Koncentrat grzybowy, pomidorowy..domowym sposobem

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Koncentrat grzybowy, pomidorowy..domowym sposobem

Post »

Moja Ż mnie zaskoczyła pytaniem o wino. Będzie robić sama esencję grzybową (do pasztetu z selera). Esencja ma być zamiennikiem 'kostki' grzybowej tzw. bulionowej. Znalazła taki oto niby starodawny przepis w necie (przerobiła nieco, na współczesne czasy też):

ESENCJA GRZYBOWA
Zmielić grubo (może drobno posiekać?) 0,5 kg suszonych grzybów i posiekać kilkanaście świeżych pieczarek, wymieszać z 125 g (ok. 5 płaskich łyżek ?) prażonej soli kamiennej, włożyć do żeliwnego garnka, dodać ząbek czosnku i dwie duże upieczone i przetarte cebule, wrzucić dwa liście laurowe, trochę mielonego pieprzu, cynamonu, gałki muszkatołowej i wlać 125 ml wina Sauthern. Nakryć pokrywką, szczelnie oblepić jej brzegi ciastem i wstawić do piekarnika, ale żeby się nie gotowało, lecz 'prażyło' w ok. 100-110C (?) przez ok. 3 godz (?). Gorący wywar odcedzić, zlać do słoiczków i pod kocyk.

Moja Ż na pewno przepis zmodyfikuje.
Doleje wody żeby przykryć całość i zmniejszy ilość soli, bo te 5 łyżek soli to coś nie teges.
Przy okazji sól prażona to taka którą się wrzuca na patelnię na sucho i tak długo podgrzewa pod przykryciem, aż nie będzie strzelać, praży się tylko kamienną.

No i pytanie co to jest za wino Sauthern? Pewnie Southern, jaki zamiennik? czerwone? wytrawne?
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Koncentrat grzybowy, pomidorowy..domowym sposobem

Post »

No i jakim ciastem oblepić brzegi?
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Koncentrat grzybowy, pomidorowy..domowym sposobem

Post »

Byle jakim, np na makaron, chodzi o domknięcie wylotu powietrza, najlepiej ciastem, bo wkładasz do piekarnika

No ale co z winem :?:
Awatar użytkownika
Duende
100p
100p
Posty: 147
Od: 29 sty 2018, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prószków
Kontakt:

Re: Koncentrat grzybowy, pomidorowy..domowym sposobem

Post »

Soli nie zmniejszajcie, tak się tylko wydaje, że jest jej dużo, ale to przecież jest koncentrat i do gotującej sie potrawy będziecie dawali 1-2 łyżki a to wcale nie będzie dużo. Jak robię domową kostkę rosołową to tez sie wydaje, że strasznie dużo soli, ale tak ma być, sól konserwuje. Co do wina, to nie wiem. Dajcie znać, jak wyszło ;:65
Serdeczności,
Duende

Moja walka na ugorze
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”