Popiół jako nawóz

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzysiek1240
200p
200p
Posty: 366
Od: 23 lut 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Popiół z drewna

Post »

Poszukam tej magnezowej i spróbuję ją zastosować. Dzięki ;:138
Pozdrawiam Krzysiek
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Popiół z drewna

Post »

ekopom z ciekawości zapytam dlaczego saletra magnezowa? (swoją drogą min opakowanie jakie ja widzę to 25 kg)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Popiół z drewna

Post »

Na naukowych wywodach chemicznych to bardziej byłby pomidoro, nawozy takie jak: saletra potasowa, wapniowa i magnezowa są szybko przyswajalne i w roślinach jest niski poziom azotanów, a więc bezpieczne dla zdrowia, a że wapniowa nie jest pożądana, oraz w popiele też jest dość potasu, to pozostaje magnezowa. Także cena nie jest wygórowana.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Popiół z drewna

Post »

nie o jakieś chemiczne wywody mi chodziło. Zrozumiałam, że wymieniona przez Ciebie saletra magnezowa potrzebna jest jak się daje dużo popiołu.

Moi znajomi, którzy uprawiają ogórki zawsze podsypywali do przygotowanej ziemi popiół ale głównie dlatego, że on jest alkaliczny a ogórek potrzebuje zasadowe podłoże. Pomidor chyba już niekoniecznie.
A wiadro popiołu to chyba nie jest jakaś wielka dawka na 9m2, chyba że jest tam zasadowa ziemia, tak mi się wydaje
kjakub
100p
100p
Posty: 113
Od: 5 lut 2012, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Popiół z drewna

Post »

Chciałbym zauważyć, że popiół drzewny również zawiera całkiem sporo magnezu. Aby zneutralizować alkalizujące działanie popiołu proponował bym stosować jednak nawozy siarczanowe takie jak np. siarczan amonu, lub nawet zwykłą siarkę; aby dostarczyć azotu można również stosować saletrę amonową, przy czym to jony azotanowe są wchłaniane przez rośliny, a kationy amonowe są najpierw utleniane do anionów azotynowych, a następnie azotanowych które to dopiero są wchłaniane - finalnie to taka saletra amonowa jest raczej nawozem neutralnym.
Nie orientuję się niestety jak wygląda sprawa z nawozami fosforowymi.

Edit: o ile dobrze pamiętam, to ogórki i pomidory preferują jednak podłoże o neutralnym odczynie. Niewiele jest u nas roślin preferujących gleby zasadowe.
Pozdrawiam, Jakub.
Uwaga: Post może zawierać śladowe ilości orzechów arachidowych, oraz wiele substancji uznawanych za niebezpieczne - wskazana ostrożność!
nutka1234
50p
50p
Posty: 80
Od: 1 lip 2010, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: popiół drzewny

Post »

Kiedy najlepiej dać popiół?
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: popiół drzewny

Post »

To nie ma większego znaczenia, gdyż sezon w zasadzie już się rozpoczął i nawożenie roślin już powinno nastąpić - jako nawóz dość powoli uwalnia składniki. W większych ilościach nie polecam go stosować (odkwaszenie i zamulenie gleby) a bez wymieszania z podłożem może utworzyć skorupę, i podczas wietrznej pogody zostanie rozpylony zanieczyszczając wszystko w koło.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
MaMandarynka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 sty 2013, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re:

Post »

nikodem pisze:Dla mnie, jako chemika, popiół nie jest obcy. A więc napiszę Wam co wiem i sam stosuję.
Popiół z drewna i myślę że podobnie z węgla (ale nie z brykietów) jest bardzo zasadowy, zawiera dużo potasu. Osobiście wykorzystuję to do odkwaszania mojej silnie kwaśnej, glinianej gleby - sypię popiół na czarna glebę między roślinami. trzeba jednak bardzo uważać, żeby popiół nie miał bezpośredniego kontaktu z roślinami, bo jest na tyle mocno zasadowy, że może powodować poparzenia (w tym również lekkie poparzenia skóry, więc pracuję w rękawiczkach).
Popiół drzewny sypię też czasami na kompost w postaci drobnej warstwy.
Witam Pana chemika :)
Mam pytanie. Mam 10 wiader popiołu drzewnego ze spalonej olchy. Olcha, to drzewo kwasolubne, tzn. rośnie na kwaśnych glebach.
Czy popiół z tego drewna nadaje się do odkwaszania kwaśnej gleby?
Zastanawiam się, czy posypać nim kwaśną glebę aby zmienić ją na zasadową pod uprawę warzyw.
Jeśli się do tego celu nadaje taki popiół - to ile go dawać na metr kwadratowy?

Ponadto miałam pytanie na temat, czy można sadzić rośliny bezpośrednio w popiele drzewnym, ale z Pana posta widzę, że nie można, bo je popali.
Zatem ile popiołu można wsypać na doniczkę? Garść? Nie może on dotykać zupełnie rośliny czyli wymieszać z ziemią czy podsypać z dala od rośliny po wierzchu gleby w donicy?
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Popiół z drewna

Post »

A ja skutecznie zwalczam popiołem z drewna (palę takim w kominku) mech na trawniku i nie tylko
szu1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 wrz 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół jako nawóz

Post »

