Popiół ze spalania drewna

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
grosik
200p
200p
Posty: 320
Od: 30 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: powiat cieszyński

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Od jakiegoś czasu "kolekcjonuję" popiół drzewny z kominka ale teraz w końcu po przeczytaniu tego wątku nie wiem czy dobrze robię czy źle. Mogę dać go pod pomidory i inne warzywka czy to nic nie da, ewentualnie wysypię na kompost...
Pozdrawiam ciepło, Gosia ;)
Nasze rodzinne eskapady i nie tylko
Siberia
---
Posty: 2313
Od: 5 lut 2010, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Spokojnie daj pod pomidory, ogórki i inne owocujące, a z kwiatów pod lilie.

Na kompost to raczej nie, bo popiół spowalnia procesy zachodzące w kompostowniku.
jackpl
50p
50p
Posty: 96
Od: 1 cze 2010, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Ja chcę tylko powiedzieć że popiół nie ma azotu, więc w pewnym sensie wyjaławia ziemię.
Można dodać trochę nawozu N do popiołu i będzie ok.
W "Rok w ogrodzie" dodawali do popiołu dolomit, ja szczerze powiem nie rozumie tego przecież popiół ma odczyn zasadowy.
Może mnie ktoś oświeci. ;:138
Pozdrawiam
Jacek
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

No dodanie dolomitu jest nieuzasadnione.
Azotu odrobinka jest. Ale bardzo mało.
Są prowadzone badania w których do nawożenia używają zobojętnionych roztworów popiołu- zobojętnia się je mieszaniną kwasu azotowego i kwasu organicznego (octowego lub cytrynowego) a to dlatego, że silnie zasadowy popiół spowoduje przejście niektórych pierwiastków z gleby do formy nieprzyswajalnej dla roślin.
Można dodać trochę nawozu N do popiołu i będzie ok.
Ale nie jakiegokolwiek nawozu N. Nawozy mające azot amonowy lub np. mocznik rozłożą się pod wpływem zasady do amoniaku który po prostu wyparuje.
A mięso kiedyś wędziłaś czystym drewnem?
Co ma wędzenie do nawożenia?
Popiół drzewny zawiera wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), dioksyny i fenole.
Nieprawda. Te związki może zawierać DYM ze spalania drewna wysokożywicznego i dodatkowo malowane przepracowanym olejem samochodowym.
A poza tym zawiera potężne ilości nawozów sztucznych.
Co jest dla Ciebie nawozem sztucznym? W oborniku też znajdują się nieorganiczne związki które w postaci skoncentrowanej, czystej, krystalicznej są sprzedawane jako nawozy sztuczne.
11krzych

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Rayy pisze:No dodanie dolomitu jest nieuzasadnione.
Azotu odrobinka jest. Ale bardzo mało.
Jaki składnik dolomitu zawiera Twoim zdaniem azot, nawet w niewielkich ilościach?
Rayy pisze:Co ma wędzenie do nawożenia?
Nic, chciałem tylko obrazowo pokazać ile substancji smolistych zawiera czyste drewno
Rayy pisze:
Popiół drzewny zawiera wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), dioksyny i fenole.
Nieprawda. Te związki może zawierać DYM ze spalania drewna wysokożywicznego i dodatkowo malowane przepracowanym olejem samochodowym.
Te związki zawarte są również w pozostałościach po spaleniu czystego drewna drzew liściastych i można je usunąć np. w komorze specjalnego pieca do suchej destylacji drewna, ale na pewno nie w kominku do ogrzewania domu.
Rayy pisze:Co jest dla Ciebie nawozem sztucznym? W oborniku też znajdują się nieorganiczne związki które ....
Toteż o niczym innym nie piszę.
jackpl
50p
50p
Posty: 96
Od: 1 cze 2010, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Azotu odrobinka jest. Ale bardzo mało.
Jaki składnik dolomitu zawiera Twoim zdaniem azot, nawet w niewielkich ilościach?
Chodziło mu o popiół.
Pozdrawiam
Jacek
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Cytuj:
Azotu odrobinka jest. Ale bardzo mało.
Jaki składnik dolomitu zawiera Twoim zdaniem azot, nawet w niewielkich ilościach?

