Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5  
Autor Wiadomość
grosik
 Tytuł: Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady
PostNapisane: 15 lut 2012, o 16:40 
200p
200p

0 szt.
Od jakiegoś czasu "kolekcjonuję" popiół drzewny z kominka ale teraz w końcu po przeczytaniu tego wątku nie wiem czy dobrze robię czy źle. Mogę dać go pod pomidory i inne warzywka czy to nic nie da, ewentualnie wysypię na kompost...

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Siberia
PostNapisane: 15 lut 2012, o 17:58 
---

0 szt.
Spokojnie daj pod pomidory, ogórki i inne owocujące, a z kwiatów pod lilie.

Na kompost to raczej nie, bo popiół spowalnia procesy zachodzące w kompostowniku.

jackpl
PostNapisane: 20 lut 2012, o 09:03 
50p
50p

1 szt.
Ja chcę tylko powiedzieć że popiół nie ma azotu, więc w pewnym sensie wyjaławia ziemię.
Można dodać trochę nawozu N do popiołu i będzie ok.
W "Rok w ogrodzie" dodawali do popiołu dolomit, ja szczerze powiem nie rozumie tego przecież popiół ma odczyn zasadowy.
Może mnie ktoś oświeci. ;:138

Rayy
PostNapisane: 20 lut 2012, o 09:24 
200p
200p

0 szt.
No dodanie dolomitu jest nieuzasadnione.
Azotu odrobinka jest. Ale bardzo mało.
Są prowadzone badania w których do nawożenia używają zobojętnionych roztworów popiołu- zobojętnia się je mieszaniną kwasu azotowego i kwasu organicznego (octowego lub cytrynowego) a to dlatego, że silnie zasadowy popiół spowoduje przejście niektórych pierwiastków z gleby do formy nieprzyswajalnej dla roślin.
Cytuj:
Można dodać trochę nawozu N do popiołu i będzie ok.

Ale nie jakiegokolwiek nawozu N. Nawozy mające azot amonowy lub np. mocznik rozłożą się pod wpływem zasady do amoniaku który po prostu wyparuje.
Cytuj:
A mięso kiedyś wędziłaś czystym drewnem?

Co ma wędzenie do nawożenia?
Cytuj:
Popiół drzewny zawiera wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), dioksyny i fenole.

Nieprawda. Te związki może zawierać DYM ze spalania drewna wysokożywicznego i dodatkowo malowane przepracowanym olejem samochodowym.
Cytuj:
A poza tym zawiera potężne ilości nawozów sztucznych.

Co jest dla Ciebie nawozem sztucznym? W oborniku też znajdują się nieorganiczne związki które w postaci skoncentrowanej, czystej, krystalicznej są sprzedawane jako nawozy sztuczne.

11krzych
PostNapisane: 20 lut 2012, o 13:25 
Rayy napisał(a):
No dodanie dolomitu jest nieuzasadnione.
Jaki składnik dolomitu zawiera Twoim zdaniem azot, nawet w niewielkich ilościach?
Rayy napisał(a):
Nic, chciałem tylko obrazowo pokazać ile substancji smolistych zawiera czyste drewno
Rayy napisał(a):
Cytuj:
Popiół drzewny zawiera wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), dioksyny i fenole.

Nieprawda. Te związki może zawierać DYM ze spalania drewna wysokożywicznego i dodatkowo malowane przepracowanym olejem samochodowym.
Te związki zawarte są również w pozostałościach po spaleniu czystego drewna drzew liściastych i można je usunąć np. w komorze specjalnego pieca do suchej destylacji drewna, ale na pewno nie w kominku do ogrzewania domu.
Rayy napisał(a):
Co jest dla Ciebie nawozem sztucznym? W oborniku też znajdują się nieorganiczne związki które ....

Toteż o niczym innym nie piszę.

jackpl
PostNapisane: 20 lut 2012, o 13:37 
50p
50p

1 szt.
Cytuj:
Jaki składnik dolomitu zawiera Twoim zdaniem azot, nawet w niewielkich ilościach?

Chodziło mu o popiół.

Rayy
PostNapisane: 20 lut 2012, o 14:36 
200p
200p

0 szt.
Cytuj:
Cytuj:

Chodziło mu o popiół.

