Tymol- za i przeciw

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tymol- za i przeciw

Post »

mirzan pisze:Piję tymol w postaci wina typu cinzano. Wino robię z tymianku lub cząbru górskiego.
Ma właściwości wykrztuśne, a ot mi chodzi.Syrop tymiankowy podobno do A o tych akurat jego zastosowaniach wiedzieć tu nie musimy. ;:224 bab... jest używany.

A ja i owszem chciałbym się dowiedzieć o innych zastosowaniach :lol: to co moderator niechcący zapewne usunął
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tymol- za i przeciw

Post »

Herbatka tymiankowa od kaszlu,znana od wieków.Skuteczniejsza jest z miodunki,ale tymianek
w każdym sklepie dostępny.
Awatar użytkownika
stapeliowaty
100p
100p
Posty: 198
Od: 10 lip 2012, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tymol- za i przeciw

Post »

mirzan pisze:Nie jestem chemikiem,i bez potrzeby nie stosuję związków syntetycznych,chociaż nie jestem ich
wrogiem i ich nie unikam. W wypadku,kiedy uzyskanie związku naturalnego jest nieekonomiczne
pod względem ceny i czasu [octan], preferuję syntetyczne.
Ale,w niektórych przypadkach,naturalne mogą mieć lepsze właściwości od syntetycznych.
Przykład z książki Wiśniewskiego ,, Odkryłem tajemnicę raka,,
Witamina C, naturalna, jest wykorzystywana przez organizm w całości. Syntetyczna, występuje
w ośmiu postaciach,lewo skrętne,prawo skrętne i inne formy, w mieszance, o jednym składzie
chemicznym. Skład ten sam,ale budowa cząsteczki różna. Z tej mieszanki jest przyswajalna 1/8
całej porcji.
Twoje źródło się myli, witamina C ma tylko dwa centra asymetryczności, więc może mieć tylko 4 stereoizomery. Istnieje coś takiego jak synteza asymetryczna, podczas której uzyskuje się jeden wybrany izomer danego związku, który jest identyczny jak w naturze :wink: Chciałbym zwrócić uwagę, że tymol nie posiada stereoizomerów przez co nawet jakby się uprzeć to pomiędzy syntetycznym, a naturalnym nie znajdzie się żadnych różnić.
robertP2 pisze: A ja i owszem chciałbym się dowiedzieć o innych zastosowaniach :lol: to co moderator niechcący zapewne usunął
Też chciałem się dowiedzieć co tam było napisane :(
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tymol- za i przeciw

Post »

stapeliowaty pisze:witamina C ma tylko dwa centra asymetryczności
To jest nieprawda . Witamina C to tylko jeden z izomerów kwasu askorbowego, konkretnie prawoskrętny o konfiguracji L. Dwa izomery L (-) i D (- ) są biologicznie nieczynne a czwarty izomer D ( + ) ma dwudziestokrotnie słabsze działanie.
Awatar użytkownika
stapeliowaty
100p
100p
Posty: 198
Od: 10 lip 2012, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tymol- za i przeciw

Post »

Nie wnikam w nazewnictwo, bo pewnie Tobie chodzi o to, że jest kwas erytrobowy i kwas askorbinowy. Faktem jest, że nie powinno się nazywać witaminą C czegoś co nią nie jest (innych, nieaktywnych biologicznie izomerów), ale przecież ona ma w swojej budowie dwa asymetryczne atomy węgle, a z tego wynika, że może mieć maksymalnie 4 stereoizomery, a nie 8 i tylko o to mi chodziło :)
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tymol- za i przeciw

Post »

Nie ona, czyli witamina C, a kwas askorbowy. Witaminą C jest kwas L(+)- askorbowy.
Awatar użytkownika
stapeliowaty
100p
100p
Posty: 198
Od: 10 lip 2012, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tymol- za i przeciw

Post »

Obrazek
Dalej będę się upierał, że witamina C ma dwa asymetryczne atomy węgla, przez co może mieć maksymalnie 4 odpowiadające stereoizomery (a nie 8...). Dwa z nich będą kwasem erytrobowym, dwa kwasem askorbinowym. Tylko jeden z kwasów askorbinowych będzie naszą naturalną witaminą C. To tak jak z efedryną i pseudoefedryną, kwestia nazewnictwa.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tymol- za i przeciw

Post »

Można tłumaczyć komuś coś pod warunkiem, że rozumie, co się do niego mówi.
Awatar użytkownika
stapeliowaty
100p
100p
Posty: 198
Od: 10 lip 2012, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tymol- za i przeciw

Post »

Czy ktoś może sprawdzał czy tymol (a raczej HT) działa na wełnowce korzeniowe?
Awatar użytkownika
darendarski
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 sie 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Józefów k. Legionowa

Re: Tymol- za i przeciw

Post »

Jaką ziołowy HT ma datę "przydatności" ? W sumie nalewka nim dłużej stoi tym lepsza ...ale nie wiem czy to się tyczy ŚOR :) Konkretnie chodzi mi o buteleczkę z sierpnia.

Pozdrawiam i dziękuje z góry z odpowiedź.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Tymol- za i przeciw

Post »

Alkohol jest dobrym konserwantem, to nic nie powinno się dziać.
Awatar użytkownika
stapeliowaty
100p
100p
Posty: 198
Od: 10 lip 2012, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tymol- za i przeciw

Post »

Myślę, że w tym przypadku to tymol działa jak konserwant :lol: Spokojnie możesz używać.
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.15

Post »

swietysaint pisze:HT to skrót od herbatka tymiankowa. Do walki z gąsienicami też używałem HT tylko, że na bazie tymolu, pomogło.
Miłośnikom naturalnych środków ochrony roślin pragnę zwrócić uwagę że tymol jest: ;:202
SEKCJA 2: Identyfikacja zagrożeń
2.1 Klasyfikacja substancji lub mieszaniny
Klasyfikacja zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 1272/2008
Toksyczność ostra, Doustnie (Kategoria 4), H302
Działanie żrące na skórę (Kategoria 1B), H314
Przewlekła toksyczność dla środowiska wodnego (Kategoria 2), H411
Źródło: MSDS Sigma Aldrich
Okresu karencji nie ma, ponieważ nie jest wprowadzany na rynek jako środek ochrony roślin, Okres karencji musiałaby podać jednostka odpowiedzialna za wprowadzenie środka na rynek na podstawie prawdopodobnie jakiś badań. Tymolu nikt raczej pod tym kątem nie badał.

Smacznego
Magda
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”