HERBICYDY - efekty ich zabójczego działania

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
koalak
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 wrz 2013, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

HERBICYDY - efekty ich zabójczego działania

Post »

Cześć Forumowicze!

Dziś wróciłem do domu po 2-tygodniowej nieobecności. Moje maliny widoczne były już z daleka, bo tworzyły bladą plamę w oddali. Okazało się, że sąsiednie pole ziemniaczane zostało spryskane nieznanym mi środkiem (właściciel pola mieszka kilka km ode mnie, jeszcze z nim nie rozmawiałem w tej sprawie). Moje maliny wyglądają tak jak na załączonych zdjęciach. Truskawki nieco lepiej, ale już zauważam zmiany na liściach. Co więcej, maliny padają także u sąsiadów, a naprzeciw opryskanego pola żółknie owies.
Obawiam się, że z moich malin już nic nie będzie. W sumie ok 0,5 ha. Spora część była sadzona na jesieni, wszystko żółte i zasycha.
Powiedzcie mi co mogę zrobić w takiej sytuacji. Muszę wybrać się do tego gospodarza, dowiedzieć się co to za środek, ale co dalej? Jakby nie patrzeć, łączne straty są spore. Nigdy nie miałem problemów z tym człowiekiem, ale ta sytuacja mnie zszokowała.

Popatrzcie zresztą sami na zdjęcia.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Poradźcie. Zniszczone maliny i truskawki

Post »

Jeśli pole ziemniaczane, jak piszesz, to prawdopodobnie zostało spryskane środkiem na chwasty. Niestety, środek działa dosyć inwazyjnie. Koniecznie musisz się skontakować z właścicielem pola, aby pokrył straty. A z tego co widzę, to strat masz sporo.
Nie potrafię powiedzieć, czy maliny odrodzą się w przyszły roku, bo na pewno oprysk miał kontakt z częściami zielonymi i najprawdopodobniej zatrzymał wszystkie procesy życiowe roślin...
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
koalak
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 wrz 2013, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Poradźcie. Zniszczone maliny i truskawki

Post »

Dokładnie tak, musiał być to środek na chwasty, innej opcji nie ma. Zastanawiające jest, że niszczy maliny w promieniu kilkuset metrów. Trawy nie ruszyło, ale bezpośrednio przy polu rosną moje orzechy, tuje i dużo kwiatów cebulowych i iglaków. Martwię się, że to wszystko szlag trafi. Pieniądze pieniędzmi, ale przecież na odbudowanie tego wszystkiego trzeba duzo czasu... Jestem po prostu wściekły. Kilka lat temu przywiozłem parę sztuk sadzonek truskawek z Belgii. Z ok 5 sztuk po latach nasadziłem spory kawałek i w tym roku te truskawy w wiekszości wydałoby pierwszy owoc. Szkoda słów...
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Poradźcie. Zniszczone maliny i truskawki

Post »

Nie znam się dokładnie na prawie, ale na pewno odszkodowanie Ci się należy. Jednak wcześniej pogadaj z sąsiadem, to najszybszy sposób na odzyskanie pieniędzy.
Rozumiem, że szkody emocjonalne są nie do ocenienia, ale teraz już tylko wszystko od nowa trzeba zacząć. Drzewa może sobie poradzą, choć pewnie owoców z nich nie będzie w tym roku.
Tych truskawek to rzeczywiście żal, zresztą wszystkiego. Co za bezmyślność, żeby niszczyć innym.
A słów nie żałuj jak będziesz z gościem gadał, bo winny jest i odpowiedzialność ponosi za to co zrobił...
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
koalak
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 wrz 2013, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Poradźcie. Zniszczone maliny i truskawki

Post »

Ze słowami uważać trzeba, dyplomatycznie podejść. Stało sie jak sobie stało, to że ja wygarnę mu to nic nie zmieni. Trzeba sie ugodowo dogadać tak, by facet po prostu pokrył straty ale na pewno nie bedzie to proste, nikt nie chce przeciec wydawac swoich pieniedzy tak ooo. JAk po dobroci eni da rady, to będzie młotkiem. Podejrzewam że pozew zbiorowy by wchodził w gre, a próbki roślin wysłane do analizy. Przecież nie wiem jakim cholerstwem to było spryskane, ze niszczyło uprawy w takiej odległości
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poradźcie. Zniszczone maliny i truskawki

Post »

Sprawa ma jeszcze jeden wymiar. Tak oto produkuje się na handel. Co z tego, że te ziemniaki ktoś będzie jadł..