Dokładnie o to mi chodziło ;)

Zgłoś ten post
Cytuj:
Rayy napisał(a):
Nic, chciałem tylko obrazowo pokazać ile substancji smolistych zawiera czyste drewno

Drewno nie zawiera substancji smolistych. W drewnie są substancje które pod wpływem działania wysokiej temperatury ulegają reakcji pirolizy i to w wyniku jej powstają substancje smoliste. Ale jeśli jest odpowiedni dopływ powietrza, ulegają one spaleniu do tlenków węgla.
Cytuj:
Te związki zawarte są również w pozostałościach po spaleniu czystego drewna drzew liściastych i można je usunąć np. w komorze specjalnego pieca do suchej destylacji drewna, ale na pewno nie w kominku do ogrzewania domu.

Absolutnie. W popiele znajdują się tylko substancje nieorganiczne. Wszystkie organiczne pod wpływem wysokiej temperatury ulegają rozkładowi, pirolizie, spaleniu do CO i CO2.

kjakub
PostNapisane: 20 lut 2012, o 22:57 
100p
100p

1 szt.
Rayy: Bingo!
Jak jest odpowiedni dopływ tlenu, to zarówno dioksyn jak i WWA(wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne) są ilości naprawdę śladowe - przypuszczam, że mniejsze niż w naszym otoczeniu! Nie mam pojęcia skąd się wziął ten niesłusznie powielany mit - nie znalazłem żadnego poważnego artykułu traktującego o wysokiej zawartości takich związków z popiele drzewnym - w dymie i ściekach owszem.
Czy mógłbym prosić Cię o podanie namiarów na jakiś artykuł dotyczący zobojętniania popiołu kwasami? Nie ukrywam, że paląc w kominku 10 m^3 drewna trochę tego popiołu powstaje i szkoda żeby się marnował - myślałem nad tym aby zobojętniać taki popiół właśnie kwasem azotowym - na pewno będzie to tańsze niż saletry, a i proporcje składników(Ca, K, Mg, P, mikroelementy) bardzo przyzwoite.

Pozdrawiam,
Jakub

Rayy
PostNapisane: 20 lut 2012, o 23:07 
200p
200p

0 szt.
No nie mam teraz tych publikacji pod ręką ale pamiętam, że proponowali mieszaninę kwasu azotowego i cytrynowego lub octowego żeby nie było za dużo azotanów. Może dało by się też użyć łatwo dostępnego w np. sklepach budowlanych kwasu fosforowego (tylko tu trzeba sprawdzić np. iloczyny rozpuszczalności fosforanów składników popiołu.
A zobojętnia się wobec lakmusu lub oranżu metylowego (miareczkuje się dany roztwór (zawiesinę) popiołu w wodzie kwasem by ustalić stosunek objętości kwasu do roztworu ale równie dobrze można dodawać kwas do roztworu popiołu do zobojętnienia sprawdzając pH np. papierkiem lakmusowym).

ewiwa
PostNapisane: 20 lut 2012, o 23:25 
50p
50p
Witam,
Też mam prawie 10m spalonego buka w kominku a popiół odłożony w worach do dalszej utylizacji. Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale w porównaniu do niektórych "wędzarek" (czyli kominków z płaszczem - niskotemperaturowych), dających dużo grubego popiołu i sadzy, to mój kominek produkuje mało drobnego, jasnego popiołu (szamot w środku biały, temp. chyba z 800C). Moim zdaniem taki popiół to w zasadzie czyste składniki mineralne. Rozsypuje to delikatnie wokół wszystkiego, co nie kwasolubne. Ale chciałabym to użyć do trawnika z mchem. Kwestia tylko jak to technicznie zrobić i kiedy. Do siewnika nie za bardzo, a z ręki się kurzy. Z kolei w kwietniu wypadało by dać jakiś nawóz z azotem i czy to się nie będzie gryzło? Czy ktoś miałby jakiś pomysł? W zasadzie wszędzie przeczytać można, że nadaje się to do użyźniania. Tylko jak? Podobnie z kompostem, też się zastanawiam jak tu moje małe "pole golfowe" nawieźć. Z rozrzutnika? :wink:
Pozdrawiam
E.

11krzych
PostNapisane: 21 lut 2012, o 00:58 
ewiwa napisał(a):
(czyli kominków z płaszczem - niskotemperaturowych), dających dużo grubego popiołu i sadzy, to mój kominek produkuje mało drobnego, jasnego popiołu (szamot w środku biały, temp. chyba z 800C). Moim zdaniem taki popiół to w zasadzie czyste składniki mineralne.

O to mi właśnie chodziło, że nie każdy piec potrafi spalić drewno.

