Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3  
Autor Wiadomość
zikkk
 Tytuł: Re: Kiedy stosować siarczan potasu do borówek amer. ?
PostNapisane: 16 cze 2015, o 16:45 
200p
200p
miki331 napisał(a):
Siarczan potasu (najlepiej rozpuszczony w ciepłej wodzie i odstany w ilosci ok. do 4 dag na roslinę ) dajemy najlepiej pod koniec sierpnia (orientacyjnie - po owocowanie i nie później niz pod koniec września).
Teraz czas na ostatnią (trzecia dawka ) siarczanu amonu - można ja dać do końca czerwca
Dzięki, ile można by sypnąć siarczanu amonu pod takiego krzaczka, garśc, 1,5 garści ?

A może bawię sie w podlewanie i rozrobić go z wodą? Powiedzmy 1 łyzka na 5 L na krzak. Jeśli tak lepiej to w takim razie jak często podlewać nim ??

x-p-11
PostNapisane: 16 cze 2015, o 20:36 
---

0 szt.
zikkk jeśli krzak wygląda dobrze to tylko podlewaj, a w czasie owocowania za ok miesiąc daj łyżeczkę siarczanu potasu na 10 l wody pod 1 krzak

maryann
PostNapisane: 17 cze 2015, o 09:15 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
zikkk -podstawa to wiedza o podłożu: w niektórych tylko nawozisz i podlewasz deszczówką(nigdy wodą z kranu!!!), w innych wypadkach trzeba intensywniej zakwaszać co pół roku np.

zikkk
PostNapisane: 17 cze 2015, o 13:19 
200p
200p
maryann napisał(a):
zikkk -podstawa to wiedza o podłożu: w niektórych tylko nawozisz i podlewasz deszczówką(nigdy wodą z kranu!!!), w innych wypadkach trzeba intensywniej zakwaszać co pół roku np.
no a ja niestety podlewam wodą z węża ogordowego, czyli kranówa. Nie mam aż tyle deszczówki a mam jeszcze 11 siedmioletnich krzaków.

Jakbyś radził zrobic, dac tą trzecią dawkę florovitu czy sypnąć pod krzak garść siarczanu amonu. Koniecznie trzeba go rozcięczać w wodzie ?? Sypnięcie pod krzak jest wygodniejsze ;-)

maryann
PostNapisane: 17 cze 2015, o 13:53 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Napisz, w czym posadzone- czy masz naturalnie kwaśną glebę, czy dołek czymś zaprawiony, czy wyścielony, czy dałeś torf+coś?

zikkk
PostNapisane: 17 cze 2015, o 14:00 
200p
200p
maryann napisał(a):
Napisz, w czym posadzone- czy masz naturalnie kwaśną glebę, czy dołek czymś zaprawiony, czy wyścielony, czy dałeś torf+coś?
Torf wymieszany z moją ziemią (taka popielata ziemia nic fajnego) Stosunek 1:1.

Ogólnie dałem w odstepach 2 x florovit jak było napisane teraz kolej na 3 raz. Krzaki zielone na 7 letnich są owoce. 1,5 roczne tylko zielone i raczej wielkiego wzrostu nie ma ale to chyba normalne.

maryann
PostNapisane: 17 cze 2015, o 14:13 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Wobec tego powiem tak co myślę na wyczucie- nie wiem czy optymalnie ale na pewno bezpiecznie. Zaczekałbym z florowitem do końca czerwca, a teraz na owe trzy rośliny w sumie dwie garscie siarczanu a na jesień(wrzesień) nawet trzy. Nawóz to nawóz- odżywianie, a K2SO4 potraktowałbym jako zakwaszacz. Jeśli nie masz go jakichś strasznie dużych zapasów, to kupiłbym MgSO4('nawóz przeciwko brązowieniu iglaków')- moje rośliny dobrze na niego reagują.
Jeśli posadziłeś w dołku wyścielonym folią, takiej "donicy", to będzie łatwiej, ale jeśli dołek jest zaprawiony tylko, to czeka Cię walka o pH. Jeszcze napisz skąd jesteś w profilu, bo jeśli 'popielata gleba' to rędzina- to dramat!

zikkk
PostNapisane: 17 cze 2015, o 14:37 
200p
200p
Dzięki za pomoc.

