Nawóz do borówki amerykańskiej ?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
diamond
50p
50p
Posty: 55
Od: 30 maja 2018, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy stosować siarczan potasu do borówek amer. ?

Post »

miki331 pisze:Siarczan amonu (łyzka stołowa , czyli ok 4-5 g) daję co miesiąc (kwiecień, maj, czerwiec,) Czekam do poł.sierpnia i daje siarczan potasu w tej samej ilości (tylko rozpuszczam w ciepłej wodzie , bo trudno się rozpuszcza). Siarczan potasu jest na zdrewnienie przyrostów. W tak zwanym międzyczasie podlewam deszczówka (którą skrzętnie gromadzę, zaleznie od pogody), ok. raz na tydzień ale nie rzadziej niż raz na 10 dni. W przypadku suszy kranówę wlewam do wiader i czekam 2-3 aż się lekko odstoi (chlor znika)
Borówka wymaga 120kg/ha czystego azotu w sezonie tak? Daje to 12g na m2 w sezonie(3 dawki x 4g) azotu. Skoro siarczan amonu jest 21% to nie oznacza to, że w 100kg jest tego azotu 21kg? (10g - 2,1g azotu). To aby dać odpowiednie zasilenie to te dawki nie powinny być 3 x 20g?

Chyba nie do końca rozumiem te przeliczniki :(

Pomijam już fakt o ile dobrze zrozumiałem
Start with low rates on young plants and increase amounts as the plants age, up to 60-70 lb N/acre on mature plants
To o ile dobrze zagadnienie rozumiem to daje 27-31,5kg na 4047m2 - co daje wartość całkowita na poziomie 6,67 - 7,78g czystego azotu na m2. Jeżeli SA jest 21% to dawka całkowita nie powinna wynosić na 1m2 około 31,8g-37g na m2 aby dostarczyć wspomniane ilości czystego azotu?

Według tego o ile dobrze zrozumiałem dawka całkowita w sezonie zawiera się pomiędzy 66kg a 77kg (u nas spotkałem się z danymi o zapotrzebowaniu na poziomie 120kg/ha). To jakby 2 x więcej.

Jest duża szansa, że czegoś nie wziąłem pod uwagę lub moje obliczenia są kompletnie pozbawione sensu - dlatego proszę kogoś ogarniętego o sprostowanie.
diamond
50p
50p
Posty: 55
Od: 30 maja 2018, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy stosować siarczan potasu do borówek amer. ?

Post »

diamond pisze: Borówka wymaga 120kg/ha czystego azotu w sezonie tak? Daje to 12g na m2 w sezonie(3 dawki x 4g) azotu. Skoro siarczan amonu jest 21% to nie oznacza to, że w 100kg jest tego azotu 21kg? (10g - 2,1g azotu). To aby dać odpowiednie zasilenie to te dawki nie powinny być 3 x 20g?
Nie zdążyłem już edytować:
Jednak biorąc założenia, które przyjąłem na końcu, które zmniejszają dawkę o prawie połowę dało by to 3 x 10gram co by miało sens w odniesieniu do zalecenia ze strony medme
Nawozem azotowym nawozi się borówkę amerykańską w trzech dawkach (np. trzy razy po 10 g siarczanu amonowego), które zostały wymienione powyżej: w marcu oraz na początku i na końcu czerwca.
Ghostman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 maja 2022, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz do borówki amerykańskiej ?

Post »

Hej. Nawiozłem swoją borówkę w połowie lutego siarczanem amonu (jak w opisie z pierwszej strony) i rozsypałem garść gotowego nawozu na górę. Ostatnio zauważyłem, że roślinie brakuje fosforu, bo listki i pąki kwiatów robią się fioletowe. Czym bym mógł nawieźć, żeby nie przenawozić rośliny? Najlepiej samym fosforem dolistnie.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 989
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawóz do borówki amerykańskiej ?

Post »

Wstrzymałbym się z dalszym nawożeniem do czasu aż się ociepli.
Fioletowo-czerwone przebarwienia liści borówki pojawiają często się po okresach chłodu. Przyczyną jest mniejsza się dostępność fosforu w glebie.
karion
500p
500p
Posty: 524
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz do borówki amerykańskiej ?

Post »

Borówka w ogóle średnio rusza w z pękaniem pąków w kwietniu a przyrosty gdzieś w maju. Sypanie nawozów wysoko azotowych teraz ma średni sens ,bo niepotrzebnie zasala glebę i zostanie wypłukane podczas wiosennych deszczy niewiele wnosząc. Nawozy wieloskładnikowe w aktualnych temperaturach nie będą tak efektownie pobierane jak po ociepleniu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”