Chwasty w trawniku - jaki zastosować skuteczny środek niszczący

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

goni@k pisze:Ja mam ogromny problem z perzem ,który( pomimo oprysku przed założeniem trawnika )zarasta trawę swoimi szerokimi rozetami :( .
Usuwam go ręcznie ale nie nadążam tak bujnie rośnie ,boję się ,że zagłuszy trawę.
Macie jakiś sposób na pozbycie się tego chwaściska :?:
Goniu, perz - szerokimi rozetami ??? Czy to na pewno chodzi o niego ? :wink:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Jeśli dają się łatwo wyrywać z miotłami korzonków, a nie mają długich i cienkich poejdynczych korzeni, to na pewno nie jest perz :)

O matko jedyna, o rdeście, który panoszy się u mnie wyczytałam, że:

"Nasiona znajdujące się w glebie zachowują zdolność kiełkowania średnio przez około 7, maksymalnie 17 lat"
i
"Podczas wykopalisk archeologicznych znaleziono nasiona, które skiełkowały po blisko 2.000 latach."

To znaczy, że mam do nadrobienia w jednym sezonie wegetacyjnym całe tysiąclecia, w czasie których rdest w mojej okolicy wysilał się na wydanie milionów, co tam, miliardów nasion!!! Chyba nie dam rady :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Amlos pisze:
goni@k pisze:Ja mam ogromny problem z perzem ,który( pomimo oprysku przed założeniem trawnika )zarasta trawę swoimi szerokimi rozetami :( .
Usuwam go ręcznie ale nie nadążam tak bujnie rośnie ,boję się ,że zagłuszy trawę.
Macie jakiś sposób na pozbycie się tego chwaściska :?:
Goniu, perz - szerokimi rozetami ??? Czy to na pewno chodzi o niego ? :wink:
Aniu,wklejam zdjęcia bo już sama nie wiem ,myślałam ,ze to młody perz ale sami zobaczcie .
Tak wyglada ten chwast jak rośnie (miejscami rosną takie skupiska )
Obrazek
A to jest wczorajszy zbiór (nie wiem co z tym robić )
Obrazek
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

U mnie "toto" miejscami zagłusza młoda trawę a po koszeniu sterczą takie twarde badyle .
Tyle pracy włożyłam w założenie trawnika ,że teraz nie mogę na to patrzeć :cry: :cry: :cry:
Póki co usuwam ręcznie ale trawnik dosyć duży i ten chwast szybko się rozrasta.
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Przypuszczałam Goniu, że to nie perz :wink: . Miałam tego trawska multum na poprzednim ogrodzie :evil: .
Pamiętam, że baaardzo trudno się go wyrywa - jest mocno zakorzenione.
To gatunek dzikiej trawy, prawdopodobnie Włośnica zielona . Porównaj i może znajdziesz coś więcej na ten temat.

http://przyroda.osiedle.net.pl/Wlosnica_zielona.htm

Pozdrawiam ( i nie zazdroszczę :( )
Awatar użytkownika
Gabi_43
50p
50p
Posty: 66
Od: 3 maja 2007, o 18:24
Lokalizacja: Konin

Chwasty na trawniku

Post »

Mój trawnik też to męczy, a jest takie paskudne , że nie mogę udawać , że to trawa !
W ub. roku niszczyłam randapem - ale w tym tak się namnożyło , że w niektórych miejscach
trawnik wygląda jak ten u Goni.
Omójboszekochany :oops:
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Porównałam zdjęcia i to moje zielsko wygląda identycznie jak ta włośnica zielona.
Poradźcie jak to zwalczyć bo okropnie szpeci trawnik :( :( :(
Awatar użytkownika
krysp50
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 628
Od: 22 lut 2007, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

To nie jest włośnica.
Jak na złość nazwa mi uciekła, ale w tym roku rzeczywiście jest tego bardzo dużo. Pamiętam, że jakoś 4 lata temu nie byłam na działce prze dwa miesiące i potem nie szło wbić w miejsce,gdzie wyjątkowo zarosło, łopaty.
Pozdrawiam Krystyna
LiDo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 28 lut 2007, o 21:09
Lokalizacja: mazowsze

Post »

Ten chwast to CHWASTNICA JEDNOSTRONNA.
Ma charakterystyczne zaczerwienione źdźbła przy korzeniu.
tu jest fotka:
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=567
dodam jeszcze że Chwastnica jest jednoroczną rośliną i na trawniku regularnie koszonym występuje tylko w pierwszym roku. Później gdy trawa się dobrze rozkrzewi nie będzie miała Chwastnica dobrych warunków do kiełkowania. Na zadbanych trawnikach występuje bardzo rzadko w późniejszych latach.
Awatar użytkownika
krysp50
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 628
Od: 22 lut 2007, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

LiDo pisze:Ten chwast to CHWASTNICA JEDNOSTRONNA.
Ma charakterystyczne zaczerwienione źdźbła przy korzeniu.
Na zadbanych trawnikach występuje bardzo rzadko w późniejszych latach.
Dzięki za odnośnik, przy okazji znalazłam też innego chwasta.
Co do naszej chwastnicy.Teraz jest dla niej najlepszy okres rozrastania, i jeżeli dopuści się do wytworzenia brązowych wąsów, to jak w banku będzie w przyszłym roku.Niestety, jak dotąd, nie pomogły opryski -stosuję często przed działką i zawsze ten chwast wszystko przetrzymuje.Nie pomaga koszenie - to jest najgorsze.Trzeba po prostu z korzeniami ręcznie wyrywać.
Pozdrawiam Krystyna
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Dlaczego ona się nazywa jednostronna, skoro rośnie gniazdkowo rozkładając się na wszystkie strony???

A już na poważnie, u nas pomaga TYLKO wyrywanie w młodym wieku. Tak samo, jak rdest (ptaszki, nie ptaszki, nie lubię i już!) i wyka, wyrwać, zanim się rozsieje!!!
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

LiDo pisze:Ten chwast to CHWASTNICA JEDNOSTRONNA...
Czym to zwalczyć. Przecież się wysiewa i zagłusza trawę. Może jest oprysk nie niszczacy trawy na tego chwasta? :cry:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Choć i u mnie występuje to zielsko - to nie jest wielkim problemem ani zagrożenieniem dla mojego trawnika.
Chcę jednak zwrócić Waszą uwagę,że nie jest to 'Chwastnica jednostronna' jak wydaje mi się już przyjeliście to za pewnik.
Erazm spójrz na zdjęcie w linku podanym przez lido - absolutnie nie jest to chwastnica,a ponadto pisze ona,że jest to roslina jednoroczna -skoro tak -to nie byłoby tak poważnych z nią problemów.
Wg.mnie nazwy tego "chwasta" należy szukac dalej - a może jest to trawa tzw."kupkówka" ,której nasion nie powinno dodawać się do nasion przeznaczonych na trawniki przydomowe i gazony.
W dawnych czasach - trudnych czasach - mieszano wszystkie rodzaje nasion - ale mieszanki te bardziej nadają się na łąkę niż na trawnik koło domu.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”