Chwasty w trawniku - jaki zastosować skuteczny środek niszczący

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Czy pomoże w pozbyciu się go z trawnika wertykulacja ?

Post »

Tylko chemia, ponieważ skoro 80% trawnika to krwawnik nie ma sensu się męczyć z tym wyrywaniem. Wiosną opryskać np. roundup'em. Teraz możesz użyć Starane lub Bofix przypali go.
Załóż sobie nowy trawnik i wcześniej odkwaś glebę dziś wapnem.
Awatar użytkownika
Marzka
100p
100p
Posty: 113
Od: 11 sie 2009, o 11:27
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Czy pomoże w pozbyciu się go z trawnika wertykulacja ?

Post »

Anna N. - dziękuję za informację i oczywiście tak jest lepiej :)
Faktycznie tam ktoś dał zdjęcie i pytał czy to krwawnik czy rumianek,ale potem dyskusja przerodziła się w temat o zwalczaniu krwawnika i stąd mój post ;)

Bixx - w jednym miejscu mogłabym tak zrobić, po prostu powiększając rabatę, ale krwawnik jest w sumie obecny na całym starym kawałku trawnika i nie mam zupełnie chęci wymieniać całości
Generalnie zakładanie nowego trawnika na 2 /3 działki (350m2) było tak męczące, że reszta nie została wymieniona i tam właśnie panoszy się krwawnik plus oczywiście chwastnica i parę innych, ale tamte mnie tak nie denerwują. Regularne koszenie dużo daje, ale krwawnikowi jakoś nie przeszkadza i w dodatku po skoszeniu go, trawa kłuje :/

gemciuk - Roundap ??!! chemi staram się nie używać, a Roundap'u na trawniku to już sobie zupełnie nie wyobrażam. Zresztą to w ogóle powinno być zakazane bo owszem, czasem fajnie prysnąć lekko na chodniku na parę chwastów, ale skoro nie da się przewidzieć czy kupujący będzie tego używać rozsądnie to lepiej byłoby dla środowiska wycofać to ze sprzedaży :/
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Czy pomoże w pozbyciu się go z trawnika wertykulacja ?

Post »

Rzadko się trafia ktoś podchodzący rozsądnie do roudupu...

No cóż, wygląda na to, że bez kopania się nie obejdzie. Tutaj http://www.zieloneogrody.pl/klopoty.html piszą o chwastach wieloletnich, w tym o krwawniku tak:
"Zwalczanie: częste koszenie, wycinanie i wyrywanie korzeni albo stosowanie środków chemicznych".

Poszukiwania dały taki rezultat, że wszyscy mówią o tym, aby spróbować pozbyć się kłączy i potem kosić często trawnik; czyli to co już wiemy. W OSTATECZNOŚCI - chemia.


Krwawnik to twardy zawodnik, ale podobno polepsza znacząco jakość pryzmy kompostowej, no i jest leczniczy...
Zielonym do góry!!!
rafal995
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 29 kwie 2014, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chwasty na trawniku

Post »

Obrazek

Obrazek

Jak z tym walczyć?
Aqarius
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 mar 2012, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Same chwasty...!!A gdzie trawa?!

Post »

Witam serdecznie
Niedawno stałem się posiadaczem działki, która jest porośnięta głównie dzika wysoką na prawie metr trawą i roślinami których chciałbym się pozbyć (pokrzywa,jeżyna,nawłoć trochę tarniny, głogów i derenia a w sezonie pewnie sporo mniszka i innych nazwijmy je chwastów.
Do tej pory miałem ogródek i stosowałem roundup ale niewiele to dawało... Teraz powierzchnia to ponad 1000 m2 i przydały by się jakieś radykalne i skuteczne działania. Na razie skosiłem trawę. Krzaki mam zamiar wykopać. Na roundup i tak już za późno. Myślałem żeby wynająć rolnika i zaorać jednak wtedy przemieszam nasiona które leżą na powierzchni i przez najbliższe kilka lat jak tylko dotknę ziemi będę je wyciągał na powierzchnie i będą sobie kiełkować. Z kłączami pewnie będzie podobnie tak szybko nie dadzą za wygraną i będą wychodzić na wiosnę. Mam zamiar z części przeznaczonej pod budowę domu zgarnąć glebę na część działki gdzie ma być ogród. Tylko jak to zrobić żeby na wiosnę mieć glebę wolną od chwastów nasion i kłączy. Glebę która nadawałaby się do stworzenia ogrodu i posadzenia trawnika. Jednym z pomysłów jest duża pryzma kompostowa która zagrzałaby się (podobno osiąga 70 stopni C) i uśmierciła wszystkie roślinki i nasiona. Może ktoś słyszał o podobnych rozwiązaniach. A jeśli tak to jak w praktyce to przeprowadzić. Co dodać do gleby i w jakich proporcjach. Inny sposób to przykrycie całego terenu kartonami które uniemożliwią wzrost chwastom a na kartony wysypać warstwę jałowej ziemi bez nasion i kłączy chwastów. W ten sposób znacznie zmniejszę potrzebną ilość "czystej ziemi" Tylko jak to zrobić. Mimo wszystko ilość pracy jaką trzeba by w to włożyć jest ogromna. Czy zna ktoś maszyny i sposoby za pomocą których można by to zrobić. Będę wdzięczny za podpowiedzi.
adik
100p
100p
Posty: 156
Od: 12 cze 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Same chwasty...!!A gdzie trawa?!