Chodziło mu o popiół.
Dokładnie o to mi chodziło ;)

Zgłoś ten post
Rayy napisał(a):
Co ma wędzenie do nawożenia?
Nic, chciałem tylko obrazowo pokazać ile substancji smolistych zawiera czyste drewno
Drewno nie zawiera substancji smolistych. W drewnie są substancje które pod wpływem działania wysokiej temperatury ulegają reakcji pirolizy i to w wyniku jej powstają substancje smoliste. Ale jeśli jest odpowiedni dopływ powietrza, ulegają one spaleniu do tlenków węgla.
Te związki zawarte są również w pozostałościach po spaleniu czystego drewna drzew liściastych i można je usunąć np. w komorze specjalnego pieca do suchej destylacji drewna, ale na pewno nie w kominku do ogrzewania domu.
Absolutnie. W popiele znajdują się tylko substancje nieorganiczne. Wszystkie organiczne pod wpływem wysokiej temperatury ulegają rozkładowi, pirolizie, spaleniu do CO i CO2.
kjakub
100p
100p
Posty: 113
Od: 5 lut 2012, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Rayy: Bingo!
Jak jest odpowiedni dopływ tlenu, to zarówno dioksyn jak i WWA(wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne) są ilości naprawdę śladowe - przypuszczam, że mniejsze niż w naszym otoczeniu! Nie mam pojęcia skąd się wziął ten niesłusznie powielany mit - nie znalazłem żadnego poważnego artykułu traktującego o wysokiej zawartości takich związków z popiele drzewnym - w dymie i ściekach owszem.
Czy mógłbym prosić Cię o podanie namiarów na jakiś artykuł dotyczący zobojętniania popiołu kwasami? Nie ukrywam, że paląc w kominku 10 m^3 drewna trochę tego popiołu powstaje i szkoda żeby się marnował - myślałem nad tym aby zobojętniać taki popiół właśnie kwasem azotowym - na pewno będzie to tańsze niż saletry, a i proporcje składników(Ca, K, Mg, P, mikroelementy) bardzo przyzwoite.

Pozdrawiam,
Jakub
Pozdrawiam, Jakub.
Uwaga: Post może zawierać śladowe ilości orzechów arachidowych, oraz wiele substancji uznawanych za niebezpieczne - wskazana ostrożność!
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

No nie mam teraz tych publikacji pod ręką ale pamiętam, że proponowali mieszaninę kwasu azotowego i cytrynowego lub octowego żeby nie było za dużo azotanów. Może dało by się też użyć łatwo dostępnego w np. sklepach budowlanych kwasu fosforowego (tylko tu trzeba sprawdzić np. iloczyny rozpuszczalności fosforanów składników popiołu.
A zobojętnia się wobec lakmusu lub oranżu metylowego (miareczkuje się dany roztwór (zawiesinę) popiołu w wodzie kwasem by ustalić stosunek objętości kwasu do roztworu ale równie dobrze można dodawać kwas do roztworu popiołu do zobojętnienia sprawdzając pH np. papierkiem lakmusowym).
ewiwa
50p
50p
Posty: 98
Od: 15 lip 2008, o 10:50
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Witam,
Też mam prawie 10m spalonego buka w kominku a popiół odłożony w worach do dalszej utylizacji. Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale w porównaniu do niektórych "wędzarek" (czyli kominków z płaszczem - niskotemperaturowych), dających dużo grubego popiołu i sadzy, to mój kominek produkuje mało drobnego, jasnego popiołu (szamot w środku biały, temp. chyba z 800C). Moim zdaniem taki popiół to w zasadzie czyste składniki mineralne. Rozsypuje to delikatnie wokół wszystkiego, co nie kwasolubne. Ale chciałabym to użyć do trawnika z mchem. Kwestia tylko jak to technicznie zrobić i kiedy. Do siewnika nie za bardzo, a z ręki się kurzy. Z kolei w kwietniu wypadało by dać jakiś nawóz z azotem i czy to się nie będzie gryzło? Czy ktoś miałby jakiś pomysł? W zasadzie wszędzie przeczytać można, że nadaje się to do użyźniania. Tylko jak? Podobnie z kompostem, też się zastanawiam jak tu moje małe "pole golfowe" nawieźć. Z rozrzutnika? :wink:
Pozdrawiam
E.
11krzych

