Nawóz do borówki amerykańskiej ?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
diamond
50p
50p
Posty: 55
Od: 30 maja 2018, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy stosować siarczan potasu do borówek amer. ?

Post »

miki331 pisze:Siarczan amonu (łyzka stołowa , czyli ok 4-5 g) daję co miesiąc (kwiecień, maj, czerwiec,) Czekam do poł.sierpnia i daje siarczan potasu w tej samej ilości (tylko rozpuszczam w ciepłej wodzie , bo trudno się rozpuszcza). Siarczan potasu jest na zdrewnienie przyrostów. W tak zwanym międzyczasie podlewam deszczówka (którą skrzętnie gromadzę, zaleznie od pogody), ok. raz na tydzień ale nie rzadziej niż raz na 10 dni. W przypadku suszy kranówę wlewam do wiader i czekam 2-3 aż się lekko odstoi (chlor znika)
Borówka wymaga 120kg/ha czystego azotu w sezonie tak? Daje to 12g na m2 w sezonie(3 dawki x 4g) azotu. Skoro siarczan amonu jest 21% to nie oznacza to, że w 100kg jest tego azotu 21kg? (10g - 2,1g azotu). To aby dać odpowiednie zasilenie to te dawki nie powinny być 3 x 20g?

Chyba nie do końca rozumiem te przeliczniki :(

Pomijam już fakt o ile dobrze zrozumiałem
Start with low rates on young plants and increase amounts as the plants age, up to 60-70 lb N/acre on mature plants
To o ile dobrze zagadnienie rozumiem to daje 27-31,5kg na 4047m2 - co daje wartość całkowita na poziomie 6,67 - 7,78g czystego azotu na m2. Jeżeli SA jest 21% to dawka całkowita nie powinna wynosić na 1m2 około 31,8g-37g na m2 aby dostarczyć wspomniane ilości czystego azotu?

Według tego o ile dobrze zrozumiałem dawka całkowita w sezonie zawiera się pomiędzy 66kg a 77kg (u nas spotkałem się z danymi o zapotrzebowaniu na poziomie 120kg/ha). To jakby 2 x więcej.

Jest duża szansa, że czegoś nie wziąłem pod uwagę lub moje obliczenia są kompletnie pozbawione sensu - dlatego proszę kogoś ogarniętego o sprostowanie.
diamond
50p
50p
Posty: 55
Od: 30 maja 2018, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy stosować siarczan potasu do borówek amer. ?

Post »

diamond pisze: Borówka wymaga 120kg/ha czystego azotu w sezonie tak? Daje to 12g na m2 w sezonie(3 dawki x 4g) azotu. Skoro siarczan amonu jest 21% to nie oznacza to, że w 100kg jest tego azotu 21kg? (10g - 2,1g azotu). To aby dać odpowiednie zasilenie to te dawki nie powinny być 3 x 20g?
Nie zdążyłem już edytować:
Jednak biorąc założenia, które przyjąłem na końcu, które zmniejszają dawkę o prawie połowę dało by to 3 x 10gram co by miało sens w odniesieniu do zalecenia ze strony medme
Nawozem azotowym nawozi się borówkę amerykańską w trzech dawkach (np. trzy razy po 10 g siarczanu amonowego), które zostały wymienione powyżej: w marcu oraz na początku i na końcu czerwca.
Ghostman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 maja 2022, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz do borówki amerykańskiej ?

Post »

Hej. Nawiozłem swoją borówkę w połowie lutego siarczanem amonu (jak w opisie z pierwszej strony) i rozsypałem garść gotowego nawozu na górę. Ostatnio zauważyłem, że roślinie brakuje fosforu, bo listki i pąki kwiatów robią się fioletowe. Czym bym mógł nawieźć, żeby nie przenawozić rośliny? Najlepiej samym fosforem dolistnie.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1013
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawóz do borówki amerykańskiej ?

Post »

Wstrzymałbym się z dalszym nawożeniem do czasu aż się ociepli.
Fioletowo-czerwone przebarwienia liści borówki pojawiają często się po okresach chłodu. Przyczyną jest mniejsza się dostępność fosforu w glebie.
karion
500p
500p
Posty: 547
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz do borówki amerykańskiej ?

Post »

Borówka w ogóle średnio rusza w z pękaniem pąków w kwietniu a przyrosty gdzieś w maju. Sypanie nawozów wysoko azotowych teraz ma średni sens ,bo niepotrzebnie zasala glebę i zostanie wypłukane podczas wiosennych deszczy niewiele wnosząc. Nawozy wieloskładnikowe w aktualnych temperaturach nie będą tak efektownie pobierane jak po ociepleniu.
Ghostman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 maja 2022, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz do borówki amerykańskiej ?

Post »

Zmierzyłem wczoraj pH i wynosi ponad 6. W tym roku siarczan amonu wszedł już 2 razy, a pH nadal jest nie takie jak powinno być. Borówka rośnie marnie, ma słabe liście, mało liści, niektóre uschły z tych, które wcześniej były czerwone/fioletowe, nowe nadal są czerwone/fioletowe. Czy jest coś czym mogę szybko podnieść zakwaszenie?
Mam borówki w 80l doniczce. W tym roku podlewam tylko odstaną wodą, ale problem zaczął się pojawiać latem zeszłego roku i wtedy podlewałem zwykłą.
Myślałem o siarce w granulacie, ale działa wolno. Wszystkie inne opcje mają dodatki azotu i nie wiem czy nie przedobrzę.
W połowie lutego dałem siarczan amonu (6g/l wody w 3l tej wody) + po garści uniwersalnego nawozu do borówek
Na początku kwietnia dałem sam siarczan amonu w tej samej ilości.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Nawóz do borówki amerykańskiej ?

Post »

Można jeszcze zastosować PeKacid
karion
500p
500p
Posty: 547
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz do borówki amerykańskiej ?

Post »

W doniczce pH ponad 6? przy dwukrotnej dawce siarczanu amonu i nawozu uniwersalnego ? i jeszcze myślisz o siarce ;:oj

W donicy nigdy nie uzyskasz niskiego pH lejąc zwykłą wodę, bo wapnia będzie coraz więcej. Taka ziemia nadaje się już do wymiany.
Odstana woda niczego nie zmienia, prócz tego ,że zniknie trochę chloru który niewiele zmienia.

Kup sobie filtr osmozy albo chociaż dzbanek dafi 20zł + 15zł na 2 wkłady i będziesz miał kilkaset litrów wody. Można dłużej filtrować pod rośliny tylko nie pić tego. Przefiltruj dwa razy wodę to będziesz miał niskie pH i mało wapnia.
karion
500p
500p
Posty: 547
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz do borówki amerykańskiej ?

Post »

Nie mogę już edytować , ale w mieście woda może być dodatkiem chloru a na prowincjach z wodociągu może być filtracja membranowa bez dodatku chloru jak u mnie. Mam sprawozdanie z badań i pełną analizę. Warto się upewnić ,bo niektórzy mogą wodę leżakować licząc na cud a tam woda paruje i zostaje coraz więcej wapnia i pH w rośnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”