Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Zima działa na mnie tak, że się nudzę :D

Zrobiłam chutney ananasowy

Ananas obrać, wyciąć twardy środek, pokroić na kawałki. Cebulę czerwoną posiekać drobno. W rondlu na 2 łyżkach oleju z pestek winogron podsmażyć łyżeczkę czarnuszki i tyle samo czarnej gorczycy. Dodać cebulę, 3 łyżki brązowego cukru, 2/3 szklanki octu jabłkowego, kilka szczypt suszonego chilli (ja dałam różnokolorowe w kawałkach suszone, można pokroić świeżą papryczkę z pestkami lub bez). Dodałam też trochę suszonych płatków czosnku. Dusić na wolnym ogniu aż sos prawie odparuje. Doprawić solą do smaku, ja dałam też harissy.
Przepis z bloga Filozofia smaku, ciut zmieniony.

Obrazek

Smacznego. ;:137
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Z tym nudzeniem się, to oczywiście były żarty- ja się nie nudzę nigdy :) Zawsze sobie znajdę coś do zrobienia czy jakąś aktywność do fajnego spędzania czasu.

Dziś bawiąc się i zupełnie improwizując zrobiłam zupę orientalną po mojemu.
Zupełnie przemarzłam na dworze. Mróz i lodowaty wiatr przyprawiły mnie o migrenę, postanowiłam więc się rozgrzać (ta migrena mimo czapki i kaptura).
Skroiłam sporo warzyw- to co było w lodówce- marchewki 2 kawałek selera, 2 łodygi naciowego, pół pora, 2 topinambury, 3 ząbki czosnku, czerwoną cebulę, 6 pieczarek, pół cukinii ze skórką. Wrzuciłam na wrzątek, doprawiłam jarzynką moją, sypnęłam sporo cytrynowego pieprzu, trochę ostrej papryki, sól do smaku, 2 garście czerwonego ryżu. Jak warzywa się podgotowały i ryż zmiękł dodałam wcześniej zamarynowaną, zaprawioną czerwoną pastą curry, pokrojoną w kostkę pierś z kurczaka i puszkę mleka kokosowego light. I tyle. Można doprawić kolendrą świeżą jak ktoś lubi (ja nie!) lub świeżą trawą cytrynową jak ktoś ma.
Ja podaję z łyżką grillowanej papryki w oliwie (papryki a'la polskie ostrygi, który to przepis dostałam od Iwony z Pierwszych kotów, a ona chyba od Marty koziorożec.

Obrazek

Cały mróz ze mnie wyparował migiem! :)

Podstawą takiej zabawy kulinarnej jest posiadanie dużego rodzaju przypraw i wszelkich "dosmaczaczy" typu pasty, sosy, oliwy, octy itp Ostatnio liczyłam moje przyprawy i wyszło mi ponad 80 :)
Lubię mieć też w domu różne warzywa, to podstawa mojej kuchni. I potem kombinuję, rzadko sięgając w takiej obiadowej kuchni do jakiś przepisów.

Chciałabym jeszcze pokazać mój ostatni wynalazek. Inspirowałam się przepisem z bloga chilliczosnekioliwa oraz z książki Kiszonki i fermentacje:

Cytryny kiszone po marokańsku

Przepis dostosowany do moich potrzeb:
1 kg opakowanie cytryn bio
kilka cytryn do wyciśnięcia soku- tych nie kupowałam bio, tylko zwykłe (wszystkie cytryny wyszorować i sparzyć wrzątkiem po czym te bio namoczyć w ciepłej wodzie na jakieś pół godziny
kilka garści soli kamiennej niejodowanej
parę szczypt soli wędzonej
kilka liści laurowych
2 kawałki kory cynamonowca

Przygotować spory słoik o szerokim otworze, umyć w zmywarce razem z nakrętką, wysuszyć . Założyć rękawiczki gumowe. Wsypać na dno słoika 2 łyżki soli. Wycisnąć sok z kilku cytryn, te bio przeciąć na 4 nie do końca. Pomiędzy rozcięcie wsypywać po kilka szczypt soli i wkładać je do słoika. Dołożyć korę i liście, wlać sok, uzupełnić wrzącą wodą. Wsypać parę szczypt soli wędzonej. Zakręcić słoik. Trzymać około tygodnia w ciepłym miejscu i obserwować czy nie kipi, jak będzie ok, wynieść w chłodniejsze miejsce (np piwnica) i po ogólnie 4 tyg będą gotowe.

Obrazek

Podaję za blogiem do czego stosować:
Kiszone cytryny możemy wykorzystać we wszystkich przepisach, w których występuje sok lub skórka z cytryny - dodać do sałatkowego dressingu, dipu, kuskusu, warzywnego gulaszu, czy pieczonej ryby. Z ich pomocą możemy przygotować fantastyczne dania marokańskie i północno-afrykańskie, a nawet indyjskie.

Myślę, że będę je np po kawałku miksować blenderem i dodawać jako składnik marynaty do drobiu, ryby czy warzyw.

