Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

I jeszcze jedno pytanko dotyczące dżemu z cukinii. Słoiczki zagotować kilka minut?
Awatar użytkownika
AGA Z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3777
Od: 14 paź 2009, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Moniko, miałabyś pomysł na to, do czego mogę wykorzystać zalewę z imbirem i goździkami?
Wkładałam brzoskwinie w takiej zalewie, ale sporo mi zostało. Wujek Google podaje tylko dynię. :oops:
Przepraszam, że piszę tutaj, ale pomyślałam, że taka składnica wiedzy i pomysłów pomoże.
Pozdrawiam Agnieszka
Spis treści
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

:wit
Póki co odpowiedzi na szybkie pytania- cukinie można jeść jak ogórki małosolne, a nawet wcześniej- po 2-3 dniach, zwłaszcza te małe z kwiatami.
Słoiczki z dżemem cukiniowym tez pasteryzuję- jak wszystko co robię- jakieś 10 minut od zagotowania się wody w garze.

Aga z taką zalewą spróbowałabym zrobić jabłka- może np takie małe papierówki jak teraz są przekrojone na połówki z wydrążonym środkiem nasiennym.

Przepis na sałatkę będzie pod wieczór.

Co do pomidorów, to zbieram do nich siły, ale póki co przerabiam około 4-5 kg wiśni na dżem (dostałam je od kuzynki w sobotę), smażą się w rondlu po kilkadziesiąt minut i wyłączam. Dodam skórki pomarańczowej i utartego kardamonu. Potem chciałabym jeszcze zrobić trochę soku z malin w sokowniku i będę myślała o pomidorach- zwykłe przeciery, keczup, sos włoski z pieczoną papryką, sos z pieczonych warzyw, barbecue, sos słodko kwaśny. Poszło mi wszystko, co do słoika, no i sporo rozdawałam. Moja teściowa uwielbia słodko- kwaśny, sporo jej dałam. Tylko salsa meksykańska mi została i jej chyba dorabiać nie będę. Przepisy będą się pojawiały wraz z kolejnymi pracami. :)
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Bardzo prosimy o przepisy na słoiczki z pomidorami w różnej postaci (ketchup,sosy itp.)
I jeszcze na te inne dania, które swerowałaś w sobotę gościom :D
Ja zabieram się za buraczki z cukinią :D
Awatar użytkownika
AGA Z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3777
Od: 14 paź 2009, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Dziękuję, tak zrobię. Tym bardziej, że mam trochę papierówek. :D
Pozdrawiam Agnieszka
Spis treści
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Paula przepisy na pomidory wysłałam Ci w formie linków. Póki co limy są u nas po 4 zł i ja jeszcze pomidorów nie robię.

W najbliższym czasem wstawię przepisy na szaszłyki ze śliwką (bez zdjęcia, bo nie zrobiłam), sałatkę wielowarzywną mogę już teraz, proszę:

Obrazek
Dawałam 3/4 szklanki ksylitolu zamiast cukru i oliwę z oliwek zamiast oleju.

Obrazek

Mogę też podać na sałatki- z kukurydzą i ananasem i tabbouleh. Wczoraj robiłam kiszoną kapustkę i kiełbaskę słoikową i też mogę wpisać jeśli chcecie- ale to pod wieczór. :wit
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Tak, prosimy o przepisy :D
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Poproszę o przepis na ketchup. ;:108
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Grażynko przepis już poleciał. ;:108

Sałatka z kukurydzą i ananasem

2 kęski piwne z kurczaka czy jak ktoś woli inaczej- 2 wędzone podudzia (jadam rzadko, więc raz na ruski rok można sobie pozwolić)- obrać ze skóry, pokroić w grubszą kostkę- można tez dać pierś z kurczaka, szynkę itp
puszka odsączonej z zalewy kukurydzy
pół puszki pokrojonego w kostkę ananasa
mała pokrojona w kostkę żółta papryka
ciut pokrojonej dymki ze szczypiorem bądź innej cebulki
opcjonalnie można dodać trochę żółtego sera też pokrojonego w kostkę, ale ja nie dawałam
łyżka jogurtu greckiego i łyżka majonezu
sól pieprz do smaku

Składniki sałatki wymieszać i sałatkę schłodzić.

