieszam).

Zagotować zalewę:
8 łyżek oleju
1,5 szklanki ksylitolu
1,5 szklanki octu winnego

Gorącą zalewą zalać ogórki, zostawić na kilka godzin. Potem załadować do słoików, zalać zalewą wymieszana z woda, która się wytworzyła w ogórkach (jak jest jej dużo można przed dodaniem zalewy trochę odlać. Pasteryzować 3-5 minut od zagotowania się wody.
Tu je widać na przedzie, jeszcze przed pasteryzacją.

Obrazek

tija sałatkę pasteryzuję 10 minut.

anido bardzo się cieszę i dżemik polecam. :)

Paula

Pomidory, najlepiej mięsiste, natnij na krzyż, wrzuć na papier do piekarnika z dodatkiem całej oranej cebuli i główki czosnku w łupinach, polej oliwą i upiecz- około 20 min w 180 stopniach bez termoobiegu. Możesz dorzucić paprykę pociętą na ćwiartki ułożoną skórką do góry.Potem wystudź, obierz, zmiksuj blenderem (studź w przykrytej misce). Dodaj sól, pieprz, zioła do smaku (oregano, bazylia, czubrica- co lubisz). Gotowe. W zasadzie tak robię pomidory do słoików w formie sosów, tylko potem pasteryzuję.
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Dziękuję za przepis na sosik. Na pewno zrobię. Tak, jak ty, zrobiłam sobie dwa dni przerwy. Ostatnio gotowałam leczo z cukinii, też do słoiczków- jako gotowy obiad na zimę. Polecam, u mnie bardzo się przydaje, jak nie ma czasu i trzeba zrobić coś szybko. Do tego przesmażam potem kiełbakę, ugotuję ryż i obiad gotowy.

:wit
roma333
100p
100p
Posty: 150
Od: 27 kwie 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Północna Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Czy robicie coś z przetworów z mirabelek? Ja robię sok w sokowniku. Nie wiem ile cukru na 1 litr soku.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Cytrynowy dżem z cukinii zrobiony. Pychota. Dałam 200 g cukru trzcinowego i moim zdaniem jest w sam raz. Dzięki ;:196 .
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Anida, cała przyjemność po mojej stronie :)

Ja dziś robię trochę pomidorów. Kupiłam 10 kg lim. :lol:
Będą sosiki , nawet bezprzepisowe, wrzucam co nich co mam w lodówce- cebulę, czosnek, paprykę. Wszystko się piecze teraz. Oczywiście partiami, bo naraz to bym spaliła dolna grzałkę piekarnika, jak ostatnio. Potem pokażę efekty.
Postanowiłam zrobić teraz chociaż trochę tych pomidorów, bo dziś jeszcze trochę wieje i nie jest tak mega gorąco, a potem znów upały, urlop, wyjazdy i zostanę na koniec sierpnia przed sama pracą z całą robotą.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Pracuj pracusiu, ja zrobiłam 3 kg ogórków na sałatkę i gotują się powidła śliwkowe w wolnowarze, ale robię tak pierwszy raz i czort wie co z tego będzie. Gotują się od wczoraj od 20.00 i jeszcze nie są gęste, ale się nie przypalają.
Miłego urlopu i trzymam kciuki za ogród.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Ja też zrobiłam dżemik z cukinii, z połowy porcji, ponieważ wcześniej zużyłam połówkę do placków.
A mąż, jak rzadko zainteresowany ilością przetworów na zimę pyta dzisiaj, czy może jeszcze zrobić tego dżemu bo na pewno będzie mało. Jest pyszny.
Dzięki za przepis.
A dzisiaj robiłam salsę meksykańską :D
Nie wspomnę o sałatce z ogórkami.
Chcę teraz zrobić buraczki. Mam przepis z czosnkiem. Monia, może masz jakiś fajny sprawdzony?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”