Smacznego! ;:137
Awatar użytkownika
borowa
200p
200p
Posty: 339
Od: 3 lis 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Monika zapisuje się do wątku. Masz ciekawe podejście do kuchni, które mi bardzo odpowiada. A Twoje kiszonki będę wypróbować jedne po drugiej. Brakowało mi takich inspiracji bardzo. Na początek pewnie zrobię czosnek kiszony.
Powiedz mi tylko proszę czy kupisz kupne warzywa czy tylko swoje? Słyszałam że kupne niekoniecznie dobrze się ukiszą jeśli są przenawożone.
Pozdrawiam!
Jagoda
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Hej borowa :wit
Mieszkam w mieście, więc niestety o swoich warzywach w większości mogę pomarzyć.
:) Mam co prawda działkę i na małym areale coś tam uprawiam, ale na nasze potrzeby to za mało. Czasem dostaję też coś od rodziców, ale to też kropla w morzu potrzeb, więc pozostaje skupić się na targu warzywnym i mieć nadzieję, że mnie nie otrują, kupuję u jednej Pani już od lat... To i tak lepiej niż jeść przetworzoną żywność. W myśl zasady jak się się nie ma, co się lubi... :wink:
Powodzenia w kiszeniu i ogólnie w kombinowaniu w kuchni, ogranicza nas tylko wyobraźnia. :wink:
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Monia,

ja proszę o podpowiedź, do czego wykorzystać mleczko kokosowe. Robiłam już zupkę z cukinii, teraz nie chcę kupować tej z Hiszpanii, zaczekam aż urośnie mi latem na działce. Nie znam innych przepisów, do czego można jeszcze dodać to mleczko?
:wit
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Ja mleczko dodaję do wszystkiego co miało wcześniej śmietanę. Pyszna jest zupa z dyni, curry.
Beata
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Dokładnie, tak jak pisze Beata. Robiłam w sobotę gulasz a'la curry z kurczaka z warzywami, robiłam curry z warzyw z ryżem (z soczewicy, zielonego kalafiora, groszku i cebuli), można dać do zupy jak ja ostatnio do tej orientalnej np. Można, zrobić smoothie z owoców z tym dodatkiem, lody (miks lekko zmrożonych owoców z mleczkiem. Inspiracji szukaj w kuchni indyjskiej, tajlandzkiej. Można zrobić sos z polędwicy z grzybami i dodatkiem mleczka. Kombinuj. :D
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

No kochana czyli wiem jak wykorzystam mleczko kokosowe...będą lody. ;:138
kacona
200p
200p
Posty: 373
Od: 4 maja 2016, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Smaczne dania. Na kiszony czosnek dawno szukałam przepis. ;:138 Tylko może poczekam na własny...chociaż. Mój M. tez nie lubi wynalazków, tylko ile można jeść to samo? ;:219
Pozdrawiam Ekaterina
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Monia, jak myślisz, czy do zupki dyniowej też będzie pasowało mleczko kokosowe?
Masz jakiś przepis na dynię (zamrożone puree)? Zupkę już gotowałam. Jak mogę jeszcze ją wykorzystać?
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Pewnie, że możesz dodać mleczka do zupy dyniowej. Puree z dyni możesz wykorzystać do ciasta na pierogi, klusek, kopytek, racuchów, naleśników, ciasta dyniowego, curry.
Awatar użytkownika
borowa
200p
200p
Posty: 339
Od: 3 lis 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Czy w kimchi mogę zastąpić paprykę gochuaru inną papryką?
Pozdrawiam!
Jagoda
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Wprawdzie jako zarejestrowany użytkownik jestem tutaj nowy, ale czytam od dawna i właśnie wątek o kimchi skłonił mnie do rejestracji. Odnośnie zastąpienia płatków Gochugaru zwykłą papryką, ja robiłem to z powodzeniem. Na 2 duże główki kapusty pekińskiej dawałem 1 - 1,5 łyżeczki papryki ostrej. Kiedy dawałem więcej, domownicy i rodzina krzywili się na zbyt dużą ostrość kimchi.
Kimchi w samej Korei wykonuje się na różne sposoby, więc ja postanowiłem robić kimchi po małopolsku. Na pewno nie dodaję owoców morza, czasem nawet sosu rybnego. Zamiast rzodkwi zdarzyło mi się dodać rzodkiewkę. Jako jeden ze składników pasty do kimchi wykorzystywałem wodę po gotowanych ziemniakach, wodę po gotowanym ryżu, a nawet krochmal z mąki ziemniaczanej - wszystko w ramach eksperymentów.

Wszystkim, którzy lubią kapustę kiszoną, polecam kimchi w wersji spolszczonej, bez lub z minimalną ilością papryki ostrej. Ja daję kapustę pekińską, marchew, rzodkiew (coraz łatwiej ją dostać), jabłko, czosnek, cebulkę, szczypior, imbir, paprykę słodką i ostrą do smaku.
Przygotowanie identyczne, jak kimchi - nasolenie lub namoczenie pekinki w solance, wymieszanie składników i do kiszenia. Zawsze część odkładam do jedzenia na drugi dzień, a nawet po kilku godzinach, kiedy nieukiszoine kimchi jest przepyszną sałatką z chrupiącymi kawałkami pekinki. Reszta wędruje do hermetycznej kamionki.
O ile kapustę kisimy późną jesienią, kimchi zaczynam robić jak tylko w sklepach pokażą się ładne główki kapusty pekińskiej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”