Jaki nawóz ,na co?Nawóz uniwersalny

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Jaki nawóz pod tuje ??

Post »

Witam wszystkich !

kupiłem 2 tuje wysokość 88 cm, czy i jeśli tak to jakim powinnem zasilić je nawozem. Wiem że są rózne opinie. Mają jakieś konkretne preferencje co do nawozu np. nawóz do iglaków czy można dać im polimag S ?
=============
Płeć: Męszczyzna
mkgrr
100p
100p
Posty: 121
Od: 7 mar 2015, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jaki nawóz pod tuje ??

Post »

Najlepiej kup kompostowaną korę podsyp tą korą tuje - kompostowana kora to doskonały długo działąjący naturalny nawóz.
Zastosowanie sztucznych nawozów wcześniej czy później odbije się niekorzystnie na posadzonych tujach.
Pozdrawiam Serdecznie
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Jaki nawóz pod tuje ??

Post »

dzięki , a jak z tym podlewaniem? Sprzedawca twierdził że by je bardzo obficie podlewać. W sumie zastanawiam sie jak często bo przeciez utopic krzak też można podlewając z a dużo.
=============
Płeć: Męszczyzna
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jaki nawóz pod tuje ??

Post »

Jak były młode to starałem sie podlewać co tydzień, ale teraz są mocno dorosłe, to podlewam dużo rzadziej i rosn doskonale
mkgrr
100p
100p
Posty: 121
Od: 7 mar 2015, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jaki nawóz pod tuje ??

Post »

Odnośnie podlewania wszystko zależy jaką masz ziemie.
Ja mam w spodzie nie przepuszczalną gline i nie podlewałem w ogóle. Do tego sadziłem jesienią.

Sadząc wiosną pewno będziesz musiał zadbać o podlewanie - myślę, że tak jak radzi miki - raz na tydzień. (lepiej podlać raz solidnie, niż codziennie po trochę - lepiej działa na rozwinięcie systemu korzeniowego)
Dodatkowo jak podsypiesz korą to zabezpieczysz przed parowaniem i dłużej utrzyma sie wilgoć.
Pozdrawiam Serdecznie
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jaki nawóz pod tuje ??

Post »

Nu a sprawdzić wilgoć w glebie pod krzakiem to taka filozofia? Grzebnąć nogą, pomacać paluchem i wszystko jasne. Sucho- podlewać(nie odwrotnie!).
A przy sadzeniu dołek powinno się zaprawić żyzną glebą, nawet kompostową i tyle nawożenia w pierwszym roku. Kora pewnie- też dobra. Od następnego można je podgonić azotem, zazieleniać magnezem i żelazem, zazimować potasem i fosforem. Wszystko w kierunku zakwaszania, chyba że na torfowisku albo piachu mieszkamy....
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Jaki nawóz pod tuje ??

Post »

mkgrr pisze:Odnośnie podlewania wszystko zależy jaką masz ziemie.
Ja mam w spodzie nie przepuszczalną gline i nie podlewałem w ogóle. Do tego sadziłem jesienią.
OK, dzięki z info, wyklarowało sie to i owo. U mnie w sumie też glina pod spodem.

A jak jest z tym podcinaniem, należy teraz odcinać końcówki czy dopiero w Kwietniu? Dodatkowo ile właściwie mam tego po bokach i na górze poodcinac 1cm, 2cm czy więcej :) ?
=============
Płeć: Męszczyzna
mkgrr
100p
100p
Posty: 121
Od: 7 mar 2015, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jaki nawóz pod tuje ??

Post »

Generalnie tuje przycina się po t,o aby nadać im odpowiedni kształt i utrzymać ich rozmiar.
Pierwsze cięcie nie powinno następować wcześniej niż na wiosnę po roku od posadzenia. Więc teraz nie planuj przycinania. W przyszłym roku ? wszystko zależy czy będziesz chciał/potrzebował nadawać im jakiś kształt lub ograniczać rozmiar. Jeżeli będą tylko wolno stojące, to pewno będziesz pilnował, aby nie przekroczyły zbyt dużych rozmiarów i wtedy nie robi się tego zbyt często. Częstotliwość przycinania zależna jest od posadzonego gatunku. Jeżeli gatunek tego wymaga to tuje przycina się 2-3 razy w sezonie, od marca do sierpnia.
Ja mam tuje szmaragd, którą przycina się rzadko. Brabant ? wymaga częstszego przycinania, zwłaszcza jak rośnie w żywopłocie.

maryann pisze:?. Od następnego można je podgonić azotem, ?
maryann ? czy możesz wytłumaczyć, dlaczego zachęcasz do ?podganiania azotem??
Rada ze sprawdzeniem wilgotności bardzo dobra. A odnośnie azotu - skąd będzie wiadomo, że tuja go potrzebuje? Jakie będą skutku przenawożenia azotem ? ? do czego przecież bardzo łatwo doprowadzić.
Jeżeli jakiś szczęśliwy właściciel tuji koniecznie chce dawać sztuczne nawozy, to przecież zaleca się aby dać nawozy wieloskładnikowe i długo działające (ale to tylko dla bardzo napalonych na sztuczne nawożenie).
Rośliny, które są zbyt mocno nawożone azotem są bardziej podatne na choroby grzybowe.
Pozdrawiam Serdecznie
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Jaki nawóz pod tuje ??

Post »

mkgrr pisze: W przyszłym roku ? wszystko zależy czy będziesz chciał/potrzebował nadawać im jakiś kształt lub ograniczać rozmiar. Jeżeli będą tylko wolno stojące, to pewno będziesz pilnował, aby nie przekroczyły zbyt dużych rozmiarów i wtedy nie robi się tego zbyt często.
No moje właśnie takie wolnostojące są, odstępy 50cm.

Zależy mi jednak aby jak najszybciej sie rozrosły wszerz i zapełniły te odstepy Rozumiem że jak je będę przycinał po bokach to nie zmusi je to specjalnie to rozrastania sie na boki , czy tak ??
=============
Płeć: Męszczyzna
aitec
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 kwie 2014, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jaki nawóz polecacie.

Post »

witam wszystkich
Mam takie pytanko stosowalem od klku lat nawoz nie będę podawac nazwy ale polskiej firmy i mam wrazenie ze nie działa, nastepnie zakupiłem obornik granulowany i tez niezbyt a u sasiadki wszystko wielkie :) mozecie mi polecic dobry nawoz na duze i szybkie przyrosty roslin.
dziekuje.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Co zamiast gnojówki bydlęcej?

Post »

Witajcie :)
Jaki nawóz mineralny zamiast gnojówki bydlęcej możecie polecić?
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Jaki nawóz ,na co?Nawóz uniwersalny

Post »

Yara Mila Complex
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Jaki nawóz ,na co?Nawóz uniwersalny

Post »

toolpusher pisze:Yara Mila Complex
oprócz tego że jest tani nie ma innych zalet - posypowy
producent podaje że ........................... do 8 gram na metr kwadratowy ;:306
Posypać i wymieszać z 20 cm gleby - tani i człowiek może pojeździć na traktorze.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”