Popiół ze spalania drewna

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Popiół a kompost

Post »

Mam kominek który produkuje codziennie sporo popiołu. Naprawdę to odpad bo nie widzę dla niego zastosowania.
Podobnie jak kolega dziad_Jag jestem daleki od tego, aby popiół z kominka wsypywać do kompostownika. Kompost bez popiołu ma pH powyżej 8 a popiół pewnie jeszcze by drastycznie podniósł.
Pomimo że przez mój kominek przechodzi rocznie z 30 metrów sześciennych drewna to jedyną korzyść jest ciepło.
Czytałem rozważania na temat wykorzystania popiołu w ogrodach ale mnie one nie przekonują.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Popiół a kompost

Post »

Szkoda pozbywać się popiołu drzewnego!

Lepiej dodać go do kompostu, można to robić bez obaw. Wcale to nie zaburza procesu rozkładu.

Pod rośliny, które potrzebują sporo wapnia sypię przez sito bezpośrednio na glebę- pod orzechy włoskie, jarzębiny i derenie.

W kurniku przysypuję popiołem co jakiś czas obornik kurzy i taka mieszanka to najlepszy nawóz pod rośliny.

Jeśli ktoś nie ma kur przy domu może do beczki sypać popiół i wlewać swój mocz- taka mieszanka też jest znakomitym, ekologicznym nawozem.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Popiół a kompost

Post »

Popiół z kominka (o ile pali sie TYLKO drewnem ! ). to bardzo wartościowy nawóz
Benka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 16 cze 2010, o 00:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Popiół a kompost

Post »

Popiół z kominka to doskonaly nawóz, o bardzo wysokim stężeniu wapnia, magnezu, potasu, fosforu, sodu. W popiele brakuje tylko azotu. znacznie podnosi pH gleby. Może z powodzeniem zastąpić nawóz wieloskładnikowy.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Popiół a kompost

Post »

No i niektórzy pewnie stosują ten "doskonały" nawóz - w moim ogrodzie nie ma dla niego miejsca bo przeważnie muszę zakwaszać aby utrzymać odpowiednią wartość pH.
W wielu dyskusjach z zwolennikami popiołu w uprawach, okazywało się że najwięcej zwolenników jest wśród tych którzy nigdy go nie stosowali ale wyczytali z jakiegoś artykułu.
Zrobiłem na przestrzeni 15 lat pewnie z kilkadziesiąt analiz gleby i wiem że zastosowanie popiołu to krok do zniszczenia własnej pracy.
Nie należę do ludzi którzy powtarzają doświadczenia innych w oderwaniu od lokalnych uwarunkowań.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
annaa
50p
50p
Posty: 89
Od: 27 lis 2012, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Re: Popiół a kompost

Post »

Mam książkę ogrodnicza gdzie wymieniony jest popiół drzewny prawie sto procent wapnia i śladowe ilości innych pierwiastków, wiec pod warzywa to doskonały nawóz i na kompost który jest zakwaszony
w większości przypadków jak dorwę ta tabele to wam wkleję bo jest świetnie opisana, nie bójcie się popiołu drzewnego...

Używamy popiołu i fusów z kawy bo ma sam azot i rośliny pięknie rosną szczególnie róże i tak od 4 lat, oczywiście kompost z własnej pryzmy i kurzy obornik ,gnojówka nie stosujemy chemii ,tylko na pole. Ostatnie 2 lata eksperymentuje z EMAMI własnej produkcji i jest dobrze ,szambo nie śmierdzi a w deszczowe dni domu było czuć po emach nie ma tego problemu. Jeszcze tu zajrzę...
Awatar użytkownika
jura54
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 12 sty 2017, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół ze spalania drewna

Post »

Witaj annaa

Nie polecam kurzego obornika z nieznanego źródła lub z fermy produkcyjnej, zawiera duże szkodliwych związków które aplikuje się kurom.
Ale jeśli masz swój obornik kurzy i wiesz co kury jedzą to wszystko porządku.

Daliśmy kiedyś znajomej do przebadania w laboratorium kurzy obornik to oprócz metali takich jak RTĘĆ były też różne gronkowce i salmonella która leczona jest antybiotykami i kury nie chorują ani jajka nie są zakażone ale człowieka może dopaść.