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

ewiwa pisze: (czyli kominków z płaszczem - niskotemperaturowych), dających dużo grubego popiołu i sadzy, to mój kominek produkuje mało drobnego, jasnego popiołu (szamot w środku biały, temp. chyba z 800C). Moim zdaniem taki popiół to w zasadzie czyste składniki mineralne.
O to mi właśnie chodziło, że nie każdy piec potrafi spalić drewno.
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

To już musi być wyjątkowy piec który spala paliwo niecałkowicie. Czyli piec wybitnie nieekologiczny, niewydajny i nieekonomiczny i wykonany przez kompletnego amatora. Bo w piecach gotowych albo takich budowanych przez zdunów właśnie chodzi o to, żeby spalić jak najmniej paliwa z jak największym efektem energetycznym.
ewiwa, trawa woli ziemię lekko kwasową więc akurat dla niej popiół nie będzie najlepszy. Chyba, że tak jak jak pisałem wcześniej zobojętnisz go np. kwaskiem cytrynowym. A żeby równomiernie nawieźć duże powierzchnie popiołem można go rozpuścić w wodzie i taką zawiesiną podlewać.
Co do nawozów azotowych, trzeba się wstrzymać na jakiś czas po nawiezieniu czystym, niezobojętnionym popiołem.

I jeszcze mi się przypomniało o:
Zespół Surendry K. Pradhan z fińskiego uniwersytetu w Kuopio wykazał, że mieszanina ludzkiego moczu z popiołem, powstałym podczas spalania drewna, znacząco (czterokrotnie w porównaniu z roślinami nienawożonymi) podnosi plony pomidorów. Można w ten sposób zastępować produkowane przemysłowo nawozy, często za drogie dla rolników z krajów rozwijających się. Taki nawóz nie zagraża przy tym zdrowiu konsumentów i zmniejsza zakwaszenie gleby.
Zespół Surendry K. Pradhan z fińskiego uniwersytetu w Kuopio wykazał, że mieszanina ludzkiego moczu z popiołem, powstałym podczas spalania drewna, znacząco (czterokrotnie w porównaniu z roślinami nienawożonymi) podnosi plony pomidorów. Można w ten sposób zastępować produkowane przemysłowo nawozy, często za drogie dla rolników z krajów rozwijających się. Taki nawóz nie zagraża przy tym zdrowiu konsumentów i zmniejsza zakwaszenie gleby.
Wcześniej wykazano, że mocz - będący cennym źródłem związków azotu - można wykorzystać do podnoszenia plonów ogórków, zbóż, kapusty i innych roślin uprawnych. Z kolei popiół, bogaty w składniki mineralne, może zmniejszać zakwaszenie niektórych rodzajów gleby. Praca Pradhan jest pierwszą, która dotyczy wykorzystania obu tych składników razem.


Wcześniej wykazano, że mocz - będący cennym źródłem związków azotu - można wykorzystać do podnoszenia plonów ogórków, zbóż, kapusty i innych roślin uprawnych. Z kolei popiół, bogaty w składniki mineralne, może zmniejszać zakwaszenie niektórych rodzajów gleby. Praca Pradhan jest pierwszą, która dotyczy wykorzystania obu tych składników razem.
Siberia
---
Posty: 2313
Od: 5 lut 2010, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

O... i to jest pomysł na wykorzystanie "nierobotnych" chłopów w ogrodzie :;230

Dzięki za ten cytat, przeczytałam wszystko (czyli dwa razy), więc nie zapomnę ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”