Chwasty w trawniku - jaki zastosować skuteczny środek niszczący

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
angee
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 6 maja 2013, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwast na trawniku - jak zwalczyć?

Post »

Witam wszystkich. Mój trawnik to absolutna masakra.... Ma już 5 lat, a z roku na rok wygląda coraz gorzej. Koszenie (regularne!) nic nie daje, podlewanie i nawożenie również. Po prostu procentuje niewłaściwe jego założenie na samym początku. Najprościej byłoby wszystko zerwać i posiać od nowa, ale to ogromne koszty (zerwanie, wywiezienie, ziemia, nasiona). Ręce opadają. No ale co w nim jest najbrzydszego? Oczywiście chwasty. Wyrywam je ręcznie, ale to praca ciężka i syzyfowa (trochę tych metrów do opielenia jest). No i nie wszystko da się wyrwać (część tych chwaściorów tak siedzi w trawie, że musiałabym to wszystko po prostu wykopać). Z roku na rok patrzę na to i załamuję ręce. Ale czytam forum i czytam, i chyba spróbuję zalać to chemią (może nie od razu randapem;)). Może pomoże i trawa w końcu zagłuszy chwasty.... Pytanie, czy w ogóle taki mało ciekawy trawnik w końcu może przybrać względnie właściwy wygląd... Co myślicie? Warto walczyć o z tym, co jest i próbować reanimować czy szkoda w niego pakować dalszych funduszy?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4210
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Chwast na trawniku - jak zwalczyć?

Post »

Jaką masz glebę- może napowietrzenie by pomogło?
Chemia nie taka straszna- kup coś p. dwuliściennym(np. mój ulubiony Fernando), ze dwa- trzy opryski co dwa - trzy tygodnie i na pewno będzie inaczej! http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... =+round%2A
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
angee
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 6 maja 2013, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwast na trawniku - jak zwalczyć?

Post »

Cześć. Faktycznie, kupiłam chemię (Mniszka) i popryskałam. Chwasty zaczęły pięknie reagować. Teraz chyba je wykopię jednak, bo są miejsca gdzie rządzi tyle chwastów, że mi to trawą nie zarośnie. A podejrzewam, że zaraz i tak pojawią się świeże chwaściki, jeśli nie będzie tam trawy, dlatego usunę je i posieję nową. Na soczysty, zielony dywanik nie liczę, ale może w końcu będzie to jako-tako wyglądać;). Dzięki za odp!
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4210
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Chwast na trawniku - jak zwalczyć?

Post »

Zaczekaj minimum tydzień po oprysku z dokuczaniem chwastom, żeby preparat dotarł do korzenia. Inaczej mogą odrastać...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
lukola
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 7 maja 2014, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czym zwalczać chwasty na trawniku?

Post »

Użyłem na całą powierznię trawy herbicyd Chwastox TRIO. Odczekałem zalecany tydzień i skosiłem trawę. Przy koszeniu zauważyłem, że środek po 7 dniach nie za bardzo pomógł na koniczynę, mlecz.
Producent środka zalecił powtórzenie zabiegu po 56 dniach. Enigmatycznie dodał, że zaleca się zastosować herbicyd z innej grupy.
Czy poza Sterane (które jest jednym z droższych środków na zwalczanie chwastów dwuliściennych na trawie) jest jakiś preparat równie skuteczny i inny niż Chwastox Trio?
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym zwalczać chwasty na trawniku?

Post »

Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
aloz
200p
200p
Posty: 294
Od: 25 kwie 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siemianowice

Re: Czym zwalczać chwasty na trawniku?

Post »

Ja psikam trawnik "mniszkiem" (do kupienia w sklepie ogrodniczym lub markecie z działem ogród) i chwasty znikają po paru dniach :D
Pozdrawiam Ola :) Spadł bąk na strąk, a strąk na pąk. Pękł pąk, pękł strąk, a bąk się zląkł.
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym zwalczać chwasty na trawniku?

Post »

Stosowałem mniszka z powodzeniem i starane również. Ale, że trawnik duży to zainwestowałem w butlę 1L Fernando i mam na kilka sezonów spokój. Moim zdaniem warto.
corvim
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 maja 2014, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Chwasty w trawniku ... Jaki środek?

Post »

Witam,

Mam około 15 arów trawnika mocno przerośniętego chwastami (mlecze, babki, koniczyna, pokrzywi i inne których nawet nie znam :). Przeglądnąłem rynek preparatów i niestety wszystkie środki które z założenia służą do pielęgnacji trawników są stosunkowo drogie ...

Gość w ogrodniczym polecił mi Chwastox D 179 SL. Jest zastanawiająco tani ( ok 14 zł) tylko pytania czy to dobry środek. Oczywiście działa na dwuliścienne ale czytając instrukcję nic nie ma na temat chwastów występujących w trawnikach (mniszek, babka lancetowata). W składzie nie ma również mekoprop'u który jest w składzie innych środków... Czy nie będą to wyrzucone w błoto pieniądze ?

Pozdrawiam,

Marek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Chwasty w trawniku ... Jaki środek?

Post »

Chwastoks na dwuliścienne,jednoroczne.Na dwuliścienne wieloletnie - http://www.dowagro.com/pl/produits/product118.htm
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4210
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Chwasty w trawniku ... Jaki środek?

Post »

Dawniej najlepszy był Fernando 225EC(jeszcze można go kupić); teraz zastąpiony Fernando Forte 300EC. Ponoć do bani!
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
corvim
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 maja 2014, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chwasty w trawniku ... Jaki środek?

Post »

kaLo pisze:Chwastoks na dwuliścienne,jednoroczne.Na dwuliścienne wieloletnie - http://www.dowagro.com/pl/produits/product118.htm
Dzięki za podpowiedzi. Chciałem jeszcze zapytać czy te środki można mieszać tak aby zrobić tylko jeden oprysk ?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Chwasty w trawniku ... Jaki środek?

Post »

Może i niezbyt precyzyjnie się wyraziłem Chwastoks dobrze sobie radzi z jednorocznymi ,które są delikatniejsze,ma kłopoty z dwuliściennymi wieloletnimi. Starane jako silniejszy wytłucze wszystko ,co potrzeba wytłuc,chwastoks jest już zbędny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”