Florovit

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
steehead
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 23 lut 2014, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Czy w nowej wersji nawozu można użyć KH2PO4(Zawartość w związku: K 28,70%; PO4 69,80%) zamiast K2HPO4. Akurat tego związku używam do produkcji nawozów akwariowych i mam go pod ręką :)

Mam jeszcze pytanie bo w teorii można też tym nawozem fertygować papryki, ale czy to tyczy się też papryczek chili? Czy może coś zmienić.Wydaje mi się że chili mają większe zapotrzebowanie na fosfor, ale ciężko mi to potwierdzić. Miałem duży problem ze wzrostem sadzonek i słabym systemem korzeniowym. Wysiane później po podlaniu 1% roztworem KH2PO4 nowe siewki znacznie szybciej "skolonizowały" kubek praktycznie korzenie się pokazały w fazie wzrostu pierwszych liści właściwych gdzie wcześniej korzenie zaczęły się pokazywać jak roślina miała ok 5-6 liści właściwych.
Te pierwsze fertygowane florovitem, drugie podlane najpierw fosforem potem florovit.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

RafalTBG pisze:
Mam dostęp do takiego zestawu nawozów. Czy mógłby Pan opracować przepis z tych składników na nawóz do fertygacji?


Jest możliwych kilka wersji. Czym mam się kierować ?
steehead
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 23 lut 2014, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy do fertygacji

Post »

Sam nie wiem jak to przeoczyłem. W każdym razie dziękuje.
Jest gdzieś jakiś łopatologiczny tutorial gdzie można nauczyć się przeliczania nawozów by nikomu nie truć wiadomo czego :). Niby jest to prosta sprawa mając tabele ze współczynniki do przeliczania składników na nawozy np ta: http://www.scandagra.pl/upload/file/NAW ... nnikow.pdf ale jeszcze nie do końca wiem jak to zastosować.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy do fertygacji

Post »

W tej tabeli akurat nie ma tego związku. Zresztą niepotrzebna Ci taka tabela. Przeliczanie jest proste jak konstrukcja cepa.
steehead pisze:Zawartość w związku: K 28,70%; PO4 69,80%
Ta informacja choć prawdziwa w sensie chemicznym jest nieprzydatna dla celów nawozowych.
Ten związek jako nawóz zawiera: K20= 40,2 % P2O5= 44,4 %

No więc do rzeczy. Mamy konkretny związek chemiczny o wzorze KH2PO4.Mamy w nim określić skład nawozowy tj procentową zawartość potasu jako K2O oraz fosforu jako P2O5 . Zaczynamy od obliczenia masy molowej tego fosforanu. Do tego są nam potrzebne masy molowe poszczególnych pierwiastków składowych . Znajdziesz je w Wikipedii wpisując w wyszukiwarce nazwę pierwiastka. Przykładowo potas:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Potas

Odczytujemy, że masa molowa wynosi 39 g/mol
Obliczamy masę molową fosforanu

39 + {2 x 1} + 12 + [4 x 16 ] = 117 g/mol

Teraz obliczamy masę molową K2O

[ 39 x 2 ] + 16 = 94 g/mol

i masę molową P2O5

[2 x 12] + [ 5 x 16 ] = 104 g/mol

Teraz udziały procentowe K2O i P2O5 obliczamy dzieląc ich ciężary molowe przez ciężar molowy fosforanu i otrzymujemy :

zawartość K2O 94 : 234 = 0,402 co w procentach jest 40,2 %

zawartość P2O5 104 : 234 = 0,444 co w procentach jest 44,4 %

Zapytasz zapewne dlaczego dzielę ciężary molowe tlenku potasu i tlenku fosforu przez podwójną masę molową fosforanu ?. Dlatego, że w fosforanie jest tylko po jednym atomie potasu i fosforu a w tlenkach po 2 atomy. Zatem musimy wziąć dwie cząsteczki fosforanu.
kotletbam
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 1 maja 2014, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kościan

Re: Nawozy do fertygacji

Post »

A jak wygląda sprawa rozrobienia azofoski i dolewanie takiego koncentratu do codziennego podlewania ? Chodzi mi o to ile mg w litrze wody, i ile ml na litr w podlewaniu ?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Nawozy do fertygacji

Post »

Azofoska nie jest przystosowana do fertygacji, zawiera zanieczyszczenia które zapchają instalację, możesz rozrobić ją w polewaczce, około 0,2 do 0,5 % zależy co chcesz podlewać i jak często.
kotletbam
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 1 maja 2014, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kościan

Re: Nawozy do fertygacji

Post »

No ok, dajmy na to ze będę podlewal pomidory dwa razy w tygodniu, czy do każdego podlewania mogę rozrabiac w wodzie azofoske ? Jeśli tak to jaka ilość azofoski w jakiej ilości wody...
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Nawozy do fertygacji

Post »

Za każdym razem, to wystarczy 0,2%, tj 200g na 100 litrów wody. Chociaż są o wiele lepsze nawozy niż azofoska.
kotletbam
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 1 maja 2014, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kościan

Re: Nawozy do fertygacji

Post »

Hmmm, no ok, a innego możesz zaproponować do podlewania pomidorów ?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Nawozy do fertygacji

Post »

Choćby Symfo-vita, zawiera dużo różnych rodzajów proporcji w zależności od wieku rośliny.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy do fertygacji

Post »

ekopom pisze:Azofoska nie jest przystosowana do fertygacji,
Dla jasności tego stwierdzenia powinno być dodane, że nie nadaje się do fertygacji, ale w liniach kroplujących . Chodzi o sprawy techniczne, a nie o skład nawozu.
RafalTBG
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 10 kwie 2015, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Nawozy do fertygacji

Post »

W moim przypadku, to proszę się kierować jedynie Twoją wygodą. :) i jeżeli, to możliwe, to spisem nawozów, które podałem.
Zapomniałem jeszcze dopisać do listy nawozów Kristalon Zielny - Yara.

Pozdrawiam
Rafał
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy do fertygacji

Post »

Proszę mi powiedzieć, w jaki sposób ten nawóz będzie podawany roślinom ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”