ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Oba nawozy mineralne możesz zastosować równocześnie, po aplikacji niezwłocznie wymieszaj je z wierzchnia warstwą gleby. Przekompostowany obornik możesz jak najbardziej zastosować pod dynie i pomidory, kapustę i paprykę również, pamiętaj tylko aby nie dawać ich bezpośrednio na system korzeniowy. Po Twojej lokalizacji sądzę że masz ziemie raczej lekką i ubogą w materie organiczną, każda ilość potencjalnej próchnicy jest tu na wagę złota. I to nie tylko jako źródło makro i mikro elementów ale także a może nawet przede wszystkim w celu polepszenia właściwości sorbcyjnych gleby i jej życia biologicznego.

Podlewanie roślin wodą bardzo bogatą a pewne składniki mineralne powoduje ich kumulację w glebie, ratuj się deszczówką. Poza tym ta gleba powstała przecież z jakiejś konkretnej skały macierzystej i może po prostu taka jej natura.
Pozdrawiam Piotr
cariewna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 3 mar 2021, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Ha, no właśnie mam ziemię zupełnie niepiaszczystą, dość ciężką, ciemną (czarną, a po wyschnięciu szarą). Bardzo nasiąka wodą, długo jest wilgotna. Podczas suszy robi się z niej taka szara, twarda skorupa, która kruszy się na pył, ale w dowolnym stadium nie ulepię z niej wałeczka ani kulki.
są miejsca, gdzie jest sporo dżdżownic.
Jest zaklasyfikowana jako klasa IIIb.
Co do deszczówki to spoko, ale nie uda mi się jej raczej zebrać na 1000m^2 :)
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

ha, zaintrygowałaś mnie tą glebą ale już mam odpowiedź, jak chcesz to też sobie poczytaj http://bazadata.pgi.gov.pl/data/mgsp/txt/mgsp0303.pdf
Pozdrawiam Piotr
Bart85
50p
50p
Posty: 53
Od: 1 lip 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Analiza ziemi pod tunel foliowy, nowe miejsce, kilka lat temu rosła tam pszenica

pH: 5,65
Zasolenie: < 0,07 g NaCl/l
N-NO3: < 4,00 mg/l
P: 98,2 mg/l
K: 30,1 mg/l
Ca: 375 mg/l
Mg: 58 mg/l
Cl: < 10,0 mg/l
N-NH4: < 10 mg/l

Ziemia gliniasta
Bardzo proszę o poradę czym nawieźć żeby w tym roku jeszcze można było posadzić pomidory.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Praktycznie oprócz fosforu reszty brak. Proponuję przed sadzeniem nawozić dolomitem 300 g na 1m2, oraz 30 g/ 1m2 hydrokompleksu, bądź ewentualnie innym nawozem o zbliżonym składzie. Jeśli po posadzeniu będzie możliwość nawadniania wężami kroplującymi, to w miarę wzrostu mieć w zanadrzu saletrę potasową, oraz wieloskładnikowy o zbliżonym składzie 10-10-35+Mg+ mikro. Można na rozluźnienie w czasie sadzenia dać substrat torfowy w okolicach sadzonek.
cariewna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 3 mar 2021, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

piobuk1 pisze:ha, zaintrygowałaś mnie tą glebą ale już mam odpowiedź, jak chcesz to też sobie poczytaj http://bazadata.pgi.gov.pl/data/mgsp/txt/mgsp0303.pdf
Dzięki! Poczytałam i zajrzałam na geoportal.
Wygląda na to, że u mnie na działce przebiega granica między glinami i żwirami polodowcowymi.
Spróbuję nawieźć tak, jak napisałeś powyżej, dzięki za pomoc!
Bart85
50p
50p
Posty: 53
Od: 1 lip 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

ekopom pisze:Praktycznie oprócz fosforu reszty brak. Proponuję przed sadzeniem nawozić dolomitem 300 g na 1m2, oraz 30 g/ 1m2 hydrokompleksu, bądź ewentualnie innym nawozem o zbliżonym składzie. Jeśli po posadzeniu będzie możliwość nawadniania wężami kroplującymi, to w miarę wzrostu mieć w zanadrzu saletrę potasową, oraz wieloskładnikowy o zbliżonym składzie 10-10-35+Mg+ mikro. Można na rozluźnienie w czasie sadzenia dać substrat torfowy w okolicach sadzonek.
Podlewał będę tradycyjnie konewką. Ta saletra i wieloskładnikowy to doglebowo rozpuścić w konewce i podlać jednorazowo jak zajdzie potrzeba?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Twoja gleba jest uboga w składniki pokarmowe i trudno od razu dać taką dużą dawkę, aby wystarczyło na cały sezon. Dlatego zaproponowałem mniej na początku, aby pomidory dobrze ruszyły, a potem po wytworzeniu 2 kwiatostanu zasilić raz saletrą potasową i następnie za dobry tydzień może to być nawet hydrokomplex rozpuszczony w polewaczce 0,5% lub posypowo 20 g/1m2. Jeśli będą posadzone pomidory malinowe, to lepiej ostrożniej zasilać azotem. Także w późniejszym czasie jeszcze należałoby też zasilić wapniem, jak kreda nawozowa, saletra wapniowa.
marchewa77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 kwie 2021, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Analiza gleby

Post »

Dzień Dobry,

Otrzymałem wynik analizy gleby i teraz mam pytanie jaki nawóz zastosować chodzi o nazwę aby uzupełnić braki.


Obrazek

Za rady z góry serdecznie dziękuję.

Łączę pozdrowienia
Marchewka77
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1379
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

To jakieś zalecenie a nie analiza, wrzuć co tam wyszło w pomiarach.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 371
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Witajcie,

Bardzo proszę o konsultację w sprawie wyników badania gleby - zleciłem do badanie glebę u rodziców, bo jak mówią wszystko słabo rośnie.
Pierwsze co się rzuca w oczy to praktycznie brak azotu w formie NH4, i ogólnie w dolnych granicach pozostałe pierwiastki.
Myślałem o "jakimś" wielkoskładnikowym (w zależności co będzie dostępne w lokalnym ogrodniczym) w ilości 50g/m2
Uprawiane ogólnie wszystkie popularne warzywa (cebula, pomidory, pietruszka itp)

Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

W zasadzie wszystkich składników mało, może na początek wieloskładnikowy Hydrokomplex Jara Mila, ale i wapnia mało.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1156
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Jak nie będzie w sklepie Yara Mila, to możesz kupić Azofoskę, lub Polifoskę. One też są wieloskładnikowe.

Do tego róbcie swój kompost, żeby w glebie zachować próchnicę. To jest ważne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”