Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Ja zrobiłam sok z sokownika, taki parowany i zmieszałam go ze spirytem o dodałam cukier. Jednak najlepsze nalewki mi wychodziły jak zalewałam owoce spirytem i zasypywałam cukrem[maliny, wiśnie, porzeczki,morele] Agrestową nalewkę robiłam pierwszy raz więc nie jestem ekspertem. Przekonałam się jednak, że im więcej kombinuję tym wychodzi gorzej. Dzisiaj nastawiłam nalewkę z czarnej porzeczki moją ulubioną [i chyba mało profesjonalną] metodą 8-)
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Teraz już jest czarna. Zdjęcie sprzed niecałego miesiąca. Dodałem trochę chili. Tym razem zalałem 1,7L wódki i 0,5L spirytusu 95%. Pewnie za kilka miesięcy zostanie finalnie wykończona miodem i przyprawami. Napis na zakrętce napawa mnie optymizmem ;:333
Obrazek
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
renata_p22
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 sie 2018, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Ja mam przepis na dobrą i szybką cytrynówkę:

10 szt. cytryn
1l spirytusu
0,5 l wody
800 gr cukru

Cytryny obieramy ze skórki, usuwamy jak najwięcej białego nalotu z pod żółtej skóry. Zalewamy wszystko 1l spirytusu i zostawiamy na 1-2 dni. Po 1-2 dniach wyciskam sok z cytryn dodatkowo. W 0,5l wody rozpuszczamy 800 gr cukru. Studzimy wodę, mieszamy z sokiem z cytryn i spirytusem. Chłodzimy i gotowe. Szybko i bardzo dobry przepis. Polecam!
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Świetny przepis. Imazalil usunięty.

Jedak do nalewek "eko" polecam trochę droższe owoce cytrusowe.

Stop komercjajizcji przemysłus pożywczego!!!
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Kochani mam pytanie.Kilka dni temu zerwałam litr jeżyn.Po zważeniu było 71 dag.Jako ,że tego dnia nie miałam alkoholu,znalazłam przepis na likier z jeżyn,gdzie owoców od razu nie zalewa się alkoholem.Robiłam z tego z połowy porcji składników,no jeżyn mniej bo nie było 75dag tylko 71,teraz zlałam przez gazę na tydzień do butelek ale wydaje mi się ten likier strasznie procentowy,czy dolać trochę wody??
https://smaker.pl/przepis-liker-jezynow ... go.html,co ś się nie wyswietla,przepis:

Liker jeżynowy
Składniki

dojrzałe jeżyny lub maliny, 1,5 kg
cukier, 1 kg
spirytus 95%, 1 l
torebka cukru waniliowego lub rdzeń wyskrobany z 1 laski wanilii

1-2 os. 60 min średnie przystępne
Przygotowanie

Dojrzałe dorodne owoce przebierz i oczyść z szypułek, zmiksuj je lub przetrzyj przez sito. Dodaj cukier i wanilię, dokładnie wymieszaj i przełóż do suchego, wyparzonego słoja lub emaliowanego rondelka. Przykryj naczynie gazą i pozostaw na dwa dni w ciepłym, słonecznym miejscu.

Następnie wlej spirytus i dobrze wymieszaj. Po 3 dniach przecedź przez sito wyłożone watą zawiniętą w jałową gazę. Szczelnie zakorkuj i odstaw na tydzień do sklarowania. Gdy osad opadnie na dno, ostrożnie przesącz płyn przez filtr. Przelej do wyparzonych butelek, szczelnie zamknij i odstaw na 6 miesięcy w ciemne miejsce. Podobnie możesz przygotować likier z derenia, czeremchy czy kaliny.
Pozdrawiam Ewa
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Z połowy porcji wyszło 8oo ml nalewu,samego spirytusu 95 procentowego było 1/2 l,czy dolać wody ??
Pozdrawiam Ewa
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Jeżyny zawierają 70% soku czyli 0,7kg x 0,7 daje ok. 0,5 l. 0,5 kg cukru ma objetość 0,3 l i 0,5 l spirytusu to razem powinno być ok 1,3 l nalewu i wtedy moc trunku wychodzi ok. 36%, w sam raz na likierek. . Z opisu wynika, że posłodziłaś spirytus (0,3 + 0,5 ) to nie dziw sie, że likier wyszedł mocny. :D . Owoce powinny być zawinięte w gazę i dobrze odciśnięte np. w prasce do ziemniaków.
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Więc za słabo wyciśnięte :( Jak można to uratować??
Pozdrawiam Ewa
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Masz jeszcze te jeżyny? Chyba już nie a szkoda bo i trochę spirytusu w nich zostało. Teraz to tylko dozbierać jeżyn, może pół kilograma albo odrobinę mniej ,przebrać , rozgnieść i zalać je tym mocnym nalewem na kilka dni odlać i porządnie odcisnąć owoce. Poporawi to smak, aromat i obniży moc. Można też użyć wyciskarki do owoców a'la maszynka do mięsa jak ktoś ma.
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Niestety ale jeżyn mało zostało..
Pozdrawiam Ewa
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

A czy można wody gotowanej dodać??
Pozdrawiam Ewa
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Oczywiscie że można ale poza obniżeniem mocy osłabisz też aromaty.
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

A ile jej dodać,czy pół litra wystarczy i czy ma być posłodzona??
Pozdrawiam Ewa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”