Jarmuż

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jarmuż

Post »

Witajcie. co mam zrobić z jarmużem, który posadziłam w zeszłym sezonie, nie miałam dużo, troszkę zjadła, a nie które urosły małe bo niezdążyły (miałam pierwszy sezon i jeszcze się uczę ;) ) Czy mam usunąć krzaczki czy cos z nich jeszcze wyrośnie na wiosnę?
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jarmuż

Post »

Obrywaj do konsumpcji ładne liście, po jednym z krzaka.
Ze dwa dorodne rosnące koło siebie zostaw aby mieć własne nasiona. Między nimi wbij metrowy kijek i przywiąż jarmuże do niego aby strączki z nasionami nie pokładały się na ziemi.
Powodzenia! :)
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jarmuż

Post »

Dziękuję.
Mam jeszcze pytanie. Jakie stanowisko jest dla niego najlepsze? Mam miejsce za domkiem takie pól na pól w cieniu. Tzn. do godziny 13 cień potem słońce. Czy jarmuż może byc w takim miejscu?
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
superBartek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 16 gru 2016, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jarmuż

Post »

Mnie się zdarzyło zrobić kiedyś koktajl z jarmużu, kiwi i banana, ale najczęściej przyrządzam z niego chipsy. Trzeba tylko uważać, żeby nie piec ich za długo, bo szybko i łatwo mogą się spalić.
Awatar użytkownika
renata d
100p
100p
Posty: 106
Od: 4 paź 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Jarmuż

Post »

Ja jarmużu używam do kanapek zamiast sałaty,smakuje całkiem dobrze.Do końca marca powinno mi starczyć.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jarmuż

Post »

Ja robie koktail z bananem,awocado,jabłkiem,selerem naciowym i do tego dodaje zmielone ziarnka siemienia,ciut z konopi albo łyżkę lecytyny ze słonecznika. Bardzo pożywny i sycący na wiele godzin.
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Jarmuż

Post »

Jarmuż fioletowy zawiera więcej polifenoli i ma większą aktywność przeciwutleniającą niż odmiany o zielonych liściach, wiec jeśli uprawiacie to warzywo, wybierajcie odmiany o fioletowych liściach. Tutaj artykuł na ten temat http://tiny.pl/gnf3v
Dodatkowo odmiany fioletowe są mniej podatne na ataki insektów żerujących na roślinach kapustnych.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
AGA Z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3777
Od: 14 paź 2009, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Jarmuż

Post »

Taaa, wczoraj kupiłam nasiona Jarmużu tych o zielonych liściach.
Ja zawsze jestem w tyle. ;:172
Pozdrawiam Agnieszka
Spis treści
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jarmuż

Post »

corazonbianco dzięki za link,ciekawy artykuł! Mój fioletowy jarmuż nie chciał rosnąć a zielony z kolei szalał i do tej pory go mam i odgrzebuje go w śniegu. Ciekawe czy ten fioletowy przeżyje zime.. on jest 2-letni też? Pytam bo właśnie zastanawiam się jakie nasiona kupić.
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Jarmuż

Post »

Igala pisze:corazonbianco dzięki za link,ciekawy artykuł! Mój fioletowy jarmuż nie chciał rosnąć a zielony z kolei szalał i do tej pory go mam i odgrzebuje go w śniegu. Ciekawe czy ten fioletowy przeżyje zime.. on jest 2-letni też? Pytam bo właśnie zastanawiam się jakie nasiona kupić.
Ja jarmuż zbieram zawsze w pierwszym roku po posadzeniu. Zaczynam w sierpniu i kończę z reguły w grudniu, a w lutym/marcu wyrywam krzaki, żeby zrobić miejsce pod nowe wysiewy. W drugim roku jarmuż wydaje kwiaty i nie nadaje się do konsumpcji.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jarmuż

Post »

corazonbianco
Dzięki serdeczne za podpowiedż! Też tak zrobię bo zależy mi na lisciach a nie na nasionach. Mam jeszcze sporo lisci do konsumpcji ...
A kiedy wysiewasz jarmuż, robisz na rozsade czy prosto do gruntu?
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Jarmuż

Post »

Robię rozsadę i dopiero, gdy siewki mają po 4 liście, przesadzam na miejsce stałe. Jarmuż kiełkuje gęsto i wysiany od razu na miejsce stałe wymagałby przerzedzania, a mi szkoda jest wyrywać i niszczyć młode siewki. Poza tym na miejscu, gdzie uprawiam jarmuż i inne warzywa, wiosną stoi bardzo długo woda z roztopów. Dopiero w połowie kwietnia wysiewam tam facelię i po jej przekopaniu sadzę warzywo. Mam gliniastą glebę, dlatego stosuję nawozy zielone, żeby dodać materii organicznej i poprawić tym samym strukturę gleby. Natomiast rozsadnik jest zlokalizowany w innej części działki, na piachu. Tego typu gleba szybko się nagrzewa wiosną i ma odpowiednią wilgoć, nie jest zbyt mokra, stąd nasiona mają optymalne warunki do kiełkowania. Tymczasem gleba gliniasta na wiosnę jest bardzo zbita, mokra i za zimna, stąd nasiona kiełkują bardzo słabo. Natomiast latem warzywo rośnie lepiej na glinie, bo w okresie upałów dłużej trzyma wilgoć. A na piachu nie rośnie nic, bo jest już za sucho i dopiero pod koniec sierpnia wysiewam w tym miejscu poplony.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Jarmuż

Post »

Jarmuż sieję 15 maja - 15 czerwca, a przesadzam do gruntu 20 czerwca - 10 lipca. Przecież to kapusta na zimę.
Beata
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”