Rayy
PostNapisane: 21 lut 2012, o 09:51 
200p
200p

0 szt.
To już musi być wyjątkowy piec który spala paliwo niecałkowicie. Czyli piec wybitnie nieekologiczny, niewydajny i nieekonomiczny i wykonany przez kompletnego amatora. Bo w piecach gotowych albo takich budowanych przez zdunów właśnie chodzi o to, żeby spalić jak najmniej paliwa z jak największym efektem energetycznym.
ewiwa, trawa woli ziemię lekko kwasową więc akurat dla niej popiół nie będzie najlepszy. Chyba, że tak jak jak pisałem wcześniej zobojętnisz go np. kwaskiem cytrynowym. A żeby równomiernie nawieźć duże powierzchnie popiołem można go rozpuścić w wodzie i taką zawiesiną podlewać.
Co do nawozów azotowych, trzeba się wstrzymać na jakiś czas po nawiezieniu czystym, niezobojętnionym popiołem.

I jeszcze mi się przypomniało o:
Cytuj:
Zespół Surendry K. Pradhan z fińskiego uniwersytetu w Kuopio wykazał, że mieszanina ludzkiego moczu z popiołem, powstałym podczas spalania drewna, znacząco (czterokrotnie w porównaniu z roślinami nienawożonymi) podnosi plony pomidorów. Można w ten sposób zastępować produkowane przemysłowo nawozy, często za drogie dla rolników z krajów rozwijających się. Taki nawóz nie zagraża przy tym zdrowiu konsumentów i zmniejsza zakwaszenie gleby.
Zespół Surendry K. Pradhan z fińskiego uniwersytetu w Kuopio wykazał, że mieszanina ludzkiego moczu z popiołem, powstałym podczas spalania drewna, znacząco (czterokrotnie w porównaniu z roślinami nienawożonymi) podnosi plony pomidorów. Można w ten sposób zastępować produkowane przemysłowo nawozy, często za drogie dla rolników z krajów rozwijających się. Taki nawóz nie zagraża przy tym zdrowiu konsumentów i zmniejsza zakwaszenie gleby.
Wcześniej wykazano, że mocz - będący cennym źródłem związków azotu - można wykorzystać do podnoszenia plonów ogórków, zbóż, kapusty i innych roślin uprawnych. Z kolei popiół, bogaty w składniki mineralne, może zmniejszać zakwaszenie niektórych rodzajów gleby. Praca Pradhan jest pierwszą, która dotyczy wykorzystania obu tych składników razem.

Wcześniej wykazano, że mocz - będący cennym źródłem związków azotu - można wykorzystać do podnoszenia plonów ogórków, zbóż, kapusty i innych roślin uprawnych. Z kolei popiół, bogaty w składniki mineralne, może zmniejszać zakwaszenie niektórych rodzajów gleby. Praca Pradhan jest pierwszą, która dotyczy wykorzystania obu tych składników razem.

Siberia
PostNapisane: 21 lut 2012, o 21:57 
---

0 szt.
O... i to jest pomysł na wykorzystanie "nierobotnych" chłopów w ogrodzie :;230

Dzięki za ten cytat, przeczytałam wszystko (czyli dwa razy), więc nie zapomnę ;-)

Rayy
PostNapisane: 21 lut 2012, o 22:30 
200p
200p

0 szt.
Żeby tu nie zaśmiecać, o moczu już też było viewtopic.php?f=8&t=33975&p=1511215&hilit=moczu#p1511215

ewiwa
PostNapisane: 21 lut 2012, o 22:49 
50p
50p
Rayy dzięki,
o takiej zawiesinie nie myślałam, a to jest pomysł. A inaczej jakby się jeszcze dało zgranulować to byłoby najwygodniej. Co do moczu to pozostają kwestie techniczne :) bo jakoś zaprawiania pryzmy in situ przez osobistego chłopa nie przyjmuję do wiadomości :lol:

Jotos23
PostNapisane: 15 gru 2013, o 01:12 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Rozsypywanie popiołu drzewnego z drzew lisciastych ma na celu nie tylko dostarczenie składników pokarmowy ale przede wszystkim poprawienie struktury gleby. Czym ludzie pierwotni użyźniali glebe ? Wypalali lasy ?
Co Wy na to ? :)

x-p-o
PostNapisane: 15 gru 2013, o 12:50 
ZBANOWANY

0 szt.
Nawożenie popiołami z termicznego przekształcania biomasy źródłem pierwiastków...
http://www.ios.edu.pl/pol/pliki/nr49/nr49_23.pdf

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 74 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 73 gości