Człowiek to najgorsze zwierzę na tej planecie. ;:124
Zdenerwowana
ZBANOWANY
Posty: 251
Od: 22 kwie 2015, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poradźcie. Zniszczone maliny i truskawki

Post »

forumowicz, teraz wszystko jest pryskane: sady owocowe, zboża, truskawki, pomidory, ogórki... Opryski mają swój okres karencji. Ziemniaki są chyba najmniej na to wystawione. Przypuszczam, że ziemniaki jeszcze nie "wyszły", gdy były pryskane. Potem zazwyczaj się je jedynie obradla.
A w tym wypadku, najprawdopodobniej zawinił wiatr i oprysk wylądował na polach sąsiadów nie na polu ziemniaczanym.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poradźcie. Zniszczone maliny i truskawki

Post »

Sąsiad był opryskał pas trawy na granicy swojej i mojej działki Roundup'em. Przez 2 następne lata nic nie chciało u mnie rosnąć w pasie 2 m od płotu.

Cóż więc tego, że ziemniaki jeszcze nie wzeszły. Pozostałości herbicydów i tak znajdą się w ziemniakach . A propos pozostałości herbicydów. Niejeden już się przekonał na własnej skórze ściółkując słomą pomidory pod folią. Pozostałości herbicydów w słomie potrafią zniszczyć uprawę.
koalak
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 wrz 2013, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Poradźcie. Zniszczone maliny i truskawki

Post »

Czesc dalsza historii. Dzis spotkalem sie z tym rolnikiem winowajca. Na poczatku oczywiscie do winy sie nie poczul ale mu wszystko pokazalem i wyjasnilem. Powiedzial, ze pryskal Afalonem. Ziemniaki oczywiscie nie wzeszly bo by padly. Kupil mi dezaktywator- ekolist i asahi. Mam popryskac dwukrotnie z dwutygodniowym odstepem. Problem w tym ze od oprysku minal tydzien a maliny sa biale. Odbarwione zupelnie. Zbiorow to nie bedzie. W ogrodniczym podobno powiedzieli, ze malinie to mocno nie zaszkodzi. Ale jak moze nie zaszkodzic, jeśli nie ma w nich chlorofilu, niby jak maja sie normalnie rozwijac? Wszystkich malin pryskac nie będę asahi. Kilka krzakow zostawie bez oprysku. jeśli oprysk nie pomoze, wysylam probki niepryskanych do analiz i szacuje straty, wezwe rzeczoznawce. Czlowiek nke chcial tego zrobic, ale sie stalo. Rolnik piekne ziemniaki zbierze, a moja plantacja bedzie zrujnowana
koalak
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 wrz 2013, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Poradźcie. Zniszczone maliny i truskawki

Post »

Ookazuje sie,.ze truskawki noe nadaja sie do zbiorow bo karencja wynosi 90dni. W poniedzialek wysylam probki do analizy by ustalic poziom herbicydu. Bez rzeczoznawcy sie nie obejdzie.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Poradźcie. Zniszczone maliny i truskawki

Post »

Tak dla ciekawości działań ubocznych.


AFALON DYSPERSYJNY 450 SC
Produkt toksyczny (T)
Produkt działający szkodliwie na rozrodczość (rozwój płodu) kategorii 2.
Może działać szkodliwie na dziecko w łonie matki (R 61).
Produkt działający szkodliwie na rozrodczość (płodność) kategorii 3.
Możliwe ryzyko upośledzenia płodności (R 62).
Produkt szkodliwy (Xn).
Działa szkodliwie po połknięciu; stwarza poważne zagroenie dla zdrowia w następstwie długotrwałego narażenia (R48/22).
Produkt niebezpieczny dla środowiska (N).
Działa bardzo toksycznie na organizmy wodne; może powodować długo utrzymujące się niekorzystne zmiany w
środowisku wodnym (R 50/53).
koalak
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 wrz 2013, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Poradźcie. Zniszczone maliny i truskawki

Post »

Dlaczego takie srodki sa dopuszczane do uzytku? Polska
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poradźcie. Zniszczone maliny i truskawki

Post »

Koncerny chemiczne też muszą z czegoś żyć.

Producent:
Agan Chemical Manufactures Ltd., P.O.B. 262, Northern Industrial Zone,
Ashdod 77102, Izrael,

Są jeszcze jakieś wątpliwości ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”