Chwasty w trawniku - jaki zastosować skuteczny środek niszczący

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Chwasty na trawniku - jak zwalczyć?Jaki środek?

Post »

Fernando też różne- wycofane 225EC było wyraźnie lepsze niż aktualnie sprzedawane 300EC. Już nie pamiętam szczegółów, ale nowe Starane jest porównywalne z nowym Fernando, natomiast stare S i F drastycznie sie różniły na korzyść F.
Na szczęście mam zapasy starego...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
michal74
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 31 mar 2016, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

oprysk trawnika prozba o pomoc

Post »

Witam.Pracuje na osiedlu jako konserwator,ale teraz jeszcze mi doszlo dbanie o zielen.Nie mam pojecia na ten temat,znam sie tylko na tym co mam u siebie na podwórku.Mieszkam na wsi i do trawnika nigdy nie przywiazywałem wagi.Mój problem polega na tym że mam zrobić oprysk przeciwko chwastom i nie wiem czy spryskać przed koszeniem czy po koszeniu,jeśli jest możliwość po koszeniu zrobić oprysk co tak bym wolał bo mnie szef ponagla to prosił bym o wskazówki,na jaką wysokość skosić,po jakim czasie po koszeniu zrobić oprysk i co dalej.Z góry dziękuje.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: oprysk trawnika prozba o pomoc

Post »

Przytnij trawę na wysokość 3cm, po 2 dniach opryskaj chwastoxem 340sl i odczekaj z koszeniem tydzień aby wszystko się wchłonęło. Tylko Tobie chyba nie wolno używać chemii w miejscach publicznych.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: oprysk trawnika prozba o pomoc

Post »

Przed koszeniem oprysk i następnego dnia możesz kosić. Pryskasz na części zielone roślin czyli na tę dużą liściastą powierzchnię chłonną.
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: oprysk trawnika prozba o pomoc

Post »

Ja stosuję preparat Starane. Według zaleceń producenta nie powinno się kosić trawnika minimum 3 dni przed opryskiem, a potem trzeba odczekać co najmniej 3 dni by środek zdążył się wchłonąć do korzeni chwastów.
Wiosną zawsze wertykuluję. Zasilam nawozem do trawników o zwiększonej zawartości żelaza.
Zakładany w 2012 dziś wygląda tak. Na razie tylko był wertykulowany jakiś czas temu, zasilony nawozem i kilka dni temu skoszony. Z opryskiem czekam aż pojawi się więcej chwastów, bo na razie nie ma ich zbyt wiele.
Obrazek
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Chwasty na trawniku - jak zwalczyć?Jaki środek?

Post »

dtlissa pisze:Dzień dobry,

mam niestety dość nietypowy problem z trawnikiem. Jest pokryty w całości Ziarnopłonen wiosennym inaczej pszonka - https://pl.wikipedia.org/wiki/Ziarnop%C5%82on_wiosenny tutaj w linku można obejrzeć jak wygląda ta miła roślinka.
Ogólnie nie mam nic przeciwko niej - jednakże jest ona bardzo ekspensywna i jest już dosłownie wszędzie. Na rabatach kwietnych jest to miłe dla oka. Jednakże chciałabym ograniczyć tę roślinę na trawniku.

Czy może miał ktoś już podobny problem? Czym opryskać żeby pozbyć się skutecznie ziarnopłonu?

Co byłoby najlepsze na ten ziarnopłon wiosenny ?
Starane, Chwastox ?
Ma ktos jaikiś pomysł ?
Wanepan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 kwie 2014, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wszelakie chwasty na trawniku

Post »

Witam

Jako ze walcze z chwastami na trawniku (rowniez z chwastnica jednostronna) to szukam, i szukam, i szukam...
I znalazlem cos takiego:

http://www.bartazek.pl/images/nie_rejes ... czania.pdf

Polecam lekture...
donat
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 lip 2016, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z zachwaszczonym trawnikiem

Post »

Dzień dobry,
Mam problem z założonym w tym roku trawnikiem, w związku z tym chciałbym zadać kilka pytań bardziej doświadczonym niż ja ogrodnikom :)

