Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Ale narobiłaś smaku na tę zupkę. Będę próbować. Może uda się w tygodniu.
A jeszcze poproszę dobry przepis na babkę ;:7
kacona
200p
200p
Posty: 373
Od: 4 maja 2016, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

A ja czekam na przepis na żurek.
Pozdrawiam Ekaterina
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Żurek wielkanocny

Żurek moja mama najczęściej robi na wodzie (wywarze) pozostałej z parzenia wędzonej szynki, kiełbaski. Jeśli się takiego nie ma, można zrobić np na wywarze z wędzonego boczku, wędzonych kości itp. Smak wędzonki jest tu istotą rzeczy.
Do wywaru wrzucić 2-4 suszone (umyte wcześniej) grzybki (najlepiej prawdziwki), kilka liści laurowych, kulek ziela angielskiego, opieczoną cebulę, drobno zsiekane z solą 3 ząbki czosnku. Do tego żurku wkrawamy po trochu wszystkich mięsiw, jakie mamy przygotowane na święta- białej kiełbasy, szynki, schabu, kiełbasy wędzonej, boczku. Gotujemy na wolnym ogniu aż surowa kiełbaska zmięknie. Wlewamy szklankę (lub więcej, do smaku- zależy jaki ktoś lubi kwaśny żurek ) swojskiego żuru (pisałam na niego przepis wcześniej), wymieszanego z mąką- na szklankę daję ok 2 łyżek mąki ryżowej, ale można pszenną. Mieszamy, dobrze rozprowadzamy i gotujemy chwilę. Dodajemy łyżkę dobrego chrzanu. Cebulę wyjmujemy. Doprawiamy solą (wywary są dość słone, więc ostrożnie), pieprzem, suszonym majerankiem. Żurek jako taki nie powinien być za gęsty, ale słonawy, pachnący wędzonką, pikantny, lekko kwaśny. Ma w nim pływać sporo rożnego rodzaju mięs i wędlin. Podajemy z połówkami gotowanego jajka.

Zdjęcia póki co nie mam, ale w Święta zrobię, tylko nie wiem czy będę wtedy mogła edytować post.

Smacznego! ;:137
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Shire Dziękuję za przepis na botwinkę w słoiku. Ciekawy pomysł. Ja tylko pomroziłam całe buraczki z liśćmi, kiedy moje dziecko jeszcze nie odmawiało jedzenia domowych zup.

AGA Z Pomysł z upieczeniem całej blachy buraków i zamrożeniem też dobry. Ja kupuję gotowe gotowane, bo dla 2-3 nie chce mi się bawić w gotowanie i obieranie albo pieczenie. Ale carpacio buraczane albo buraczki z fetą i pestkami dyni są pyszne, jak nie lubię buraków :D
Awatar użytkownika
AGA Z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3777
Od: 14 paź 2009, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Ja mrożę bardzo dużo warzyw i owoców.
Kiedyś robiłam kompoty, ale coś poszło nie tak i wszystko skisło. Szkoda cukru, gazu i czasu.
Teraz wyjmuję trochę truskawek, porzeczek, jeżyn, jagód dodaję jabłko czy co tam mam i kompocik świeży jest. :D
Pozdrawiam Agnieszka
Spis treści
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Dziękuję za przepis na żurek.
Dzisiaj na obiad mieliśmy zupę z twojego ostatniego przepisu (paprykowa z pulpetami). Zostało na dnie garnka, pychotka...Coś innego. Stare tradycyjne przepisy już mi się znudziły. Czekamy na kolejne nowości :D
Awatar użytkownika
kasia100780
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3148
Od: 31 lip 2014, o 16:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Zapisuję się w Twoim wątku.
Uwielbiam gotować i piec, teraz mam trochę mniej czasu, ale kiedyś na pewno będzie go więcej.
Przetwory też robię, zresztą wiesz, a Ty masz świetne pomysły, więc warto skorzystać :)
Awatar użytkownika
Galicjanka
100p
100p
Posty: 170
Od: 16 wrz 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

;:138 Super kulinarny wątek- dla mnie bomba bo to moje klimaty. Na pewno będę korzystać z Twoich przepisów :uszy Czekam na więcej a szczególnie na przyprawę "jarzynkę". Już dawno miałam sobie coś takiego zrobić, teraz w końcu musi się udać! :heja
Pozdrawiam Gosia
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Witajcie :wit
Zaniedbuję Was ostatnio, ale mało gotuję, byle szybko, byle jak najwięcej czasu spędzać na ogrodzie.
Skończyły mi się już sosy i przeciery pomidorowe własnej roboty, co napawa mnie nieutulonym żalem ;:145 Wydawało mi się, że zrobiłam tak dużo, a tymczasem zabrakło na dobre 3 miesiące.. ;:224 :roll: Widać nasze apetyty są nieposkromione i trzeba robić więcej, "ile fabryka dała" i to jak najwięcej w wakacje, przed powrotem do pracy, bo potem czasu już będzie jak na lekarstwo. Problem w tym, że najlepsze pomidory są we wrześniu. ;:218 ;:174
No jakoś to będzie, bo wyjścia nie ma... Mam w planach kupić maszynkę do robienia przecieru, żeby szło szybciej.