Post »

Wszystko zależy od sąsiedztwa w jakim znajduje się działka ale ja bym opryskał roundupem(dlaczego niby za późno? dopiero się październik zaczyna) albo innym zamiennikiem z glifosatem i potem... podpalił. Jak jest wysoka trawa to będzie się dobrze palić a sporo nasionek zlikwidujemy. ;:124
Z góry przepraszam "ekologów" za ten haniebny pomysł. :uszy
Aqarius
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 mar 2012, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Same chwasty...!!A gdzie trawa?!

Post »

He he dzięki. Roundup sobie raczej odpuszczę bo niezdrowy a mam zamiar jedzenie hodować na tej ziemi. Ziemia chyba była kiedyś uprawiana ale co najmniej kilkanaście lat temu. Szkoda psuć taki skarb. Podpalanie - dobrze że od razu przeprosiłeś. Choć po dzisiejszym koszeniu kosą spalinową trawy jeżyn tarniny i czego tam nie było z wielka ilością kopców po mrowiskach mogę się domyślać jak nasi przodkowie wpadli na ten pomysł i raczej nie była to niska świadomość ekologiczna.

Rozmawiałem tez dziś z miejscowym "Panem Koparkowym" który twierdzi że najlepiej wynająć rolnika i głęboko zaorać zostawić wysoką skibę na zimę a na wiosnę brona i wyrównać. Potem walec i trawa. Podobno nasiona, trawa i chwasty nie przetrwają zimy. Jest to też szybki a więc i najtańszy sposób w dodatku "Pan Koparkowy" nie ma w tym żadnego interesu a wręcz traci więc poważnie trzeba się zastanowić. Kiedy jednak sobie pomyśle że zacznie mi razem z posianą na wiosnę trawą wyłazić to czego nie chce sposób możne okazać się nie taki znów tani. Może ktoś z forumowiczów ma doświadczenie w tej sprawie.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21682
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Same chwasty...!!A gdzie trawa?!

Post »

Zapraszam Cie do poczytania watków dot. trawy ,trawnika i innych problemów z tym związanych .
Znajdziesz je tutaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=10197
Szczególnie polecam Ci porady tadeusza48 -
Zobacz chocby kilka
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Chwasty na trawniku

Post »

Miałem tego samego chwasta co Krzysztof. Niestety wyrywanie nie pomogło, gdyż chwast ten ma dosyć głębokie rozłogi i ciężko je całkowicie wyrwać z trawnika. Jest to chyba roślina jednoliścienna, więc Starane, Bofix itd nie zadziałają na niego. Natomiast udało mi się go pozbyć poprzez pędzelkowanie roundapem.
Awatar użytkownika
violla
100p
100p
Posty: 101
Od: 7 paź 2014, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Chwasty na trawniku

Post »

Zakupiłam działkę w tym roku z gotową,starą trawą.Po pół roku zorientowałam sie,ze mam najbrzydszy trawnik na terenie ogródków działkowych.Zakupiłam wertykulator.Po wertykulacji i areacji,spryskałam trawnik starane a kilka dni potem sypnełam odżywka do traw.W łysawe miejsca zrobiłam dosiewkę.Mineło 3 miesiące i miałam najładniejsza trawę,wyglądającą,jak z rolki.Ze starej trawy pozbyłam sie wszystkich chwastów.Wlazły tylko w tę nową,dosianą.W następnym roku,na wiosnę zrobię powtórkę z rozrywki i myslę,że będzie dobrze.Trawy miałam tyle co nic,głównie mlecz,tona koniczyny i mech.Pisze to,bo może komuś sie przyda.Wertykulację i areację zrobiłam jedno po drugim,mimo,że nie powinno sie tak robić.Trawnik po zabiegu wyglądał,jak po wojnie ale jak sie pozbierał...........bajka:)
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Chwasty na trawniku

Post »

Czym robisz aerację?
Awatar użytkownika
violla
100p
100p
Posty: 101
Od: 7 paź 2014, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Chwasty na trawniku

Post »

Kupiłam jedna maszynkę do wertykulacji i areacji w castoramie.Wg.tego,co czytałam,to nie jest to typowy areator,bo ma metalowe druty a nie rurki z dziurką ale co tam.Śmignełam tym,żeby napowietrzyć trawę.Przy okazji wylazło wszystko z trawy,łacznie z długimi pedami koniczyny.Była wplątana w trawe.
Limetka
100p
100p
Posty: 132
Od: 1 sty 2015, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Same chwasty...!!A gdzie trawa?!

Post »

My taką właśnie zarośniętą działkę też zastaliśmy. Po zbudowaniu domu, zachwaszczoną ziemię wywieźliśmy i do wyrównania terenu nawieźliśmy dobrej ziemi. Przed rozplantowaniem położyliśmy kabel pod lampy, nawadnianie. Później rozplantowaliśmy ją w 80%, potem siatka przeciw kretom, następnie pozostała ziemia, walcowanie, wysypanie trawy znów walcowanie i po 3 tygodniach piękny zieloniutki trawniczek. Dodam, aby ptaki nie zjadały źdźbeł trawy rozstawiliśmy taśmy ostrzegawcze, ptaki bały się i nic nie wyjadły.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”