Lubelszczyzna, ziemia popielata ale wymieszana z torfem. W dołku nie mam folii po bokach więc faktycznie zakwaszać trzeba bo jak kranówą podlewam to na pewno mi co nieco ucieka. Ogólnie krzaki rosna OK te starsze nawet fajnie owocują. W upały (tak od 28 stopni) podlewam co drugi dzień jakieś 5L na krzak.

Te młode to jak napisałem zielone ale bardziej na szerokość niż na wysokość. Pewnie mój błąd bo jak kupilem to ziermi po wyjęciu z doniczki nie rozdrobniłem. Ogólnie zielone są, kupione jesienia.

Te młodziaki to Early blue, Duke, Patriot, Darrow, Eliot i Jersey. Swoją droga Jersey ma 3 lata ale strasznie jest gibki i mało ma przyrostów na boki sie chwieje.

miki331
PostNapisane: 17 cze 2015, o 14:58 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Kranówa nie jest zła, pod warunkiem ,że jest odstała. Najlepiej minimum 2-3 dni i lepiej gdy stoi na słońcu. Mozna wtedy spokojnie dosypać siarczanu amonu/ potasu (jeśli jest juz na potas pora) i wykorzystać. Deszczówki w ty roku niewiele

Zobacz profil Wyślij e-mail      

zikkk
PostNapisane: 17 cze 2015, o 15:13 
200p
200p
Miki, a jak często ty podlewarz krzaki takim rozrobionym siarczenem amonu ? Tak jak wężem ogrodowym tj. jak jest gorąco? Czy po prostu traktujesz go jak nawóz i rzadko to robisz?

miki331
PostNapisane: 23 cze 2015, o 13:54 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Siarczan amonu (łyzka stołowa , czyli ok 4-5 g) daję co miesiąc (kwiecień, maj, czerwiec,) Czekam do poł.sierpnia i daje siarczan potasu w tej samej ilości (tylko rozpuszczam w ciepłej wodzie , bo trudno się rozpuszcza). Siarczan potasu jest na zdrewnienie przyrostów. W tak zwanym międzyczasie podlewam deszczówka (którą skrzętnie gromadzę, zaleznie od pogody), ok. raz na tydzień ale nie rzadziej niż raz na 10 dni. W przypadku suszy kranówę wlewam do wiader i czekam 2-3 aż się lekko odstoi (chlor znika)

lilli
PostNapisane: 26 cze 2015, o 18:14 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
A woda z własnej studni? Ja taką podlewam ;:218 ;:218

maryann
PostNapisane: 27 cze 2015, o 08:30 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Cóż mówić- odradzam. Woda jest wypita, odparowuje, a zabójczy(bez przesady) wapń zostaje i jest go co raz więcej...

lilli
 Tytuł: Re: Siarczan potasu do borówek amerykańskich
PostNapisane: 31 sie 2015, o 14:22 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
hmmm.... czy tam w tej wodzie jest tyle wapnia to nie wiem ;:218 Wiem że woda w studni jest z źródła podskurnego. Nie urzywam jej do picia gdyż w bliskim sąsiedztwie było wysypisko odpadów i tylko sam Bóg wie co ta woda zawiera. Z deszczówką u nas krucho bo ostatni raz padało 6 tygodni temu :( Borówki podlewam odstaną i nagrzaną od słońca wodą, nawet bardzo nie widać po nich suszy gdy reszta roślin już kończy swój żywot :D

miki331
PostNapisane: 31 sie 2015, o 16:58 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja nie ma opadów to pozostaje kranówa i nie ma na to rady czy jest mineralizowana czy nie !
Chlor juz po jednym dniu znika

zikkk
PostNapisane: 3 paź 2015, o 13:29 
200p
200p
Ile siarczanu potasu do podlewania pod krzak na 5L wody ? 1 łyżka stołowa będzie ok ?

Teraz mimo że ciepło, jest już jesień i chciałbym żeby zdążyły zdrewnieć, mam 2 letnie krzczki.

Stefanek1
PostNapisane: 3 paź 2015, o 16:21 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

więcej niż 1 szt.
2 łyżki stołowe

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 51 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 57 gości