Chwasty w trawniku - jaki zastosować skuteczny środek niszczący

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
martunia10021
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 maja 2021, o 08:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwasty w trawniku - jaki zastosować skuteczny środek niszczący

Post »

Proszę o pomoc w identyfikacji i zwalczeniu. Chwast został przywieziony z piachem na budowę. Posiada bardzo długie, twarde kłącza, na ok 40-50 cm pod ziemią,które wypuszczają łodygi z kilkoma listkami. Z 1 m2 wykopu nazbieram wiadro tych korzeni, o średnicy do 1 cm. Łodyga potrafi wystrzelić do pół metra.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Chwasty w trawniku - jaki zastosować skuteczny środek niszczący

Post »

asprokol pisze:Na wiosnę przyszłego roku pryskaj zanim pojawią się liście a później powtarzaj co 7 dni.
Najwazniejsze opryski podczas kwitnienia.- grzyb dostaje sie przez wrażliwe znamiona słupka i trzeba zabezpieczyć te drogę infekcji. O ile teraz pamietam odpowiedni jest Miedzian.

-- Pn 31 maja 2021 16:42 --
martunia10021 pisze:Proszę o pomoc w identyfikacji i zwalczeniu.
Pomogę w tym drugim- to na pewno roślina dwuliścienna, a więc Fernando ją załatwi, nie szkodząc trawie .
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Robert_76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 sie 2021, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwasty w trawniku - jaki zastosować skuteczny środek niszczący

Post »

Witam,

podpinam się pod ten wątek, bo też mam ogromny problem z chwastami w trawie.
Jak zrobię gdzieś kawałek ziemi i wysieje tam trawę, rosną tylko chwasty.
Obszary zachwaszczone ciągle się poszerzają, tj. mam coraz mniej trawy, a coraz więcej niechcianej reszty.
Głównym powodem mojego problemu pewnie jest sąsiadująca działka, na której od wielu lat rośnie wszystko, co się tam samo wysieje i wysiewa się pewnie później u mnie ...

Stojąc na tarasie podsypanym ziemią, na podsypce zamiast trawy są już tylko chwasty. Trawa została jeszcze poniżej, choć tam też one rosną, tyle że już nie tak gęsto.

Obrazek

Czytając o Waszych problemach i proponowanych rozwiązaniach, przypuszczam że bez chemii sobie nie poradzę.
W związku z tym mam do Was kilka pytań:

1. Czy wszystkie wspomniane środki (chwastox, starane, mnieszek, fernando) mogą być/będą szkodliwe dla tujii szmaragd, które posadziłem wzdłuż ogrodzenia oraz innych krzewów i drzew, które rosną już na trawniku?
2. Kiedy (jesień/wiosna) ewentualnie powinienem próbować opryskiwać trawnik?
3. Czy ewentualny oprysk mogę wykonać podlewając spryskiwany obszar konewką z rozrobionym roztworem, czy jest lepszy sposób?

Przepraszam za poziom pytań, ale jestem niestety tak zielony, jak chciałbym aby zielony był mój bezchwastowy trawnik :)
Cieszę się, że znalazłem takie miejsce, gdzie mogę o takie rzeczy po prostu zapytać.
Z góry dziękuję za Waszą pomoc.

Pozdrowienia:
Robert
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Chwasty w trawniku - jaki zastosować skuteczny środek niszczący

Post »

1. Czy wszystkie wspomniane środki (chwastox, starane, mnieszek, fernando) mogą być/będą szkodliwe dla tujii szmaragd, które posadziłem wzdłuż ogrodzenia oraz innych krzewów i drzew, które rosną już na trawniku?
Tak. Te wszystkie środki mogą uszkodzić krzewy/drzewa jeśli oprysk dostanie się na liście/igły itp, dlatego warto użyć opryskiwacza z osłoną herbicydową:
https://www.google.com/search?q=opryski ... =isch&sa=X
2. Kiedy (jesień/wiosna) ewentualnie powinienem próbować opryskiwać trawnik?
Wtedy kiedy jest jeszcze ciepło (wiosna-lato-początek jesieni).
3. Czy ewentualny oprysk mogę wykonać podlewając spryskiwany obszar konewką z rozrobionym roztworem, czy jest lepszy sposób?
Nie polecam. Zdecydowanie warto zainwestować w opryskiwacz z osłoną (patrz wyżej na odpowiedź o drzewa/krzewy). Na duży trawnik bardzo fajnym rozwiązaniem jest duży opryskiwacz na kółkach.
baconp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 maja 2016, o 09:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwasty w trawniku - jaki zastosować skuteczny środek niszczący

Post »

Jakich proporcji wody i środka używacie w stosowaniu Fernando forte? Potrzebuje spryskać punktowo. Działka 600m trawnika. Nie chciałbym popalić trawy
seebbek
100p
100p
Posty: 136
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwasty w trawniku - jaki zastosować skuteczny środek niszczący

Post »

100ml/20l wody. To naokoło 1000m2.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Chwasty w trawniku - jaki zastosować skuteczny środek niszczący

Post »

A czy używał ktoś Agil s na jednoliścienne? jeśli tak to w jakim stężeniu?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
seebbek
100p
100p
Posty: 136
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwasty w trawniku - jaki zastosować skuteczny środek niszczący

Post »

Ja stosowałem 8ml/2l wody. Skuteczny ale z tego co pamiętam jego zapach jest uciążliwy.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Chwasty w trawniku - jaki zastosować skuteczny środek niszczący

Post »

Dzięki, jak odstraszy sarny, to się będę bardzo cieszyć ;:215 l
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Gamesiarz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 cze 2023, o 11:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co na chwasty na posianą trawę

Post »

Witam, posiałem jakieś 4 tygodnie trawę, było podlewane dosyć często jednak zamiast trawy wyszły chwasty, głównie chwastnica. Chcę to spryskać pumą w mieszance żeby działało na więcej chwastów. Bezpieczniejsza dla świeżej trawy będzie mieszanka Puma + chwastox turbo czy puma + chwastox trio?
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Chwasty w trawniku - jaki zastosować skuteczny środek niszczący

Post »

Ale ty chcesz zlikwidować ten trawnik opryskiem Puma czy może wydaje ci się, że Puma zniszczy tylko chwastnicę?
Czerwiec to już dużo za późno na zakładanie trawnika. Ja bym to na twoim miejscu przejechał glifosatem 2-3 razy przez następne 2 miesiące by w pierwszych tygodniach września założyć piękny trawnik.
Gamesiarz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 cze 2023, o 11:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwasty w trawniku - jaki zastosować skuteczny środek niszczący

Post »

Trawnik był zakładany na początku maja tylko zamiast trawy wyszły chwasty. Trawa praktycznie nigdzie nie wyrosła, tylko wszędzie jest chwastnica. Znajomy ogrodnik powiedział, że na taką ilość chwastnicy trzeba to spryskać pumą.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Chwasty w trawniku - jaki zastosować skuteczny środek niszczący

Post »

Jeśli chwastnica już ma nasiona to oprysk ją zabiję, ale nasiona mogą zostać w ziemi i przyszłym roku możesz mieć ogniska chwastnicy w trawniku. Ja bym najpierw sprawdził czy już kwitnie i wtedy trzeba by ręcznie zerwać te z nasionkami, a jeśli nie kwitnie to jakikolwiek oprysk na jednoliścienne lub po prostu glifosat, bo przecież masz do usunięcia też inne chwasty więc to wyjdzie najtaniej w ten sposób. P.s. Polecam zrobić oprysk 2-3 razy przed wrześniem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”