Ziemiórki jakie preparaty stosować

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Ziemiórki jakie preparaty stosować

Post »

Neem zmieszać z ludwikiem - ludwik najbardziej się nadaje, a wodę daję ciepłą ale nie gorącą (gorąca zniszczy działanie oleju) i do opryskiwacza- ciągle tego samego i tylko do tej mikstury przeznaczonego.
Pozdrawiam! Gienia.
jaga7o
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 lut 2021, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ziemiórki jakie preparaty stosować

Post »

A ten olej neem to się nim podlewa roślinę czy spryskuje? Chodzi mi o likwidację ziemiórek.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ziemiórki jakie preparaty stosować

Post »

Ja pryskałam ale na przędziorki i bardzo pomógł. Podlałam po raz pierwszy,bo podobno neem wnika w roślinę jak inne środki i działa w sokach. Nie mam wprawdzie co likwidować bo moja plaga ziemiórek to już przeszłośc ale spróbowałam. Pprzednim razem jak podlewałam srodkami chemicznymi to ziemia się zepsuła, zaśmierdziała i skleiła. Póki co po neemie nie widzę niczego w tym stylu.
jaga7o
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 lut 2021, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ziemiórki jakie preparaty stosować

Post »

A co jest najbardziej skuteczne na ziemiórki? Stosowałam żółte karteczki i polysect, ale nie bardzo widzę poprawę.
Annau
200p
200p
Posty: 424
Od: 26 cze 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ziemiórki jakie preparaty stosować

Post »

Witam. Ja wygrałam walkę z ziemiórkami :D
U mnie wyglądało to tak:
Lepy żółte, choć zdecydowanie bardziej sprawdzały się zwykłe lepy na muchy. Prócz tego, że je rozstawiałam między kwiatami, to kilka pociełam na małe kawałki i położyłam w każdej doniczce.
Przesuszenie ziemi w doniczkach.
Nie przelewanie kwiatów.
Ręczne wyłapywanie (stukanie lub potrząsanie doniczką i wyłapywanie tego co wyleci). Nawet kilka razy dziennie.
Podlewanie roślin na spodek.
Piasek na wierzch w każdej roślinie.
Dodatkowo mikstura z wody, octu, cukru i odrobiny płynu do naczyń. Chemii nie stosowałam i póki co nie ma tego dziadostwa. Do tej pory mam żółte lepy, tak w razie czego.
Walka z nimi jest dość trudna i długa.
Życzę powodzenia :wink:
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Ziemiórki jakie preparaty stosować

Post »

Aniu, tę miksturę z wody-cukru-octu jak używałaś? Do pułapek? Spryskiwania? Podlewania?
Przeczytałam cały wątek i nigdzie nie spotkałam tego przepisu.

Mam istną plagę ziemiórek, które powoli niszczą mu najpiękniejsze rozsady. Jednorazowy oprysk chemią pomógł na krótko, skończył mi się preparat i zanim nabyłam nowy, plaga powróciła. Możliwe, że zasiliły ją niepostrzeżenie rośliny doniczkowe, w których się przechowały. A może dołożyły się do tego kupne rozsady bratków przyniesione do domu podczas obsadzania skrzynek? ( jest tak zimno, że na balkonie nie dało się tego zrobić)

Tabliczkę lepową mam jedną, przekładam z miejsca na miejsce, działa słabo. Przed chwilą skropiłam ją na zachętę olejkami eterycznymi - rada z FO. Zastawiłam też pułapki z roztworem octu jabłkowego plus płyn do naczyń i kurkuma. Też rada z wątku - chociaż nie wiem, po co ten płyn? Moim zdaniem zbędny, w dodatku przygłusza zapach octu, który ma muszki wabić... Ale dodałam. Z moich obserwacji wynika, że muszki topią się w każdym pozostawionym naczyniu z wodą, nawet bez dodatków, ale nie jest to zbyt wydajny proces. U mnie uwielbiają wodę z olejkami aromatycznymi z kominka. Jednak gdy chciałam zrobić pułapkę z olejkiem i wkropułam rozmarynowy, to efekt był przeciwny - unikały jej. Chyba najbardziej lubią zapach drzew iglastych!

Przed chwilą poszłam na całość i zrobiłam eksperyment z wodą utlenioną. Kilkakrotnie ktoś polecał lub pytał o efekty - ale nikt nie odpowiedział. No to raz kozie śmierć. Moje dzianwy wymagają szybkiej reakcji, zostało już tylko kilka siewek. A jeśli przypadkiem nie przeżyją kuracji, zdążę zasiać je od nowa. Wymieszałam z wodą w stosunku 1:4 i posłałam całą wielodoniczkę torfową z rozsadami, nie tylko puste komórki, w których siewki były już zżarte. Widziałam na własne oczy, że larwy sprawnie przemieszczają się z jednej komórki do drugiej po zwilżonej ziemi, więc nie można żadnej pominąć.

Na razie usłyszałam tylko charakterystyczne trzeszczenie roztworu w ziemi, po chwili ucichło. Niczego szczególnego nie widzę, będę meldować o wynikach.
Pozdrawiam, Ilona
Annau
200p
200p
Posty: 424
Od: 26 cze 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ziemiórki jakie preparaty stosować

Post »

Świnka tą miksturę stosowałam jako pułapki tzn. wlewałam do małego słoiczka. Gdzieś czytałam, że dzięki płynowi do naczyń one po prostu nie mogą się wydostać ze słoika. Co do żółtych tabliczek lepowych, to one muszą być w każdej doniczce, ale lepiej u mnie się sprawdzały zwykłe lepy na muchy. A i jeszcze jedno: jak miałam straszny problem z ziemiórkami to zauważyłam, że topią się w kubkach z zostawionym sokiem, tylko koloru żółto- pomarańczowego. A co do kurkumy...też dodawałam do tej mikstury, ale u mnie efekt był mizerny. Tu pewnie chodzi o kolor, który je zwabia. Problem jest jednak taki, że kurkuma opada na dno. Życzę powodzenia w tej ciężkiej walce. Pozdrawiam :)

P.S. koniecznie daj znać o wynikach eksperymentu, mam nadzieję, że nie przyda się już, ale wiedzieć warto
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Ziemiórki jakie preparaty stosować

Post »

Melduję o wynikach wody utlenionej. To pierwszy poranek, gdy nie musiałam zbierać z wielodoniczki żadnych nowych siewek wpółpożartych przez łakome larwy. Stan roślinek z wieczora i rana nareszcie constans.

