Mączka bazaltowa

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Mączka bazaltowa

Post »

Produkt umieszczony w wykazie nawozów i środków poprawiających właściwości gleby zakwalifikowany do stosowania w rolnictwie ekologicznym pod numerem NE/47/2005r. Mączka bazaltowa może być stosowana w ilościach ( 6 kg ?40 m2, 12 kg ?80m2) zarówno przy stosowaniu bezpośrednim jak i w formie dodatku do kompostów lub nawozów naturalnych . Mączki bazaltowe stymulują rozwój mikroorganizmów tlenowych .

Mączka sprzyja również tworzeniu dobrego kompostu. Dobrze jest dodawać mączkę bazaltową do stosowania obornika, gnojówki czy gnojowicy.
Wiąże amoniak i likwiduje uciążliwy zapach, można również rozsypać mączkę na uprawy , stają się bardziej zielone i mają zdrowy wygląd. Stosowanie mączki bazaltowej w zbyt dużych dawkach nie jest szkodliwe, ponieważ bazalt jest nietoksyczny. W uprawach sadowniczych mączkę bazaltową dodajemy w zasięgu systemu korzeniowego. Mączki skalne jako środki ulepszające glebę mają zalety, których nie posiada żaden inny preparat stosowany w uprawach ekologicznych ? stanowią one rodzaj skarbonki nawozów w glebie. Systematyczne stosowanie mączki bazaltowej to zdrowa gleba, zdrowe produkty i zdrowy człowiek.

W ofercie opakowania ( wiadra z tworzyw): 6 kg ?
Permakult
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 27 wrz 2009, o 19:25
Lokalizacja: Gniezno
Kontakt:

Re: Gdzie kupić mączkę ilastą i bazaltową

Post »

Czy ktoś stosował mączkę bazaltową jako nawóz? Jakie mieliście efekty, bo wyczytałem, że to działa. Również znam jedną osobę, która ją stosowała i chwali sobie. Jakie Wy macie z nią doświadczenia. Interesuje mnie zwłaszcza opinia "zawodowców"?
Spartakus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 25 sty 2013, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: NMnP

Re: mączka bazaltowa

Post »

Hmm...
Ja bym się w to nie bawił:
http://www.gornictwoigeologia.pwr.wroc. ... 33-142.pdf
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: mączka bazaltowa

Post »

http://permakulturnik.blogspot.com/2009 ... y-cz4.html

,,Tą mączkę skalną można wykorzystać również jako dodatek do kompostu, obornika czy gnojowicy. Ograniczy się wtedy straty azotu (nawet do 27%), poprzez wiązanie amoniaku. '' czyli duże plusy są /są też minusy , ale moim zdaniem jak ktoś miałby dostęp to można spróbować.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Spartakus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 25 sty 2013, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: NMnP

Re: mączka bazaltowa

Post »

Spróbować zawsze można, dlaczego nie...
Ja jednak podtrzymuję swoje zdanie i osobiście stosować nie będę.

Pozdrawiam
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: mączka bazaltowa

Post »

Ale sobie poczytałam :wit Jak dla mnie wygląda to ciekawie, ale jednak raczej nie do zdobycia przez maluczkiego ogrodnika... Pewnie trochę czasu upłynie zanim to cudo na nowo ktoś odkryje ;:3 i zrobi wielki interes.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: mączka bazaltowa

Post »

No właśnie o to chodzi , że dla zwykłego grzebacza ziemi małe ilości nie dostępne, chociaż pomimo minusów dużo jest plusów i z czystej ciekawości można by było spróbować.
I ktoś teraz to czyta i ma moc ustaw i za rok w workach 10 kg :lol: w każdym sklepie ogrodniczym .Ps .chce 10 % za pomysł patentu a co :;230
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: mączka bazaltowa

Post »

Ej, ale ja pierwsza ruszyłam temat... to dla mnie 15 ;:3
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: mączka bazaltowa

Post »

http://www.biodynamiczny.pl/poradnik-bi ... iodynamiki

Mączkę bazaltową kupowałem u Pana Osetka z Nakła, w małym opakowaniu. Nie pamiętam,
jak się firma nazywa, na pewno da się znaleźć.Można było kupić tam preparaty do uprawy
biodynamicznej.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: mączka bazaltowa

Post »

Dzięki Mirzan :D Biodynamika mało mnie interesuje, ale znalazłem ciekawy spis , którym trzeba będzie się bliżej zainteresować :uszy
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
gonzo29
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 lut 2013, o 01:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: mączka bazaltowa

Post »

jest świetna strona na temat mączki bazaltowej i innych nawozów ekologicznych w googlach wpisać Pracownia permakultury ,
przeczytajcie na temat soli morskiej i naszej wody z Bałtyku oczy wam zbieleją jak można ją wykorzystać . ja mam mączkę w małych ilościach jakby co , nie chcę robić reklamy jak coś to przepraszam
ainat
100p
100p
Posty: 121
Od: 29 kwie 2011, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: mączka bazaltowa

Post »

:wit kupiłam w ubiegłym roku "małe" opakowanie tj. 30 kg. Rozłożyłam część, część rozłożę wczesną wiosną.Jest to nawóz mikroelementowy.Zachęciło minie do zastosowanie przeczytanie kilku artykułów i obejrzenie programu o sadownictwie w BBC.Nie jest to drogi nawóz-większe są koszty przesyłki ( dlatego kupiłam 30 kg, a nie 10). Chcę dodać część do gnojówki pokrzywowej, by zmniejszyć intensywność jej uroczego :;230 zapachu
JakubSarbak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 lut 2013, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: mączka bazaltowa

Post »

Mączkę bazaltową stosuję się głównie do posypywania obornika w chlewie - nie śmierdzi, świnie chętnie uzupełniają nim braki w minerałach a dodatkowo można ograniczyć ilość much nawet do 80%.

A w ogrodzie?? Wydawać by się mogło że do niczego ale ta mączka jest niesamowicie bogata. Szczególnie przyda się glebom lekkim i uzupełni luki w standardowych nawozach NPK

Polecam wszystkim książki o gospodarstwach ekologicznych - wszędzie dajemy chemię a oni używają samych naturalnych środków i osiągają wspaniałe plony
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”