Roundup-kiedy stosować,jak stosować,jakie stężenie, itd.

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
virus191
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 maja 2019, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Roundup na chwasty

Post »

Cześć, chcę się Was poradzić w sprawie trawnika a raczej "chwastnika" na działce. Posiadam 20 arów, na połowie jest teren równy, buduję domek wypoczynkowy - teren jest płaski równy, trawa regularnie koszona kosiarką wszystko ok. Kawałek za domem w jednym rogu jest spory spadek i tam na już kosiarką nie wjadę. Zostaje kosa spalinowa. Na jesień mam obiecaną ziemie do podniesienia terenu. Do tego czasu koszenie dla mnie to strata czasu - rosną tam same ogromne pokrzywy i miękkie chwasty - trawy tam nie ma - jedynie co żywopłot na granicy (mój). Pomyślałem aby spryskać to roundapem bo średnio mam czas na zabawę z mechaniczna walką. Działki obok to nieużytki. Dopiero ok 50m dalej sąsiad ma małą uprawę winogron. Czy dobrze myślę aby kupil roundup 1L i zrobić oprysk?

Drzew już nie ma - został jeden orzech.
Obrazek
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1404
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Roundup-kiedy stosować,jak stosować,jakie stężenie, itd.

Post »

Dorodne pokrzywy to raczej dobra ziemia, ma pewno chcesz ją przysypywać jakąś nieznaną? Może wystarczy podrownanie, w mojej okolicy godzina pracy koparko-ladowarki to ok 80 zł.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Roundup-kiedy stosować,jak stosować,jakie stężenie, itd.

Post »

Przykryj to czymś nieprzepuszczającym światła. Tak wyglądają pokrzywy po kilku tygodniach pod plandeką.


Obrazek
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Saphir
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 paź 2020, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Roundup na krzaki i krzewy

Post »

Dzień dobry,

w lato zabrałem się za odkarczowanie działki i doszedłem do momentu, gdzie postanowiłem (prawie) wszystkie krzaki spryskać Roundupem, ponieważ 5 lat temu tylko je ściąłem sekatorem i znów wszystko odrosło. Spryskałem niektóre krzaki 3 tyg. temu i widoczne jest działanie Roudupu, ponieważ prawie wszystkie liście opadły. Natomiast, jak złamałem jedną z łodyg, to w środku wciąż było zielono, więc roślina jeszcze w jakiś sposób żyje. Czy jest to poprawne działanie Roudupu, czy coś źle zrobiłem? Chodzi mi przede wszystkim o to, aby zostały zniszczone korzenie tych roślin. Wlałem do 5l wody 4 nakrętki (15ml) Roudupu, czy to była wystarczająca ilość tzn. stężenie?

Dołączam zdjęcie, o jakie krzaki tu chodzi. Z góry dziękuję za pomoc! :)

https://images90.fotosik.pl/426/3b5f1948ca9e3eff.jpg
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Roundup-kiedy stosować,jak stosować,jakie stężenie, itd.

Post »

Zakładając, że na 1ha potrzeba 10 litrów Roundupu, a ty użyłeś 60 ml, to wychodzi powierzchnia 60 m2. Najbardziej środek działa na nowe przyrosty i gdy do niego damy tyle samo siarczanu amonu. Trochę jest już późna pora, rośliny przygotowują się do spoczynku i być może nie będzie tak skuteczny jak na wiosnę. Stężenie mogłoby być większe, choćby o 50% .
Saphir
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 paź 2020, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Roundup-kiedy stosować,jak stosować,jakie stężenie, itd.

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Gdyby ewentualnie teraz wyciąć je sekatorem i spryskać tę (wewnętrzną) zieloną część, to czy to też spowoduje obumarcie korzeni? Na wiosnę można by oprysk powtórzyć, gdyby powstały odrosty. Czy może lepiej teraz tak zostawić jak jest?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Roundup-kiedy stosować,jak stosować,jakie stężenie, itd.

Post »

Teraz to już lepiej poczekać do wiosny, albo teraz agrotechnicznie, jak glebogryzarka, talerzówka, czy coś podobnego .
limak73
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 maja 2021, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Roundup-kiedy stosować,jak stosować,jakie stężenie, itd.

Post »

Witam,
Czy ktoś z Was orientuje się, czy jeśli spryskałem perz Roundapem i już zaczął żółknąć, to czy można go przysypać ziemią? Czy przykrycie go teraz, zatrzyma proces "niszczenia" perzu i po jakimś czasie znowu mi wyjdzie na wierzch?
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 205
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Roundup-kiedy stosować,jak stosować,jakie stężenie, itd.

Post »

Roudup zabije rośliny, przejdzie do gleby i dalej do wód gruntowych, a później ludzie się dziwią, że na nowotwory chorują nawet niemowlęta.
Pozdrawiam, Jelizawieta
Gruby33
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 11 wrz 2019, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Roundup-kiedy stosować,jak stosować,jakie stężenie, itd.

Post »

Witam.
Miałem już prawie przygotowaną działkę pod trawę z rolki i przyszły te tygodnie z nieszczęsnymi ulewami więc musiałem odczekać i przełożyć układanie trawy. Niestety wolne się skończyło i przegrałem walkę z chwastami. Nie wiem co lub kto mnie podkusił ale użyłem Roundup 480 Flex (wcześniej użyłem Target Effect 24 - szybko zniszczył części zielone ale po kilku dniach znów to samo).
Niby na opakowaniu Roundup jest opisane, że karencja do uprawy to 24 godziny lub 5 dni. CY mogę trawę z rolki rozkładać za 7 dni czy jednak po tym środku to za mało?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Roundup-kiedy stosować,jak stosować,jakie stężenie, itd.

Post »

O ile mi wiadomo glifosad jest wchłaniany do rośliny przez części zielone, znikomo przez korzenie, więc praktycznie nie powinno zaszkodzić trawie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”