Topsin kiedy,jak stosować i inne zapytania

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
platinum90
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 mar 2010, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Topsin kiedy,jak stosować i inne zapytania

Post »

Witam :D ;:7 , Topsin 500 sc mozna stosowac na parcha brzoskwini ale czy zaskutkuje na mączniaka prawdziwego winorosli topsin? (czy musze dodatkowo kupić np. siarkol 80 wp :( na ta chorobę ). I jeszcze jedno pytanie czy także topsin zaskutkuje na brunatną zgniliznę śliwy wegierki? I prosiłbym o poradę czym najlepiej zrobić oprysk na kędzierzawosć liści brzoskwini?
Proszę o odpowiedź... .
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4182
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Topsin 500 sc- uniwersalny?

Post »

To stary, poczciwy preparat- doczekał sie chyba największej liczby atestów. Ale na wszystko nie jest.
Kilka lat temu potrzebowałem czterech środków fungicydów: na mączniaki prawdziwe, na mączniaki rzekome, na szare pleśnie i na choroby bakteryjne. Teraz pierwsze trzy załatwia Amistar. Choć czasami....
maryann pisze:I ja się sparzyłem. Jak wiecie, ostatnio leje a ponieważ brakło mi Zato(można opryskiwać nawet w deszcz), postanowiłem użyć podobny Amistar w sadzie jabłoniowym. Po kilku dniach poparzenia na owocachna oki milimetr pod skórką) trzech z około 10 odmian i nekrozy liści.
A w ulotce czytamy: Nie stosować w pobliżu jabłoni. No i mam nauczkę. A kto by pomyślał, żeby fungicyd zaszkodził? No, stary Miedzian- rozumiem, przestrogi są wszędzie, ale nowoczesny środek?
Z tematu Topsinem załatwisz, choć nie najskuteczniej, pierwsze trzy choroby, a na kędzierzawość w zasadzie tylko dwa- miedziowe lud dodynowe- tylko spiesz się!. Przyda Ci się http://www.ochronaroslin.agro.pl
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Topsin 500 sc- uniwersalny?

Post »

Amistar niszczy zarodniki mączniaka prawdziwego i częściowo rzekomego ale jak już jest choroba to trzeba szukać innych środków.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Topsin 500 sc- uniwersalny?

Post »

Mam ciągle problem z mączniakiem prawdziwym na klonie czerwonolistnym, co niezwykle szpetnie wygląda. I to tylko na jednej sztuce, druga jest w porządku. Jak już raz zachorował to ciągle mączniak wraca :roll: Który preparat najlepiej dałby radę? Amistar pomoże?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Topsin 500 sc- uniwersalny?

Post »

aniawoj pisze:Mam ciągle problem z mączniakiem prawdziwym na klonie czerwonolistnym, co niezwykle szpetnie wygląda. I to tylko na jednej sztuce, druga jest w porządku. Jak już raz zachorował to ciągle mączniak wraca :roll: Który preparat najlepiej dałby radę? Amistar pomoże?
Nie znam się na roślinach ozdobnych i nie wiem czy to ten sam typ mączniaka co i na winogronach.
Amistar działa zapobiegawczo na mączniaka prawdziwego i trzeba go stosować w okresie poprzedzającym infekcje gdy jeszcze nie ma choroby ale wiemy,że w zbliżonym okresie występował mączniak.Nie stosuje się go w upalny dzień bo może spowodować poparzenia roślin.Próbować wtedy wieczorkiem.Stężenie to 0,1%.
Na mączniaka prawdziwego to jest Rubigan.On jest środkiem układowym i działa w całej roślinie.Stosujemy go jak już jest choroba.Stosuje się go w ochronie róż więc może i klonikowi nie zaszkodzi.
Topsin jest na mączniaka prawdziwego więc też można spróbować na kloniku, w końcu to nie roślina z której będziemy zbierać owoce.
Z ekologicznych środkow to roztwor sody oczyszczonej(jadalnej)
1 lyżka stołowa sody+0,5 łyżeczki od herbaty mydła w płynie+3,8l wody tym pryskać jak choroba już zaatakowała,nie działa profilaktycznie.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Topsin 500 sc- uniwersalny?

Post »

Dziękuję Ci najmocniej. Zatem opryskam go Amistarem i poobserwuję.... :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Topsin 500 sc- uniwersalny?

Post »

Witam.Od kiedy można zacząć opryski TOPS-inem? chodzi mi o migdałka,róże ,powojniki i winogrono.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Topsin 500 sc- uniwersalny?

Post »

Winorosli na wiosnę nie opryskuje się Topsinem.
Stosuje się Tiotar, dawny Siarkol na mączniaka prawdziwego.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Topsin 500 sc- uniwersalny?

Post »

Pestko, pierwsze opryski na działce robię miedzianem; wszystkie drzewka i krzewy, ale to raczej będzie koniec marca /początek kwietnia. Nie piszę tu o opryskach preparatami olejowymi, które chyba niedługo niektórzy będą robić.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Topsin 500 sc- uniwersalny?

Post »

gieniukochana czyli najpierw lepiej opryskac miedzianem róże i mogdałki????Najbardziej chodzi mi o migdałka,bo on ponoć powinien być opryskiwany bardzo wcześnie zanim zawiążą sie pąki kwiatowe.Migdałek często atakowany jest przez uwiąd i usycha w trakcie najpiękniejszego kwitnienia.
Mogła byś mi coś doradzić.Zupełnie nie znam się na opryskach i kupuje to co oferują mi w sklepie ,a to nie zawsze jest trafione.... :?
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Topsin 500 sc- uniwersalny?

Post »

Migdałka zdaje się trzeba opryskać na początku i trakcie kwitnienia. Można też użyć czegoś interwencyjnie, np Score.
Ten uwiąd to brunatna zgnilizna drzew pestkowych :wink:
Mój zasychał po kwitnieniu, poprzedni rok był bardzo niekorzystny, wcześniej rósł mi bez żadnych oprysków.
Pozdrawiam, Maciek.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Topsin 500 sc- uniwersalny?

Post »

Łomatko, akurat migdałka nie mam, ale mam róże, powojniki i lilak- to z ozdobnych, reszta to owocowe. I tak jak Ci już pisałam, pryskam wszystko jak leci miedzianem 50 Wp.
Topsinem pryskam później, np śliwy w fazie białego pąka p-ko brunatnej zgniliźnie, przy okazji powojniki i róże (rak pędów róż i czarna plamistość liści- jak już są liście, bo to prawdziwa zmora).
Maćku, tak score (difenokonazol) jak i Topsin (tiofanat metylu), to preparaty interwencyjne, tylko w przypadku SCORE, jest ograniczenie temp- musi być minimum 12 st C. Przy topsinie nie znalazłam żadnych uwag co do temperatury przy opryskach.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Topsin 500 sc- uniwersalny?

Post »

O widzisz...miedzian na pewno zastosuje jak pokażą się liście,a z topsinem może poczekam do końca lutego,bo przepowiadają jakieś przymrozki...
Suppa z tego co wiem i co już przerabiałam to migdałka należy opryskać zanim pojawią sie pąki kwiatowe,bo przez pąki kwiatowe podobno przedostaje się choróbsko.Potem trzeba powtórzyć opryski jeszcze dwa razy...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”