Trawa sama z siebie rośnie całkiem nieźle, od miesiąca ją koszę ale chwastów mam wrażenie jest coraz więcej
w związku z tym zdecydowałem się na oprysk preparatem poleconym przez sąsiada Mniszek 540, oprysku dokonałem w piątek późnym wieczorem ponieważ od kilku dni wieje, a nie chciał bym zniszczyć sąsiadom Tuji i innych roślin. Przechodząc do pytań:

1. Po jakim czasie widać pierwsze symptomy oprysku takim preparatem i jak to poznać ?
2. Czy to możliwe że ponieważ wykonałem wieczorem oprysk (koło 22) i zaczęła się osadzać rosa na trawie, oprysk mógł nie zadziałać ?
3. Po jakim czasie od oprysku można dokonać nawiezienia trawnika ?
4. Czy oprysk tym preparatem może przez przypadek zniszczyć tuje ?
5. Co innego mógłbym użyć żeby pozbyć się tych chwastów z młodego trawnika ?

Poniżej wstawiam zdjęcia mojego trawnika, i bardzo proszę o radę, zdjęcia wykonane półtorej dnia od oprysku
Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Zachwaszczony trawnik

Post »

Po pierwsze do oprysku herbicydami są dysze tzw. płaskostrumieniowe, które nie rozpylają środka, a podają go w formie wachlarza. Rosa mogla ograniczyć działanie, bo część preparatu pewnie spłynęła na ziemię. Jeżeli zniosło herbicyd na tuje, to dobry sąsiad może się stać złym sąsiadem. Działanie jest widoczne po około tygodniu w zależności od temperatury, wilgotności, wrażliwości roślin na preparat.
Ad.5 wydłubywanie śrubokrętem niechcianych osobników po kolei jest b.żmudne, chociaż niejednokrotnie przynosi zaskakująco dobre efekty :wink: .
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Zachwaszczony trawnik

Post »

1,5. Ja używam Fernando i efekt widać po paru godzinach- najpóźniej na drugi dzień je widzę i myślę, że tu powinno być podobnie- rośliny się skręcają i pokładają.
2. Równocześnie rosa przedłuża okres ekspozycji środka na liściu(pozostaje rozpuszczony, nie odparowuje); wieczór to dobra pora.
3. Nawożenie nie ma związku z opryskiem, ale koszenie już tak. Dobrze jest zostawić opryskana powierzchnię na przynajmniej tydzień aż chwasty zaczną zmieniać kolor.
4. O taaak! Nagonasienne są bardzo wrażliwe nawet na opary herbicydów 'trawnikowych'.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Zachwaszczony trawnik

Post »

Różnica miedzy formulacjami obu środków jest taka, że Mniszek jest roztworem wodnym (w etykiecie środka jest zaznaczone, żeby nie pryskać na rośliny mokre), a Fernando emulsją wodno olejową , ktora po wyschnięciu nie jest wrażliwa na zmywanie. Nawiasem mówiąc też nie należy go stosować na mokre rośliny.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Zachwaszczony trawnik

Post »

donat pisze: 1. Po jakim czasie widać pierwsze symptomy oprysku takim preparatem i jak to poznać ?
Moim zdaniem na zdjęciach już widać efekt oprysku (i.e. skręcone liście), więc za kilka dni można będzie już kosić trawnik.
wabik222
50p
50p
Posty: 69
Od: 21 maja 2013, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zachwaszczony trawnik

Post »

Ja również mam problem z chwastami w nowym trawniku. Pojawiło się ich tyle że zdecydowałem się również na oprysk na dwuliściennie chwastoxem. Zgodnie z instrukcją nie kosiłem trawy przez 7 dni przed opryskiem i 7 dni po oprysku. Niestety jak się okazało przez braki koszenia przez prawie 14 dni rozprzestrzeniła mi się chwastnica na którą oprysk nie zadziałał ponieważ jest jednoliścienna. Teraz usuwanie chwastnicy to walka z wiatrakami. Sam nie wiem czy oprysk chwastoxem to był dobry pomysł. Czytam na forum ale chyba nie ma żadnego środka na tą chwastnicę tylko mechaniczne wyrywanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”