Nawóz do borówki amerykańskiej ?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy stosować siarczan potasu do borówek amer. ?

Post »

zikkk jeśli krzak wygląda dobrze to tylko podlewaj, a w czasie owocowania za ok miesiąc daj łyżeczkę siarczanu potasu na 10 l wody pod 1 krzak
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Kiedy stosować siarczan potasu do borówek amer. ?

Post »

zikkk -podstawa to wiedza o podłożu: w niektórych tylko nawozisz i podlewasz deszczówką(nigdy wodą z kranu!!!), w innych wypadkach trzeba intensywniej zakwaszać co pół roku np.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Kiedy stosować siarczan potasu do borówek amer. ?

Post »

maryann pisze:zikkk -podstawa to wiedza o podłożu: w niektórych tylko nawozisz i podlewasz deszczówką(nigdy wodą z kranu!!!), w innych wypadkach trzeba intensywniej zakwaszać co pół roku np.
no a ja niestety podlewam wodą z węża ogordowego, czyli kranówa. Nie mam aż tyle deszczówki a mam jeszcze 11 siedmioletnich krzaków.

Jakbyś radził zrobic, dac tą trzecią dawkę florovitu czy sypnąć pod krzak garść siarczanu amonu. Koniecznie trzeba go rozcięczać w wodzie ?? Sypnięcie pod krzak jest wygodniejsze ;-)
=============
Płeć: Męszczyzna
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Kiedy stosować siarczan potasu do borówek amer. ?

Post »

Napisz, w czym posadzone- czy masz naturalnie kwaśną glebę, czy dołek czymś zaprawiony, czy wyścielony, czy dałeś torf+coś?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Kiedy stosować siarczan potasu do borówek amer. ?

Post »

maryann pisze:Napisz, w czym posadzone- czy masz naturalnie kwaśną glebę, czy dołek czymś zaprawiony, czy wyścielony, czy dałeś torf+coś?
Torf wymieszany z moją ziemią (taka popielata ziemia nic fajnego) Stosunek 1:1.

Ogólnie dałem w odstepach 2 x florovit jak było napisane teraz kolej na 3 raz. Krzaki zielone na 7 letnich są owoce. 1,5 roczne tylko zielone i raczej wielkiego wzrostu nie ma ale to chyba normalne.
=============
Płeć: Męszczyzna
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Kiedy stosować siarczan potasu do borówek amer. ?

Post »

Wobec tego powiem tak co myślę na wyczucie- nie wiem czy optymalnie ale na pewno bezpiecznie. Zaczekałbym z florowitem do końca czerwca, a teraz na owe trzy rośliny w sumie dwie garscie siarczanu a na jesień(wrzesień) nawet trzy. Nawóz to nawóz- odżywianie, a K2SO4 potraktowałbym jako zakwaszacz. Jeśli nie masz go jakichś strasznie dużych zapasów, to kupiłbym MgSO4('nawóz przeciwko brązowieniu iglaków')- moje rośliny dobrze na niego reagują.
Jeśli posadziłeś w dołku wyścielonym folią, takiej "donicy", to będzie łatwiej, ale jeśli dołek jest zaprawiony tylko, to czeka Cię walka o pH. Jeszcze napisz skąd jesteś w profilu, bo jeśli 'popielata gleba' to rędzina- to dramat!
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Kiedy stosować siarczan potasu do borówek amer. ?

Post »

Dzięki za pomoc.

Lubelszczyzna, ziemia popielata ale wymieszana z torfem. W dołku nie mam folii po bokach więc faktycznie zakwaszać trzeba bo jak kranówą podlewam to na pewno mi co nieco ucieka. Ogólnie krzaki rosna OK te starsze nawet fajnie owocują. W upały (tak od 28 stopni) podlewam co drugi dzień jakieś 5L na krzak.

Te młode to jak napisałem zielone ale bardziej na szerokość niż na wysokość. Pewnie mój błąd bo jak kupilem to ziermi po wyjęciu z doniczki nie rozdrobniłem. Ogólnie zielone są, kupione jesienia.

Te młodziaki to Early blue, Duke, Patriot, Darrow, Eliot i Jersey. Swoją droga Jersey ma 3 lata ale strasznie jest gibki i mało ma przyrostów na boki sie chwieje.
=============
Płeć: Męszczyzna
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kiedy stosować siarczan potasu do borówek amer. ?

Post »

Kranówa nie jest zła, pod warunkiem ,że jest odstała. Najlepiej minimum 2-3 dni i lepiej gdy stoi na słońcu. Mozna wtedy spokojnie dosypać siarczanu amonu/ potasu (jeśli jest juz na potas pora) i wykorzystać. Deszczówki w ty roku niewiele
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Kiedy stosować siarczan potasu do borówek amer. ?

Post »

Miki, a jak często ty podlewarz krzaki takim rozrobionym siarczenem amonu ? Tak jak wężem ogrodowym tj. jak jest gorąco? Czy po prostu traktujesz go jak nawóz i rzadko to robisz?
=============
Płeć: Męszczyzna
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kiedy stosować siarczan potasu do borówek amer. ?

Post »

Siarczan amonu (łyzka stołowa , czyli ok 4-5 g) daję co miesiąc (kwiecień, maj, czerwiec,) Czekam do poł.sierpnia i daje siarczan potasu w tej samej ilości (tylko rozpuszczam w ciepłej wodzie , bo trudno się rozpuszcza). Siarczan potasu jest na zdrewnienie przyrostów. W tak zwanym międzyczasie podlewam deszczówka (którą skrzętnie gromadzę, zaleznie od pogody), ok. raz na tydzień ale nie rzadziej niż raz na 10 dni. W przypadku suszy kranówę wlewam do wiader i czekam 2-3 aż się lekko odstoi (chlor znika)
lilli
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 31 lip 2014, o 07:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy stosować siarczan potasu do borówek amer. ?

Post »

A woda z własnej studni? Ja taką podlewam ;:218 ;:218
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Kiedy stosować siarczan potasu do borówek amer. ?

Post »

Cóż mówić- odradzam. Woda jest wypita, odparowuje, a zabójczy(bez przesady) wapń zostaje i jest go co raz więcej...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
lilli
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 31 lip 2014, o 07:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Siarczan potasu do borówek amerykańskich

Post »

hmmm.... czy tam w tej wodzie jest tyle wapnia to nie wiem ;:218 Wiem że woda w studni jest z źródła podskurnego. Nie urzywam jej do picia gdyż w bliskim sąsiedztwie było wysypisko odpadów i tylko sam Bóg wie co ta woda zawiera. Z deszczówką u nas krucho bo ostatni raz padało 6 tygodni temu :( Borówki podlewam odstaną i nagrzaną od słońca wodą, nawet bardzo nie widać po nich suszy gdy reszta roślin już kończy swój żywot :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”