Sałatka tabbouleh

szklanka ugotowanej na sypko maszy bulgur (nigdy nie gotuję niczego w woreczkach)
upieczona w folii w całości, potem pokrojona w kostkę pierś kurczaka, wcześniej zamarynowana w paście z kiszonej cytryny, harissy, soli i czosnku (zmiksowana w rozdrabniaczu)
pokrojony w kostkę pomidor i mała czerwona papryka
pokrojone w kostkę kilka obranych ze skóry ogórków gruntowych lub jeden długi- typu wąż
około szklanki posiekanej natki pietruszki i świeżej mięty
sok wyciśnięty z cytryny
oliwa
sól pieprz do smaku

Składniki sałatki wymieszać, doprawić oliwą, solą, pieprzem i sokiem z cytryny, włożyć do lodówki na godzinkę, by składniki się przegryzły. Podawać do dań z grilla.

Szaszłyki z wędzoną śliwką

1 kg mięsa mielonego drobiowego (najlepiej zmielić samemu np pierś z indyka lub z indyka z kurczakiem)
cebula- drobno posiekana i przesmażona na oliwie z 4 ząbkami drobniutko zsiekanego czosnku- najpierw czosnek na oliwę, potem dodajemy cebulkę
przyprawy do woli- ja dawałam swoją suszoną bazylię, sporo pieprzu kolorowego utuczonego w moździerzu, trochę soli, parę szczypt domowej jarzynki
paczka wędzonych śliwek- wybrać niesiarkowane lub umyć i osuszyć na papierowym ręczniku
bułka tarta- ja jej nie używam, więc dałam zmielone na gruboziarnistą mąkę parę łyżek siemienia lnianego, można dać jakieś otręby
sporo cienkich plastrów wędzonego boczku lub szynki szwarcwaldzkiej

Mięso wymieszać w misce z siemieniem/otrębami/bułką, dodać przyprawy, cebulkę z czosnkiem i wyrobić na gładką, klejącą masę. Nie ma potrzeby dodawać jajka.

Na patyczek od szaszłyków nabić co jakieś 2 cm 3 śliwki. Oblepić je mięsem formując podłużny wałek- coś a'la kofta. Owinąć szczelnie boczkiem lub szynką (na jeden szaszłyk wychodziły mi dwa plastry). Piec na grillu.

Bardzo pasują do nich wszelkie domowe sosy pomidorowe, salsa meksykańska i powyższa sałatka tabbouleh.

Przepisy na kiełbaskę ze słoika i kapustę kiszoną w słoikach podam już kolejnym razem.. :)

Smacznego ;:137 i przepraszam, że bez zdjęć. Nie zawsze dam radę wszystko sfotografować, zwłaszcza, jak są goście.
Monika79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 956
Od: 16 kwie 2012, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Moniu witaj.
Przeczytalam Twoj watek od deski do deski.
Ile masz ciekawych przepisow.
Kilka juz zapisalam.
Moglabys podac przepis w wolnej chwili na ogorki krokodylki?
W necie jest ich duzo.Ale jedne sa pasteryzowane inne nie.A jeszcze w innych wode ,ktora puscily ogorki sie odlewa a w innych zostawia.I kompletnie nie wiem jak mam zrobic.
będę dalej sledzic Twoj watek.
Kwiatki Moniki
POZDRAWIAM MONIKA
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Moniko , skrytoczytaczkopodgladaczka ;:224 pięknie dziękuje ,za udostępnienie fantastycznych przepisów ;:196 ;:180 i prosi o słowo ,jak długo pasteryzować sałatkę wielowarzywną ? 5-10-20 minut ?
Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Też chętnie skorzystam z Twoich przepisów, jestem bardzo ciekawa dżemu z cukinii. Lecę na ryneczek :heja .
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Gdybyś miała pomysł na jakiś fajny sosik do pizzy, oczywiście na bazie pomidorów, chętnie skorzystam :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”