Rozkrojony ziemniak w ziemi z siewkami floksa nie zwabił ani jednej larwy, wszystkie wolały siewki, wśród których zaliczyłam rekordowe straty tej nocy. W sumie wykończyły mi już połowę.

Zachęcona dobrym stanem dzianwy przygotowałam nowy roztwór - i do floksa! Ciągle nie dowierzam, że takim małym roślinom to nie szkodzi, a jednak. Podlałam też małego pomidorka w stanie agonalnym i wyprostował się niemal natychmiast. Nic mu nie jest! A zlałam ziemię porządnie, aż wypłynęło dołem. Idę dzisiaj kupić większy zapas wody utlenionej, bo efekty są zdumiewające.

Muszki dorosłe latają po całym mieszkaniu, są nawet w łazience. Czasem wpadają do pułapek wodnych z octem, płynem i kurkumą, albo na żółtą tabliczkę, ale zbyt rzadko, żeby to robiło jakąś różnicę.
Pozdrawiam, Ilona
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Ziemiórki jakie preparaty stosować

Post »

Ja czasem też podlewałam kwiaty wodą utlenioną : ) Dodaje jej nawet gdy próbuję coś ukorzenić jako taki dezynfektor. Jeszcze nic mi od tego nie zdechło, więc raczej nie jest szkodliwe tylko wiadomo w odpowiednich proporcjach.
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Preparaty polecane na ziemiórki

Post »

Matemax pisze: podam swój ekologiczny sposób walki z ziemiórkami, przede wszystkim skuteczny :wink: :?:
Kubek plastykowy/szklanka,
pół szklanki wody,
łyżka octu jabłkowego i łyżka płynu do naczyń,
trochę kurkumy.
Powodzenia :wit
Ponieważ wyszukiwarka forumowa nie znajduje mi tego przepisu, dokopałam się do niego ręcznie. Dzięki Matemax ;:136 działa! Wolno, ale skutecznie. Kurkuma nie opada, pewnie dzięki dodatkowi detargentu, płyn pozostaje żółciutki cały czas. Właśnie biorę się za sporządzanie kolejnej partii, bo płyn odparował i w pułapkach został osad z kurkumy i nieżywych muszek.

Do tego podlewanie larw w ziemi roztworem wody utlenionej 1:4 i nadzieja na opanowanie plagi wraca.
Oczywiście trzeba pamiętać o naturalnych rezerwuarach w ziemi od kwiatów domowych.
Pozdrawiam, Ilona
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ziemiórki jakie preparaty stosować

Post »

To do mikstur Wam też mogę podsunąć pomysł na pułapkę. Kiedyś w markecie kupiłam takie coś -
Obrazek

Obrazek
To jest pułapka na owocówki, ale stoi mi to na parapecie i elegancko też działa na ziemiórki. Przypomina cytrynę do której się wchodzi i... nie wychodzi. Jest skuteczne.

Tak to wygląda w środku. Tam się wlewa kapke płynu, octu, ja ostatnio przez przypadek wlałam soku z pigwowca i też działał :D
Obrazek


U mnie niestety z wiosną też się pojawiły muszki, ujawniły się przy nowej paczce ziemi,ale liczę że szybko to ogarnę. Nie chciałabym takiej plagi jak miałam kiedys... oj nie.
Dondarion
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 29 sty 2023, o 06:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemiórki

Post »

epiepi pisze: 6 maja 2019, o 15:56
Po 1-5 minut powinno wyjść z ziemi setki małych tańczących 0,5cm białych robaczków z czarnymi łepkami (pod lupą), trzeba się wpatrywać, po 1-15 minutach wyjdą osobniki też duże ponad 1cm. Także będą tańczyć jak szalone, a nawet będą uciekać i wspinać się po roślinie. Większość jednak wystawi 90% ciała i będzie robić bredgensa na prawo i lewo, aż padnie. Na szczęście nie mają miejsca w swoim prymitywnym organizmie na odczówanie bólu więc można śmiało i radośnie tańczyć z nimi.



Noble przyjmuję po 16:30 w dni powszednie i weekendy!

Pozdrawiam serdecznie wszystkich
Świetnie się czyta. Ode mnie Nobel literacki. Bardzo się cieszę, że ktoś myśli o dobrostanie innych stworzeń, nawet jeśli to szkodniki. Szkoda, że nie czytałam tego wcześniej, bo używałam gotowca z olejem neem i nie wiedziałam, że one (larwy) wyjdą. Jeszcze nigdy ich nie widziałam, nie są moim głównym problemem. Chociaż może lepiej - ten danse macabre mógłby wracać w koszmarach.
Pozdrawiam
Dondarion
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 29 sty 2023, o 06:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemiórki jakie preparaty stosować

Post »

Przy roślinach, które można co tydzień podlewać skuteczne u mnie było podlewanie rozcieńczoną wodą utlenioną. Neem do oprysku bardzo osłabił mi geranium, takie "omszałe liście" mogą tego nie przeżyć
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”