Wapno czy obornik?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Wapno czy obornik?

Post »

No cóż, taki ciekawy temat, a nikt o nim nie pamięta... Szkoda...

Podnoszę więc i przypominam :idea:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Wapno czy obornik?

Post »

Droga "Nalewko" zdaje się że większość już została napisana i wyjaśniona dlatego temat przycichł :wink:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Wapno czy obornik?

Post »

No właśnie, nikt do niego nie zagląda, a warto!!!

Nowe identyczne tematy powstają, a wystarczy znaleźć ten i poczytać...
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Wapno czy obornik?

Post »

Naleweczko !
To może połącz tematy.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Wapno czy obornik?

Post »

Nie da rady, tam jest o podłożu idealnym w warzywniku (z pytaniami o obornik, wapnowanie i dolomit), a tu "tylko" o wapnie i oborniku...
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Wapno czy obornik?

Post »

... i wszystko jasne.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
ananas
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 maja 2011, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wapno czy obornik?

Post »

Odświeżam, czy można rozsypać tzw wapno gaszone, na gołą ziemię, wymieszać wszystko i posiać trawę?
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Wapno czy obornik?

Post »

można
Iresla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 cze 2011, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wapno czy obornik?

Post »

Zrobiłam karygodny błąd i rozsypałam wapno i obornik jednocześnie. Ziemniaki jakoś rosną, choć nie są zbyt bujne. Natomiast ogródek warzywny to prawdziwa tragedia. Po sześciu tygodniach od posiania marchewka ma wysokość 3-4 cm, buraki też kiepściutkie, truskawki to prawie zanikły. Nic nie chce rosnąć, no, może kapusta jakoś rośnie, ale tez nie jest okazała. Jest koniec czerwca i moze jakos mogłabym ten mój ogródeczek uratować. Macie jakieś pomysły i rady? Czy mozna z tym coś zrobić? Czy da coś podlewanie wywarem z obornika?- chodzi o rozmoczony obornik. Moze cos pomoze woda z moczonych pokrzyw? Prosze o jakąkolwiek poradę doświadczonych rolników i działkowców. Proszę o szybką porade i pozdrawiam.
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Wapno czy obornik?

Post »

Na pewno nie jest to spowodowane tym że rozsypałaś wapno i obornik jednocześnie. W takiej sytuacji faktycznie traci się część właściwości nawozowych obornika, ale nie w takim stopniu żeby nagle stał się jałową substancją. Poprzez wapnowanie i rozsypanie obornika jednocześnie głównie doprowadziłaś do przejścia większości mikroelementów w formy nieprzyswajalne dla roślin oraz pozbyłaś się części azotu, ale w samym oborniku jest na tyle dużo mikroelementów, azotu i innych biogenów że ten wymieszany z wapnem obornik cały czas pełni u ciebie w ogródku funkcję nawozową. Taka a nie inna sytuacji w twoim ogródku na pewno nie jest związana z wymieszanie wapna i obornika jednocześnie. Mamy bardzo suchy rok może po prostu zbyt rzadko nawadniasz ogródek, ja w tym roku muszę nawadniać codziennie i to często dwa razy (rano-wieczór), może podczas wapnowania dałaś taką dawkę wapna że zwyczajnie przewapnowałaś glebę. A jeśli tak to z tegorocznych plonów już nic ciekawego nie będzie.
michasia46
50p
50p
Posty: 52
Od: 30 wrz 2011, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Wapno czy obornik?

Post »

Witam ! Mam działkę pierwszy rok, która wcześniej 3 lata nie była użytkowana.
Chciałabym dać teraz wapno i zaorać.
Ile na 2 ary powinnam dać ?
Kupiłam takie granulowane. Czy będzie dobre ?
Pozdrawiam / Michasia46
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Wapno czy obornik?

Post »

Do michasia46: ale może byś coś więcej napisała bo każda gleba wymaga innej dawki wapna (niektóre wcale nie wymagają wapnowania). Napisz nam co było na tej działce uprawiane a co jest obecnie, czy było to pole uprawne a teraz jest łąka ,jakie jest pH gleby (może nie wymaga wapnowania), co chcesz na niej uprawiać (każda roślina ma inne zapotrzebowanie na wapń oraz różną tolerancję na pH). Napisz też jakie wapno kupiłaś - może to jest dolomit, napisz jaki jest procentowy skład tego preparatu, poza tym na opakowaniu powinnaś też mieć opisane dawki w zależności od powierzchni i pH gleby.
michasia46
50p
50p
Posty: 52
Od: 30 wrz 2011, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Wapno czy obornik?

Post »

Witam !
Opowiem coś o mojej działce.Była to działka warzywna i stała ugorem 3 lata.
Na wiosnę wyciągam z niej przyczepę perzu i posiałam warzywa.
Pól działki to piaseczek ale druga połowa znajduje się koło rowu z wodą .
Nie było dużych plonów. Teraz zauważyłam mnóstwo dziurek w ziemi.
Znalazłam kilka pędraków.Ale te dziurki nie są wielkości pędraka. Mniejsze.Musze zapewnię czymś opryskać no i chyba nawozić bo tyle lat nic nie było tam dawane.
Nie znam pH gleby.
Kupiłam wapno tlenkowo- węglanowo-magnezowe.
CaCO 3- 75 %
CaO - 40 %
MgO - 20 %
Czy będzie dobre na wyjałowione pole . Moje marchewki maja 10 cm. są wąskie i robaczywe a sąsiadki 4 ogródki dalej takie : Obrazek
Pozdrawiam / Michasia46
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”