;:138

Witam chciałem zacytować poprzedników ale napisze co myślę o waszej dyskusji

to juz kiedyś mysłem o popiele z brykietów jakis wielki mój poprzednik pisał o różnicy chemicznej tego popiołu od popiołu z drewna :lol:
moze i ma racje skoro brykiet będzie z trocin to skład chemiczny sie zmieni pod wpływem cisnia w komorze prasowania ;:14 cuda sie zdarzają ale niezwykle rzadko :tan

a wracając do tablicy Mendelejewa to w ekologicznych produktach tez znajdziemy cała tablice Mendelejewa i co nie jesc takich produktów?
a popiół albo można składowa i truć tym samym środowisko na wiele lat bo faktycznie zawsze cos z każdego skadowiska sie wydostaje i to przez wiele lat lub tez można go wykorzystać
a tu poprzednicy dobrze wkazywali na dobroczynne dzialanie dwutlenku wegla na rosliny w powietrzu jest okolo 0,1% rosliny najlepiej rosna przy okolo 1% wiec do transpiracji to by bylo korzystne
co do promieniowania to w lasach promieniowanie jest kilku krotnie wyższe i co nie wchodzić do lasu a moze grzybów nie jesc z lasu ;:215
wiec każdy może zrobić co uwaza za lepsze i bardziej korzystne dla niego ;:180
ja podam tylko przyklad elektrowni Opole co co roku wytwarza ogromne ilosci popiołu weglowego teraz z domieszka słomy zrebków i innych bio paliw ale mieli wielki problem z robieniem nowych hałd wozili na wielkie odległosci do roznych dołów np po bylych cegielniach
teraz uzywaja to jako surowiec do budowy drug co wyeliminowało skadowanie oraz poprawilo drogi w lasach w okolicy opola a mało tego jeszcze wykorzystując odpady z cementowni tez z Opola

a co do promieniowania to promieniowanie się zmniejszy na hałdzie?

a co do metali ciężkich w glebach jest ich dużo mniej niz dopuszczają normy ;:138
tak dla ciekawosci dodam ze kiedys zastanawialem sie nad nawozeniem osadami ściekowymi gleb to mimo ze w osadach koncetracja metali ciezkich jest bardzo duza to by przekroczyc dozwolone dawki metali ciężkich to nalezałoby przekroczyć nawozenie nawet kilku krotnie nie pisze ze zawsze ale mam dane z 3 oczysczalni scieków i takie sa fakty

Ale tez jest prawda ze na zachód od odry nie znajdziecie składów z opałem węgla bo w domach jednorodzinnych od wielu lat nie wolno uzywac do ogrzewania i ludzie maja bardziej czyste powietrze ale uwiezcie mi bardziej ekologiczne rozwiania zwykle sa droze od tradycyjnych

temat bardzo ciekawy i wiele ciekach rzeczy jest ale skady chemiczne sie rzadko pojawiaja ja moge podac sklady
brykietów z drewna i słomy Rodzaj słomy
http://www.wrp.pl/s%C5%82oma-i-nawozy-z ... iemniakach lepiej dam link bo licho sie po wklejeniu wyglada a popiól ma skad chemicznya: P ? 20,7 g?kg
-1
, K ? 247,3 g?kg
-1
, Mg ? 5,2 g?kg
-1
, Ca
? 80,1 g?kg
-1
, Cu ? 31,3 mg?kg
-1
, Mn ? 1035,8 mg?kg
-1
, Zn ? 289,2 mg?kg
-1
, Fe ? 2200 mg?kg
-1
znowu srednio ale macie link
;:223 http://www.up.poznan.pl/pta/pdf/2011/FA ... arczyk.pdf
nie przekonanych nie przekonam a przekonanych nie umocnie w wierze slusznosci ale moze ktos sie zastanowi co ten maly czlowiek napisał
zycze wszystkim wysztkiego dobrego :heja
szu1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 wrz 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re:

Post »

chwaścik pisze:Dotychczas wywalałem na kompost ale w tamtym roku sypanie popiołu u nasady bylinek wydawało się dawać pewne (ograniczone ma się rozumieć) efekty w ochronie przed ślimakami więc w tym jeszcze to przetestuję dokładniej. To znaczy obecnie zbieram popiół do pojemnika i na wiosnę będę sypał zarówno jako ochronę jak i nawóz bezpośrednio pod różne wapniolubne.

Oczywiście tylko i wyłącznie popiół z drzewa.
;:138 ;:138 ;:138
zapewniam Ciebie przyjacielu ze każdy popiól co będzie zawierał wapn tak będzie działać
jak juz sie wam skonczy popioł to sypcie linie z wapna najlepiej tlenkowego(np wapno budowlane okolo 10 zł za worek 15kg ) jedna lina przy średnich opadach na rok starczy

mam znajomego fizyka co sie zajmuje terenami zielonymi i tez wpadł na podobny pomysł
a to co Ci sie udało to wykorzystanie wapnia zawartego w popiele slimaką to szkodzi wystarczy obsypać całą działkę taka linie zrobic jak na boisku jak będzie szczelna slimak jej nie pokona

dopiero po wymyciu przez deszcze lub podlewanie gdy poziom wapnia spadnie zostanie wymyty ochorna przestanie działac
;:14 ;:14
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Popiół jako nawóz

Post »

Teraz rozumiem dlaczego na porastanie mchem , zalecano sypanie popiołu z ogniska lub kominka.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Popiół z kominka

Post »

Podłącze się pod temat. Przygotowuję ziemię pod pomidory i inne warzywa. Pod domem mam ziemię piaszczystą, więc postanowiłem zdobyć lepszej i pod pomidory nakopałem ziemi z łąki, krety pomogły. ziemia jest ciemna ma pH ~5.Leży sobie teraz z boku, będę ją sypał pod sadzonki w momencie sadzenia rozsady. Ile mogę dać popiołu z kominka, aby nie przesadzić? Ziemi mam 1m3.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”