Jeśli chodzi o efektywne organizmy to pamiętaj żeby nie namnażać ich z kolejnej produkcji tylko zatrzymać pierwotną macierz bo każda kolejna będzie coraz słabsza.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Popiół a kompost

Post »

dziad_Jag pisze:Drewno długo i kiepsko się rozkłada. Zawiera ligninę, a tę potrafi rozkładać tylko jeden gatunek grzyba. Poza tym trudno szczękać zębami przy zimnym kominku tylko po to by kompostować drewno. Szanowny kolego " po dziadostwie" ( bez urazy, nie chodzi mi o zawartość kieszeni!!), mam wrażenie, że wsypanie hiper zasadowego popiołu drzewnego do kompostownika może nieźle zaburzyć sam proces rozkładu. Nigdy czegoś takiego nie robiłem, bo nie miałem popiołu w istotnych ilościach, więc tylko teoretyzuję. Sam jestem ciekaw co by z tego wynikło. Teraz będę miał popiołu sporo więc tematem jestem zainteresowany.
Podzielam opinię, jestem zwolennikiem "spopielenia" drewna i podsypywania bezpośrednio tam gdzie potrzebuję. Abstrahując od faktu , że mam w kompostowniku kalifornijki i w popiele nie gustują, też wydaje mi się, że popiół może zaburzyć proces kompostowania - tak podpowiada mi mój instynkt i być może jestem w błędzie. Próbowałam kompostowania gałązek - porażka, długotrwały proces, efekt końcowy marny.
Popiół podsypuję też w celu odstraszenia ślimaków, ale działa póki jest suchy.
annaa
50p
50p
Posty: 89
Od: 27 lis 2012, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Re: Popiół ze spalania drewna

Post »

Obrazek

Obrazek

to jest książka gdzie jest ta tabela, ciekawe jest ze fusy z kawy maja tyle azotu a popiół drzewny ma tez fosfor i potas.
Mam swoje kury i nie karmie ich granulatem sojowym.... :wink:
annaa
50p
50p
Posty: 89
Od: 27 lis 2012, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Re: Popiół ze spalania drewna

Post »

emy mam namnożone w takiej ilości 25 litrów em1, a wiadomo trzeba to jeszcze rozcieńczyć ze nie jestem ich w stanie zużyć i stoją do wiosny w balonie od wina w chłodzie do wiosny...wiosna robię matkę nowych mikroorganizmów i karmie je potem melasa z odpowiednia ilością wody namnażają się w balonie z rurka w cieple latem :heja
agromadzik
50p
50p
Posty: 77
Od: 25 paź 2008, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Popiół ze spalania drewna

Post »

a czy teraz popiół ze spalonego drewna- czystego, odkładac gdzies na bok zeby na wiosnę wykorzystac czy szkoda zabawy i od razu wysypywac na kompostownik ?
Lub poproszę o jakies inne rady
grazyna255
100p
100p
Posty: 107
Od: 8 lut 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie; Grajewo

Re: Popiół ze spalania drewna

Post »

Tak poczytałam sobie od początku ten wątek ale nie przeszłam przez cały z braku czasu... dobrze by było żeby nie porównywać naturalnie występujących w naturze związków mineralnych z tymi otrzymywanymi w fabrykach. Te ostatnie mają się do tych pierwszych jak witamina c z apteki do witaminy c zawartej w warzywach. Dlatego jestem jak najbardziej za stosowaniem naturalnych nawozów i nie stosuję nawet grama nawozów sztucznych. Popiół jak najbardziej ale z umiarem bo można zrobić sobie zasadową glebę a w takiej nic nie urośnie.
Jak ktoś nie ma gnojówki albo obornika, bardzo polecam chów kilku kur lub kilku królików. Ja chowałam mieszkając w mieście a działeczkę miałam w ROD oddaloną o kilka kilometrów. Serdecznie polecam, same plusy :wit
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół ze spalania drewna

Post »

Azotan amonu, azotan potasu, węglan wapnia, tlenek wapnia, siarczan amonu, siarczan potasu, tlenek fosforu, tlenek magnezu... nie ma różnicy czy są z fabryki, czy są pokładów geologicznych, czy są ze spalenia lub butwienia materii organicznej. W kosmetykach masz mocznik, ten z siuśków nie różni się NICZYM od mocznika otrzymywanego syntetycznie. Jeśli ktoś sądzi, że jest inaczej to jest w błędzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”