Skórka z cytryny jako nawóz pod rośliny

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Skórka z cytryny jako nawóz pod rośliny

Post »

jjdj pisze:Oj te ogrodnicze mity. Skórka cytrynowa, skórka banana, surowe jajko...
Nie ma żadnych dowodów na pozytywny wpływ tych rzeczy na wzrost roślin, chyba, że są składnikami kompostu.
Ja się zgodzę z tą opinią i to jest raczej myślenie życzeniowe albo efekt placebo.Wolę postawić na granulowany obornik,wygodnie,bezwonnie i szybko.Ale to ja,każdy może próbować różnych innych rozwiązań. ;:170
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Skórka z cytryny jako nawóz pod rośliny

Post »

Naturalnie, omijamy w miarę możliwości chemię, granulowany obornik ma w sobie przecież różne nienaturalne świństwa
:)
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Skórka z cytryny jako nawóz pod rośliny

Post »

Entuzjaści skórek cytryny banana pewnie sobie wyobrażają że to murzynek czystymi rączkami zrywa te owoce. To co widziałem w Gwatemali przypominało raczej komory śmierci w których gazowano owoce przed dalszym transportem. Zresztą każda substancja chemiczna składa się z prostych pierwiastków nawet Cyklon B zamieni się kiedyś w nawóz. Przecież to tylko węgiel azot i wodór.
Granulowany obornik więc już na starcie czystością wygrywa z mitami nawiedzonych ogrodników.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Skórka z cytryny jako nawóz pod rośliny

Post »

Jakbyś trochę zgłębił temat kompostu, to dotarłbyś do tego, że skóry z cytrusów sie nie nadają, bo mają w sobie jakieś związki spowalniające rozkład materii organicznej. Zasady robienia kompostu były wałkowane tyle razy, że szkoda to powtarzać i zaśmiecać forum.
Dlatego też nie podzielam twojej opinii co do granulowanego obornika.
:)
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Skórka z cytryny jako nawóz pod rośliny

Post »

Nie rozumiem co granulowany obornik ma wspólnego z kompostem ?. Odpowiedziałem tylko co myślę o owocach cytrusowych i ich chemicznej czystości na tle tego stwierdzenia "granulowany obornik ma w sobie przecież różne nienaturalne świństwa".
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Skórka z cytryny jako nawóz pod rośliny

Post »

Trochę odbiegamy od tematu ;-) Ale temat ekologii został. Taki granulowany obornik poza tym że jest "czystszy"to nie da się porównać do takiego naturalnego na płaszczyźnie ekologii. Oczywiście kurzeniec z fermy drobiu, gdzie kurczaki szprycują antybiotykami, też nie będzie idealny, ale tak to można przykłady mnożyć do poziomu jakiejś paranoi ;)
:)
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Skórka z cytryny jako nawóz pod rośliny

Post »

Podobno skórka tylko z cytryn "Bio" nadaje się ewentualnie do spożycia a cała reszta przesycona chemią.Jak to ocenić co z tej chemii może trafić do kompostu , na grządkę a następnie do marchewki czyli potem do brzucha i organizmu ogrodnika ?
W związku z powyższym , moim zdaniem ,lepiej odpuścić przedziwne eksperymenty z cytryną w kompoście.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Skórka z cytryny jako nawóz pod rośliny

Post »

Nie róbmy histerii. Idąc tym tropem nie powinniśmy wynosić na kompost żadnych zielonych odpadków z warzyw i owoców kupionych w sklepie, bo są zachemiowane. :;230. Gdyby nie były konserwowane, to byście, pomarańczy, mandarynek, bananów w życiu nie jedli. Przy takim kryterium, nikt by nie miał kompostu na działce
:)
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Skórka z cytryny jako nawóz pod rośliny

Post »

I to co powyżej to niestety smutna przypadłość tego forum.Zupelny brak zdrowego podejścia do otaczającego nas świata.
Każdy wątek bez chemii przepadnie.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Skórka z cytryny jako nawóz pod rośliny

Post »

Mogę potwierdzić to że, skórki z cytryny i pomarańczy bardzo długo się rozkładają w kompoście. Nawet sezon zimowy pod wpływem mrozu nie zrobi z nich ,,papki". U mnie takie trudno rozkładające się odpadki kuchenne lądują w wiaderku z wodą i EMami podlegają maceracji. Potem lądują na kompoście. W tym przypadku chemia jaką były nafaszerowane nie przeszkadza mi bo wstępnie były już rozłożone na ,,czynniki pierwsze" w wiaderku.
jjdj pisze:Oj te ogrodnicze mity. Skórka cytrynowa, skórka banana, surowe jajko...
Nie ma żadnych dowodów na pozytywny wpływ tych rzeczy na wzrost roślin, chyba, że są składnikami kompostu.
Jeśli chodzi o surowe jajko to kolega bardzo się myli :D To nie mit. Przez wiele lat stosowałam ten składnik jako nawóz gdy nawozów nie było w sklepie. Rośliny doniczkowe dostawały niezłego ,,kopa" we wzroście.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Skórka z cytryny jako nawóz pod rośliny

Post »

Do skórek nie jestem przekonany, co do jajek mogę potwierdzić.Widziałem jak ludzie moczyli skorupki z jajek i tym podlewali kwiatki. Poza fajnym wzrostem były też fajne zapachy;)
:)
jjdj

Re: Skórka z cytryny jako nawóz pod rośliny

Post »

Jolek u Ciebie się to sprawdziło, u kogoś innego nie. By wiedzieć czy jajko to dóbr nawóz trzeba wykonać doświadczenie.
Co do cytrusów, zawierają one olejki eteryczne o silnym działaniu bakteri- i grzybobójczym, dlatego długo się rozkładają.
Nie wiem po co eksperymentować że skórkami i innymi rzeczami skoro wiadomo, że dobra kupa od zwierząt gospodarskich i kompost to najlepsze nawozy naturalne.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Skórka z cytryny jako nawóz pod rośliny

Post »

Niestety, skorupek nigdy nie moczyłam, znam inny ,,babciny sposób". Ta wersja to chyba dla oszczędnych była :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”