Galicjanka pytasz mnie o jarzynkę.
Przygotowanie do jej zrobienia trzeba zacząć już od wiosny i suszyć różne zioła i potem warzywa pocięte na cienkie paski.
Lubczyk, pietruszka natka, koper (ciut), nać selera. Zioła najlepiej schną rozłożone na tacy, pomiędzy arkuszami ręcznika papierowego. Wcale nie na wietrze i słońcu, bo tak łatwo tracą kolor.
Z warzyw potrzebujemy marchewek, pietruszek, selera korzenia, pora, cebuli, czosnku. Można się ratować suszonymi kupowanymi np w sklepach z przyprawami, ale jak ma się swoje, to też warto wysuszyć w suszarce. Z dwie garści grzybów suszonych tez się przydadzą, najlepiej borowików.

Przyprawy to sól kamienna, niejodowana, kurkuma mielona, pieprz w ziarenkach, trochę sproszkowanego ziela angielskiego. I tyle. Aromat mają dawać warzywa i zioła.

Wszystko utrzeć w dobrym blenderze na konsystencję drobnej kaszki. Nie powinno być zmielone na puch. Można przechowywać bardzo długo.
Tu przepis poglądowy z bloga Mama Balbinka, bo ja nie umiem podać proporcji, wszystko robię "na oko". Soli dość sporo kilka czubatych łyżek na dużą ilość warzyw.

Co potrzebujesz żeby zrobić domową vegetę/ jarzynkę?

- 7 dużych marchwi
- 4 duże pietruszki
- 1 seler
- 1 duży por
- 1 cebula
- Natka pietruszki
- Koper zielony
- łyżka soli
- łyżka pieprzu czarnego w ziarenkach
- łyżeczka ziela angielskiego
- 3 liście laurowe
- garść suszonych grzybów (niekoniecznie)

Jak zrobić domową vegetę/jarzynkę?

Wszystkie warzywa należy umyć i wysuszyć. Marchew, pietruszkę, seler, por i cebulę kroimy na cienkie plasterki i układamy na suszarce do grzybów/warzyw. Gdy te trochę podeschną dodajemy zieloną pietruszkę i koper. Wszystko suszymy bardzo dokładnie.

Następnie kruszymy warzywa i dodajemy do nich przyprawy oraz grzyby. Vegeta bez grzybów jest równie smaczna i aromatyczna. Dalej kruszymy warzywa. Możemy użyć moździerza lub wrzucić wszystko do blendera. Ja wybrałam blender. Należy tylko pamiętać aby nie przesadzić z długością blendowania, bo zrobi się nam miał.

Obrazek

Robiłam też pastę bulionową, ale na nią podam przepis innym razem. Jarzynkę używam do zup, sosów, dań mięsnych. Blender musi być mocny, bo suszone warzywa, pieprz są dość twarde.
Awatar użytkownika
Galicjanka
100p
100p
Posty: 170
Od: 16 wrz 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Dzięki Moni-Shire, na pewno zrobię. Niedługo będzie najsmaczniejszy młody lubczyk. ;:304
Pozdrawiam Gosia
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1521
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Zazanaczam wątek :D
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Już pora suszyć lubczyk do jarzynki :wink:
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

U mnie lubczyk jeszcze jest malutki, chyba muszę go podkarmić, jak ma być co mrozić i suszyć :) pomysł z Jarzynką bardzo mi się podoba. Przechowywanie warzyw korzeniowych bez piwnicy to trudna sztuka, do świąt już właściwie wszystko więdnie ;:131 Chcę też ususzyć trochę buraków, bo czytałam, ze barszczyk do picia "instant" z takich własnych suszonych buraczków jest całkiem niezły.
Moniś, masz jakieś ciekawe przepisy na nadchodzący "sezon grillowy"? Może jakieś dobre oryginalne marynaty albo sałatki do mięs? Szukam pomysłów, prawdopodobnie będziemy mieli gości, a mi brak weny na grillowe ciekawe dania :)
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”