Opryski profilaktyczne???

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wasio
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 maja 2014, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Lublina

Opryski profilaktyczne???

Post »

Szanowni forumowicze. Czytam sobie forum i co osoba, to inne zdanie. Chciałbym to uporządkować.
Jak to jest z profilaktycznym pryskaniem drzewek i krzewów? Generalnie czy warto Miedzianem i Mospilanem popsikać drzewka i krzewy? Czy tylko wtedy gdy są, już zarażone lub były w ubiegłym roku? Moje drzewka mają rok, dwa i tegoroczne oraz będą przyszłoroczne. Czy tak młode drzewka warto pryskać?
Po drugie czy Miedzian i Mospilan są preparatami w Waszej ocenie w miarę najbardziej uniwersalnymi - bo jak czytam w internecie mają one bardzo szerokie zastosowanie.
Dla ułatwienia powiem, że mam posadzone śliwki, grusze, jabłonie, wiśnie, czereśnie, nektarynkę, brzoskwinię, morwę, orzecha włoskiego, leszczyny, porzeczki, agrest, aronię, borówka amerykańska.
I co z ozdobnymi, bo też mam magnolię, lilaka, jaśmin i rododendron :)?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
jagusia111

Re: Opryski profilaktyczne???

Post »

Podejrzewam, że z uporządkowaniem będzie problem bo jak sam zauważyłeś co osoba to inne zdanie :D . Wg mnie miedzianem należy pryskać przynajmniej dwa razy w sezonie wiosną bo jest to środek grzybobójczy zapobiegający również chorobom bakteryjnym. Przekonanie, że jest to środeku uniwersalny na wszystko jest raczej mylne. Później jeśli chcesz mieć owoce musisz w trakcie sezonu wykonywać opryski zapobiegawcze innymi preparatami grzybobójczymi zależnie od rodzaju drzewka np. przeciwko parchowi, drobnej plamistości, mączniakowi itp. w zależności od przebiegu pogody i pojawiających się objawów. Nie ma na to niestety gotowej recepty. Preparatów owadobójczych natomiast nalezy używać w momentach występowania podstawowych szkodników czyli owocnica, owocówki, nasionnica itp. i tu pomocne są komunikaty piorin, pułapki lepowe lub pryskanie na wyczucie bo szkodniki te pojawiają się mniej więcej w podobnym czasie każdego roku oraz w momencie wystąpienia widocznych objawów żerowania szkodników np. mszyc czy zwójek. Proponuję Ci poszukać w internecie jakiegoś programu ochrony roślin sadowniczych z lat ubiegłych i tam jest rozpisane występowanie cchorób i szkodników w poszczególnych fazach rozwoju drzewek.
Na małych, jeszcze nie owocujących drzewkach opryski można ograniczyć do niezbednego minimum. Myślę, że warto przynajmniej raz wiosną opryskać miedzianem, ze dwa trzy razy innym grzybobójczym i chronić w przypadku pojawiających się szkodników np. mszyc czy zwojek.
Co do ozdobnych się nie wypowiadam bo takich akurat nie posiadam, ale myślę, że ze dwa opryski profilatyczne grzybobójczymi nie zaszkodzą.
aleksandras77
200p
200p
Posty: 244
Od: 9 maja 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Opryski profilaktyczne???

Post »

A czy warto robić oprysk jesienią,a raczej w listopadzie np miedzianem?
jagusia111

Re: Opryski profilaktyczne???

Post »

Tak ponieważ ma to za zadanie chronić drzewo przed chorobami bakteryjnymi.
aleksandras77
200p
200p
Posty: 244
Od: 9 maja 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Opryski profilaktyczne???

Post »

Dziękuję. Wiesz może jak przygotować roztwór miedzianu? Mam niewielką działkę 200m2, kilka drzewek owocowych, róże.
jagusia111

Re: Opryski profilaktyczne???

Post »

Miedzianu daje się 1,5 kg/1000 l. Tobie pewnie wystarczy 10 l roztworu. Czyli mamy 15g miedzianu/10l.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”